What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συνταγες Της Προκοπης

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
εγώ ρε παιδιά με τις μάρκες δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αγόραζα κάποια στιγμή Μίσκο, μετά ΑΒ, μετά Μέλισσα και τώρα αγοράζω Στέλλα. Όλα καλά μου βγαίνουν αλλά δεν κάνω τίποτα μαγκιές, απλά προς το τέλος τα δοκιμάζω τραβώντας ένα και τα πάω οριακά λίγο πριν λασπώσουν και τα βγάζω, τα βάζω σουρωτήρι χωρίς να κλείσω το μάτι ρίχνω βούτυρο (όχι, αλλά έτσι τη λέμε εμείς την μαργαρίνη, ή βούτυρο ή βιτάμ και ας είναι άλλη μάρκα :p ) βάζω και τα μακαρόνια πίσω και τα ανακατεύω για 10 δεύτερα στο καυτό μάτι.

Κρατάνε μέχρι το βράδυ άνετα. Μην παίρνει αέρα το καπάκι σου; Κάποια έχουν μια "βαλβίδα".
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,470
Τελικά το μυστήριο λύθηκε. Δεν ξέρω τι έφταιγε, ίσως όλα μαζί.
Τα άφησα να βράσουν 5 λεπτά περισσότερο και πάντα με τον φόβο μήπως γίνουν τροφή για βρέφη.
Δεν τα στέγνωσα με χαρτοπετσέτα και αφυγραντήρα.
Έβαλα λίγο περισσότερο λαδι. Τώρα τα μαλλιά μου είναι πολύ ξερά αλλά δεν πειράζει.
Επιτυχία.

Μοναδικη παραφωνία ήταν το κοτόπουλο. Μόλις το είδα τραγανό και ζουμερο, αντί να το βγάλω, πήγα να δω τα μακαρόνια, να διαβάσω κανένα νέο ποστ στο φόρουμ, έφτιαξα εσπρεσακι. Μου ψηλοκαηκε, όχι πολύ αλλά είχα το τέλειο και το κλωτησα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
να βάζεις ένα βράδυ πριν το κοτόπουλο στην άλμη και να το ψήσεις 1,,5 ώρες στους 160 βαθμούς
60γρ αλάτι για κάθε λίτρο νερού στην άλμη, άμα είσαι μερακλής βάλε και κάνα μπαχαρικό και λεμόνι (ή ξίδι) για να ανοίξουν οι πόροι να τα τραβήξει το κρέας. Για καλύτερη δουλειά χαράκωσε το ή βγάλε την πέτσα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,470
Για καλύτερη δουλειά χαράκωσε το ή βγάλε την πέτσα.
crazy.jpg
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
τωρα το ειδα.
ελεος ρε νιτρε. μα να μη συμφωνουμε πουθενα ρε παιδι μου....
διαβασα καλα? τ αμυγδαλωτα μου ματια ειδαν σωστα? ΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΠΕΤΣΑ???
ρε, τις ελαχιστες μικρες χαρες της ζωης που μας μεινανε?
τι ακολουθει? μηπως να βγαλουμε το λιπακι απ τα χοιρινα μπριζολιδια?? να γειρουμε ελαφρα το ΤΑΨΑΚΙ γαλακτομπουρεκο απ το "Κοσμικον" για να μαζεψουμε και να πεταξουμε ΤΟ σιροπι??
Ε Λ Ε Ο Σ ΚΑΠΟΥ, ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ!!! απλα, εξαλλο μ εκανες παλι!!!! εξξξαλλο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
να γειρουμε ελαφρα το ΤΑΨΑΚΙ γαλακτομπουρεκο απ το "Κοσμικον" για να μαζεψουμε και να πεταξουμε ΤΟ σιροπι??
Είσαι ήδη λάθος, που πήρες το γαλακτομπούρεκο και όχι κρέμα-κανταΐφι.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Εσεις, φιλτατοι, πως τις κανετε τις μακαροναδες να δειχνουν σενιε ολη την μερα;

Ποια όλη μέρα ρε κούνελε, σιγά μην αντέξει μακαρονάδα παραπάνω από οχτώ λεπτά ΜΚ (Μετά Κατσαρόλας) στο σπίτι μου.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Ποια όλη μέρα ρε κούνελε, σιγά μην αντέξει μακαρονάδα παραπάνω από οχτώ λεπτά ΜΚ (Μετά Κατσαρόλας) στο σπίτι μου.

Προσπάθησε να τα ρουφάς (τα μακαρόνια) ένα-ένα. Γκίλτι πλέζουρ... :Ρ
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
Είσαι ήδη λάθος, που πήρες το γαλακτομπούρεκο και όχι κρέμα-κανταΐφι

χα. οταν ετρωγα εγω κανταιφομπούρεκο (ετσι το λενε, μιαρέ) εσυ ετρωγες κρεμα σκετη, νεοσέ.
δοκιμασα, απογοητευθην. μου θυμιζει κατι νεοπλουτέ φασεις του στυλ πιτσοσούβλακο, κρεποβάφλα και τετοια.

2 τελεια πραγματα οταν τ ανακαυεψεις, ΔΕΝ θα παρεις ΠΟΤΈ ενα ισαξιο τους.
ντισκάς.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Ε ναι ρε BB, αυτοί εδώ στο τέλος θα ανακατέψουν πέλφε με τζόνι μπλου και θα αναρωτιούνται γιατί δεν βγαίνει νέκταρ ναουμ...

Πω, θυμήθηκα τώρα μια μόδα που είχε πιάσει τα μπιτσόμπαρα εδώ στα βόρεια τουλάχιστον, θα έχει είκοσι χρόνια και βάλε. Ούζο με πορτοκαλάδα. Ευτυχώς πέρασε γρήγορα. Τις ζήσατε και κάτω από το αυλάκι αυτές τις τραυματικές εμπειρίες;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,470
να το βαλεις πισω στο ντουλαπι, μην το δει κανενας και εχουμε παλι τα ιδια.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Ωχ αμάν, δεύτερο κύμα covid παλεύεται για την ώρα, αλλά δεύτερο κύμα ούζο με πορτοκαλάδα δεν θα το αντέξω :eek::eek::eek:.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
ουζο με πορτοκαλι λεει ο ενας
ουζο με βυσινο ο αλλος.

εδω το ουζο μονο με παρτι το ανακατευουνε, αλλά μη με ρωτας παραπανω. δεν ξερω απ αυτα.
ασε που νομιζω οτι ο ΠΕ εχει παρει γραμμη που με βλεπει να γελαω και να γραφω ολη μερα και μπαινει λουρκαροντας στο ρεηκουί.
θα στα πω απο κοντα τα υπολοιπα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
*όσο τσακώνονταν για το ούζο, τρώει τον μεζέ*

ναι φανταστικό αυτό το ούζο, τι γεύση έχει; :p
 
Top Bottom