What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ακομα 2500κ εχεις?! 10+ χρονων επεξεργαστη? Αμφιβαλω αν μπορει να τρεξει τα περισσοτερα απο τα σημερινα παιχνιδια εστω και σε low 1080p. Αν του βαλεις παιχνιδι του 2019 η νεωτερο δεν σου βγαζει μηνυμα που να λεει οτι ο επεξεργαστης δεν καλυπτει τις απαιτησεις?!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Αν του βαλεις παιχνιδι του 2019 η νεωτερο δεν σου βγαζει μηνυμα που να λεει οτι ο επεξεργαστης δεν καλυπτει τις απαιτησεις?!
Aν είχε win98, ίσως.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
R9 290). Χρειάζεται τελικά καμιά ρύθμιση με τους drivers, δεδομένου, ότι είναι παλιότερη κάρτα?
η R9 είναι λίγο πιο παλιά από το επιθυμητό. (Το επιθυμητό είναι RX 400/500 ή πιο καινούργια). Όσο ξέρω δεν έχεις τούς σύγχρνους amdgpu drivers. Η amdgpu νομίζω είναι default για gcn 3 και πάνω. Μπορούν όμως να τρέξουν και σε gcn 1 ή 2.

Για να δεις αν έχεις τούς καινούργιους driver δώσε στο τερματικό:
Code:
inxi -G
και αν θέλεις πόσταρε το αποτέλεσμα εδώ. πχ
Code:
inxi -G
Graphics:  Device-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Juniper XT [Radeon HD 5770] driver: radeon v: kernel
Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: loaded: ati,radeon unloaded: fbdev,modesetting,vesa
resolution: 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: AMD JUNIPER (DRM 2.50.0 / 5.14.13-zen1-1-zen LLVM 12.0.1) v: 3.3 Mesa 21.2.4

Εδώ βλέπουμε ότι έχει για driver ati, radeon οι οποίοι είναι οι παλιοί οδηγοί (αλλά εδώ αναγκαστικά επειδή είναι παλιά κάρτα). Οι καινούργιοι οδηγοί είναι οι amdgpu αν έχεις loaded: amdgpu τότε είσαι αρκετά καλά για παιχνίδια, αν όχι ζήτα βοήθεια από τον jimmy που κατάφερε να τούς βάλει σε ψιλοπαλιά κάρτα.

σημείωση: δεν μιλώ για amdgpu-pro, αυτοί είναι οι κλειστοί οδηγοί δεν θες αυτούς για παιχνίδια, θες amdgpu (σκέτο) με Mesa.

Το άλλο σημαντικό είναι ότι θες φετινή Mesa δλδ 21 αλλά σε arch-based όπως το manjaro αυτό το έχεις σίγουρα.

Με
Code:
inxi -F
βλέπεις πιο πλήρη στοιχεία για το μηχάνημα. Ένα άλλο που θες είναι καινούργιο Kernel. Σε καινούργια εγκατάσταση Manjaro επίσης έχεις ικανοποιητικά καινούργιο kernel αλλά μπορείς πολύ εύκολα να βάλεις και τον πιο καινούργιο 5.14. Απλά πηγαίνεις system settings -> kernel και πατάς install τον πυρήνα που θες. Δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις τον παλιό. Γενικά δεν βάζεις τον experimental (τώρα 5.15) και κρατάς έναν ή περισσότερους LTS (τώρα 5.10) ενώ θες να τρέχεις τον τελευταίο που υποστηρίζεται (τώρα 5.14)
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Ακομα 2500κ εχεις?! 10+ χρονων επεξεργαστη? Αμφιβαλω αν μπορει να τρεξει τα περισσοτερα απο τα σημερινα παιχνιδια εστω και σε low 1080p. Αν του βαλεις παιχνιδι του 2019 η νεωτερο δεν σου βγαζει μηνυμα που να λεει οτι ο επεξεργαστης δεν καλυπτει τις απαιτησεις?!

