What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση περί PC elitism και console peasants

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Όχι, απλά θα μπορούσαμε να μιλήσουμε κυριολεκτικά επί του παρόντος.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,453
Όχι, απλά θα μπορούσαμε να μιλήσουμε κυριολεκτικά επί του παρόντος.

Επί του παρόντος τα έχουμε πει σε δέκα threads, τι άλλο να πούμε; Λόγω των συνθηκών οι τιμές είναι γελοίες. Εδώ και έναν χρόνο συμβουλεύω τον κόσμο να μην αγοράσει τίποτα. Εξέφρασα πολλές φορές την άποψη ότι οι κάρτες που κυκλοφορούν ακόμα και στην κανονική τιμή θα ήταν κακό value for money. Αν θέλεις μπορώ να ψάξω τα σχετικά posts και να τα βάλω ξανά εδώ αλλά νομίζω ότι σχεδόν όλοι γνωρίζουν τη στάση μου. Αν έχεις κατά νου ένα σχόλιο για κάτι συγκεκριμένο πες μου και θα σχολιάσω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,358
Δεν ξέρω τι είπαν όλα τα γατάκια, πιο πάνω, αλλά όταν όλοι έπαιζαν παιχνιδάκια με το NES ή προσπαθούσαν να εξομοιώσουν CGA κάρτα σε μονόχρωμη Hercules, εγώ είχα ήδη σπάσει δύο joysticks, προσπαθώντας να κάνω dock στο Elite σε Amiga 500!!!!!

:trollface: :trollface: :trollface:

 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,840
@mits@kos
Τόνισα το πολλές αγορές το χρόνο. Ας πούμε από 30-50 (digital+retail).
Έχοντας αγοράσει και παρακολουθήσει τιμές σε retail μέσα κι έξω για χρόνια...
Retail τίτλοι στο launch -> 5-10€ φτηνότερα στο pc
Μετά από καιρό σε έκπτωση -> 5-15€ >> >> (και πέφτουν γρηγορότερα οι τιμές, ακόμα μεγαλύτερη διαφορά αν συγκρίνεις με παιχνίδια κ0νσόλας της Nintendo)
Digital επιλογές επίσης διαφορά, το 50-66% του ps store είναι τα αντίστοιχα 75-80% δικά μας.
Ας πούμε ένα καλό pc έχει 7ο0 ευρώ πάνω από τις κονσόλες των 500. Μόνο τους μικρότερους αριθμούς να πολλαπλασιάσεις σε κάθε εύρος (30x5x7), είναι όπως τα περιέγραψα πιο πάνω.
Α, και τηλεόραση μπορεί να μη χρειάζεσαι σε κάθε γενιά, αλλά σε κάθε μετάβαση ανάλυσης την ήθελες. Αμφιβάλλω π.χ. ότι με την έλευση των νέων κονσολών, κάθε σπίτι έχει μια 4k τηλεόραση.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Oooooook, έχουμε πολύ διαφορετική αντίληψη του "πολλές αγορές". 168 παιχνίδια πιθανώς να μην προλάβω να παίξω μέχρι να χαιρετίσω οριστικά... :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,590
Εχω την εντυπωση οτι το x του Admiral στο ποστ του mits@kos, ηταν για το καπνισμα :p
Στα υπολοπα θα συμφωνησω με τον mits@kos και ναι, οι τιμες ειναι δειγμα απληστιας και θα προσθεσω και την ποιοτητα.
Τα παντα εγιναν ακριβοτερα και η ποιοτητα τους επεσε στο επιπεδο σκουπιδι.
τι να λεμε τωρα
mobile.jpg

