What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
O Γκέημπ μιλούσε ρε, τα πουλιά μόνο μας ακουμπούσανε.

Στην ψυχη ε; Η αποψη σου δεν εχει καποια αναιρεση.

Όλο αυτό βγάζει κάτι Φροϋδικό ή μου φαίνεται; :Ρ
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Το Super K μου φάνηκε καλό ως ιδέα, δλδ όχημα προς ενοικίαση για τις διακοπές, αλλά 22K , όχι φίλος, δεν. Με 11-13Κ αγοράζει η εταιρεία ωραιότατα Aygo, i10 και Twingo.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Το Super K μου φάνηκε καλό ως ιδέα, δλδ όχημα προς ενοικίαση για τις διακοπές, αλλά 22K , όχι φίλος, δεν. Με 11-13Κ αγοράζει η εταιρεία ωραιότατα Aygo, i10 και Twingo.
Θες κάτι ελαφρύ, ηλεκτροκίνητο, πιο ασφαλές από γουρούνα, θα ήταν τέλειο. Έχεις μια συγκεκριμένη ανάγκη να ικανοποιήσεις, θα μπορούσε να δουλέψει. Με στόχο να το διαθέσεις σε όλους τους παραθεριστικους προορισμούς στην χώρα που είναι πολλοί. Αν πάει καλά, να κάνεις εξαγωγές. Με GPS, όπου να βλέπεις που υπάρχει διαθέσιμο όχημα, όπως κάνει η BMW με τα i3 στο Μόναχο. Να βάζει ο άλλος την κάρτα του, να ξεκλειδώνει το όχημα να πάει σε μια παραλία ή σε έναν αρχαιολογικό χώρο κλπ. Θα φτιαχνοταν και δίκτυο φόρτισης. Αν το ξεκινήσουν αυτό αύριο, ξέρω γω, οι Κροάτες ή οι Πορτογάλοι, θα κάνουν δουλειά. Εδώ, μέχρι super k
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
287573310_576192707299993_6543467166288239850_n.jpg
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν ασχολουμαι με μηχανες, δεν μ αρεσουν, δεν ειχα ποτε την επιθυμια να οδηγησω.
αλλά ρε φιλε, τι Ομορφο πραγμα ειναι αυτο. κι αυτο το ματ χρωμα... σου ρχεται να την δαγκωσεις.

Indian Scout Rogue:

ScoutRogue14_uMQUxaJ0.jpeg

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Τα Indian ειναι εκτος κουνελισιου γουστου. Αυτοι οι ματρακαδες ειναι για πλουσιους επαρχιωτες μηχανοβιους και για τον Μπορατσο.
Μποτες απο αλιγατορα και ζωνες με αγκραφα μεγεθους WWE. Κατι παραξενα κρανη που ειναι για να κρυβουν τα μπιφτεκια στο κεφαλι.
Κατι μπαντανες με χρωματα απο καλτσα. Λεδερ αλογισια μπαγκαζια, φωτακια για την επιθυμητη αλλαγη ταχυτητας, δεν ειναι για τα ανησυχα πνευματα.
Η αληθεια ειναι οτι τα μηχανακια, ακομα και τα Indian, εχουν μια ομορφια. Οσα δεν ειναι Indian και Harley, εχουν μια εξωτικη ομορφια και γυναικειες καμπυλες. Η αναβαση σε αυτα τα δικυκλα και το σεκς, δεν εχουν καμια διαφορα ειτε ειναι street ειτε ειναι super sport ειτε enduroπριονι.
Το συγκεκριμενο αρθρο ειναι μια απλη διαφημιση. Απουσιαζουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα και υποθετω, επειδη ειναι αμερικανια, θα ειναι 2.000c.c και 100 αλογατα.
Αυτο το κειμενο σκοπευει σε κατι 45-πενηντα(πεντα)ρηδες που εχουν κομποδεμα, κριση ηλικιας και απωθημενα της νεανικης τους ζωης.
θα ξεχωριζεις, θα βαλεις μπαγκαζια και θα ταξιδεψεις. Κλασσικες εικονες που εχει ο καθε, δεν καταλαβα πως περασε η ζωη, στο μυαλο του.


