What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Με Micro-ATX βολεύεσαι; Υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις στα 90 ευρώ, full ATX πολύ σαπίλα κάτω από τα 120...
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Προσωπικα θα πηγαινα σε 520 ή 550. Οπως και να 'χει θα κοιτουσα κατα Βλακ Friday ή Δεκεμβρη μερια για προσφορες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
δεν με νοιάζει το μέγεθος, προσπαθώ πάντα για 4 slots RAM αλλά κάνω και την καρδιά μου πέτρα αν είναι.

και εγώ για black σκεφτόμουν αλλά αντί να ανοίγουν τα σύννεφα, μαυρίζουν στην αγορά.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι μηχανάκι για τη δουλειά μου, όχι της υπογραφής, και οκ τα γραφιστικά δεν έχουν τόσες απαιτήσεις, αλλά διάολε έχει αρχίσει να με κουράζει ο 8350 και η ανάγκη για σβέλτο IPC γίνεται όλο και πιο έντονη.

Στην ανάγκη βγάζω λίγα χρόνια ακόμα, με σάλιο και υπομονή, αλλά οκ αν είναι να σπάω τα νεύρα μου δεν λέει.
Δηλαδή οκ σπίτι κάνω δουλίτσα side projects στο macbook με το c2d, αλλά εκεί δεν βιάζομαι να παραδώσω τίποτα, κάνω υπομονή χαλαρά, και όμορφα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,226

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
τι είναι το fiat? φαντάζομαι όχι τα αμάξια.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,226
τι είναι το fiat? φαντάζομαι όχι τα αμάξια.

Fiat money is a currency (a medium of exchange) established as money, often by government regulation. Fiat money does not have intrinsic value and does not have use value. It has value only because a government maintains its value, or because parties engaging in exchange agree on its value.[1] It was introduced as an alternative to commodity money (a medium which has its own intrinsic value) and representative money (money which represents something with intrinsic value). Representative money is similar to fiat money, but it represents a claim on a commodity (which can be redeemed to a greater or lesser extent).[2][3][a]



(...) Fiat money started to predominate during the 20th century. Since President Nixon's decision to decouple the US dollar from gold in 1971, a system of national fiat currencies has been used globally.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Fiat money is a currency (a medium of exchange) established as money, often by government regulation. Fiat money does not have intrinsic value and does not have use value. It has value only because a government maintains its value, or because parties engaging in exchange agree on its value.[1] It was introduced as an alternative to commodity money (a medium which has its own intrinsic value) and representative money (money which represents something with intrinsic value). Representative money is similar to fiat money, but it represents a claim on a commodity (which can be redeemed to a greater or lesser extent).[2][3][a]



(...) Fiat money started to predominate during the 20th century. Since President Nixon's decision to decouple the US dollar from gold in 1971, a system of national fiat currencies has been used globally.
τα κουπόνια του μπαρουφάκη;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Εν το μεταξύ με αφορμή αυτό το βίντεο, κάθισα και έβαλα κάτι τις κάρτες γραφικών που έχουν περάσει από τα χέρια μου και εμένα η nvidia μου έχει βγει η πιο αναξιόπιστη μάρκα.



Πρώτη μου επαφή ήταν η ATi 9600,
μετά Χ800
4650
4850
7850
7790
250
5500ΧΤ
όλες απροβλημάτιστες και 4650/7790/7850 είναι ακόμα επάνω σε συστήματα και τρέχουν, ενώ όλες όσες πήραν σύνταξη ήταν και λογικά παραμένουν λειτουργικές.

Από την πλευρά της nVidia τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά, πέρασαν από τα χέρια μου
7600GT που απλά μια μέρα ψόφησε (θα ήθελε να πάρουμε την 9600 που κυκλοφορούσε τότε μάλλον) ήταν στο σύστημα της συζύγου όπου δεν ζορίστηκε ποτέ με games
7600Go (έλιωσε το κύκλωμα... η ΗΡ το έριχνε στην nVidia, η nVidia στην ΗΡ, αλλά μετά άρχισαν να χαλάνε και τα 8600Μ οπότε...)
9400M το οποίο λειτουργεί ακόμα
320Μ που πάλι βγήκε προβληματικό (σε macbook pro, ήταν μάλιστα από τους λόγους που σταμάτησε η apple να βάζει nvidia γιατί είχαν πρόβλημα και με τα 8600Μ παλιότερα)
και τέλος ένα 710 που έχω εδώ και κανά χρόνο στο HTPC μου.

Επίσης όλα αυτά τα χρόνια, σε nvidia έχουν καεί κάρτες τουλάχιστον 2 φορές λόγο software, μια από drivers και μια τώρα τελευταία με το New World.

