What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Ολα αυτα μεχρι που ανελαβαν το γραψιμο τα παλικαρια και ολα εστρωσαν ομορφα, χολιγουντιανα, ορθοδοξα.

Αν καταλαβα σωστα εννοεις το Witcher.
Και ο Ρηγας Φεραιος να αναλαβει το γραψιμο, στην καλυτερη περιπτωση να γινει μια καλη σειρα. Για την ωρα βρισκεται σε αστυνομικο τμημα για εξακριβωση στοιχειων. Μια ειναι ο Ηρακλης, μια ειναι η Ζηνα και συνηθως ειναι ο φτωχος συγγενης των σειρων.
Το γραψιμο σιγουρα θα βελτιωσει και σιγουρα υπηρξαν βελτιωσεις στον 2ο κυκλο αλλα η υποκριτικη ειναι επιπεδου της σχολης υποκριτικης "Το μπουλουκι Ε.Π.Ε" δηλ. περιορισμενης ευθηνης.
Δεν γινεται να κανεις μια σειρα και να περιμενεις μονο απο τον πρωταγωνιστη και το ετοιμο background να δημιουργησουν επιτυχια.
Με πορδες δεν βαφονται τα αβγα.

Επειδη αυτη την περιοδο παρακολουθω το GoT, η συγκριση ειναι ψυχαναγκαστικα επιβλεβημενη. Χωρις να μπω σε μεγαλες λεπτομερειες. Εαν το witcher ειχε τον αριθμο των χαρακτηρων του GoT, δεν θα βγαζαμε ακρη ποιος ειναι ποιος και τι ρολο βαραει.
Ο τροπος που αλλαζουν οι σκηνες στις δυο σειρες ειναι και δειγμα ποιοτητας. Στο Witcher ειναι λες παιζουν τις σκηνες στα ζαρια και το μονταζ γινεται στο χασαπικο του κυρ Παντελη.
Ακομα και στο μουσικο επιπεδο το witcher ειναι εφηβικο παρτι με dj τον Γιωργο, τον ανεργο οικοδομο.

Παραδεχομαι οτι ακομα και με αυτες τις συνθηκες καταφερνουν να δειχνουν τασεις ανυψωσης. Ισως να βοηθησε οτι η παραγωγη αρχιζει να μην βλεπει την σειρα ως τον ξαδερφο που ερχεται να ζητησει δανεικα.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Αν καταλαβα σωστα εννοεις το Witcher.
Και ο Ρηγας Φεραιος να αναλαβει το γραψιμο, στην καλυτερη περιπτωση να γινει μια καλη σειρα. Για την ωρα βρισκεται σε αστυνομικο τμημα για εξακριβωση στοιχειων. Μια ειναι ο Ηρακλης, μια ειναι η Ζηνα και συνηθως ειναι ο φτωχος συγγενης των σειρων.
Το γραψιμο σιγουρα θα βελτιωσει και σιγουρα υπηρξαν βελτιωσεις στον 2ο κυκλο αλλα η υποκριτικη ειναι επιπεδου της σχολης υποκριτικης "Το μπουλουκι Ε.Π.Ε" δηλ. περιορισμενης ευθηνης.
Δεν γινεται να κανεις μια σειρα και να περιμενεις μονο απο τον πρωταγωνιστη και το ετοιμο background να δημιουργησουν επιτυχια.
Με πορδες δεν βαφονται τα αβγα.

Επειδη αυτη την περιοδο παρακολουθω το GoT, η συγκριση ειναι ψυχαναγκαστικα επιβλεβημενη. Χωρις να μπω σε μεγαλες λεπτομερειες. Εαν το witcher ειχε τον αριθμο των χαρακτηρων του GoT, δεν θα βγαζαμε ακρη ποιος ειναι ποιος και τι ρολο βαραει.
Ο τροπος που αλλαζουν οι σκηνες στις δυο σειρες ειναι και δειγμα ποιοτητας. Στο Witcher ειναι λες παιζουν τις σκηνες στα ζαρια και το μονταζ γινεται στο χασαπικο του κυρ Παντελη.
Ακομα και στο μουσικο επιπεδο το witcher ειναι εφηβικο παρτι με dj τον Γιωργο, τον ανεργο οικοδομο.