Στο δεύτερο μηχάνημα, που το έχω για για να παίζει το βαφτιστήρι Fortnight, (για να μη με πρήζει στο μεγάλο (3800Χ, 32GB, Vega 56) και για πειραματισμούς.

Για να δεις αν έχεις τούς καινούργιους driver δώσε στο τερματικό:
Code:
inxi -G

Ωραία!! Θα το δικιμάσω!! Πιθανόν να έχω και άλλες ερωτήσεις, αλλά θα πάω στα post για τα Linux!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
ρε εσείς τώρα... πραγματικά το σκεφτόμουν πολύ αυτές τις μέρες το steam deck, ειδικά μετά το tear-down που όχι μόνο μας λέει "παιδιά δικό σας είναι, ότι θέλετε το κάνετε", αλλά και την υπόνοια ότι θα υπάρχουν ανταλλακτικά για αυτό στην αγορά και κάποιους άλλους παράγοντες που παίζουν σε αυτή την φάση στην ζωή μου.

Είμαι σε φάση αναβάθμισης για το σύστημα του γραφείου εδώ και ένα χρόνο κοντά, δυστυχώς η κατηγορία Ryzen R3 που κοίταζα είχε προβλήματα διαθεσιμότητας από πριν γίνει γενικότερο το θέμα στην αγορά, οπότε δεν προχώρησα ποτέ σε αναβάθμιση ενώ οι 5100/5300 δεν εμφανίστηκαν ποτέ (ίσως τους δούμε όταν βγουν οι 6ΧΧΧ ως budget λύση;).
Επίσης παραμένει το πρόβλημα ότι το σύστημα της υπογραφής δεν είναι πάντα διαθέσιμο γιατί πρακτικά είναι το σύστημα της συζύγου που του έχω κάνει επιλεκτικά κάποιες αναβαθμίσεις να μπορώ να παίζω και εγώ τα όποια παιχνίδια μου και τελευταία όλο λιγότερο διαθέσιμο είναι τις ώρες που έχω ελεύθερες.

Αχνοφάνηκε μια ελπίδα με την μετακόμιση μας σε μεγαλύτερο σπίτι μήπως μπορώ στο δωμάτιο-γραφείο να στήσω ένα συστηματάκι ΑΦΟΥ αναβαθμίσω το σύστημα του γραφείου (αρκετά από τα παιχνίδια που παίζω δουλεύουν μια χαρά σε FX8350/16GB RAM/7850) αλλά αυτό πήγε περίπατο μόλις τελειώσαμε με την μετακόμιση και φάνηκε ότι η διαμόρφωση του δωματίου δεν προσφέρεται για κάτι τέτοιο.

Οπότε άρχισα να γλυκοκοιτάζω αυτό το ενδιαφέρον αν και ΗΡ σύστημα που με μια αναβάθμιση σε RAM θα μπορούσε με χαρακτηριστική άνεση να καλύψει τα γραφιστικά μου στο γραφείο και τις ελαφριές gaming φάσεις μου στο σπίτι (+ το μεγάλο extra ότι θα έχω το workstation μου πάντα μαζί και δεν θα μπλέκω με διάφορα θέματα που προκύπτουν όταν δουλεύεις σε περισσότερους από 1 υπολογιστές).

Καθώς όμως ωριμάζει η ιδέα στο κεφάλι μου, τόσο περισσότερο ενδιαφέρον μου φαίνεται το steam deck και απλά με κρατάει από το να μη βάλω pre-order το μικρό μοντέλο, το ότι δεν έχουμε δει ακόμα πραγματικά νούμερα benchmarks και ούτε έχουμε δει ακόμα και το dock που θα παίξει καταλυτικό ρόλο για την χρήση που το θέλω.

