What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
όχι ρε, πάνε οι αμυγδαλιές στο χωριό... γμτ και πέταξαν λουλούδια προχθές με την κωλοζέστη
Κι εδώ έχουμε τρεις χρονιές που αντί για αμύγδαλα τρώμε κάτι άλλο...
Πάντως αν πέσει το άνθος από μόνο του μέχρι την παγωνιά, την οποία γενικά αντέχει το συγκεκριμένο δέντρο, θα πάει καλά η χρονιά. Το θέμα είναι να μην τις πιάσει στο δέσιμο.

Μέχρι το Σάββατο λογικά θα έχουν προλάβει και θα έχουν δέσει. Δεν υπάρχουν και πολλά λουλούδια αυτή την εποχή οπότε οι μέλισσες γενικά δίνουν πόνο και τα γονιμοποιούν σχετικά γρήγορα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
για να το λες εσύ @Chronomancy γιατί εγώ τώρα μαθαίνω πως πάει η δουλειά. Το σάββατο πάντως είχαν πλακώσει πολλές μέλισσες, αν και το μικρό δεντράκι που έχω στο δικό μου κτήμα δεν είχαν σκάσει τα μπουμπούκια ακόμα, ήταν απλά έτοιμα. Δεν ξέρω αν πρόλαβαν να ανοίξουν χθες που είχε ήλιο ακόμα. Σήμερα έχει χαθεί το βουνό στο σύννεφο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
Κι εδώ έχουμε τρεις χρονιές που αντί για αμύγδαλα τρώμε κάτι άλλο...

Μη παραπονιέσαι!! Είναι εξαιρετική λιχουδιά!!!!

Από ότι έχω ακούσει!!!!! :p :p :p :p :p :p
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Ψάχνοντας λίγο τις σχολές που θα δηλώσει η αδελφή μου φέτος κάπου πελαγωσα. Έχουν μπλέξει και τα πεδία... Οπότε τρέχα γυρευε.
Ψάχνουμε σχολές πληροφορικής στο 4ο πεδίο που να έχουν όμως κάποια σοβαρή υπόσταση. Τα πάει καλά με τον κώδικα, οπότε με τα μέχρι τώρα δεδομένα σκέφτεται κάτι αντίστοιχο για το μέλλον. Βέβαια μία δυνατή σχολή που θα εμπεριέχει και το παραπάνω θα μπορέσει να της ανοίξει τον ορίζοντα για να βρει αυτό που πραγματικά θέλει.
Μία πρώτη σκέψη ήταν το πρώην ΤΕΙ Πειραιά, νυν πανεπιστήμιο δυτικής Αττικής, Μηχανικών πληροφορικής υπολογιστών.


Εναλλακτικά κοιτάζει και τις σχολές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, εφαρμοσμένης πληροφορικής, τεχνολογίας υπολογιστών ή πληροφοριακών συστημάτων. Επειδή τα προγράμματα σπουδών από ότι βλέπω δεν έχουν τεράστιες διαφορές, τι άλλο μπορώ να κοιτάξω;
Εάν έχετε καμία άλλη ιδέα επί του θέματος ριχτε ελεύθερα.

Παραθέτω κι ένα λινκ με τις σχολές του 4ου επιπέδου
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Να τις ντυσεις με ζακετες.

Με επιασε μια γειτονισσα και μου ειπε να τσεκαρω το αυτοκινητο μου. Ανοιξε το καπο του αυτοκινητου της και βρηκε τριχες απο γατα και διαφορα φαγωσιμα. Μια γατα τρυπωνει στην μηχανη του αυτοκινητου της και εκτος απο την ξαπλα, τρωει κιολας. Πρωτη φορα ειδα μηχανη αυτοκινητου γεματη με λειωμενες καραμελες και ψιχουλα.
Την ιδια στιγμη, αλλος γειτονας, που παρκαρει διπλα στην γειτονισσα, εχει το ιδιο προβλημα αλλα με ποντικια. Εγω δεν εχω κανενα προβλημα γιατι ακουω heavy metal.