Παραδεχομαι οτι ακομα και με αυτες τις συνθηκες καταφερνουν να δειχνουν τασεις ανυψωσης. Ισως να βοηθησε οτι η παραγωγη αρχιζει να μην βλεπει την σειρα ως τον ξαδερφο που ερχεται να ζητησει δανεικα.
Συμφωνω σε ολα. Αλλα καταλαβες λαθος. Δε συνεχιζω διοτι δε ξερω σε ποια σεζον εισαι.

Edit. Εισαι στη 5. Απολαυσε τη σειρα. Τη συζηταμε οταν με το καλο τελειωσεις
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Αν καταλαβα σωστα εννοεις το Witcher.

Δυστυχώς εννοεί το GoT. Και λέω δυστυχώς διότι έχει δίκιο. Η σειρά άνοιξε μέτωπα και άπλωσε το scope της με μαεστρία, έδειξε κυνισμό και ανθρωπιά εκεί που έπρεπε ώστε να μείνουν οι χαρακτήρες του (ζωντανοί και νεκροί) "ρεαλιστικοί" και αξιομνημόνευτοι και η πλοκή -σχετικά- απρόβλεπτη... Και μετά έδωσε μία και τα γκρέμισε όλα στο βωμό του εύκολου εντυπωσιασμού και των "παραμυθένιων" συμβάσεων. Η τσαπατσουλιά κι η αυτοκαταστροφικότητα κάποιων επεισοδίων της τελευταίας -κυρίως- σεζόν είναι σχεδόν άξιες θαυμασμού.

Το Witcher, με όλα τα στραβά του, τουλάχιστον έχει μια σωτήρια δόση αυτογνωσίας που κρατάει τις προσδοκίες υπό έλεγχο και το σώζει από τέτοια κολοσσιαία απογοήτευση των fans. Παράλληλα, βέβαια, δεν έχει ποτέ ελπίδες να πιάσει αντίστοιχα επίπεδα ποιότητας του GoT στα καλά του.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Σημερα θα τελειωσω το season 7 θα επιστρεψω με τις εντυπωσεις που θα δωσει το τελος. Εχω μια υποψια οτι θα λογομαχησουμε ασχημα και εβαλα στην λιστα extra pop corn.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Αχ, Vikings.
Άλλη μια σειρά που ξεκίνησε ωραία και τελείωσε με πόνο. Πραγματικά οι τελευταίες 2 σεζόν δεν βλεπόνταν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
και η πλοκή -σχετικά- απρόβλεπτη... Και μετά έδωσε μία και τα γκρέμισε όλα στο βωμό του εύκολου εντυπωσιασμού και των "παραμυθένιων" συμβάσεων. Η τσαπατσουλιά κι η αυτοκαταστροφικότητα κάποιων επεισοδίων της τελευταίας -κυρίως- σεζόν είναι σχεδόν άξιες θαυμασμού.

Μπορω να πω οτι πλεον με ενδιαφερει περισσοτερο τι στραβωσε τα πληθη παρα το τελος της σειρας.
Η σειρα ξεκινησε αυτοκαταστροφικα και μετα απο πολλα επεισοδια, ακομα δεν εχει παρει τα ψυχοφαρμακα της. Στο θεμα πλοκη, ο αριθμος των ανατροπων ειναι τετοιος που πλεον δεν με ξαφνιαζει τιποτα. Ηταν λιγο αλογιστη η χρηση τους.
Αυτο που με εκανε να σηκωσω λιγο φρυδι ηταν ο θανατος του Γιαννη του χιονια αλλα η διαρκεια του πλανου μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν τελειωσαμε με τον Γιαννακη. Ηρθε σε απολυτη αντιθεση με την διαρκεια που ειχε ο θανατος των αλλων και επιβεβαιωθηκα.
Μπηκα στο τελευταιο season και ισως να το τελειωσω σημερα. Ελπιζω να μην τελειωσει με την συνταγη της ντισνει.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,661
Τελείωσα το Dexter: New Blood. Η βαθμολογία των τελευταίων επεισοδίων στο IMDB νομίζω τα λέει όλα:


dexternewblood.png
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Συγκεντρωτικές εντυπώσεις για τις -αρκετές- σειρές με τις οποίες ασχολήθηκα πρόσφατα.

