What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Μιλάμε κάποιες ναυτιλιακές δεν πρέπει να υπάρχουν. 46 χρονών καράβι τι inspection περασε και το θεώρησαν seaworthy ένας Μάγκας με φράγκα ξέρει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
@Miden Agan
Δώσε μερικές πληροφορίες για το Μάγκα με τα φράγκα. :D

Οικτροί απλά.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
@Miden Agan
Δώσε μερικές πληροφορίες για το Μάγκα με τα φράγκα. :D

Οικτροί απλά.

45 χρονω βαπόρι.
Οπως το είδα η κατασκεύη του φωνάζει οτι ήταν "χτισμένο" για πλόες σε ποτάμια κυριώς ή πολύ κοντά στην ακτή ΟΧΙ σε ανοικτή θάλασσα.
Με ένα πρόχειρο search βλέπω οτι το παρακολουθούσε παλαιότερα ο Ρώσικος νηογνώμονας (πρακτικά δεν το επιθεωρούσε κανείς ;))
ΑΛΛΑ τα τελευταία χρόνια άλλαξε και το "επιθεωρούσε" ο Ουκρανικός. Κανένας δηλαδή.
Υπάρχουν και οι λιμενικές αρχές που υποτίθεται κάνουν κάποιους ελέγχους αν περιόδους στα πλοία αλλά στην περιοχή που εμπορεύεται (ακτές Μαυρης θάλασσας) μιλάει το δολλάριο.

Ισως εχουν κάνει και μαλακία στη φόρτωση, αν και με τον τρόπο που "τσάκισε" με μιάς δείχνει οτι η λαμαρίνα ήταν τσιγαρόχαρτο.

Υ.γ. Τρώω μεγάλο μπιφτέκι στη δουλειά και έχω χαθεί αν και lurkάρω με συνέπεια :)
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
45 χρονω βαπόρι.
Οπως το είδα η κατασκεύη του φωνάζει οτι ήταν "χτισμένο" για πλόες σε ποτάμια κυριώς ή πολύ κοντά στην ακτή ΟΧΙ σε ανοικτή θάλασσα.
Με ένα πρόχειρο search βλέπω οτι το παρακολουθούσε παλαιότερα ο Ρώσικος νηογνώμονας (πρακτικά δεν το επιθεωρούσε κανείς ;))
ΑΛΛΑ τα τελευταία χρόνια άλλαξε και το "επιθεωρούσε" ο Ουκρανικός. Κανένας δηλαδή.
Υπάρχουν και οι λιμενικές αρχές που υποτίθεται κάνουν κάποιους ελέγχους αν περιόδους στα πλοία αλλά στην περιοχή που εμπορεύεται (ακτές Μαυρης θάλασσας) μιλάει το δολλάριο.

Ισως εχουν κάνει και μαλακία στη φόρτωση, αν και με τον τρόπο που "τσάκισε" με μιάς δείχνει οτι η λαμαρίνα ήταν τσιγαρόχαρτο.

Υ.γ. Τρώω μεγάλο μπιφτέκι στη δουλειά και έχω χαθεί αν και lurkάρω με συνέπεια :)
Επειδή το έχω δει το βίντεο αρκετές φορές δεν έχω καταλάβει το εξής. Ωραία και όμορφα όλα κατανοητά, ακόμα και το σπασπιμο (το κρακ μάλιστα έγινε πρώρα ούτε στο μέσο, δηλαδή στα αμπάρια 1 και 2).
Πώς χάθηκαν 6 άτομα? Όλοι τους οι ναύτες ήταν πλώρη? Είναι φορτηγό πλοίο (δεν είναι να κατεβαίνεις συνέχεια στο κατάστρωμα δεν έχει τόσες εργασίες δουλειές όταν είναι εν πλω γιατί όλοι υπογράφουν ανοιχτό συμβόλαιο, στα φορτηγά πλοία ειδικά) είναι σε άσχημο καιρό, υποτίθεται όλοι είναι στο ακκομεδεσιο.

Καλά το μεγάλο φάουλ είναι το πώς αυτό το καράβι θεωρήθηκε αξιοπλοο seaworthy, ακόμα και από τους ναυλωτες, αρχές!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως εσπασε και δεν μπηκε στον βυθουλα σε δευτερολεπτα.
Η σαπιλα του φαινεται ακομα και στα ματια μου που δεν εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο. Ειναι λιγο κουρκουλος η φαση με τα σαπιοκαραβα.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Επειδή το έχω δει το βίντεο αρκετές φορές δεν έχω καταλάβει το εξής. Ωραία και όμορφα όλα κατανοητά, ακόμα και το σπασπιμο (το κρακ μάλιστα έγινε πρώρα ούτε στο μέσο, δηλαδή στα αμπάρια 1 και 2).
Πώς χάθηκαν 6 άτομα? Όλοι τους οι ναύτες ήταν πλώρη? Είναι φορτηγό πλοίο (δεν είναι να κατεβαίνεις συνέχεια στο κατάστρωμα δεν έχει τόσες εργασίες δουλειές όταν είναι εν πλω γιατί όλοι υπογράφουν ανοιχτό συμβόλαιο, στα φορτηγά πλοία ειδικά) είναι σε άσχημο καιρό, υποτίθεται όλοι είναι στο ακκομεδεσιο.

Καλά το μεγάλο φάουλ είναι το πώς αυτό το καράβι θεωρήθηκε αξιοπλοο seaworthy, ακόμα και από τους ναυλωτες, αρχές!

Δεν είμαι σίγουρος για το αν χωρίζεται σε αμπάρια.
Συνήθως αυτου του τύπου πλοία έχουν ένα μεγάλο επιμηκες αμπάρι παρόλο που έχουν περισσότερα ανοίγματα (Hatches) με τα καπάκια τους. Περισσότερο πιθανό με βάση το μήκος του να χωρίζεται σε 2 αμπάρια και αν δείς, κόβεται ακριβώς στη μέση του cargo area, εκεί που επιδρούν όλα τα stresses.

Οσο το γιατί δεν πρόλαβαν να σωθούν όλοι, με βάση τον αριθμό πληρώματος και των διασωθέντων, μάλλον όσοι βρίσκονταν στο χώρο της μηχανής δεν μπόρεσαν να βγούν. Μπορεί να "φράκαραν" οι πόρτες με την κλίση, μπορεί με το σπάσιμο του πλοίου να χτύπησαν ή μπορεί ακόμα με την απότομη αλλαγή ταχύτητας, το ξενέρισμα της προπέλας κλπ να εγίνε παράλληλα κάποιο ατύχημα με τη μηχανή ή τα επιμέρους μηχανήματα εκεί.
Δεν είναι δύσκολο να χτυπήσει κάποιος πάντως ειδικά σε μικρά πλοία που ο κάθε χώρος εκμεταλλεύεται στο μέγιστο ειδικά με άσχημο καιρό.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Είχα εσφαλμένη αντίληψη των δεδομένων-πληροφοριών.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Οσο το γιατί δεν πρόλαβαν να σωθούν όλοι, με βάση τον αριθμό πληρώματος και των διασωθέντων,
κάτι που διαβάζω (χωρίς όμως να έχω εξακριβώσει) είναι ότι ενώ δώθηκε αμέσως σήμα mayday στον ασύρματο, δεν δώθηκε ποτέ σήμα abandon ship στο πλήρωμα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Σε μια ιδανικη πολιτεια, θα μπορουσα να πω στους βουλευτες οτι η υπερβολικη αστυνομευση δεν ειναι η λυση. Ειναι μια ρεκλαμα που κρυβει την αποτυχια της κοινωνιας, με αποτελεσμα να μην φαινεται το πραγματικο προβλημα.
Ολοι αυτοι οι μπατσοι, γιατι ο αστυνομικος ειναι αλλο πραγμα, ειναι δημιουργημα της ιδιας προβληματικης κοινωνιας.
Το μοντελο της προβληματικης μας κοινωνιας παραγει αναιτια βια πχ πιστολιες σε πιτσιρικαδες, ο ξυλοδαρμος στο μετρο κ.α.
Παραγει κοινωνικη ανισοτητα που με την σειρα της παραγει διαφθορα και εγκλημα.
Ζουμε πανω στο δεντρο του κακου.

