What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Linux corner

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Υπάρχει ένα θεματάκι με τα emoji. Όπου χρησιμοποιούνται (τίτλοι παραθύρων, channels στο Discord, κλπ) βγάζει ένα ορθογώνιο στη θέση τους (λογικό αν δεν υπάρχει κάποιο font).
Το έψαξα λίγο και βρήκα αυτό. Υπάρχει κάποιος "καλύτερος" τρόπος για να υπάρχει αυτή η υποστήριξη;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Here are some emojis to test your new setup:
εμένα βγαίνουν κανονικά. Δεν έχω κάνει τίποτα εκτός από απλά να έχω εγκαταστήσει κάθε γραμματοσειρά που είχα βρει.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Same, αν και σε διαφορετικό distro family. Εγκαθιστώ βέβαια πάντα powerline/fonts γιατί χρειάζομαι τα ligatures, αλλά δεν παίζει να σχετίζεται.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Κι εγώ τα έβλεπα κανονικά αυτά.
Anyway, έβαλα απλώς το πακέτο noto-fonts-emoji (ήταν ήδη μέσα τα noto-fonts και noto-fonts-cjk) χωρίς να κάνω τα υπόλοιπα που περιγράφονται στο άρθρο και πλέον φαίνονται κανονικά στους τίτλους των καναλιών του discord.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Not on the same page

Tldr, αφήνει τη θέση του product manager στο Lutris (είναι πλέον ανοικτή) και θα συνεχίσει ως developer.

Νομίζω έχουν ενδιαφέρον αυτά που γράφει και σε αρκετά πράγματα έχει τα δίκια του.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Όχι ακριβώς θέμα Linux, αλλά πιστεύω ότι ακριβώς μια τέτοια είδηση δίνει βάρος στις φήμες ότι η MS πράγματι ετοιμάζεται να το γυρίσει σε linux/windows.

Θέλω να πω, οι φήμες έχουν αρχίσει να γίνονται όλο και πιο έντονες τα τελευταία χρόνια. Ενώ η MS καταρχάς σκότωσε το winphone που είχε ρίξει τόνους χρήμα και το γύρισε σε android όπου βγάζει τόνους χρήμα με τις εφαρμογές τις.
Τα windows είναι πλέον ένα ελάχιστο έσοδο στα οικονομικά της με αρκετά έξοδα σε ανάπτυξη, που θα μπορούσε να ελαττωθεί χωρίς να αποξενώσει το userbase (χέστηκε ο κυρμάκης τι πυρήνα τρέχει, μοιάζει windows? τρέχει office? είναι windows)

Και τώρα βάζει στο ράφι την απολύτως απαραίτητη έκδοση που οι φήμες έλεγαν ότι θα ήταν τόσο ελαφριά για να τρέξει σε σκουπίδια και να σταθεί απέναντι στην κυριαρχία (σε επιδώσεις τουλάχιστον) των iPad/Chromebooks αλλά και τόσο ελαστική ώστε να μην τις λείπει τίποτα για να τρέξει σε δυνατότερα συστήματα;

You heard it here first boys.
 
Last edited:

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Pacman 6 και Parallel Downloads. Ωραία προσθήκη και μέχρι να κατέβει το μεγάλο package, έχουν κατέβει όλα τα μικρά.

Έσπασαν τα GUIs βέβαια και υπήρξαν κάποια conflicts με τον yay (προσωπικά δεν παρατήρησα κάτι, νομίζω), αλλά απ' όσο διαβάζω στα περισσότερα χρειάζεται απλώς ένα rebuilt.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
προσωπικά δεν παρατήρησα κάτι, νομίζω
Σε μένα το yay «έσπασε» αλλά απλά το απεγκατέστησα και επανεγκατέστησα και είναι μια χαρά. GUI δεν χρησιμοποιώ.

Ο λόγος που δεν έσπασε σε σένα είναι επειδή χρησιμοποιείς Endeavouros και παίρνεις το yay από το αποθετήριό τους οπότε φρόντισαν για σένα. (ενώ εγώ έχω κανονικό Arch)

Απορία: έπρεπε να γράψεις στο /etc/pamcan.conf όπως εγώ ή το eos το φρόντισε και αυτό; Χρειάζεται την γραμμή
ParallelDownloads = 5 για παραλληλισμό.
 
Last edited:

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Ο λόγος που δεν έσπασε σε σένα είναι επειδή χρησιμοποιείς Endeavouros και παίρνεις το yay από το αποθετήριό τους οπότε φρόντισαν για σένα. (ενώ εγώ έχω κανονικό Arch)
Ναι, μάλλον έτσι έγινε.