Hawkeye: Δεν νομίζω να το θυμάμαι σε μερικούς μήνες, ωστόσο πέρασα ευχάριστα την ώρα μου. Μέτρια δράση αλλά αρκετά καλή χημεία μεταξύ Clint-Kate Bishop, με τη δεύτερη να προετοιμάζεται ξεκάθαρα για να μπει στο MCU και τον πρώτο να βρίσκεται στο κατώφλι της εξόδου. Το cameo του μεγάλου κακού στο τέλος δεν με άγγιξε γιατί δεν έχω δει τις σειρές που συμμετείχε, ομοίως και για το μεγάλο μυστικό που αποκαλύπτεται αναφορικά με την οικογένεια του Clint και θέλει να ξέρεις από μαρβελοκόμιξ, apparently. Τίμια δράση, απολαυστική η Yelena, γενικά σύντομη και χαλαρή σειρούλα, ό,τι πρέπει με το βραδινό φαγητό. 6.5/10

Falcon and the Winter Soldier
: Ενώ γουστάρω τους δύο κεντρικούς χαρακτήρες, η buddy movie φόρμουλα δεν λειτούργησε για μένα, νομίζω εκβίασαν κάποιες κοντρίτσες και χωρατά. Απολαυστική δράση που συχνά φλεξάρει budget (ειδικά αν το συγκρίνεις π.χ. με Hawkeye), αλλά αρκετά αφελές σενάριο με τραβηγμένες πολιτικές προεκτάσεις (προσφυγικό), Επίσης, η ξαφνική πολιτικοποίηση του χρώματος του Falcon ήταν στα όρια του cringe και φωνάζει πως ήταν 100% κατασκευασμένη προκειμένου να εκμεταλλευτεί το πολιτικό zeitgeist. Κάποιες ενδιαφέρουσες παρουσίες, κυρίως ο Baron Zemo και η Sharon Carter δίνουν λίγο χρώμα σε μια αρκετά flat και αδιάφορη πλοκή. 6/10

The Expanse
: Τελείωσε, λοιπόν, το "κρυφό sci-fi διαμαντάκι" για το οποίο έπρηζα κόσμο στους πρώτους τρεις κύκλους κι έκτοτε το έβλεπα περισσότερο ως ένοχη απόλαυση. Το φινάλε ναι μεν είχε μπόλικη δράση και έδωσε ένα κάποιο closure στους βασικούς χαρακτήρες αλλά αναφορικά με το protomolecule, τους builders και όλες τις σχετικές υποσχέσεις των πρώτων σεζόν, έκανε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ τρύπα στο νερό. Οι 2-3 τελευταίοι κύκλοι αναλώθηκαν αποκλειστικά στον διαπλανητικό εμφύλιο της ανθρωπότητας που προσωπικά ποτέ δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Joke's on me, I guess.
Τέλος πάντων, ακραία απογοητευτική (και εμφανώς βεβιασμένη) η 6η σεζόν, σχεδόν γελούσα από τα νεύρα μου καθώς έπεφταν οι τίτλοι. Το αν παραμένει πιστό στα βιβλία ή κλείνει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο την ιστορία, ποσώς με ενδιαφέρει. Κρίνω τη σειρά ως ανεξάρτητο προϊόν. Επίσης, γνωρίζω ότι υπάρχουν βιβλία που δεν κάλυψε η σειρά και που υποτίθεται λαμβάνουν χώρα καμιά 30ρια(?) χρόνια αργότερα. Αν και όποτε μεταφερθούν στην τηλεόραση, το συζητάμε.
Βαθμολογία για την 6η και τελευταία σεζόν: 4.5/10
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@maladroid θα σου προτεινα προτου συνεχισεις σε επομενη σειρα Marvel Disney+ να δεις Netflix Daredevil. 3 season ειναι μονο.

