What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,320
Παράλληλα αγκομαχώ να τελειώσω τον (animated) Cowboy Bebop, έμειναν μόνο τα δύο τελευταία επεισόδια που ευελπιστώ ότι θα είναι ατμοσφαιρικά και ζόρικα αλλά και πάλι δεν βλέπω να σώζουν την παρτίδα. Ενδιαφέρουσα αλλά πολύ άνιση και ανισόρροπη σειρά.
Τελικά;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Δυστυχώς δεν μου άλλαξαν γνώμη 🤷‍♂️

Όσο ατμοσφαιρικό κι αν είναι το φινάλε μιλάμε για ένα arc που συνολικά μας απασχολεί για 4-5 επεισόδια από τα 26 της σειράς, οπότε δεν μπορεί από μόνο του να αντισταθμίσει όλα τα παρατράγουδα.
Έχει αναντίρρητες αρετές η σειρά, τις ανέφερα και πιο πάνω, αλλά ως συνολική εμπειρία δεν κατάφερε να μου κάνει το κλικ που ήθελα. Πέρασε η ώρα άλλοτε ευχάριστα, άλλοτε λιγότερο, και τελικά το κατέγραψα ως ένα σημαντικό κομμάτι της ποπ κουλτούρας που απλά σβήστηκε από την bucket list.
Αν ήταν να την αξιολογήσω, θα της έβαζα ένα 7/10.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,320
Το arc είχε να κάνει σχέση με τους "προσωπικούς δαίμονες" και όπως είχε πει σε ένα "ξεμπαρκο" επεισόδιο "Whatever happens, happens"
Επίσης, ήθελε να υπάρξει ένα συναισθηματικό δέσιμο με το crew και το ατμοσφαιρικό φινάλε να χτυπήσει εκεί που έπρεπε να χτυπήσει. With a Bang.




Μπορείς να τσεκάρεις και την ταινία
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,558
Πλησιαζει και ο 6ος κυκλος του Peaky Blinders

Αλλα ολα δειχνουν οτι θα ειναι ο τελευταιος κυκλος για να ακολουθησει η ταινια.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,548
δεν θα λες τα ιδια οσο προχωρας.
Το τελείωσα χθες, ψιλο καλή φάση. Άπειρες σκάλες ανώτερο από Witcher.

Έχει πολλά όρθια αγγούρια για ηθοποιούς αλλά παλεύεται. Τα CGI μου φάνηκάν "οκ" αν και ήταν στιγμές που θύμιζε όντως Willow και Krull 30+ χρόνια πριν. Ειδικά τα κοστούμια των τρολοκ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,571
μια χαρα ηταν ο τεντλάσο ΙΙ.
ειδα "κατηγορηθηκε" κι εδω για μυθοπλασια και καμμια επαφη με τον ρεαλισμο του ποδοσφαιρου σημερα.
ισχυει. μυθοπλασια ειναι. σηριαλ. κι η δευτερη σεζον ηταν εξισου καλη με την πρωτη. ως dramedy διαφημιζεται. και ο τεντ φαινοταν σε αρκετα επεισοδια ακομα και της πρωτης σεζον οτι ουσιαστικα ειναι καταθλιπτικος και εχει για ασπιδα το χιουμορ του. συμβαινει πολυ γυρω μας.
κι επισης, υπαρχουν χωρια/πολεις ειδικα στην αγγλια, που, ναι, ειναι ακομα ρομαντικο το ποδοσφαιρο. η ατμοσφαιρα που βλεπετε, υπαρχει. οκ, ισως οχι στην πρεμιερ και στην τσαμπιονσιπ, αλλά πιο κατω σιγουρα. κι οι ερμηνειες συνεχιζουν καταπληκτικες, και τα αστεια αγγλικο vs αμερικανικο χιουμορ συνεχιζουν σε υψηλο επιπεδο. κι ακομα κατι αλλο, που δεν ηξερα και το ανακαλυψα ψαχνοντας, ο τεντ ΣΑΡΩΣΕ στα εμμυ. 7 πηρε. κι ευτυχως ετοιμαζεται κι η σεζον 3.

και το καζαντεπαπέλ μ αρεζε. ειδα την 5η σεζον μαζεμενη και μια χαρα ολοκληρωση ειχε. γρηγορο, αγχωτικο, με αψογο μονταζ, σε καθηλωνει. ΝΟΜΙΖΑ οτι κανει κοιλια εκει που μας εδειχνε καποια στιγμιοτυπα σε φλασμπακ. πιστεψα οτι απλα γεμιζουν τον χρονο για να συμπληρωσουν 10 επεισοδια κι ειχα αρχισει κι εκραζα. κι εκει προς το τελος ηρθε η Ανατροπη και δικαιολογησε κι εδεσε ολη την σεζον.
συνολικα, ηταν καταπληκτικη σειρα, με φοβερο σεναριο και αναπτυξη της ιστοριας, κι ενταξει περνουσε και καποια μηνυματακια, οκ, οχι ιδιαιτερα βαθια κι "επαναστατικα" ή ρηξικελευθα, αλλά απο το τιποτα και τον κατακλυσμο χαζομαρας, το προτιμω κατα πολυ. ο ρολος του "Καθηγητη" θα περασει στην τηλεοπτικη ιστορια σαν ενας απ τους πιο δυνατους και ξεχωριστους, νομιζω.
και ενταξει, εκει η σκηνη στο τελευταιο επεισοδιο που μας τους δειχνει ν απομακρυνονται στο βανακι και παιζει απο πισω το fix you, σου φερνει εναν κομπο στο λαιμο.

the dream isn't over...

