What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση περί PC elitism και console peasants

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,866
Ποια συσκευή έχει καλύτερο value for money για έναν gamer; Ένα PC των 500 € ή ένα Playstation 5 των 500 €;
Σε αυτή την τιμή, για gamer καθαρά το PS5. Έχεις πρόσβαση στα περισσότερα καλά-πρώτης γραμμής indie που θα έπαιζες και στον υπολογιστή και θα μπορείς να παίξεις υπό σαφώς πιο ανθρώπινες συνθήκες ό,τι νέο AAA βγει, συν ό,τι cross gen υπάρχει/θα υπάρξει, από το slideshow του pc αντίστοιχης αξίας.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,478
Έχεις πρόσβαση στα περισσότερα καλά-πρώτης γραμμής indie που θα έπαιζες και στον υπολογιστή και θα μπορείς να παίξεις υπό σαφώς πιο ανθρώπινες συνθήκες ό,τι νέο AAA βγει, συν ό,τι cross gen υπάρχει/θα υπάρξει.

Έχεις όμως; Από πόσα παιχνίδια αποκλείεσαι με μία μόνο κονσόλα;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,866
Δε διαφωνώ. Αλλά με την ίδια λογική και στο pc αποκλείεσαι από αποκλειστικά indie του ps4 και του switch. Και αναφέρθηκα στα high profile indie, όχι σε όλα γενικά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,478
Δε διαφωνώ. Αλλά με την ίδια λογική και στο pc αποκλείεσαι από αποκλειστικά indie του ps4 και του switch.

Σωστό. Πόσα είναι αυτά; 10, 20, 50, 100; Όσα και να είναι, μιλάμε για σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στα παιχνίδια που έχεις πρόσβαση σε PC. Και όχι μόνο ΑΑ και indie. Με μία κονσόλα δεν έχεις πρόσβαση ούτε στα ΑΑΑ της άλλης εταιρίας, ούτε σε 3rd-party exclusives που σχεδόν όλα κυκλοφορούν σε μία από τις δύο κονσόλες συν PC. Π.χ. ανοίγεις το Steam και βλέπεις δίπλα-δίπλα Halo, Horizon Zero Dawn, Street Fighter V, The Medium, Nioh 2. Τα μισά από αυτά δεν τα παίζεις με μία μόνο κονσόλα. Ακόμα και στα παιχνίδια που έχεις πρόσβαση, με τα 500 € που πλήρωσες δεν μπορείς να παίξεις multi-player. Άρα δεν έχει COD, Battlefield κλπ multi.

Πείτε μου λοιπόν την άποψή σας. Για κάποιον που έχει να δώσει 500 € και τέλος, ποια είναι η πιο value επιλογή; Τι έχει μεγαλύτερη αξία; Η πρόσβαση στα games ή να παίξει κάποια από αυτά σε καλύτερα settings;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,866
Κοιτά, τα ποσό που έθεσες είναι σκληρός περιοριστικός παράγοντας για τις επιδόσεις σχεδόν οτιδήποτε είναι Α+ game, και απ' τα παραδείγματα που αναφέρεις, μόνο το Halo δεν υπάρχει σε ps5 (η κονσόλα που είπες στο αρχικό παράδειγμα). Στο pc των 500 και που έχεις αυτούς τους 1,2,5 non-sony triple A τίτλους, πως βγαίνεις κερδισμένος αν δεν μπορείς να τους τρέξεις, όπως και όλους τους υπόλοιπους...;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,478
Κοιτά, τα ποσό που έθεσες είναι σκληρός περιοριστικός παράγοντας για τις επιδόσεις σχεδόν οτιδήποτε είναι Α+ game, και απ' τα παραδείγματα που αναφέρεις, μόνο το Halo δεν υπάρχει σε ps5 (η κονσόλα που είπες στο αρχικό παράδειγμα). Στο pc των 500 και που έχεις αυτούς τους 1,2,5 non-sony triple A τίτλους, πως βγαίνεις κερδισμένος αν δεν μπορείς να τους τρέξεις, όπως και όλους τους υπόλοιπους...;

Ούτε το The Medium υπάρχει σε PS5. Η αναφορά σε συγκεκριμένα games είναι καθαρά ενδεικτική, θα μπορούσα να βάζω Halo, Gears, Forza, Sea of Thieves κλπ. Όσο για το "δεν μπορείς να τους τρέξεις", φυσικά μπορείς να τους τρέξεις. Εδώ θα τους τρέχει το Xbox Series S, γιατί να μην τους τρέχει ένα PC 500 ευρώ;
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,478
Nαι αλλά δεν μπορούμε να ορίσουμε εμείς τις παραμέτρους διότι διαφέρουν απο άτομο σε άτομο. Υπάρχει και κόσμος που θα σου πει οτι το pc είναι ποιο vfm γιατί μπορούν και κατεβάζουν πειρατικά και παίζουν τσάμπα, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με το δικό σου σκεπτικό που θεωρείς vfm την τριλογία witcher στα 10 ευρώ, σε αυτόν τι μπορείς να πεις; Να σου πω δύσκολα μας βάζεις Ναύαρχε...