Δεν συνδεονται, ομως αφου σου αρεσουν οι σειρες γενικα δες κι αυτη. Χαοτικη διαφορα και θα τη θυμασαι μετα απο αρκετους μηνες.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Από τις μαρβελοσειρές του Netflix έχω δει μόνο την πρώτη σεζόν Jessica Jones, την οποία δυστυχώς βρήκα πολύ μέτρια. Πάντως, αν τις πιάσω κάποια στιγμή θα δοκιμάσω την τύχη μου με το Daredevil που οι περισσότεροι συμφωνούν ότι είναι η καλύτερη συνολικά, συν του ότι κατά κάποιο τρόπο έχει γίνει πλέον canon.

Εdit: Έχω δει ήδη Wanda και Loki, οπότε νομίζω μόνο το What If...? μου μένει (βασικά είδα κι απ'αυτό δύο επεισόδια, αλλά το βρήκα τέρμα ανούσιο και το παράτησα). Πάντως, το Moon Knight με έψησε πολύ από το trailer.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
The Expanse: Τελείωσε, λοιπόν, το "κρυφό sci-fi διαμαντάκι" για το οποίο έπρηζα κόσμο στους πρώτους τρεις κύκλους κι έκτοτε το έβλεπα περισσότερο ως ένοχη απόλαυση. Το φινάλε ναι μεν είχε μπόλικη δράση και έδωσε ένα κάποιο closure στους βασικούς χαρακτήρες αλλά αναφορικά με το protomolecule, τους builders και όλες τις σχετικές υποσχέσεις των πρώτων σεζόν, έκανε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ τρύπα στο νερό. Οι 2-3 τελευταίοι κύκλοι αναλώθηκαν αποκλειστικά στον διαπλανητικό εμφύλιο της ανθρωπότητας που προσωπικά ποτέ δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Joke's on me, I guess.

Δεδομένου, ότι έχω διαβάσει τα βιβλία, και έχω δει τα πρώτα δύο επεισόδια της έκτης σεζόν, έχεις απόλυτο δίκιο!! Ειδικά στα βιβλία το πλατιάσανε πολύ, για να βγάλουν τρείς τριλογίες, στην ουσία. Και αυτό πέρασε προφανώς και στη σειρά!! Αλλά έστω και έτσι, η σειρά έχει το ενδιαφέρον της!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Αν και με καθυστερηση, τελειωσα το Game of Thrones. Η σειρα ειναι πολυ καλη-οχι αριστη. Στην την λιστα με τα αριστα παιζει αλλο game of thrones. Ειχε αρκετα δεφακ κανατε εκει; αλλα μου αρεσε μεχρι το τελος. Ενα τελος με το ζευγαρι αγκαλιασμενο μπροστα στον αιχμηρο θρονο και τον κοσμο να χειροκροταει απο κατω θα ηταν τοσο ντισνει που θα σηκωνοταν απο τον παγο ο Γουωλτ.
Το τελος φαινεται οτι ηταν κανονισμενο και οχι ας το ριξουμε στα ζαρια λιγο πριν το τελος. φανηκε απο μερικες σκηνες σε προηγουμενα season.
Θεωρω οτι μεγαλο μερος της απογοητευση του κοινου ηρθε απο τον θανατο της κυρας με τα λεπια και την επιστροφη του απεθαντου στα κρυα του λουτρου. Τα κρυα του λουτρου για τον γιαννακη ηταν αποφαση που παρθηκε πριν βγουν εξω τα λεπιδια.
Οσοι αλλαζαν χαρακτηρα αλλαζαν και χρωμα στα ρουχα τους και Η ξανθουλα φορεσε μαυρο leather στο τελος οπως και η Sansa μετα που κακογμθκε. Αυτο που ηθελε η ξανθουλα μονο ο σακατης μπορουσε να το κανει. Πιστευω οτι ηταν το πιο δικαιο ending.

