What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,517
H AMD είναι σε πρωταθλητικό σερί. Από τα τέλη του '20 με τους νέους Ryzen δέρνει αλύπητα την Intel και φαίνεται πως έχει σχέδιο για να εκμεταλλευτεί την εξαφάνιση της Nvidia από την gaming αγορά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
H AMD είναι σε πρωταθλητικό σερί. Από τα τέλη του '20 με τους νέους Ryzen δέρνει αλύπητα την Intel
Κατι σαν Αττιλιο-Παπαλαζαρου, καλοκαιρια στην λεοφωρο, μου θυμιζει.
Κατα την γνωμη μου, δεν αξιζει τα οποια 50-100 Ε περισσοτερο, εκτος αν προκειται για εργαλειο δουλιας.
Το 95% των καταναλωτων θελει πιο VFM λυσεις. Το 5%, τωρα που θελει τοπ τεχνολογια ανεξαρτητου κοστους, (σεβαστη η γνωμη τους) αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να στηριξει, οικονομικα μια AMD. Πιστευω οτι, η AMD, θα αναθεωρησει συντομα την πολιτικη με τις τιμες της, ωστε να παραμηνει ανταγωνιστικη.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Καλά, ειδικά για την AMD, έχω δει αυτή τη συζήτηση να κάνει κύκλους σαράντα φορές. Και τελικά, το market share δείχνει ότι το 95% δεν θέλει VFM λύσεις, ή αν θέλει, γουστάρει τρελά να παίρνει από το ίδιο ράφι με τα halo products.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Καλά, ειδικά για την AMD, έχω δει αυτή τη συζήτηση να κάνει κύκλους σαράντα φορές. Και τελικά, το market share δείχνει ότι το 95% δεν θέλει VFM λύσεις, ή αν θέλει, γουστάρει τρελά να παίρνει από το ίδιο ράφι με τα halo products.

Είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο, με πρώτο συχνά το brand name. Για κάποιο διάστημα η AMD είχε μείνει πίσω (ειδικά στις CPUs) και στο μυαλό των καταναλωτών διαμορφώθηκε η πεποίθηση ότι η AMD είναι η "φθηνή και χειρότερη επιλογή". Ταυτόχρονα και η AMD δεν έδωσε σε κάποιες περιπτώσεις επαρκή κίνητρα, θεωρώντας ότι αρκεί το hardware της να είναι φθηνότερο 10% από της Nvidia για να κερδίσει σε value. Όταν όμως αγοράζεις για χρόνια Nvidia και ψάχνεις για κάρτα 200+ ευρώ, δεν θα πάρεις AMD για να έχεις τις ίδιες επιδόσεις 30€ φθηνότερα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η αδυναμία να παρέχουν φθηνούς επεξεργαστές στη σειρά 5ΧΧΧ γιατί όπως είπαν έβαλαν προτεραιότητα τους μεγαλύτερους και πιο κερδοφόρους επεξεργαστές.

Δεκτό, εταιρία είναι λεφτά θέλει να βγάλει και αφού οι καταναλωτές αγοράζουν τι να κάνουν και αυτοί, να μην πουλήσουν στην τιμή που μπορούν;

Εμένα πάντως η όλη φάση με απέτρεψε από το να κάνω αναβάθμιση φέτος (στο σύστημα του γραφείου με τον FX8350), γιατί ακόμα και τώρα που βλέπω alert ότι ο 3100 που έχω στο μάτι έπιασε κατοστάρικο από 140φεύγα που ήταν, κοιτάζω το single core performance της σειράς 5ΧΧΧ και λέω, ναι οκ ούτε για 50€ δεν αξίζει ο 3100. Αν καταφέρουν και βγάλουν προς το τέλος της χρονιάς 5100 στα 100€ όπου υποτίθεται παίζει μπάλα αυτή η κατηγορία θα κάνω την αναβάθμιση αμέσως, αλλιώς θα περιμένω του χρόνου τέτοια εποχή να βγουν οι 6ΧΧΧ με την ελπίδα ότι δεν θα έχουμε ακόμα προβλήματα διαθεσιμότητας.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,517
Επίσης παιδιά, μια θλιβερή και αληθινή παράμετρος είναι η εξής : η Ελλάδα τσουβαλιάζεται στις τριτοκοσμικές αγορές, δεν περιμένουν πωλήσεις εκεί. Πωλήσεις υφίστανται μόνο στις επονομαζόμενες T1 (Tier 1) χώρες. Εκεί, ένας 5900Χ κάνει πχ 580Ε; Και τον παίρνεις με 12 άτοκες δόσεις με τους μισθούς να είναι αυτοί που είναι; Οριακά τσάμπα θεωρείς πως τον πήρες, ειδικά όταν μπορείς στην τετραετία να τον σκοτώσεις για 150-200Ε στο χέρι μαζί με την μόμπο του.