Ειναι μια διαδικασια που οδηγει στην αποκτηνωση η οποια θα φερει περισσοτερα, μη λειτουργικα μετρα, και αυτα τα πραγματα εχουν γινει καθημερινοτητα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,844
To adventure riddle της ημέρας.

147643206_3599621143482220_1019081811913040847_o.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Πετυχα προχθες; (δεν θυμαμαι, ολα ειναι πολτος) εκπομπη με εξωγηινους, σοβαρη και οχι το καρναβαλι του history channel.
Εκαναν καποιες ερωτησεις σε καποιον επιστημονα του METI και επαιξε η απορια αν εχουν σχεση με το SETI. Οι METI στελνουν σηματα σε πλανητες που ισως εχουν πολιτισμενες μορφες ζωης, για να γινουμε φιλοι. Μετα απο λιγα λεπτα λυθηκε η απορια μου περι METI/SETI γιατι η καμερα μεταφερθηκε στο SETI, οπου οι ανθρωποι εκει ηταν πολυ εκνευρισμενοι (το δηλωσαν οι ιδιοι) με τους ανθρωπους απο το METI.

Στην ανθρωπινη ιστορια, οταν συναντιουνται δυο πολιτισμοι τα αποτελεσματα ειναι ασχημα πχ ευρωπαιοι στην Αμερικη, στην Αφρικη κτλ.
Εαν προσκαλεσουμε εξωγηινους που εχουν πολυ ανωτερη τεχνολογια, τα πραγματα μπορει να γινουν πολυ ασχημα για εμας.
Ο επιστημονας απο το SETI ειπε οτι (PANIC!!!!) το συμπαν ειναι υπερβολικα ησυχο και αυτο θα πρεπει να μας βαζει σε σκεψεις.

Θα βρεθουμε στον πλανητη R12FX να σπαμε βραχια με τα κοκκαλα των νεκρων.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
άνετα, αυτοί φαντάζονται ότι θα καλέσουμε του Βάλκαν και θα μας έρθουν οι Κλίνγκον να μας πάει 3 και 1
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Πετυχα προχθες; (δεν θυμαμαι, ολα ειναι πολτος) εκπομπη με εξωγηινους, σοβαρη και οχι το καρναβαλι του history channel.
Εκαναν καποιες ερωτησεις σε καποιον επιστημονα του METI και επαιξε η απορια αν εχουν σχεση με το SETI. Οι METI στελνουν σηματα σε πλανητες που ισως εχουν πολιτισμενες μορφες ζωης, για να γινουμε φιλοι. Μετα απο λιγα λεπτα λυθηκε η απορια μου περι METI/SETI γιατι η καμερα μεταφερθηκε στο SETI, οπου οι ανθρωποι εκει ηταν πολυ εκνευρισμενοι (το δηλωσαν οι ιδιοι) με τους ανθρωπους απο το METI.

Στην ανθρωπινη ιστορια, οταν συναντιουνται δυο πολιτισμοι τα αποτελεσματα ειναι ασχημα πχ ευρωπαιοι στην Αμερικη, στην Αφρικη κτλ.
Εαν προσκαλεσουμε εξωγηινους που εχουν πολυ ανωτερη τεχνολογια, τα πραγματα μπορει να γινουν πολυ ασχημα για εμας.
Ο επιστημονας απο το SETI ειπε οτι (PANIC!!!!) το συμπαν ειναι υπερβολικα ησυχο και αυτο θα πρεπει να μας βαζει σε σκεψεις.

Θα βρεθουμε στον πλανητη R12FX να σπαμε βραχια με τα κοκκαλα των νεκρων.

Εδώ έχουμε στείλει ακριβή διεύθυνση (λέμε τώρα) και σύσταση του ανθρώπινου σώματος (για να ξέρουν ο εξωγήινοι πόσο squishy είμαστε) με το Arecibo, αυτό μας πείραξε;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Εδώ έχουμε στείλει ακριβή διεύθυνση (λέμε τώρα) και σύσταση του ανθρώπινου σώματος (για να ξέρουν ο εξωγήινοι πόσο squishy είμαστε) με το Arecibo, αυτό μας πείραξε;
και τα βόγιατζερ που τους δείχνουμε τα γενετικά μας όργανα και τους τα λέμε και τραγουδιστά, δεν έχουμε ελπίδα.
 
Top Bottom