Όπως το βλέπω αυτή την στιγμή έχει τα περισσότερα θετικά σαν επιλογή:

✅ Repairability ο λόγος που φοβάμαι τα laptops, αν χαλάσει θέλω να το φτιάξω εγώ
✅ portability, σπίτι, γραφείο, gaming, δουλειά, όλα σε ένα.
✅ Τρέχει windows, άρα και όλες τις εφαρμογές που δουλεύω
✅ Ο επεξεργαστής θα είναι στα επίπεδα 3100/5300U
✅ 16GB DDR5 RAM το ελάχιστο που θέλω για την δουλειά μου
✅ GPU καλύτερη από του 5300U laptop και RDNA 2 = καλύτερη υποστήριξη στο μέλλον για SFXR και λοιπές νεότερες τεχνολογίες
✅ dock, καλό το portability αλλά το να έχω ένα dock στο γραφείο και απλά να το κουμπώνω το πρωί ακόμα καλύτερο
✅ αν δεν είναι διαθέσιμο το σύστημα στο σπίτι παίζω ή σε αυτό ή το κοτσάρω στην TV
✅ Good guy valve, θα ήθελα να το στηρίξω σαν εγχείρημα γενικότερα
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Για τη χρήση που περιγράφεις μοιάζει όντως καλή επιλογή.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
και απλά με κρατάει από το να μη βάλω pre-order
κάνε την κράτηση (δεν είναι προ-αγορά) μήπως βοηθήσεις κάποιον που έκανε κράτηση τον Αύγουστο να το πάρει μέσα στο 2024. Γιατί όποιος κάνει κράτηση τον Οκτώβρη μάλλον δεν θα το παραλάβει ποτέ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
κάνε την κράτηση (δεν είναι προ-αγορά) μήπως βοηθήσεις κάποιον που έκανε κράτηση τον Αύγουστο να το πάρει μέσα στο 2024. Γιατί όποιος κάνει κράτηση τον Οκτώβρη μάλλον δεν θα το παραλάβει ποτέ
τι εννοείς;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Εξαρτατα απο τη διαθεσιμοτητα μπορει και φετος να την αλλαξω. Αλλα σιγουρα πριν ταξιδεψουμε στο διαστημα. Εβαλα ενα βιντεο του psychonauts 2 στο twitter του steam deck και χτες σχολιασε ενας και λεει το pc σου ειναι για τα σκουπιδια και οτι steam deck ειναι μια καλη λυση για αυτους που θελουν ενα δυνατο pc σε μικρο μεγεθος αφου ειναι πιο μικρα απο laptop playstation και xbox αλλα πιο δυνατα απο ενα φθηνο laptop και μπορει να το παρει μαζι του οπου παει. Μετα με ρωτησε ποσο κοστισε το pc μου του ειπα η πιο προσφατη αναβαθμιση ηταν το 2020 430 ευρω το τερας ssd. Και ενας αλλος που και αυτος το ειδε στο twitterλεει οτι το pc ειναι για πεταμα. Κονσολαδες. Ειδαν τις γραφικαρες του τερατος και ζηλευουν!
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
η R9 είναι λίγο πιο παλιά από το επιθυμητό. (Το επιθυμητό είναι RX 400/500 ή πιο καινούργια). Όσο ξέρω δεν έχεις τούς σύγχρνους amdgpu drivers. Η amdgpu νομίζω είναι default για gcn 3 και πάνω. Μπορούν όμως να τρέξουν και σε gcn 1 ή 2.

Για να δεις αν έχεις τούς καινούργιους driver δώσε στο τερματικό:
Code:
inxi -G
και αν θέλεις πόσταρε το αποτέλεσμα εδώ. πχ
Code:
inxi -G
Graphics:  Device-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Juniper XT [Radeon HD 5770] driver: radeon v: kernel
Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: loaded: ati,radeon unloaded: fbdev,modesetting,vesa
resolution: 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: AMD JUNIPER (DRM 2.50.0 / 5.14.13-zen1-1-zen LLVM 12.0.1) v: 3.3 Mesa 21.2.4

Εδώ βλέπουμε ότι έχει για driver ati, radeon οι οποίοι είναι οι παλιοί οδηγοί (αλλά εδώ αναγκαστικά επειδή είναι παλιά κάρτα). Οι καινούργιοι οδηγοί είναι οι amdgpu αν έχεις loaded: amdgpu τότε είσαι αρκετά καλά για παιχνίδια, αν όχι ζήτα βοήθεια από τον jimmy που κατάφερε να τούς βάλει σε ψιλοπαλιά κάρτα.

