What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
κοιτα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα. κυριως αν δεν τα ομιλεις και συχνα. ασε που καθε περιοχη εχει τα δικα της κουσουρια σε προφορες. ακου ινδο πχ ενα παραδειγμα. για να μη σε παω σε τπτ κολοχωρια στο νησι (aka great britain). η στο μουρικα που εχω μια προσωπικη εμπειρια.
Ναι ρε, ξερω απο Πακιστανεζικα και Πιλιππινεζικα, Αγγλικα ( 555 παιβ παντρετ πιπτι ) απο μαυρικα δεν καταφερα ποτε να πιασω λεξη.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ναι ρε, ξερω απο Πακιστανεζικα και Πιλιππινεζικα, Αγγλικα ( 555 παιβ παντρετ πιπτι ) απο μαυρικα δεν καταφερα ποτε να πιασω λεξη.
δεν θυμαμαι χρονια αλλα πεταω για salt lake με αναποκριση heathrow. μιας και μιλαμε για μουρικα περα απο τον ελεγχο ελλαδα περασα και εκει (ελεγχο visa κλπ) και μεχρι να παω στην κοπελα που εκανε τον ελεγχο ηταν και ενας ινδος που εκανε προελεγχο να το πω. ε στην αρχη δεν καταλαβαινα χριστο. μου πηρε λιγη ωρα να καταλαβω τι μου ελεγε xD
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Δυστυχώς θα αργήσουμε πολύ, πιθανώς χρόνια, να δούμε vfm κάρτες.
Και οταν -αν- γινει αυτο, ειτε θα εχουμε σταματησει το pc gaming, ειτε θα εχουμε επενδυσει σε κονσόλα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Και οταν -αν- γινει αυτο, ειτε θα εχουμε σταματησει το pc gaming, ειτε θα εχουμε επενδυσει σε κονσόλα.
είτε απλά θα έχουμε πάρει steam deck :PCMR:

αμέσως στο κακό ο νους σας με κονσόλες και τέτοια μπλέμπ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Και οταν -αν- γινει αυτο, ειτε θα εχουμε σταματησει το pc gaming, ειτε θα εχουμε επενδυσει σε κονσόλα.

Η κονσόλα δεν παίζει προσωπικά σαν ενδεχόμενο αλλά σίγουρα θα πρέπει Nvidia και AMD να αντιληφθούν αυτό τον κίνδυνο. Αν αποκόψουν τελείως την midrange αγορά και την στρέψουν στις κονσόλες θα τους χάσουν από πελάτες για πολλά χρόνια.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ή θα έχουμε σκάσει 700 ευρώ για mid-range GPU. Λυπάμαι, αλλά το Deck όσο και να μου γαργαλάει την περιέργεια, μόνο ως συμπληρωματικό του σωστού PC gaming σε 34" Ultrawide μπορώ να το δω. Τι να κάνουμε, τα γούστα πληρώνονται.

Η κονσόλα δεν παίζει προσωπικά σαν ενδεχόμενο αλλά σίγουρα θα πρέπει Nvidia και AMD να αντιληφθούν αυτό τον κίνδυνο. Αν αποκόψουν τελείως την midrange αγορά και την στρέψουν στις κονσόλες θα τους χάσουν από πελάτες για πολλά χρόνια.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το θεωρούν κίνδυνο, θαρρείς και άλλοι πουλάνε GPUs στις κονσόλες. Ειδικά η AMD, δεν χάνει πρακτικά τίποτα στο current generation.

Intel σώσε μας. Αν οι φήμες για επιδόσεις 2060 αληθεύουν, όλα θα παιχτούν στην τιμή. Εντάξει, δεν θα βάλει φωτιά στα benchmarks, αλλά αν την κυκλοφορήσει στα μέχρι 249$ (μην σου πω να πάει για πλήρες market disruption ως underdog και να κοτσάρει 199$), θα δώσει διέξοδο σε τεράστια μερίδα gamers.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
midrange κάρτα
Υπονοώντας ότι η 3070 είναι midrange. Top kek.