καλο ειναι να μην ξεχναμε αυτα..
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,840
Oooooook, έχουμε πολύ διαφορετική αντίληψη του "πολλές αγορές"
Τι μας πέρασες, για τίποτα κονσολάδες που παίρνουν μηχάνημα για τα ετήσια Pro, AC και CoD και τέρμα; xD
168 παιχνίδια πιθανώς να μην προλάβω να παίξω μέχρι να χαιρετίσω οριστικά
5-6 περίπου τελειώνω το μήνα σε περιόδους που υπάρχει δουλειά. Τι διάλο; Μόνο κλώνους του Witcher 3 παίζεις;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Αναφερόμουν από τώρα κι έπειτα και ναι, υπάρχει δόση υπερβολής, αλλά seriously αυτά είναι άπιαστα νούμερα. Δεν παίζω ούτε Pro, ούτε AC, ούτε CoD (τουλάχιστον όχι μετά το WaW και δεν παίζω τίποτα multiplayer). Αφενός παράλληλες επαγγελματικές και ακαδημαϊκές υποχρεώσεις, αφετέρου άλλες δραστηριότητες πολύ σημαντικές για μένα, στις οποίες δαπανώ τουλάχιστον το 50% του διαθέσιμου χρόνου, αφήνουν περιορισμένο χρόνο για gaming. Ενδεικτικά, το Witcher III (GOAT) το ξεκίνησα μέσα Δεκέμβρη του 2019 και, με αποχή 4 μηνών, το τελείωσα τέλος Νοέμβρη του 2020.

Συν τοις άλλοις, σχεδόν όλα τα παιχνίδια που παίζω είναι RPGs, Action/RPGs ή Diablo clones των 40+ ωρών (σπάνια πια και κανένα FPS ή παραδοσιακό point 'n click adventure, platform, whatever) και πρέπει να αξίζουν κάθε λεπτό αυτού του χρόνου.
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,354
@ccwr

Τα βιαστικά συμπεράσματα σπάνια είναι κι εύστοχα. Δύσκολα θα κατέληγες σε τέτοιο αν γνωριζόμασταν στοιχειωδώς irl. Νομίζω και κάποια από αυτά που έχουν γραφτεί παραπάνω περί κόστους απόκτησης, αρκούν ωστόσο για να το ξανασκεφτείς, ειδικά συνυπολογίζοντας πως το PC για μένα είναι μέσω βιοπορισμού, όχι απλά ψυχαγωγίας.

@mits@kos μην μασάς εν gaming αδερφέ. Τρολοποστ έκανα χωρίς ίχνος σοβαρότητας, απαντώντας στα πρώτα 2 ποστ σου στο thread. Την άλλη φορά θα βάζω και κανα quote...

Όσον αφορά το κόστος απόκτησης διαφωνούμε, αν έχω χρόνο κάποια στιγμή θα postarw data. Δεν αναφέρομαι στην εκάστοτε τελευταία γενιά, αλλά στην ευκολία πρόσβασης σε computing power η οποία ανεβαίνει ΠΟΛΥ διαχρονικά..

P.S. κι εγώ με το pcaki βιοπορίζομαι... μαζί σου.. ως προς αυτό
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
...στην ευκολία πρόσβασης σε computing power η οποία ανεβαίνει ΠΟΛΥ διαχρονικά..

Αυτό είναι δεδομένο, δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Το gaming ωστόσο δεν είναι general purpose computing, προφανώς ωστόσο συνολικά έχει γίνει πιο προσιτό με την πάροδο των ετών.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,453
Ας πούμε δύο πράγματα και για το κόστος. Να ξεκινήσουμε από τα προφανή: Μιλώντας αποκλειστικά για το αρχικό κόστος απόκτησης από το μηδέν, οι κονσόλες είναι φθηνότερες απο ένα PC παρόμοιων επιδόσεων. Το οικονομικό μοντέλο είναι διαφορετικό. Οι περισσότεροι γνωρίζουν ότι οι κονσόλες προσφέρονται συχνά σε τιμή κάτω του κόστους διότι ο επιδιωκωμενος στόχος είναι το hardware lock-in ώστε να αγοράζεις μόνο για τη συγκεκριμένη πλατφόρμα και ο κατασκευαστής να πληρώνεται για κάθε συναλλαγή. Αντίθετα στο PC hardware το κέρδος του κατασκευαστή είναι ενσωματωμένο στην αρχική τιμή, εξ' ου και η διαφορά τιμής.