Απλά κάνει 5-6 χιλιάρικα

Το Fazer 1000, το γυμνο, ειχε κανενα 12αρι χιλιαρικα; Το ειχα βρει μεταχειρισμενο σε πολυ καλη ευκαιρια. Δεν πρεπει να ειχε ουτε 3.000 χιλιομετρα. 8 χιλιαρικα εδωσα για να το αποκτησω (καπου εκει). Οι καυλες πληρωνονται και ειδικα οι δικυκλες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Το Fazer 1000, το γυμνο, ειχε κανενα 12αρι χιλιαρικα; Το ειχα βρει μεταχειρισμενο σε πολυ καλη ευκαιρια. Δεν πρεπει να ειχε ουτε 3.000 χιλιομετρα. 8 χιλιαρικα εδωσα για να το αποκτησω (καπου εκει). Οι καυλες πληρωνονται και ειδικα οι δικυκλες.
Οι κάβλες δεν χρειάζεται να είναι ακριβές, έχω ένα CBF 250 και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να βγάλω από αυτό ένα υβρίδιο μεταξύ scrambler και cafe racer να το πάω σε κανά καλής ποιότητας χωματόδρομο.
Και ως έχει είναι εξαιρετικό μοτόρι, αρκετά μεγάλο να μην κοροιδεύεις τον εαυτό σου με ευτραφή παπί (σαν το CBF 125 πχ), αρκετά μικρό για να χώνεται παντού. Αρκετά μεγάλο να πας και Αθήνα αν είσαι μερακλής (αλλά γυμνό και ταξίδι, πρέπει να είσαι λίγο μαζόχα), αρκετά μικρό να μην καίει τίποτα.

Απλά θέλω να το πάω και λίγο εκτός, χωρίς να είναι κανένα γωμάρι εντούρο και χωρίς να είναι καμιά σκάστρα μοτοκρος. Ίσως του βάλω μόνο λάστιχα για την ώρα, αυτοί οι μερακλήδες με βοήθησαν με το βίντεο να καταλάβω ότι μπορεί να πάρει κάτι on-off σίγουρα η ζάντα μου.



To παραπάνω build όμως δεν μου αρέσει με χαμηλά τιμόνια και ετς, θα ήθελα να πάω προς τα εδώ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Οι κάβλες δεν χρειάζεται να είναι ακριβές

Ειναι ακριβες. Το αντιστοιχο καινουργιο, θα κοστιζει αρκετα. Εσυ εβαλες καποια χρηματα και στην πορεια θα βαλεις και αλλα, σιγουρα.
Αυτα τα χρηματα μπορει και να σε ζορισαν καποια στιγμη ή θα σε ζορισουν με καποια επισκευη.
τακ τακ το ξυλο

Απο την στιγμη που δεν θελεις 100% χωματινο, τα τακουνια θα ειναι χαμηλοτερα αρα ο χωρος που ζηταει το λαστιχο θα ειναι μικροτερος.
Με το μπροστινο φτερο θα πρεπει να κανεις πατεντα.
Για απλες βολτες σε χωματοδρομους, τα λαστιχα ειναι αρκετα. Εαν θελεις να σηκωνεις και λιγη σκονη, θα πρεπει να κανεις και αλλαγες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Ειναι ακριβες. Το αντιστοιχο καινουργιο, θα κοστιζει αρκετα. Εσυ εβαλες καποια χρηματα και στην πορεια θα βαλεις και αλλα, σιγουρα.
Αυτα τα χρηματα μπορει και να σε ζορισαν καποια στιγμη ή θα σε ζορισουν με καποια επισκευη.
τακ τακ το ξυλο