Γιατί βρε παιδιά; Αφού είπα, διαλέξτε όποιο παράδειγμα θέλετε εσείς. Για να σας διευκολύνω, προσπαθήστε να επιλέξετε ένα προφίλ gamer που να είναι όσο το δυνατόν πιο ευνοϊκό προς τις κονσόλες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,632
Συμπαθατε με πατριωτες αλλα με 500€ μπορεις να φτιαξεις ενα συστημα που να ρολαρει μια χαρα και με καλο οπτικο αποτελεσμα.
Ενταξει, 4Κ δεν θα δεις αλλα τα δικα μου ματια, δεν μπορουν να ξεχωρισουν τα 100 frames απο τα 120.
Μεσα στην τιμη δεν χωραει και η απληστια για οτι καλυτερο υπαρχει για τα ματια μου. Δηλαδη ειναι μεγαλο ξενερωμα να παιζεις με αναλυση 1920 αντι για 7K x 7K;
Εκει χανεται και η μπαλα για το τι θελεις πραγματικα να παιξεις και απλα τα θελεις ολα, επειδη τα σηκωνει με το ενα χερι η καρτα σου.
Διαολε, επαιζα και παιζω witcher 3 με ολα τις ρυθμισεις OFF/NO/FORGET ABOUT IT. καθε ελαχιστα λεπτα το παιχνιδι παγωνει για 5-10 δευτερολεπτα και μεσα σε σπηλιες τα frames ειναι 2 ναι, 2!!!!! και καθε μερικα δευτερολεπτα ολα κολανε και οχι στιγμιαια.
Πολλες φορες επρεπε να κανω restart τον υπολογιστη.

Επειδη προερχομαι απο την ιστορια οπου το 1024x768 ηταν σουπερ ουαου αναλυση, μου ειναι λιγο δυσκολο να κατανοησω το 120 frames δεν ειναι αρκετο και ετσι εχω διαφορετικο τροπο προσεγγισης για τα παιχνιδια.

Το PS, για αυτο που κανει, ειναι πολυ ακριβο. Ειναι ολοκληρη η κοσμοθεωρια του καπιταλισμου. Το αγοραζεις ακριβα αλλα δικο σου δεν ειναι.
Ουτε παιχνιδι PS δεν μπορεις να φτιαξεις με το PS.
τα υπολοιπα στην πορεια γιατι ανεβαζω πιεση και μονο στην εικονα με τον τυπο που παιζει ξαπλωμενος ποδοσφαιρακι.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Αρχικά, για το κόστος μεταξύ PC και κονσόλας πρέπει να είμαστε δίκαιοι. Το κόστος του PC περιλαμβάνει το tower μαζί με το m/k και το κόστος της κονσόλας ό,τι περιλαμβάνει η συσκευασία της. Όλα τα άλλα είναι έξτρα και για τις δύο πλατφόρμες.
Το αν έχει η τηλεόραση ηχεία, δεν μου λέει κάτι. Πάρε και για το PC μια τηλεόραση ή μια οθόνη με ηχεία.

Στο κομμάτι του gamer και του vfm. Γενικώς, πιο vfm είναι το PC, αφού στα ίδια λεφτά έχεις περισσότερες δυνατότητες (ασχέτως απόδοσης).
Το τι θεωρείται όμως vfm, δεν είναι πάντα αντικειμενικό και έχει να κάνει και με τις ανάγκες του καθένα. Αν ο gamer έχει ως πρώτο μέλημα τα καλύτερα δυνατά settings για τα λεφτά που δίνει, τότε vfm γι' αυτόν είναι η κονσόλα.