Ωστόσο, ένα φαινόμενο που έχω παρατηρήσει σε πολλές online συζητήσεις (και όσες φορές το έθιξα δεν πήρα ποτέ απάντηση για τον λόγο που συμβαίνει) είναι η ταύτιση του αρχικού κόστους απόκτησης με την έννοια του value for money. Δηλαδή: γιατί και με ποια κριτήρια θεωρείται το πιο φθηνό προϊόν ως και το έχον το καλύτερο value for money;

Επειδή έχω πολλά να πω για το θέμα και δεν θέλω να γράψω wall of text λέω να το αναλύσω διαλεκτικά, κομμάτι-κομμάτι που θα συζητάμε εδώ μαζί. Για αρχή λοιπόν θέτω το εξής ερώτημα: Ποια συσκευή έχει καλύτερο value for money για έναν gamer; Ένα PC των 500 € ή ένα Playstation 5 των 500 €; Όποιος θέλει απαντάει, ιδανικά με μια μικρή ανάλυση του γιατί.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,571
Μιλαμε παντα για αγορασμενα παιχνιδια ή υπολογιζουμε και τα torrents στο ερωτημα του vfm;

Μιλαμε επισης για 1080p 30fps;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,453
Μιλαμε παντα για αγορασμενα παιχνιδια ή υπολογιζουμε και τα torrents στο ερωτημα του vfm;

Προφανώς αγορασμένα, το θεωρούσα αυτονόητο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Υπάρχει PC (κουτί με όσα έχει μέσα του, πληκτρολόγιο, ποντίκι, οθόνη, ηχεία, τυχόν χειριστήρια και ποιός ξέρει τί άλλο χρησιμεύει στον καθένα) με 500€;! Και αν υπάρχει, παίζει σημερινά παιχνίδια;! Kαι ας μην πω το Cyberpunk 2077, έστω το Witcher 3!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,453
Υπάρχει PC (κουτί με όσα έχει μέσα του, πληκτρολόγιο, ποντίκι, οθόνη, ηχεία, τυχόν χειριστήρια και ποιός ξέρει τί άλλο χρησιμεύει στον καθένα) με 500€;! Και αν υπάρχει, παίζει σημερινά παιχνίδια;! Kαι ας μην πω το Cyberpunk 2077, έστω το Witcher 3!

Ασφαλώς. Ακόμα και ένα laptop αυτής της τιμής παίζει Witcher 3.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Για να είμαστε δίκαιοι στα 500 υπολογίζεις μόνο τον πύργο. Αν και για εμένα είναι λάθος αυτή η λογική, είναι πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβεις υπόψιν και διαφορετικό το σκεπτικό του καθενός, για τον Ναύαρχο ποιο value for money θα ηταν το pc ακόμα και αν είχε τριπλή τιμή στις μισές επιδόσεις :cool:
Με αυτό το σκεπτικό πάντως ποιο Value for money είναι μια handheld κονσόλα με 3500 παιχνίδια στα 50 ευρώ έτσι δεν είναι;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,733
Ποια συσκευή έχει καλύτερο value for money για έναν gamer;
define gamer.

για μένα που δεν έχω καμμία σχέση με ps, το να ασχοληθώ μαζί του έχει αρνητική αξία και απλά δεν θα το κάνω (εκτός αν με πληρώνουν).

Για να κάνω πιο συγκεκριμένο το παράδειγμα φτηνού πισί, εγώ λέω έστω ένας σταθερός με i3-10100 και την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Μια χαρά μένω μαζί του και μια χαρά παίζει adventures/puzzles/στρατηγικής/indie/ρετρό που έχω και έχει και άπειρες άλλες χρήσεις εκτός παιχνιδιών + δυνατότητα αναβάθμισης. Το ps είναι ένας άλλος κόσμος πολύ πιο μικρός και με τον οποίο δεν έχω σχέση και δεν θέλω να έχω σχέση (εκτός αν αλλάξει πολιτική η sony και με αφήνει να εγκαταστήσω Arch).
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,453
Για να είμαστε δίκαιοι στα 500 υπολογίζεις μόνο τον πύργο. Αν και για εμένα είναι λάθος αυτή η λογική, είναι πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβεις υπόψιν και διαφορετικό το σκεπτικό του καθενός, για τον Ναύαρχο ποιο value for money θα ηταν το pc ακόμα και αν είχε τριπλή τιμή στις μισές επιδόσεις :cool:
Με αυτό το σκεπτικό πάντως ποιο Value for money είναι μια handheld κονσόλα με 3500 παιχνίδια στα 50 ευρώ έτσι δεν είναι;

define gamer.