Απορία: έπρεπε να γράψεις στο /etc/pamcan.conf όπως εγώ ή το eos το φρόντισε και αυτό; Χρειάζεται την γραμμή
ParallelDownloads = 5 για παραλληλισμό.
Έπρεπε να το γράψω. Συζητούσαν να το βάλουν, αλλά δεν θυμάμαι αν το έκαναν τελικά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942

Λογικά το ΣΚ θα γίνει η μετάβαση σε τουλάχιστον ένα από τα δύο μηχανήματα. Κρατώ μικρό καλάθι, νομίζω πως η επόμενη LTS θα δώσει κάτι πιο ραφιναρισμένο ως Cosmic.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
πως θα επηρεάζει τα dual boot μηχανήματα η απαίτηση TPM 2.0 των w11 ξέρουμε;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
αν κλειδώνουν οι ΟΕΜ by default τα μηχανήματα σε w11 μάλλον μας απασχολεί :)
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μπορούμε πάντα να αγοράσουμε μηχανήματα χωρίς λειτουργικό. Μπορούμε πάντα να αγοράσουμε μηχανήματα από vendors που δε χρησιμοποιούν αυτές τις πρακτικές, τέτοιοι είναι στο σύνολό τους οι vendors που στήνουν Linux machines. Αν θέλουμε να αποτρέψουμε τέτοιες πρακτικές από πιο mainstream vendors, τότε με τις καταναλωτικές μας συνήθειες προσπαθούμε να ανατρέψουμε το hardware lock-in της "αλλαγμένης και αναμορφωμένης" μετά-Balmer Microsoft.

Τέσπα, μιας και δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα, μπορώ μόνο να μοιραστώ τα λίγα που γνωρίζω για αυτό και να παραπέμψω σε αναζήτηση. Το Linux έχει TPM 2.0 support, σε τι βαθμό είναι fleshed out οι υλοποιήσεις δε γνωρίζω. Θεωρώ απίθανο να μην ανταποκριθεί όταν και αν η ανάγκη θα είναι mainstream.

Edit: Τελικά δεν άντεξα, το laptop το έκανα ήδη upgrade σε 21.04, περισσότερα αφού κάνω μια βόλτα στα ενδότερα.

Edit 2: Ούτε το desktop περίμενε μέχρι το ΣΚ, smooth και γρήγορο upgrade, πρώτες εντυπώσεις φουλ θετικές, ειδικά στο laptop που αξιοποιεί και τα gestures.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ WINDOWS ΘΑ ΕΙΝΑΙ LINUX CORE!

Απλά έτρεξαν να βγάλουν τα 11 που είναι τα 10 με μπλιμπλίκια γιατί βαρέθηκαν να πατσάρουν τους παλιούς επεξεργαστές.

Δεν είναι τυχαίο το όνομα Mariner
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Το Youtube έβγαλε αυτό το βίντεο στα recommendations και επειδή το βρήκα ενδιαφέρον το ποστάρω για να πάρω την γνώμη των linuxάδων μας.



Το θέμα συζήτησης είναι αν το Proton κάνει ζημιά ή όχι στο Linux επειδή αποθαρρύνει τα native ports. Απόψεις;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Τι σαχλαμάρες έιναι αυτές; Μου θυμίζει το
"μα γιατί κανένας σας δεν βάζει linux"
*βάζουν όλοι linux*
"Που πάτε μωρή πλέμπα ούτε terminal δεν ξέρετε να ανοίξετε;"

Φυσικά και είναι υπέροχα νέα, τι με νοιάζει εμένα αν είναι native αν τρέχει σαν native?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Τι σαχλαμάρες έιναι αυτές; Μου θυμίζει το
"μα γιατί κανένας σας δεν βάζει linux"
*βάζουν όλοι linux*
"Που πάτε μωρή πλέμπα ούτε terminal δεν ξέρετε να ανοίξετε;"

Φυσικά και είναι υπέροχα νέα, τι με νοιάζει εμένα αν είναι native αν τρέχει σαν native?

Αυτό λέει πάνω-κάτω και το βίντεο αλλά νομίζω ότι και το αντίθετο επιχείρημα έχει βάση. Η κατάσταση είναι λίγο "η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα", η ευκολία του Proton μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση του μεριδίου αγοράς του Linux αλλά μείωση στο native development και διατήρηση της έμμεσης επιρροής των Windows. Δυσκολεύομαι να εκφράσω άποψη γιατί δεν ξέρω τι θέτουν οι linux users ως προτεραιότητα.
 
Top Bottom