Τα βραβεια μου
Kαλυτερο γκομενακι η Melisandre. καλυτερος δευτερετζας- ελβετικος σουγιας ο Bronn.
Χειροτερη σκηνη
Ο Tyrion κατεβαινει τις σκαλες στην παραλια για να παει στην βαρκα οπου τον περιμενει ο Davos και ο Gendry, μαζι με ενα περιπολο που τους κανει ελεγχο. Ο Tyrion απλα περναει απο διπλα τους γιατι φακολ. Στο πλανο οπου κατεβαινει τρεχοντας με τα μικροσκοπικα του ποδια, νομιζα θα εμφανιστει η μυτη απο μελος του συνεργειου.

 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Οι 2 (οριακά δεν λέω 3) τελευταίες σαιζόν του GoT έχουν διαγραφτεί από την μνήμη μου και είμαι χαρούμενος για αυτό. Αν δείς back to back ένα ράντομ επισόδειο της 1ης σαιζόν και ένα της τελευταίας είναι άλλη σειρά, άλλοι συγγραφείς, άλλο κόνσεπτ, άλλη ατμόσφαιρα...άλλα όλα! Και σίγουρα οι δύο πρώτοι Γουίτσερες είναι χαμηλότεροι σε στάνταρς αλλά δείχνει να κρατάει ρεαλιστικά κάτω το κεφάλι (και να μην παίρνει τον εαυτό της πολύ στα σοβαρά) και να οδεύει προς αντίθετη πορεία (εκτίμηση φυσικά, θα δούμε πως θα εξελιχθεί)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
@lelos kounelos δηλαδή από όλα αυτά τα πράγματα που είδες στις τελευταίες 2 σεζόν δεν σε ξίνισε τίποτα; Ούτε το teleportation των δράκων από τον βορρά στον νότο ας πούμε; (ή ανάποδα; δεν θυμάμαι). Η φανταστική νυχτερινή μάχη; Είδες κάτι συγκεκριμένο εκτός από κάτι δάδες στο σκοτάδι;

Βέβαια έχεις και τα ελαφρυντικά του ότι το βλέπεις τώρα, όταν οι ξεκολιάριδες οι παραγωγοί μας έλεγαν για την επική μάχη επιπέδου Helms Deep και μας έδωσαν αυτό, εεεεε σκάψαν τον λάκο τους. Και να μην τον έσκαβαν βέβαια τόσες μάχες είδαμε μέχρι τότε, αυτή ήταν με διαφορά η χειρότερη των χειρότερων.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Παιδιά τη μάχη στο Winterfell την είδα σε κινητό, 480p x265 και μια χαρά την απόλαυσα και καταλάβαινα τι γίνεται. Αυτά που δε μου άρεσαν ήταν πως είχε ενεργοποιηθεί -εδώ και καιρό- το plot armor, οπότε ξέραμε τι θα γίνει και ποιοι θα βγάλουν τη νύχτα. Το αμέσως προηγούμενο επεισόδιο με τα γλέντια και τα μεθύσια ήταν ΠΟΛΥ καλό.

Με το Expanse και εγώ για τον ίδιο λόγο με maladroid ξενέρωσα, με ενδιέφερε πιο πολύ η φάση με τα protomolecules παρά οι τραβηγμένες πολιτικές. και τα πέρα-δώθε της μπάλας.

Το Boba Fett μου αρέσει πάρα πολύ, μου άρεσαν όλες οι φάσεις με Tusken, αλλά γενικά θα ήθελα να δείχνει περισσότερο παρρόν και λιγότερο παρελθόν. Ναι, μου άρεσαν και τα αλάνια με τα μηχανάκια, μια χαρά κολλάνε και ας λένε ότι θέλουν οι μπάρμπαδες!
 
Top Bottom