What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Με έπιασε η ρετρολαγνεία το ΣΚ και πέρασα 2 πιστούλες στο Command & Conquer με GDI, την 6η και την 7η. Με εντυπωσίασε το γεγονός ότι στην 6η έχεις τον κομάντο και σου λέει ότι πρέπει να καταστρέψεις το " ****** κτήριο¨. Υπέθεσα τι καλύτερο από το Construction Yard. Μission accomplished! Λάθος! Ήθελαν το αεροδρόμιο και μου την είπαν κι έτσι στην επόμενη αποστολή έπρεπε υποτίθεται να ισοπεδώσω τα πάντα στον χάρτη εξαιτίας του λάθους μου. Δεν ξέρω τι αλλάζει κι αν αλλάζει πραγματικά, αν είχα καταστρέψει το αεροδρόμιο, αλλά η όλη φάση μου φάνηκε προχώ για το 1995.

Αν θυμάστε έλεγα πριν λίγο καιρό για το Stonekeep. Τελικά βρήκα το Journal και είμαι άρχοντας πλέον. Με τους χάρτες μου, τις σημειώσεις μου, τις περιγραφές μου στο inventory και φυσικά τα stats μου. Έφαγα τρελό ξύλο επί δίωρο από goblins γιατί νόμιζα ότι το full health μου ήταν κάπου στο 30 και με πετσόκοβαν για πλάκα. Μέχρι να μου κόψει να γυρίσω στο fountain και να δω ότι μπορώ να έχω 80 health, που και πάλι οριακά έβγαλα την μάχη με τα goblins που φύλαγαν το πρώτο Orb. Τώρα που έχω μπει στο νόημα, το γουστάρω πολύ.

Έχουμε ξεκινήσει με τη γυναίκα μου το "Larry Leisure Suit - Wet Dreams Don't Dry". Έχουμε ενθουσιαστεί στο πρώτο τρίωρο του παιχνιδιού. Φανταστική ιδέα να φέρουν τον Larry με κενό μνήμης στην εποχή μας από το 1987, σε ένα κόσμο που έχει αλλάξει τόσο. Πολλά easter eggs κι αναφορές στα προηγούμενα κι ωραία σάτιρα της σύγχρονης πραγματικότητας. Αν είναι έτσι όλο, παίζει να το θεωρήσω και το καλύτερο Larry ever.

In other news. στο έπος Metro 2033 τα χω βρει λίγο μπαστούνια με τους Librarians...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Έπιασα να τελειώσω το Pillars White Marsh part 2 γιατί οκ έχω μαζέψει πράμα στην λίστα μου και θέλω να κλείσει το κεφάλαιο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
Πραγματικά, ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ expansion.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,927
Μετά το Luigi's mansion 3 που ήταν πολύ ευχάριστο παιχνιδάκι φύγαμε στο Xenoblade Chronicles.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,944
Αν και κατά κύριο λόγο βρίσκομαι ακόμα στη δίνη του Diablo 3 (συγκεκριμένα, μόλις ξεκίνησα το expansion) ξέκλεψα λίγο χρόνο για άλλα δύο games-σφηνάκια.

Πρώτο το TMNT: Shredder's Revenge μέσω Game Pass. Περίπου 4 ωρίτσες μου πήρε να το βγάλω μαζεύοντας και τα collectibles. Μάλλον εύκολο παιχνίδι θα το χαρακτήριζα, ακόμα κι εγώ το αμπάλι αρκετές πίστες τις έβγαλα με την πρώτη, ειδικά από τη στιγμή που δοκίμασα την April και ταιριάξαμε γάντι. Απολαυστικό μέσα στην απλότητά του, ξύπνησε νοσταλγία παιδικού Σαββατοκύριακου και απογεύματος στα ουφάδικα. Δεν προβληματίζει, δεν κουράζει, κάνει αυτό που πρέπει και φεύγει στην ώρα του. Εντελώς αλαλούμ σενάριο αλλά μπόλικα διασκεδαστικά cameos, άψογος χειρισμός, ωραία γραφικά κι ευχάριστη μουσική.
8/10

Επίσης bing-άραμε με την κοπέλα μου το A Way Out, Κινηματογραφική αισθητική με υψηλά production values, συμπαθητικό σενάριο που λίγο ξεφεύγει μετά το twist, και σχετικά απλό co-op gameplay – καμία σχέση με το όργιο ευρηματικότητας του It Takes Two. Το διασκεδάσαμε, φάγαμε κάμποση ώρα παίζοντας mini-games (ιδίως εκείνο το πιξελωτό arcade στο hangar), και συγκινηθήκαμε λίγο στο φινάλε. Με ξένισε πάντως αρκετά το cover shooting κομμάτι, που μοιάζει βγαλμένο από κάποιο Uncharted. Επίσης, αν και υπάρχουν μπόλικες ταινίες με ανάλογα σενάρια, νομίζω ότι το σχέδιο της αστυνομίας δεν πολυβγάζει νόημα, αν κάτσεις και το σκεφτείς.
7/10
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
συνεχίζω Pillars of Eternity White Marsh part 2 και έχω σοκαριστεί. Από εκεί που φαινόταν να ξεκινάει άλλο ένα babysitting DLC και να γκρινιάζω σας έδωσα το White Forge και πάλι άχρηστοι είστε... ξαφνικά έγινε απίστευτα επικούρα και πωρώθηκα πάρα πολύ και με το lore που ξεδιπλώνεται και όλα. Απίστευτη παιχνιδάρα.
Έχω να πωρωθώ έτσι από όταν διάβαζα πρώτη φορά τα Dragonlance.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
aaaaand, it's gone.

Καταπληκτικό, από το αρχικό παιχνίδι μέχρι τα dlc, όμορφη ιστορία που με ταξίδεψε όπως έκαναν τα dragonlance (τα αναφέρω συνεχώς γιατί πρακτικά είναι τα πρώτα fantasy έργα που διάβασα) όλα αυτά τα χρόνια. Μου άρεσε πάρα πολύ ότι μπορείς πραγματικά αν δεις ότι τον πίνεις να το βάλεις σε πολύ εύκολο και να προχωρήσεις, γιατί στην αρχή είχα χρόνο και οκ και να έχει ένα challenge και ναι και ου, αλλά μετά είχα κουραστεί γενικά και ξέχναγα μέχρι και το micromanagement στα items της ομάδας να κάνω. Αυτός το Ντουράνς δεν φόρεσε άλλη ρόμπα από την δική του ποτέ :p (την τουμπάνιασα όμως οκ).

Γενικά το είχα κάνει λάστιχο εδώ και 3 χρόνια το παιχνίδι και δεν έλεγα να το τελειώσω, αλλά τώρα έκλεισε το κεφάλαιο,
Καταβάθος ίσως δεν ήθελα να τελειώσει και για αυτό το κούραζα και επέστρεφα να παίξω καμιά ώρα κάθε τόσο.

Αλλά είναι τόσα άλλα εκεί έξω. Νομίζω ήρθε η ώρα για Icewind Dale E.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,524
Μας ήρθε κωδικός για το STRAY, και ξεκίνησα playthrough.

20220712221040_1.jpg



GOTY CONFIRMED
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Παίζω πασιέντζα αράχνη, πραγματικά βγαλμένο από την ζωή το παίγνιο. Τραβάω φύλλα αριστερά και δεξιά, στο περίπου σκέφτομαι τι κάνω αλλά ακόμα και αν φαινομενικά τα κάνω όλα πουτάνα, κάποιες φορές, με τρόπο μαγικό όλα έρχονται στην θέση τους και βγαίνει η πασιέντζα.
Σαν την ζωή όπως είπα, μπορεί να κάνεις διάφορες βιαστικές κινήσεις που φαίνονται λάθος, μπορεί να φαίνεται ότι έχεις αποτύχει στα πάντα και για κάποιο λόγο όλα αυτά που έκανες, εδώ και εκεί, μικρά μεγάλα, fall in place που λένε και στο χωριό μου. ή μπορεί και όχι...
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,609
Τελείωσα το Elex 2, Berserker για rain of fire, γκόμενα έπιασα τη Nasty. Aν κάποιος ζητούσε τη συμβουλή μου αυτή θα ήταν η εξής: focuσαρε σε 2 main attributes (για το main weapon type που προτιμάς) με ένα 3ο για secondary, π.χ. εγώ πήγα STR+CON στα 80 για melee και INT στο 60 για μαγεία, ουσιαστικά για αρκετό mana για 3 rain of fire πριν πιω mana potion. Cunning 30 για dialogue options και Agility γύρω στα 40 για ένα αξιοπρεπές ranged όπλο.
Από skills max το main fighting type σου και οπωσδήποτε crafting max για οπλάρες, τα craftable είναι καλύτερα από τα unique που βρίσκεις. A, και από νωρίς τα skills που αυξάνουν το effect των potions και του φαγητού. Hacking άχρηστο, απλά google κωδικούς και το lockpicking δε μπορώ να πω ότι με βοήθησε ιδιαίτερα.
To game γενικά έχει πολλές μάχες με μεγάλο αριθμό αντιπάλων, οπότε ότι faction κάνετε join να κοιτάξετε να έχει κάποιο aoe spell/skill!

Τώρα παίζω ένα πολύ ενδιαφέρον Zeldoειδές, που συνδιάζει "Breath of the Wild" gameplay στο openworld με παραδοσιακό 2.5D gameplay στα dungeons.
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,024
Τελείωσα το Elex 2, Berserker για rain of fire, γκόμενα έπιασα τη Nasty. Aν κάποιος ζητούσε τη συμβουλή μου αυτή θα ήταν η εξής: focuσαρε σε 2 main attributes (για το main weapon type που προτιμάς) με ένα 3ο για secondary, π.χ. εγώ πήγα STR+CON στα 80 για melee και INT στο 60 για μαγεία, ουσιαστικά για αρκετό mana για 3 rain of fire πριν πιω mana potion. Cunning 30 για dialogue options και Agility γύρω στα 40 για ένα αξιοπρεπές ranged όπλο.
Από skills max το main fighting type σου και οπωσδήποτε crafting max για οπλάρες, τα craftable είναι καλύτερα από τα unique που βρίσκεις. A, και από νωρίς τα skills που αυξάνουν το effect των potions και του φαγητού. Hacking άχρηστο, απλά google κωδικούς και το lockpicking δε μπορώ να πω ότι με βοήθησε ιδιαίτερα.
To game γενικά έχει πολλές μάχες με μεγάλο αριθμό αντιπάλων, οπότε ότι faction κάνετε join να κοιτάξετε να έχει κάποιο aoe spell/skill!

Δεν μας είπες αν σου άρεσε βέβαια.

Κι εγώ Berserker έπαιζα, δυστυχώς απ' τη μέση περίπου και μετά τα fire spells έκαναν αρκετά εύκολο το παιχνίδι ακόμα και στο hard.
Απ όλες τις γυναίκες η ξινή σου γυάλισε; :unsure:
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,303
Τελείωσα το Elex 2, Berserker για rain of fire, γκόμενα έπιασα τη Nasty. Aν κάποιος ζητούσε τη συμβουλή μου αυτή θα ήταν η εξής: focuσαρε σε 2 main attributes (για το main weapon type που προτιμάς) με ένα 3ο για secondary, π.χ. εγώ πήγα STR+CON στα 80 για melee και INT στο 60 για μαγεία, ουσιαστικά για αρκετό mana για 3 rain of fire πριν πιω mana potion. Cunning 30 για dialogue options και Agility γύρω στα 40 για ένα αξιοπρεπές ranged όπλο.
Από skills max το main fighting type σου και οπωσδήποτε crafting max για οπλάρες, τα craftable είναι καλύτερα από τα unique που βρίσκεις. A, και από νωρίς τα skills που αυξάνουν το effect των potions και του φαγητού. Hacking άχρηστο, απλά google κωδικούς και το lockpicking δε μπορώ να πω ότι με βοήθησε ιδιαίτερα.
To game γενικά έχει πολλές μάχες με μεγάλο αριθμό αντιπάλων, οπότε ότι faction κάνετε join να κοιτάξετε να έχει κάποιο aoe spell/skill!

Τώρα παίζω ένα πολύ ενδιαφέρον Zeldoειδές, που συνδιάζει "Breath of the Wild" gameplay στο openworld με παραδοσιακό 2.5D gameplay στα dungeons.


Για πες εντυπώσεις από Eternal Edge, γιατί είναι σε wishlist!!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,609
Δεν μας είπες αν σου άρεσε βέβαια.

Κι εγώ Berserker έπαιζα, δυστυχώς απ' τη μέση περίπου και μετά τα fire spells έκαναν αρκετά εύκολο το παιχνίδι ακόμα και στο hard.
Απ όλες τις γυναίκες η ξινή σου γυάλισε; :unsure:
Θεωρώ ότι η Caja είναι αρκετά πιο ξινή και γκρινιάρα, άσε που ήθελα να ξεφορτωθώ με κάποιο τρόπο το παιδί.
Η Nyra παίζει να είναι πιο unstable και από τις τρεις, οπότε καλύτερα μακριά, ε και κάποια άλλη δε βρήκα.
Αλλά και τα ελλατώματα να μην είχαν οι άλλες δύο, για τα γούστα μου η Nasty είναι έτσι κι αλλιώς η καλύτερη επιλογή, δε κάνει σοβαρές σχέσεις και κάνει το καλύτερο σεξ.


Για πες εντυπώσεις από Eternal Edge, γιατί είναι σε wishlist!!
Μου αρέσει που οι εχθροί έχουν fixed levels, κάτι που στις μέρες μας μάλλον πρέπει να τονίζεται γιατί σπανίζει. Tα animations είναι ΟΚ, τα γραφικά όμορφα αλλά δεν έχει AF και δε το "αναγνωρίζει" ούτε μέσα από τις ρυθμίσεις Radeon. Γενικά έχει μια αισθητική "όμορφης φτήνιας". H μουσική ανά σημεία full generic και τη ξεχνάς εύκολα, αλλά σε κάποια άλλα δένει άψογα με το μέρος στο οποίο βρίσκεσαι.
Στα αρνητικά επίσης βάζω και το ότι σου εμφανίζει στο minimap τα chests, κάτι που σίγουρα βοηθάει αλλά αφαιρεί όλη τη χαρά του exploration. Και έχει αρκετό room για exploration, δεν είναι μικρό το map. Δεν είναι BOTW, αλλά δεν είναι μικρό.
Τα "dungeons" ως τώρα είναι πολύ απλοϊκά, σε φάση είναι το 1/5 σε μέγεθος και ποικιλία συγκριτικά με τα πιο παραδοσιακά Zelda, αλλά ΟΚ δύο έχω βγάλει μόνο, μπορεί να αποκτούν ενδιαφέρον αργότερα. Α, και είναι optional ως τώρα, δηλαδή έχουν loot που βρίσκεις και σε chests στο main map. Συγκεκριμένα έχουν "essence" που το χρησιμοποιείς για να δυναμώσεις το χαρακτήρα σου περαιτέρω (έχει και actual leveling με παραδοσιακό XP).
Tα sidequests έχουν μια άλφα ποικιλία και σε τρέχουν λίγο, αλλά υπάρχει δυνατότητα fast travel σε διάφορα σημεία του χάρτη αρκεί να ενεργοποιήσεις μια συσκευή που υπάρχει εκεί.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,121
είναι αρκετά πιο ξινή και γκρινιάρα
Αλλά και τα ελλατώματα να μην είχαν οι άλλες δύο, για τα γούστα μου η Nasty είναι έτσι κι αλλιώς η καλύτερη επιλογή, δε κάνει σοβαρές σχέσεις και κάνει το καλύτερο σεξ.
Για μια στιγμή νόμιζα πως μπήκα σε άλλο φορουμ με σιμιλαρ με το παραπάνω περιεχόμενο....
 
Top Bottom