σημείωση: δεν μιλώ για amdgpu-pro, αυτοί είναι οι κλειστοί οδηγοί δεν θες αυτούς για παιχνίδια, θες amdgpu (σκέτο) με Mesa.

Το άλλο σημαντικό είναι ότι θες φετινή Mesa δλδ 21 αλλά σε arch-based όπως το manjaro αυτό το έχεις σίγουρα.

Με
Code:
inxi -F
βλέπεις πιο πλήρη στοιχεία για το μηχάνημα. Ένα άλλο που θες είναι καινούργιο Kernel. Σε καινούργια εγκατάσταση Manjaro επίσης έχεις ικανοποιητικά καινούργιο kernel αλλά μπορείς πολύ εύκολα να βάλεις και τον πιο καινούργιο 5.14. Απλά πηγαίνεις system settings -> kernel και πατάς install τον πυρήνα που θες. Δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις τον παλιό. Γενικά δεν βάζεις τον experimental (τώρα 5.15) και κρατάς έναν ή περισσότερους LTS (τώρα 5.10) ενώ θες να τρέχεις τον τελευταίο που υποστηρίζεται (τώρα 5.14)

Έχω ακριβώς τους ίδιους drivers τελικά!!
Αλλά με το Vegastrike δεν είδα δουλειά, οπότε αφού αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο, τά έβγαλα και λέω να βάλω ή Kubuntu ή LXLE (To LXLE είναι πιο παλιό μεν, αλλά νομίζω κατά πολυ πιο ελαφρύ και το δουλεύω αρκετά σε VMware!! Πάντως μου άρεσε πολύ το KDE Plasma. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερο από το Unity)!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Έχω ακριβώς τους ίδιους drivers τελικά!!
δεν έχεις τούς σωστούς για παιχνίδια. Η κάρτα σού πέρνει τούς καινούργιους αλλά θέλει λίγη ιστορία (ενώ αν είχες πιο καινούργια θα είχες τούς καινούργιους και θα ήσουν εντάξει. Δες το Archwiki για την amdgpu, ή αν σε βοηθήσει το jimmy που το έχει κάνει αυτό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
πόσο linux ακούγεται όλο αυτό όμως...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Αλλά με το Vegastrike δεν είδα δουλειά,
δοκιμαστικά το εγκατέστησα από aur (με yay) και δουλεύει, δεν ξέρω πού κόλλησες. Είναι βέβαια πολύ buggy (αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την διανομή) και θα έλεγα για βλακείες πχ το πιο προφανές λάθος είναι ότι μπαίνει σε fullscreen σε λάθος ανάλυση. (αφήστε το τουλάχιστον σε παράθυρο)
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
δοκιμαστικά το εγκατέστησα από aur (με yay) και δουλεύει, δεν ξέρω πού κόλλησες.

Μου φαίνεται, ότι έκανε build εκείνη τη στιγμή και μου έβγαλε ένα κάρο μηνύματα!! Αλλά μιας και έχω ένα HDD διαθέσιμο (πλέον μουσική ταινίες, από το NAS, μέσω δικτύου, οπότε μαζί με το Fortnight, μου φτάνει ο SSD 512), θα το εγκαταστήσω ξανά, παράλληλα με το LXLE (Είπαμε το μηχάνημα είναι για πειραματισμούς!!!).

Είναι βέβαια πολύ buggy (αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την διανομή) και θα έλεγα για βλακείες πχ το πιο προφανές λάθος είναι ότι μπαίνει σε fullscreen σε λάθος ανάλυση. (αφήστε το τουλάχιστον σε παράθυρο)

Έτρεξες το setup πρώτα?
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom