What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

3 μήνες Game Pass Ultimate (PC + console) με 1 € συνολικά

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Κατεβάζω GreedFall. Είναι RPG ή θα είναι σαν το Cyberpunk?
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Στην μπάρα των ειδοποιήσεων λέει ότι δίνει και 30 μέρες Disney+. Μέσα στα perks δεν το εμφανίζει (ούτε με US VPN), υποπτεύομαι επειδή δεν υπάρχει Disney+ στην Ελλάδα. Το λέω όμως για τους συμφορουμίτες που ίσως να είναι στα ξένα (με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο).

View attachment 1457
Πρέπει να βρούμε τρόπο να δουλέψει για Ελλάδα, ή αν έχετε κάπου να κατεβάσω το mandalorian σε καλή ανάλυση..Pm γιατί δεν υποστηρίζουμε τους πειρατές φυσικά!
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
Έχει μπόλικο πράμα πάντως, Gears 5 (+4), Forza, Halo, Doom Eternal, Yooka Laylee and the Impossible Lair, A Plague Tale: Innocence (τι οπτικό τομέα σκάρωσαν οι αθεόφοβοι), Battletech, Bloodstained, Carrion, Dead Cells, Dishonored 2, Hollow Knight, Katana Zero (ώπααα αυτό ήθελα να το δω και τα τσιγγουνευόμουν), τα Ori, Rage 2 (χωρίς χρήματα θα του έριχνα μια ματιά ευχαρίστως), Slay The Spire (το πήρα στο Steam να μένει το όποιο progress στο βάθος των ετών που θα μου πάρει να το τελειώσω ( ; ), Sunset Overdrive, The Messenger (έλα μωρή λατρεία).

Ιδανικά θα ήθελα να βάλει το Quantum Break κάποια στιγμή να το δω επιτέλους.

EDIT: Έβγαλαν το Metro Exodus, μλκία.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Επιβεβαιώνω ότι αν αλλάξεις το region στο PC σου και την IP σε χώρας που υπάρχει το Disney+, η προσφορά εμφανίζεται στην εφαρμογή.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Κάποια στιγμή είχα αναφέρει ότι είχα πρόβλημα με κάποια παιχνίδια που δεν μπορούσα να τα εγκαταστήσω στο PC (Dishonored 2, Spiritfarer).

Τι γινόταν; Επειδή στην δουλειά έχουμε Office 365, το οποίο μπορείς να το εγκαταστήσεις μέχρι σε 5 συσκευές, το είχα κατεβάσει και στο PC μου. Για να είναι ενεργή η συνδρομή φυσικά είχα κάνει login με τα credentials της δουλειάς. Έλα μου όμως που το Xbox app κάπου (και για κάποια παιχνίδια μόνο) το έβλεπε αυτό και όταν πήγαινε να κατεβάσει το παιχνίδι, δεν προσπαθούσε να το κατεβάσει με τα credentials που έχουν συνδρομή GamePass, αλλά με αυτά που έχουν συνδρομή Office 365.

Έβαλα LibreOffice, έσβησα το 365 και όλα καλά.

Κατά τα άλλα είναι απροβλημάτιστη η εμπειρία μου με το Gamepass. 100% θα το σύστηνα και σε φίλους μου.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Κάποια στιγμή είχα αναφέρει ότι είχα πρόβλημα με κάποια παιχνίδια που δεν μπορούσα να τα εγκαταστήσω στο PC (Dishonored 2, Spiritfarer).

Τι γινόταν; Επειδή στην δουλειά έχουμε Office 365, το οποίο μπορείς να το εγκαταστήσεις μέχρι σε 5 συσκευές, το είχα κατεβάσει και στο PC μου. Για να είναι ενεργή η συνδρομή φυσικά είχα κάνει login με τα credentials της δουλειάς. Έλα μου όμως που το Xbox app κάπου (και για κάποια παιχνίδια μόνο) το έβλεπε αυτό και όταν πήγαινε να κατεβάσει το παιχνίδι, δεν προσπαθούσε να το κατεβάσει με τα credentials που έχουν συνδρομή GamePass, αλλά με αυτά που έχουν συνδρομή Office 365.

Έβαλα LibreOffice, έσβησα το 365 και όλα καλά.

Κατά τα άλλα είναι απροβλημάτιστη η εμπειρία μου με το Gamepass. 100% θα το σύστηνα και σε φίλους μου.

Τι περίεργο πρόβλημα!
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει με το Gamepass είναι ότι κάποιες φορές, αρνείται πεισματικά να ολοκληρώσει την απεγκατάσταση στα games, με μόνη λύση τη χειροκίνητη διαγραφή. Μια διαδικασία που δεν είναι τόσο απλή, μιας και τα παιχνίδια εγκαθιστώνται στο WindowsApp φάκελο, ο οποίος για κάποιο λόγο πέφτει πάνω σε έναν τοίχο με admin rights, άσχετα με το ποιος είναι ο administrator του υπολογιστή.

Την τελευταία φορά που είχε μουλαρώσει, έτρωγε 130GB από το δίσκο (Halo Collection και Plague Tale) και μου πήρε αρκετή ώρα έρευνας και πειραματισμού μέχρι να καταφέρω να ελευθερώσω το δεσμευμένο χώρο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει με το Gamepass είναι ότι κάποιες φορές, αρνείται πεισματικά να ολοκληρώσει την απεγκατάσταση στα games, με μόνη λύση τη χειροκίνητη διαγραφή. Μια διαδικασία που δεν είναι τόσο απλή, μιας και τα παιχνίδια εγκαθιστώνται στο WindowsApp φάκελο, ο οποίος για κάποιο λόγο πέφτει πάνω σε έναν τοίχο με admin rights, άσχετα με το ποιος είναι ο administrator του υπολογιστή.

Την τελευταία φορά που είχε μουλαρώσει, έτρωγε 130GB από το δίσκο (Halo Collection και Plague Tale) και μου πήρε αρκετή ώρα έρευνας και πειραματισμού μέχρι να καταφέρω να ελευθερώσω το δεσμευμένο χώρο.
ναι άστα, έψαχνα να βρω που είναι κάποιο αρχείο γιατί δεν θυμάμαι και όταν έμαθα τι μλκιες πρέπει να κάνω για να το φτάσω φρίκαρα... αναρωτιέμαι αν αντί να κάνω όλες τις διαδικασίες που διάβασα και έκανα, απλά έκανα δεξί κλικ και take ownership από ένα μικρό hack που είχα περάσει μετά το φορμάτ, αλλά φοβόμουν μην σπάσω τίποτα συσχετίσεις δικαιωμάτων στο σύστημα και πρέπει να ξανα κατεβάζω τίποτα μετά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Sephir όπως έχω πει σε παραπάνω post, κάτσε να δεις αυτό το θεματάκι τι πρόβλημα δημιουργεί σε περίπτωση που πας να κάνεις φορμάτ. Σε βλέπει σαν διαφορετικό χρήστη και δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσει ολόκληρο τον συγκεκριμένο δίσκο για να εγκαταστήσεις παιχνίδια του Gamepass.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
They can't stop us
Και πάλι μόνο για διαγραφή είναι φαντάζομαι. Mods, configuration κτλ δεν παίζει υποθέτω, σωστά?.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Ξενέρωσα γιατί πρέπει να κάνεις πολύ χακερίστικα πράγματα για να καταφέρεις να το μοντάρεις και δεν έχω τόση όρεξη να ασχοληθώ.. Πήρα το expansion pass του outer worlds και είπα να αλλάξω το πορτραίτο της ADA όχι τίποτα τρομερό, αλλά δεν έχεις write δικαιώματα απ`ότι φαίνεται..
Βέβαια από το app μπορείς να τσεκάρεις και να δεις κάποιες εταιρείες βάζουν mod support στο παιχνίδι τους και το κάνεις μέσω του app αλλά η Obsidian έχει πει ότι δεν θα μπορέσει να βάλει mod support/3rd person camera και άλλα πράγματα που ζητάει το community.
Θα έλεγα κομπλέ, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν θα κάτσουν να τα βάλουν και στο επόμενο παιχνίδι τους? Αφού άμα το επόμενο ήταν να έχει 3rd person camera γιατί να μην την βάλουν και σε αυτό??

Γενικότερα δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει, αλλά αντί να προοδεύει η industry κάνει βήματα προς τα πίσω.. Πράγματα που είχαμε σαν δεδομένα παλιά δεν τα βλέπουμε σήμερα.. Είχαν 3rd person camera τα Gothic και δεν έχει το Cyberpunk, game 8 εκατομμυρίων preorders.
Είναι απλά απαράδεκτο ,τώρα η Obsidian δεν ξέρω τα οικονομικά της, ισχυρίζονται ότι το παιχνίδι είχε μικρό budget και έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν, αλλά νομίζω δεν είναι και τόσο ψεύτες σαν άλλες εταιρείες,dont quote me on that όμως :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
είσαι σίγουρος ότι ο κόσμος απλά δεν θέλει το 3rd person? Το ότι φωνάζουν 10 νοματαίοι δυνατά δεν πάει να πει ότι είναι και πολλοί.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Niris Το επόμενο παιχνίδι της Obsidian έχει ανακοινωθεί και θα είναι first-person RPG. Δεν ξέρω όμως γιατί το θεωρείς οπισθοδρόμηση, υπάρχουν πολλές οπτικές 3rd person, fps, isometric, γιατί πρέπει να είναι υποχρεωτικά 3rd person? Σε βολεύει περισσότερο;

 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Γιατί όταν τριγυρνάω μου αρέσει να είμαι 3rd person και να βλέπω την πανοπλία του χαρακτήρα μου..
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ναι αλλά περί ορέξεως δεν είναι; δηλαδή σε τελική ανάλυση για να κάνουν κάτι, είναι αυτό που ζητάει ο κόσμος.
Δηλαδή σε τελική ανάλυση δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι οπισθοδρόμηση.

Και το παράξενο ξέρεις ποιο είναι όμως; Εγώ μισώ το 3rd person αλλά τώρα παίζω no man sky και δεν με ενοχλεί καθόλου, το έχω λατρέψει το παιχνίδι.

Πιστεύω ότι αντίστοιχα και εσύ μπορεί να γουστάρεις το 3rd person αλλά να έχεις απολαύσει κάποιο 1st person.

Θέλω να καταλήξω ότι σε τελική ανάλυση η υλοποίηση και το τελικό αποτέλεσμα μετράει.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Και το παράξενο ξέρεις ποιο είναι όμως; Εγώ μισώ το 3rd person αλλά τώρα παίζω no man sky και δεν με ενοχλεί καθόλου, το έχω λατρέψει το παιχνίδι.

To No Man's Sky έχει 1st person όμως για όποιον το προτιμάει.

Από εκεί και πέρα Niris, παρόλο που είμαι πάντα υπέρ της παροχής επιλογών στον παίκτη, η λέξη οπισθοδρόμηση είναι βαριά για κάτι που αφορά μόνο το προσωπικό σου γούστο. Τα κατά τα άλλα αγαπημένα Gothic πχ, δεν είχαν first-person view option. Άρα δεν παρείχαν παραπάνω επιλογές από το Outer Worlds ώστε να μιλάμε για οπισθοδρόμηση.
 
Top Bottom