Screenshot_5.jpg Screenshot_6.jpg Screenshot_7.jpg


ok, αραιωσε το tvμπακλογκ, εφτασε η ωρα του Ασπρομαλλη ΙΙ.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Το Boba Fett το αρχίσατε? Καλά πάνε τα πρώτα δύο επεισόδια. Λίγο μαφιοζιλίκι, λίγο "Χορεύοντας με τους λύκους", καλά πάει.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,536
Το Boba Fett το αρχίσατε? Καλά πάνε τα πρώτα δύο επεισόδια. Λίγο μαφιοζιλίκι, λίγο "Χορεύοντας με τους λύκους", καλά πάει.
Δεν με έχει ξετρελάνει ως τώρα, θα δείξει.

Προς ώρας με μπερδεύει λίγο αυτό το χρονικό μπρος-πίσω, δεν αφήνει καμία από τις δύο παράλληλες ιστορίες που διηγείται να αναπνεύσουν.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
619
Είμαι στα μισά της 2ης season στο Mythic Quest του apple tv+. Οκ δεν είναι τόσο καλή όσο η πρώτη αλλά βλέπεται πολύ ευχάριστα. Σε αντίθεση βέβαια με την έταιρη παραγωγή του καναλιού, το Foundation που ενώ το περίμενα ως μάννα εξ ουρανού αποδεικνύεται κατώτερο των προσδοκιών μου.
Στα πιο φρέσκα, βλέπω τη 2 season του Witcher την οποία βρίσκω εξαιρετική ως τώρα και μόλις με το καλό την τελειώσω ακολουθεί η 4η season του Υπεραγαπημένου Cobra Kai!! Fuck yeah!!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Είμαι στα μισά της 2ης season στο Mythic Quest του apple tv+. Οκ δεν είναι τόσο καλή όσο η πρώτη αλλά βλέπεται πολύ ευχάριστα. Σε αντίθεση βέβαια με την έταιρη παραγωγή του καναλιού, το Foundation που ενώ το περίμενα ως μάννα εξ ουρανού αποδεικνύεται κατώτερο των προσδοκιών μου.
Στα πιο φρέσκα, βλέπω τη 2 season του Witcher την οποία βρίσκω εξαιρετική ως τώρα και μόλις με το καλό την τελειώσω ακολουθεί η 4η season του Υπεραγαπημένου Cobra Kai!! Fuck yeah!!
Θα συμφωνήσω για τα δύο πρώτα, Foundation δεν το άντεξα και σταμάτησα και το Mythic Quest τη 2η απλά την είδα για να τη δω.
Με Witcher και Cobra Kai καλά θα περάσεις, ζηλεύω όσους δε τα είδαν ακόμα και "έχουν πράμα να βλέπουν".
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,689
Cobra Kai ο Kreese και ο Terry Silver κουβαλάνε όλη τη σεζόν, ειδικά στα πρώτα επεισόδια. Στην αρχή κουράζει πάρα πολύ αυτό το άσκοπο νταραβέρι των μαθητών των σχολών, ο ένας έδειρε τον άλλο, ο άλλος τους έβρεξε, ο παράλλος τους κούρεψε, ε σάλτα και γαμηθείτε πια. Προοδευτικά στρώνει βέβαια.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
The Expanse κανείς;

Είδα το πρώτο επεισόδιο της 6ης σεζόν και μέσα στη βδομάδα θα το συνεχίσω. Το έχω ξαναγράψει και παλιότερα (πάντα με βαριά καρδιά) αλλά το πάθος μου για τη σειρά προοδευτικά αργοσβήνει από το τέλος της τρίτης σεζόν κι έπειτα. Δεν ξέρω, κάτι άλλαξε, μπορεί ο προσανατολισμός της σειράς, μπορεί οι χαρακτήρες, μπορεί να με πρόδωσαν οι προσδοκίες μου για το πού θα το πάνε. Πάντως έφτασα να το βλέπω εντελώς "ψυχρά" πλέον, δεν με ενδιαφέρει καν τι θα γίνει με τον Marco Inaros ή τoν πόλεμο των παρατάξεων, μ'ενδιαφέρει αποκλειστικά η μοίρα του Rocinante crew, δηλαδή του Amos.

:confused:
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,320
Είμαι στο 4ο επ του Κομπρα Καη σηζον 4... Πάνε να το κάνουν ολίγον μελόδραμα με το "new kid" και τα ψυχολογικά του καθενός ή εμένα μου φαίνεται;
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Μπα δεν ασχολούνται παραπάνω με αυτά, σίγουρα θα γίνει thing όμως.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,344
Δεν ξέρω, κάτι άλλαξε, μπορεί ο προσανατολισμός της σειράς, μπορεί οι χαρακτήρες, μπορεί να με πρόδωσαν οι προσδοκίες μου για το πού θα το πάνε.

Γιατί από το 3ο βιβλίο και μετά, ξέχασαν τους εξωγήινους και εστίασαν περισσότερο στην πολιτική κατάσταση που επικρατεί!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,538
Lost in Space μάλλον μόνο εγώ βλέπω :p χλιαρό είναι γενικά αλλά περνάει πολύ ευχάριστα η ώρα αν και καμιά φορά το family drama βαράει κόκκινο. Η τρίτη σεζόν έχει ίσως το περισσότερο ενδιαφέρον από κάθε άλλη μέχρι τώρα, the plot thickens ευχάριστα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Βλέπω κι εγώ εννοείται. Μου έχουν μείνει 10 λεπτά απ' το τελευταίο επεισόδιο. Καλή ήταν η σεζόν, ναι. Μάλλον και τελευταία.
 
Top Bottom