Οπότε καταλήγω ότι δεν είναι κακές οι κάρτες της AMD, απλά βλέπουμε το apple fanboy effect στις nVidia, "το πήρα, το πλήρωσα παραπάνω, μου είπαν είναι καλό, θα λέω ότι είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ και αν χαλάσει θα κάνω τουμπεκί γιατί το χάλασα εγώ, και ας μην το πείραξα".
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Nitro, ανεκδοτολογικές προσωπικές εμπειρίες δεν λένε τίποτα για την αξιοπιστία οποιουδήποτε προϊόντος. Και λόγω πολυετούς εργασίας σε πανεπιστημιακό PC lab έχω πολύ μεγαλύτερο δείγμα και σε Radeon και σε Geforce από εσένα, και μου έχουν σκάσει από τρεις GPU από κάθε εταιρεία. Η δε Radeon 3850 256MB ήρθε με προβληματικό fan profile από την εταιρεία, κάτι που παραδέχτηκαν επίσημα για τα early batches αλλά ποτέ δεν διόρθωσαν. Στατιστικά που να δείχνουν πρόβλημα αξιοπιστίας της Nvidia έχεις, πριν βγάλεις συμπεράσματα για τους αγοραστές της; Και μη μου απαντήσεις "μα το είπαν και ο lollipop_lollipop και ο Μάκης ο Σουγιάς στο forum του Anandtech".
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
εγώ αυτό που λέω είναι ότι οι πράσινοι δεν κράζουν τόσο δυνατά για κάποιο λόγο σαν τους μηλαράκιδες που τους έπεισαν ότι το κρατάνε λάθος το κινητό. Δεν μίλησα για επίσημα στοιχεία, απλά αναφέρω μια προσωπική εμπειρία.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν ανέφερες μόνο προσωπική εμπειρία, κατέληξες σε συμπέρασμα για την συλλογική συμπεριφορά μιας τεράστιας ομάδας καταναλωτών, θεωρώντας εκ προοιμίου δεδομένο ότι υπάρχει στατιστικά σημαντικό πρόβλημα με τις Nvidia GPUs, και άρα για να μην κράζουν, είναι fanboys. Μπορεί όμως να μην κράζουν, γιατί κανένα τέτοιο πρόβλημα δεν υπάρχει, και είναι ευχαριστημένοι καταναλωτές.

Το ξέρω ότι δεν μίλησες για επίσημα στοιχεία, αλλά για να στέκει το συμπέρασμά σου, ότι οι Nvidiaκηδες λένε "το πήρα, το πλήρωσα παραπάνω, μου είπαν είναι καλό, θα λέω ότι είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ και αν χαλάσει θα κάνω τουμπεκί γιατί το χάλασα εγώ, και ας μην το πείραξα", χρειάζονται.
 

mir988

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Aug 20, 2021
Messages
11
Τόσο σε Windows όσο και σε Linux δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση ανάμεσα σε AMD και NVIDIA, με βάση ότι έχει περάσει από τα χέρια μου. Το nvenc μου είναι αρκετά χρήσιμο βέβαια, αλλά δεν είναι κάτι που θα δίσταζα να αποχωριστώ άμα η AMD πρόσφερε κάτι ανταγωνιστικό στο κομμάτι της gaming απόδοσης.
Ακόμα και με την Arc της Intel μπορεί να τη βολέψω αν προσφέρει κάτι σε λογική τιμή. Τουλάχιστον από τις πρώτες πληροφορίες φαίνεται να είναι πιο έτοιμη να επενδύσει στους τομείς που κυριαρχεί η Nvidia.
Γενικά δεν αξίζει να κολλάει κάποιος στο επίσημο και ανεπίσημο marketing των εταιριών. Μόλις η AMD είχε το καλύτερο επεξεργαστή στη αγορά, όλο το little guy τσίρκο πήγε περίπατο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272

Δεν φαίνεται φως στον άμεσο ορίζοντα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ενταξει, σαν λαος, εχουμε μια μικρη ταση φανατισμου, πασοκ, ολυμπιακος, nvidia, red or dead κτλ. Στο μαγαζυ μου, ειχα καμια 15αρια μηχανακια, με διαφορετικα εξαρτηματα, μαρκες μοντελα, γιατι εκτος απο παροχη ιντερνετ, ειταν και δειγματα. Απο cpu, δεν θυμαμαι να χαλασε ποτε κανενα, ΑΜD η Intel. Aπο καρτες γραφικων, radeon η nvidia moy xalasan 2-3. Και μιλαμε για λειτουργια 18+ ωρες την ημερα, κακη ψυξη. Εχω ακομα cpu και vga, 15+ ετων που λειτουργουν ακομα μια χαρα.
Απο μητρικες, αρκετες απωλειες, Asus, QDI, MSI, Gigabyte. Σαν ερασυτεχνης, πλεον διαλεγω αυτο που βολευει την τσεπη μου, καλυπτει οσο το δυνατον τις αναγκες μου και εχει πολλες καλες κριτικες απο χρηστες. Τωρα αν ειναι κοκκινο, πρασινο η πορτοκοραλομουσταρδι, ολοι τα ιδια ειναι, να πιασουν τον κ--ο του καταναλωτη προσπαθουν.
Sys και 3dfx, ρε γμτ για μια παραδοση ζουμε.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
όσο σε Windows όσο και σε Linux δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση ανάμεσα σε AMD και NVIDIA,

Υπάρχει το ζήτημα με τούς ανοικτούς vs κλειστούς οδηγούς. 2013-2017 linux gaming σήμαινε κλειστοί nvidia οδηγοί. Από το 2018 οι ανοικτοί amd είναι ανταγωνιστοί και τον τελευταίο χρόνο μιλάμε για υπεροχή ακόμα και σχέση με τα windows. Λόγω αυτού του θέματος η γνώμη μου είναι ότι οι amd πρέπει να προτιμούνται (αν έχουν παραπλήσιο κόστος ή αν δεν υπάρχει κάποια άλλη ανάγκη πχ cuda), και εννοώ θα επρέπε να προτιμούνται ακόμα και αν κάποιος δεν χρησιμοποιεί linux για να έχει ανοικτές μελλοντικές επιλογές.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
το cuda δουλεύει σε linux?
 
Top Bottom