για μένα που δεν έχω καμμία σχέση με ps, το να ασχοληθώ μαζί του έχει αρνητική αξία και απλά δεν θα το κάνω (εκτός αν με πληρώνουν).

Για να κάνω πιο συγκεκριμένο το παράδειγμα φτηνού πισί, εγώ λέω έστω ένας σταθερός με i3-10100 και την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Μια χαρά μένω μαζί του και μια χαρά παίζει adventures/puzzles/στρατηγικής/indie/ρετρό που έχω και έχει και άπειρες άλλες χρήσεις εκτός παιχνιδιών + δυνατότητα αναβάθμισης. Το ps είναι ένας άλλος κόσμος πολύ πιο μικρός και με τον οποίο δεν έχω σχέση και δεν θέλω να έχω σχέση (εκτός αν αλλάξει πολιτική η sony και με αφήνει να εγκαταστήσω Arch).

Απαντώ και στους δύο γιατί το ερώτημα είναι παρόμοιο, για τι είδους gamer μιλάμε. Ορίστε τον εσείς όπως θέλετε και όπως πιστεύετε καλύτερα, το επιχείρημά μου δεν επηρεάζεται. Θέλετε να βάλετε και οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι, εκτυπωτή, ότι αγαπάτε, θέστε τις παραμέτρους ελεύθερα όπως εσείς θεωρείτε καλύτερο.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Nαι αλλά δεν μπορούμε να ορίσουμε εμείς τις παραμέτρους διότι διαφέρουν απο άτομο σε άτομο. Υπάρχει και κόσμος που θα σου πει οτι το pc είναι ποιο vfm γιατί μπορούν και κατεβάζουν πειρατικά και παίζουν τσάμπα, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με το δικό σου σκεπτικό που θεωρείς vfm την τριλογία witcher στα 10 ευρώ, σε αυτόν τι μπορείς να πεις; Να σου πω δύσκολα μας βάζεις Ναύαρχε...
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Για να είμαστε δίκαιοι στα 500 υπολογίζεις μόνο τον πύργο.
Εφόσον οι "άλλοι" στην τιμή αυτή υπολογίζουν μόνο την κονσόλα και τα χειριστήρια που δίνονται μαζί μ' αυτήν και όχι και την τηλεόραση, θεώρησα ότι εμείς θα πρέπει να υπολογίζουμε οτιδήποτε χρειαζόμαστε για να κάνει ένα σύγχρονο παιχνίδι να δουλέψει. Π.χ. οι "άλλοι" δεν χρειάζονται ηχεία, τα έχει πάνω της η τηλεόραση.
Λυπάμαι που το παραδέχομαι, αλλά θεωρώ ότι οι κονσόλες κάθε γενιάς είναι φθηνότερες και με μεγαλύτερο value for money απ' το high-end PC της ίδιας γενιάς. Και μόνο ότι οι developers των παιχνιδιών τους αναγκάζονται να τροποποιήσουν καλύτερα τα games τους ώστε να παίζουν στην κονσόλα που τους ενδιαφέρει, ενώ για εμάς (θυμάστε τα προηγούμενα χρόνια) ήταν σαν να έκαναν διαγωνισμό τίνος το παιχνίδι θα απαιτούσε καλύτερο PC (Far Cry 1, Half Life 2 ή Doom 3)! Σαν να μας έτρεχε άφθονο το χρήμα για να κάνουμε μια αναβάθμιση για κάθε game!!!
 
Top Bottom