Αν μπει και στην εξίσωση το διαθέσιμο budget, διαφοροποιείται πάλι το τι θεωρείται vfm. Τι είναι πιο vfm; Ένα gaming headset των 30€ ή ένα ζευγάρι ακουστικά με ξεχωριστό μικρόφωνο στα 60€ (σύνολο); Βάσει specs, η δεύτερη επιλογή. Όχι όμως και για κάποιον που δεν έχει να δώσει πάνω από 30€.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Εξαρτάται και πάλι απο το τι θέλει ο άλλος, ο Ναύαρχος μπορεί να σου πει οτι το κόστος των ηχείων είναι αστείο μιας και μια χαρά ακούει Ζαφείρη Μελά και σε αυτά των Jumbo με 2 ευρώ, απο την άλλη ο Κούνελος μπορεί να μην ανέχεται να ακούει Χριστοδουλόπουλο σε κάτι λιγότερο απο μαρσαλ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,478
@mits@kos για το "not sure if serious" για το laptop των 500 € που παίζει Witcher 3, συγγνώμη που παρέλειψα να αποδείξω τον ισχυρισμό μου.


 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,478
Εξαρτάται και πάλι απο το τι θέλει ο άλλος, ο Ναύαρχος μπορεί να σου πει οτι το κόστος των ηχείων είναι αστείο μιας και μια χαρά ακούει Ζαφείρη Μελά και σε αυτά των Jumbo με 2 ευρώ, απο την άλλη ο Κούνελος μπορεί να μην ανέχεται να ακούει Χριστοδουλόπουλο σε κάτι λιγότερο απο μαρσαλ.

Ασφαλώς. Ο λόγος που ευδοκιμούν τόσες διαφορετικές gaming devices στην αγορά είναι ακριβώς οι διαφορετικές προτιμήσεις. Η ένστασή μου είναι όταν η προτίμηση παρουσιάζεται ως αντικειμενική αλήθεια. Δεν θα φέρω καμία αντίρρηση σε κάποιον που θα μου πει "βολεύομαι με την κονσόλα, μου αρέσει, δεν θέλω PC". Με γεια σου με χαρά σου. Θα σκεφτώ από μέσα μου ότι είναι κάζουαλ peasant, ότι του δείχνεις το φεγγάρι και κοιτάει το δάχτυλο, αλλά δεν θα του φέρω αντίρρηση.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,947
Δε χρειαζόταν να αποδείξεις τίποτα. Συν τις άλλοις, γνωρίζω ότι τρέχει. Και τονίζω το "τρέχει" έναντι του παίζει. Ήλπιζα σε κάτι παραπάνω ωστόσο από 720p low σε παιχνίδι 6ετίας, συνεπώς τα πράγματα είναι χειρότερα απ' ότι νόμιζα.

Όπως τη βρίσκει κανείς. Ο @lelos kounelos πχ γουστάρει 2 fps και freezes, εγώ που θέλω να χαρώ τις λίγες ώρες που μπορώ να παίξω τη βδομάδα, θα προτιμούσα να παίξω τόμπολα απ'το να το ζήσω αυτό. Και ας έχω βιώσει το 640x480 και το 800x600 όπως αυτός.

Η τοποθέτηση του @jimmy213 με βρίσκει εν πολλοίς σύμφωνο. Γιατί το PC είναι πολλά παραπάνω από πλατφόρμα για gaming, πρακτικά υπονομεύεται όταν απλα αντιμετωπίζεται ως τέτοιο.

That being said, στο αρχικό σου ερώτημα, αν μπορούσα να έχω ένα και μοναδικό μηχάνημα με 500 ευρώ ταβάνι, αποκλειστικά για παιχνίδια, netflix, spotify και home entertainment, θα έπαιρνα Series S και με τα υπόλοιπα Game Pass subscription δια βίου χρήσης του μηχανήματος.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,478
Δε χρειαζόταν να αποδείξεις τίποτα. Συν τις άλλοις, γνωρίζω ότι τρέχει. Και τονίζω το "τρέχει" έναντι του παίζει. Ήλπιζα σε κάτι παραπάνω ωστόσο από 720p low σε παιχνίδι 6ετίας, συνεπώς τα πράγματα είναι χειρότερα απ' ότι νόμιζα.

Όπως τη βρίσκει κανείς. Ο @lelos kounelos πχ γουστάρει 2 fps και freezes, εγώ που θέλω να χαρώ τις λίγες ώρες που μπορώ να παίξω τη βδομάδα, θα προτιμούσα να παίξω τόμπολα απ'το να το ζήσω αυτό. Και ας έχω βιώσει το 640x480 και το 800x600 όπως αυτός.

Η τοποθέτηση του @jimmy213 με βρίσκει εν πολλοίς σύμφωνο. Γιατί το PC είναι πολλά παραπάνω από πλατφόρμα για gaming, πρακτικά υπονομεύεται όταν απλα αντιμετωπίζεται ως τέτοιο.

That being said, στο αρχικό σου ερώτημα, αν μπορούσα να έχω ένα και μοναδικό μηχάνημα με 500 ευρώ ταβάνι, αποκλειστικά για παιχνίδια, netflix, spotify και home entertainment, θα έπαιρνα Series S και με τα υπόλοιπα Game Pass subscription δια βίου ζωής του μηχανήματος.

Μια χαρά επιλογή. Είναι όμως αντικειμενικά το καλύτερο value for money; Γιατί αυτή την αντίληψη αμφισβητώ, ότι η άποψη "οι κονσόλες είναι value for money" είναι η αυταπόδεικτη αλήθεια. Ενώ η αλήθεια κατά την άποψή μου είναι ότι όλα εξαρτώνται από το άτομο και ένα PC ίδιας τιμής μπορεί πολύ εύκολα να δώσει ισάξιο ή και καλύτερο value for money αναλόγως προτιμήσεων, αναγκών και οπτικής γωνίας.

Το ίδιο ισχύει και για το θέμα της ποιότητας που έθεσες. Όπως εσύ θεωρείς μη αποδεκτό αυτό με το οποίο είναι οκ ο κούνελος, το ίδιο θα πει κάποιος άλλος για τη δική σου προτίμηση. Δηλαδή, παίρνοντας το δικό σου παράδειγμα, εγώ που θέλω να χαρώ τις λίγες ώρες που μπορώ να παίξω την εβδομάδα δεν θέλω να υποφέρω τα κάτω από 30 fps σε low settings της κονσόλας. Και το νόημα είναι όχι ότι εσύ έχεις δίκιο και εγώ άδικο ή το αντίστροφο, αλλά ότι δεν πρέπει να θεωρούμε ως δεδομένα πράγματα που εν πολλοίς βασίζονται σε υποκειμενικά στοιχεία.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,947
Μαζί σου. Αν θέλεις όμως, εξήγησέ μου πότε, πώς και από ποιον τέθηκε προς συζήτηση ως αντικειμενική αλήθεια το παρακάτω:
Είναι όμως αντικειμενικά το καλύτερο value for money; Γιατί αυτή την αντίληψη αμφισβητώ, ότι η άποψη "οι κονσόλες είναι value for money" είναι η αυταπόδεικτη αλήθεια.

Το πιο σημαντικό πράγμα που ειπώθηκε σε όλο το thread, το έγραψε ο @jimmy213 εδώ:
Ένα gaming headset των 30€ ή ένα ζευγάρι ακουστικά με ξεχωριστό μικρόφωνο στα 60€ (σύνολο); Βάσει specs, η δεύτερη επιλογή. Όχι όμως και για κάποιον που δεν έχει να δώσει πάνω από 30€.
Το vfm ως μετρική έχει νόημα, όταν οι επιλογές Α και Β, που έρχονται να καλύψουν την ίδια ανάγκη, είναι αμφότερες εντός αγοραστικής δύναμης.

Το δεύτερο σημαντικότερο, το έγραψες εσύ εδώ:
Θα σκεφτώ από μέσα μου ότι είναι κάζουαλ peasant, ότι του δείχνεις το φεγγάρι και κοιτάει το δάχτυλο, αλλά δεν θα του φέρω αντίρρηση.
Το οποίο και είναι ο λόγος που ξεκίνησε η συζήτηση.