Δεν είναι δηλαδή καθόλου αξιοπερίεργο που ξεπουλάνε. Μην ξεχνάτε πως αρκετός κόσμος παίρνει μεν top shelf προϊόντα, με την γνώση πως θα τα πουλήσει για να αναβαθμίσει σε 2 χρόνια για κάρτες γραφικών και 4-5 χρόνια για CPU/Mobo.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,517
*γέλια* Ρε, υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ του Κωστοπουλοδανείου με χαλαρό επιτόκιο 25% όταν είσαι με τρεις τσίχλες στην τσέπη και 12 άτοκων δόσεων όταν έχεις σταθερό εισόδημα. Τελείως διαφορετικές έννοιες και καταστάσεις, να μην τα μπερδεύουμε παρακαλώ.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Όταν όμως αγοράζεις για χρόνια Nvidia και ψάχνεις για κάρτα 200+ ευρώ, δεν θα πάρεις AMD για να έχεις τις ίδιες επιδόσεις 30€ φθηνότερα.

Σε αυτή την κατηγορία τιμής, τα 30€ είναι 15% διαφορά. Άμα δεν αρκεί αυτό το ποσοστό για να κάνει τη διαφορά, τότε έρχεσαι στο λόγια μου ότι το κοινό δεν ενδιαφέρεται για το καλύτερο value for money ως καθοριστικό παράγοντα επιλογής.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Σε αυτή την κατηγορία τιμής, τα 30€ είναι 15% διαφορά. Άμα δεν αρκεί αυτό το ποσοστό για να κάνει τη διαφορά, τότε έρχεσαι στο λόγια μου ότι το κοινό δεν ενδιαφέρεται για το καλύτερο value for money ως καθοριστικό παράγοντα επιλογής.
αν ενδιαφερόταν το κοινό θα είχε ξεπουλήσει η AMD χρόνια τώρα.

edit:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Σε αυτή την κατηγορία τιμής, τα 30€ είναι 15% διαφορά. Άμα δεν αρκεί αυτό το ποσοστό για να κάνει τη διαφορά, τότε έρχεσαι στο λόγια μου ότι το κοινό δεν ενδιαφέρεται για το καλύτερο value for money ως καθοριστικό παράγοντα επιλογής.

Ναι, συμφωνώ. Το brand name, η συνήθεια, η αδράνεια ή άλλοι παράγοντες προτίμησης χρειάζονται πολύ μεγαλύτερη διαφορά σε τιμή ή επιδόσεις για να υπερνικηθούν.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τα τελευταια χρονια ο πολυς κοσμος καταλαβε οτι αγοραζω ραιζεν γιατι μου προσφερει περισσοτερες, δυνατοτητες, ευκολιες, επιδοσεις, σε οικονομικοτερη τιμη, σε σχεση με τους αντιστοιχους intel. Εστω κι αν δεν ξερει να διαβαζει μετρησεις, ακουει αυτα που λενε εκεινοι που ξερουν. Τωρα που η AMD, φουσκοσε τις τιμες θα δουμε τι θα γινει.
Παραλληλα ο κοσμος σιγα σιγα μαθαινει να αγοραζει αυτο που χρειαζεται και οχι δυνατοτητες που δεν προκειται να χρησιμοποιησει.
Ενταξει σουπερ αμαξαρα η φερραρι, αλλα στον δρομο βλεπεις μια και 100 φιατακια.
Τελος, εντυπωση μου κανει που διαβαζετε μονο Σρεντερ, που γνωριζει και αγοραζει τα τοπ οφ δε τοπ εξαρτηματα, μολις κυκλοφορισουν...
...και δεν διαβαζετε και Νιτρο, που κι αυτος γνωριζει τα τοπ, αλλα αγοραζει μονο αυτα που ειναι απαραιτητα.
Συμπαθω Σρεντερ, δεν λεω, αλλα ψηφιζω Νιτρο!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
μόνο νίτρο, κάτσε τώρα να μας ξεβλαχέψει και ο Κωστόπουλος που θα το ξαναβγάλει :p

πέρα από την πλάκα το θέμα είναι ότι ο κόσμος αγοράζει ότι του πούνε. Από ότι βλέπω οι ryzen ΑΣΧΕΤΑ με το αν είναι παλιοί ή νέοι φεύγουν σαν φρέσκα ψωμάκια. Δηλαδή πιστεύω με αυτά που βλέπω ότι κάποιος θα προτιμήσει παλιότερο ryzen παρά έναν καλύτερο i5 10400F.

Όπως η βλακεία της μάζας έδωσε την πρωτοκαθεδρία στην intel και στην nvidia που αν και ήταν οι καλύτερες για χρόνια ΔΕΝ ήταν ότι σταμάτησε η AMD να είναι ανταγωνιστική, απλά η μάζα έτρωγε σανό. Έτσι και τώρα, δεν σταμάτησε η intel να βγάζει ανταγωνιστικές CPU, απλά η μάζα αγοράζει σαν πρόβατα ότι της πούνε.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
πλιζ τεικ ιντου κονσαιτνερεσιον, δατ, πολλοι που πηραμε μεταγραφη στην νιβιδια, το καναμε γιατι μας προδωσε η 3dfx με voodoo.
 
Top Bottom