Συνεχιζω με αλλο θεμα και χωρις να πιασω τις λεπτομερειες αλλα τα απονερα. Το θεμα με τις καταγγελιες για κακοποιησεις/παρενοχλησεις στον κοσμο του θεαματος (σε παγκοσμιο επιπεδο).
Περιπτωση α.
Γινεται μια καταγγελια, ακολουθει δικαστηριο και βγαινει καταδικαστικη αποφαση με την αναλογη ποινη. ωραια και σωστα.
Η ποινη που επιβαλει το δικαστηριο χρηματικη/ποινη φυλακισης/αποζημιωσεις κτλ ειναι το καθαρτηριο. σωστα;
Οταν το δικαστηριο κρινει οτι δεν χρειαζεται να σταματησεις το επαγγελμα σου πχ να παιζεις σε ταινιες και οι εταιριες σου ακυρωνουν τα συμβολαια, δεν προσθετουν στην ποινη πραγματα που δεν αποφασισε το δικαστηριο;
Η ερωτηση ειναι απο την πλευρα της ψυχρης λογικης.
Περιπτωση β,
Γινεται μια καταγγελια και πριν γινει οποιοδηποτε δικαστηριο, ακυρωνονται συμβολαια.
Στο παρελθον ειχαμε αρκετες περιπτωσεις οπου καποιος ετυχε τηλεοπτικου διασυρμου και την φυσικη συνεχεια του ιντερνετικου διασυρμου και αποδειχτηκε οτι ηταν αθωος,αλλα κινησεις για συγνωμη και αποζημιωσεις δεν υπηρξαν.
Οι ερωτησεις ειναι ρητορικες και με ψυχρη λογικη αφου γνωριζουμε οτι η υποκρισια ειναι κοινωνικο προιον. πχ εαν εισαι διασημος/εχεις την τυχη να σε "παιξει" η τηλεοραση θα ακουστεις και θα λαβεις την αναλογη ψυχολογικη υποστηριξη.
Εαν δεν εισαι διασημος, τι νουμερα να βαρεσει το καναλι; δηλαδη εχουμε εξαργυρωση του πονου με τηλεθεαση.
Δικαιο δεν θα βρεθει επειδη λειπουν τα αποδεικτικα στοιχεια. Σε περιπτωσεις με διασημοτητες, τα αποδεικτικα στοιχεια ειναι η οργη του οχλου.
δικεοσινι.
Μπορεί να ζητήσει αποζημίωση από την εταιρεία για το"σπάσιμο" του συμβολαίου καθώς και από τον καταγγέλλων για διάφορες "βλάβες".

Τώρα τι θα πάρει, είναι πάλι θέμα των δικαστηρίων. Τυπικά πάντως μπορεί να τους τραβήξει μεγάλο ζόρι εάν θέλει. Δεν είναι ανίσχυρος.

Τώρα τα λαϊκά δικαστήρια και το να καθαρίσεις το όνομα σου είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο θέμα
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Συριζαίικα υποβρύχια τορπίλισαν τον βυθό για να πλήξουν το κύρος του Κούλη.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Θα αρχίσω να πιστεύω σε υπερφυσικά φαινόμενα σιγά σιγά.
 
Last edited:

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Μπα είμαι της εντελώς αντίθετης άποψης.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Δεν γίνεται να αλλάξω την άποψη σου και δεν χρειάζεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να απορρίπτεις οτιδήποτε, επειδή ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δεν είμαστε εδώ για να αλλάξουμε τις απόψεις των άλλων. Όμως "εγώ" δεν έχω να αποδείξω κάτι. Η υποχρέωση της απόδειξης ανήκει σε αυτόν που ισχυρίζεται την ύπαρξη κάποιου φαινομένου ή οτιδήποτε αλλου.
Ειναι σαν εγώ ας πούμε να πιστεύω στην ύπαρξη εξωγήινων (ή όποια θέλουμε δεν θέλουμε δεν έχει αποδειχτεί) και αντί να προσπαθήσω να αποδείξω ότι υπάρχουν, να ζηταω από τους άλλους να μου αποδείξουν τη μη ύπαρξη τους.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
για καποιο λογο που δεν θελω να ξερω, οι 2 τελευταιες γραμμες του ποστ σου, αρβιντάν, αναψαν με γραμματα νεον στο οπτικο μου πεδίο, τις λεξεις μπιλακος90κάτι (δεν θυμαμαι ακριβως).
(ηταν οφτοπι στο οφτοπι. συνεχιστε, παρακαλω.)
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
για καποιο λογο που δεν θελω να ξερω, οι 2 τελευταιες γραμμες του ποστ σου, αρβιντάν, αναψαν με γραμματα νεον στο οπτικο μου πεδίο, τις λεξεις μπιλακος90κάτι (δεν θυμαμαι ακριβως).
(ηταν οφτοπι στο οφτοπι. συνεχιστε, παρακαλω.)
Ναι αλλά δεν μου λες αν διαφωνείς σε κάτι και με αφήνεις σε αγωνια :p
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
δεν μπαινω σε τετοιες συζητησεις. περαστικος ημουνα.
εξαλλου δεν ειμαι σε φαση τωρα. παω να παρω 3 ντεπον. προσπαθησα να διαβασω 2-3 ποστς στο πισι ελιτισμ κλπ κλπ, και παραπαταω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Οι αποψεις αλλαζουν, μεσα απο συζητησεις, προσωπικες εμπειριες και παρατηρηση. Δεν αλλαζουν μονο αλλα εμπλουτιζονται κιολας.
εξαιρεση αποτελουν καποιοι ογκολιθοι με ανθρωπινη υποσταση.
Συνηθως, οταν καποιος εχει μια αποψη, εξηγει και τους λογους που τον ωθησαν να υιοθετησει/σκεφτει την αποψη του.
Πιστευεις στον Θεο;
Ναι, γιατι abcd.
Οχι, επειδη abcd.
Υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις οπως για παραδειγμα, ψηφιζεις Γεωργιαδη; Οχι. ποιος ο λογος να εξηγησεις/ρωτησεις απο που πηγαζει η αρνηση.
Οταν λοιπον εξηγεις τον λογο που δεν πιστευεις στους εξωγηινους. την ιδια στιγμη, εστω ακουσια, προσπαθεις να αποδειξεις τον λογο της μη υπαρξης τους.
Εαν η απαντηση ειναι απλα ΟΧΙ και το αφησεις εκει το θεμα, λαθος δεν ειναι αλλα εγω χρησιμοποιω τετοιες απαντησεις οταν δεν θελω να ξεκινησω συζητηση με καποιον, δηλαδη το κανω συχνα.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Οπότε δηλαδή αν ξεκινήσουμε συζήτηση για το αν η Γη είναι επίδεδη ή όχι θα πρέπει εγώ να μπω στη διαδικασία να αποδείξω σε εσένα που πιστεύεις ότι ναι είναι επίπεδη πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει;
Η απάντηση στο ερωτημα για την ύπαρξη του Θεού για μένα είναι εύκολη. Οχι, γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις για την ύπαρξή του.
Για μένα πχ ακριβώς το ιδιο με το παραπάνω παράδειγμα ισχύει και για τα παραφυσικα φαινόμενα.
Η απάντηση δεν είναι ένα ξερό όχι, αλλά ότι αφού δεν έχει αποδειχτεί ή ύπαρξη τους δεν έχω κάποιο λόγο για να πιστευω σε αυτή. Δέχομαι όμως ότι αυτό μπορεί να αλλάξει μελλοντικά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Και η τεχνολογία μαγεία είναι από μια άποψη, όλα είναι θέμα πως το βλέπεις. Για αυτό είμαι και αγνωστικιστής, άσε μην γίνει καμιά στραβή και ο "θεός" τους είναι κανένας εξωγήινος και αμολήσει τίποτα photon torpedoes στους άπιστους :D
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Πως ακριβώς το εννοείς αυτό με τη μαγεία;
 
Top Bottom