Προσωπικά, δε θεωρώ πως κάποιος που αγοράζει PC αποκλειστικά για gaming και home entertainment είναι σε θέση να δείξει το φεγγάρι σε οποιονδήποτε, πόσο μάλλον να θεωρήσει εαυτόν ανώτερο από αυτόν που τη βρίσκει με δάχτυλο. Γιατί μάλλον κάπου προς τα 'κει πέφτει και το δικό του βλέμμα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,866
δεν θέλω να υποφέρω τα κάτω από 30 fps σε low settings της κονσόλας
Κατάλαβα, προτιμάς να υποφέρεις τα 10-15 fps ή/και το existential potato iq dread. του μπάτζετ pc:trollface:
Ας μην κοροϊδευόμαστε, μια ματιά στα specs των The Medium ή Horizon φερειπείν, βλέπεις ότι με τα 500 ζήτημα είναι να παίρνεις κάρτα και επεξεργαστή μόνο.
Με μια αναζήτηση που είχα κάνει πριν κάνα δυο μήνες, όλα τα tech sites κατέληγαν ότι δυστυχώς αντίστοιχο του ps5 είναι ένα pc των 800 περίπου δολαρίων. Αυτό πάντα με την προτεινόμενη τιμή στις gpu, όχι την "προτεινόμενη" των resellers. To 500 που λες ήταν legit μέχρι τις αρχές της προηγούμενης γενιάς, αν θυμάσαι κι από τα θρεντ που έφτιαχναν στο neogaf. ;)
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Θα πρωτιμουσα με τα 500 να παρω Η/Υ για τον απλουστατο λογο οτι θα εκανα και 5 ακομα δουλιες που δεν μπορω με την κονσολα. Και ναι μετρανε τα πειρατικα και παιχνιδια και προγραμματα κ.α. και ας μην προσπαθουμε να κρυφτουμε πισω απο το δακτυλο μας. Οχι οτι τις κονσολες δεν τις κουρσευαμε, λεμε τωρα
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,478
Προσωπικά, δε θεωρώ πως κάποιος που αγοράζει PC αποκλειστικά για gaming και home entertainment είναι σε θέση να δείξει το φεγγάρι σε οποιονδήποτε, πόσο μάλλον να θεωρήσει εαυτόν ανώτερο από αυτόν που τη βρίσκει με δάχτυλο. Γιατί μάλλον κάπου προς τα 'κει πέφτει και το δικό του βλέμμα.

Το αντίθετο θα έλεγα. Αν αγοράσεις PC αποκλειστικά για gaming αυτό δείχνει ότι έχεις γούστο, οξυδέρκεια, ομορφιά, αυτοεκτίμηση και, ας μη γελιόμαστε, μήκος πέους πολύ πάνω από τον μέσο όρο. Π.χ.

7e80018c8edf162999e1abaec0d5a322.jpg


Κατάλαβα, προτιμάς να υποφέρεις τα 10-15 fps ή/και το existential potato iq dread. του μπάτζετ pc:trollface:
Ας μην κοροϊδευόμαστε, μια ματιά στα specs των The Medium ή Horizon φερειπείν, βλέπεις ότι με τα 500 ζήτημα είναι να παίρνεις κάρτα και επεξεργαστή μόνο.
Με μια αναζήτηση που είχα κάνει πριν κάνα δυο μήνες, όλα τα tech sites κατέληγαν ότι δυστυχώς αντίστοιχο του ps5 είναι ένα pc των 800 περίπου δολαρίων. Αυτό πάντα με την προτεινόμενη τιμή στις gpu, όχι την "προτεινόμενη" των resellers. To 500 που λες ήταν legit μέχρι τις αρχές της προηγούμενης γενιάς, αν θυμάσαι κι από τα θρεντ που έφτιαχναν στο neogaf. ;)

Είπαμε ότι η τρέχουσα περίοδος είναι ιδιάζουσα και εγώ ο ίδιος έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω "μην αγοράζετε". Η συζήτηση αυτή θα έχει νόημα να την κάνουμε υπό νορμάλ συνθήκες. Το αντίστοιχο θα ήταν να λέω και εγώ ότι η τιμή του PS5 είναι 1200 € γιατί δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και τόσο το πουλάνε στο ebay. Αυτό νομίζω είναι θέμα κοινής λογικής.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Tι μην παραγγελουμε τιποτα? Με αυτα που λετε δευτερα πρωι πρωι εγω ψαχνω για τσιγγινο σωβρακο. Ε δεν θατο γυρισουμε στο diesel τωρα στα γεραματα
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,866
Η συζήτηση αυτή θα έχει νόημα να την κάνουμε υπό νορμάλ συνθήκες.

Με μια αναζήτηση που είχα κάνει πριν κάνα δυο μήνες, όλα τα tech sites κατέληγαν ότι δυστυχώς αντίστοιχο του ps5 είναι ένα pc των 800 περίπου δολαρίων. Αυτό πάντα με την προτεινόμενη τιμή στις gpu, όχι την "προτεινόμενη" των resellers.
Σε νορμάλ συνθήκες αναφέρομαι. Τα άρθρα για την προσπάθεια χτισίματος pc που να έχει απόδοση ίση ή μεγαλύτερη του ps5 είχαν γραφτεί όταν υπήρχε διαθεσιμότητα και στα 2.
 
Top Bottom