και να μην πάρει το deck να ξεμπερδεύει;
Γιατί είναι μεσοβέζικη λύση και σε καμία περίπτωση ουσιαστικό upgrade για κάποιον που γουστάρει pcάρα, οθονάρα και δεν κοιτάω καν/ανησυχώ για specs στο (ψηφιακό) οπισθόφυλλο των παιχνιδιών.

Επίσης αυτό
το Deck όσο και να μου γαργαλάει την περιέργεια, μόνο ως συμπληρωματικό του σωστού PC gaming
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το θεωρούν κίνδυνο, θαρρείς και άλλοι πουλάνε GPUs στις κονσόλες. Ειδικά η AMD, δεν χάνει πρακτικά τίποτα στο current generation.

Οι APUs έχουν όμως πολύ μικρότερο περιθώριο κέρδους. δεν ξέρω αν αρκούν σε περίπτωση κατάρρευσης της αγοράς των GPUs.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
midrange εννοώ προφανώς 6600 και 3060
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Καλά γι' αυτές εννοείται δεν δίνεις ούτε για αστείο 6-7 κατοστάρικα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ναι για αυτό λέω, αν έχεις 500 ευρά και παίζεις σε αυτή την κατηγορία τιμών, ίσως το steam deck να είναι καλύτερη λύση από το να πας να πάρεις ακόμα πιο χαμηλό hardware για να αναβαθμίσεις το midrange 5 ετίας που έχεις.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Για όσους έχουν παλιό hardware και *καλή σύνδεση υπάρχουν και οι cloud επιλογές

(Δεν θέλει να έχεις κάρτα nVidia)


και προσεχώς xcloud και psnow

Αν δεν παίζετε competitive esports games δε θα έχετε θέμα. Ενώ όλες οι υπηρεσίες παρέχουν δωρεάν trials

*GeForce NOW requires at least 15Mbps for 720p at 60fps and 25 Mbps for 1080p at 60fps.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εχουμε, λεει ( ΣΚΑΙ σημερα το πρωι ) 10500 κρυπτονομισματα και καθε μερα βγαινουν κι αλλα 500. Μεχρι να τα εξαντλησουμε ολα αυτα θα περασει το 2025 και να δουμε. Προσωπικα, πιστευω, ο θεος να με βγαλει ψευτη, οσο και να ξαναπεσουν οι τιμες, 100-200 ευρουλακια πανω, σε σχεση με τις περισυνες, θα παραμεινουν. Τι να κανουμε, ας ειν καλα το PSX και το Sega και τα παλαια πισοπαιχνιδα. Μεχρι να τα ξαναπαιξω ολα, το προβλημα μου θα τοχω ξεχασει η θαχω ψωφισει, οπως ειχε πει και ο Μητσοτακης μπαμπας.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Και το πάρτι πιασίματος κώλου του πελάτη συνεχίζεται:


Σχεδόν 70% αυξημένος τζίρος για την Nvidia, 85% αύξηση συγκεκριμένα στον τομέα του gaming, 276% αύξηση των κερδών (με την μέτρηση GAAP). Αλλά για την αύξηση των τιμών φταίει η αύξηση τιμής των υλικών κατασκευής. Βρε άντε στο διάβολο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
"έπρεπε να ανεβάσουμε τις τιμές γιατί υπάρχει έλλειψη πρώτων υλών, οπότε πρέπει να αντισταθμίσουμε το κέρδος για να μην μπούμε μέσα"...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
δεν θυμάμαι αν το βάλατε πάλι, αλλά μιας και έγραψε ο @Admiral για τα φράγκα που έβγαλε η nvidia και έπεσε το μάτι μου σε άρθρο για τα φράγκα που έβγαλε η amd, νομίζω ότι και να έχει μπει, ας ξαναμπει

 
Top Bottom