Απο την στιγμη που δεν θελεις 100% χωματινο, τα τακουνια θα ειναι χαμηλοτερα αρα ο χωρος που ζηταει το λαστιχο θα ειναι μικροτερος.
Με το μπροστινο φτερο θα πρεπει να κανεις πατεντα.
Για απλες βολτες σε χωματοδρομους, τα λαστιχα ειναι αρκετα. Εαν θελεις να σηκωνεις και λιγη σκονη, θα πρεπει να κανεις και αλλαγες.
Ήμουν τυχερός, το πήρα "καινούργιο" με 3Κ από κάποιον μπάρμπα που νόμιζε ότι είναι παπί για σπίτι-περίπτερο και είχε κάνει... 3Κ χιλιόμετρα μόνο. Βασικά 3,2Κ έφτασε με κράνος, μπουφάν, μπαγαζιέρα. Τότε βέβαια είχαμε ΠΑΣΟΚ και μπήκε σε δόσεις άνετες. ΑΑΑΧ ΠΑΣΟΚΑΡΑ!

Ναι το μπροστά φτερό μάλλον πρέπει να μελετηθεί αν χωράει το continental αλλά ίσως χρειαστεί πατέντα. Σκεφτόμουν και τιμόνι varadero που πάει λίγο ψηλότερα από ότι είναι τώρα αυτό, θέλει μελέτη αν φτάνουν καλώδια και ντίζες όμως. Γενικά τέτοιες μετατροπές είναι είτε για μαστόρια είτε για μερακλήδες, ίσως μερακλήδικα μαστόρια.

Όχι μαν μου δεν είμαι πλέον για να σηκώνω σκόνες, αλλά πήγα προχθές σε έναν ωραίο στρωτό πυρόδρομο και ζήλεψα που φοβόμουν να τον πάω μέχρι τέλους μην και ξεσκίσω κανά λάστιχο δρόμου.

IMG_20220623_092715.jpg
IMG_20220623_092726.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Τα γενεθλια, μαζι με την ονομαστικη εορτη και καποιες αλλες μερες. Ανηκουν στην κατηγορια "Αδιαφορες Ημερες".
Δεν γιορταζω τιποτα. Επειδη ποτε δεν ηταν ιδιαιτερη ημερα. Παιζει ενα μυστηριο για το ποτε πεφτει η συγκεκριμενη μερα. πολλες φορες ξεχναω κι εγω ο ιδιος ποτε πεφτουν. Ετσι σημερα, ενας φιλος που με τροπο μαγικο/μαθηματικο. εχει βρει στο περιπου ποτε ειναι τα γενεθλια μου και πεταει ευχες αυτη την περιοδο. Εχει πιασει το δεκαημερο.
Μου εστειλε μηνυμα οτι ειμαι ο μοναδικος ανθρωπος που γνωριζει και ειναι φαση highlander. Δεν υπαρχει γνωση για τα γενεθλια.

Γελασα τοσο πολυ που αυτη την φορα, θα κανω μια εξαιρεση και θα ανακοινωσω, μονο εδω, τα γενεθλια μου. Σε 5-6 χρονια θα τα ανακοινωσω καπου αλλου, ισως σε κανεναν δικαστη.


bd.png


FYI
ναι, ειμαι ενα γλυκουλι καρκινακι.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Πριν 4 χρόνια αγόρασα σχεδόν day 1 που βγήκε η Ελληνική μετάφραση του Metro 2035. Ακόμα δεν το έχω διαβάσει :(
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Πριν 4 χρόνια αγόρασα σχεδόν day 1 που βγήκε η Ελληνική μετάφραση του Metro 2035. Ακόμα δεν το έχω διαβάσει :(

Εμ, με τόσο No Man's Sky αυτά είναι τα αποτελέσματα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Με την κάρτα αυτή, οι δικαιούχοι θα μπορούν να αγοράζουν οποιοδήποτε προϊόν χρειάζονται από οποιοδήποτε κατάστημα της χώρας με,
αλλά δεν θα μπορούν να κάνουν ανάληψη ούτε ενός σεντ από αυτό το επίδομα, καθώς δεν θα αντιστοιχεί σε κάποιο τραπεζικό λογαριασμό τους.
 
Top Bottom