What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
@Thaxll'ssillyia σε παρακαλώ μην βάζεις disagree σε κάθε post του @ccwr. Ξέρουμε ότι έχετε διαφορετικές απόψεις, ο καθένας μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα, η ίδια ενέργεια σε κάθε ποστ δεν εξυπηρετεί σε κάτι.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
@Thaxll'ssillyia σε παρακαλώ μην βάζεις disagree σε κάθε post του @ccwr. Ξέρουμε ότι έχετε διαφορετικές απόψεις, ο καθένας μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα, η ίδια ενέργεια σε κάθε ποστ δεν εξυπηρετεί σε κάτι.

Δεν βαζω dissagree για καποιο ψυχολογικο πολεμο η οτιδηποτε, απλα πατω το Χ/διαφωνω σε κατι που διαφωνω και δεν ειναι αξιο απαντησης, οπου δε διαφωνω και δεν με αφορα δεν πραττω κατι. Για παραραδειγμα το ποσταρισμα του για τον πιερρακακη, η το followup στου νιτρου δεν περιειχε κατι που να με εκανε να διαφωνησω, ουτε ειχα κατι να προσθεσω οποτε το αγνοησα.

"Πως να το πω λαϊκα και σε μια κομουνιστική κοινωνία και σε μια αναρχοκαπιταλιστική ή κορπορατική ορ γουτέβα, θα μπορούσαν να εφαρμοστούν τα DAOs με διαφορετικές οργανωτικές δομές σε κάθε περίπτωση."

Αυτο παλι ειναι ενα κυριο σημειο οπου θα επρεπε να εκφρασω τη διαφωνια μου, καθως αν το αφηνα να περασει ειναι σαν να ισχυει.

"Ένα πολύ απλό παράδειγμα εφαρμογής NFT στην τέχνη που βλέπουμε τώρα γιατί κάποια από τα παραπάνω είναι λίγο οφέλη του μέλλοντος (ίσως)."
-Οπως και εδω στο παρακατω ποστ


"Τα DAOs θα μπορούσε κάποιος να φανταστεί να αντικαταστήσουν τις παραδοσιακές επιχειρήσεις, όπου οι εργαζόμενοι π.χ. θα μπορούν να αποφασίζουν δημοκρατικά για την εξέλιξη-αποφάσεις της εταιρίας με ίσους όρους με τους υδριτές.
Ή μη κερδοσκοπικές οργανώσεις ή ακόμα και συνδικαλιστικά σχήματα. Η πιο ακραία εφαρμογή είναι ένα κράτος, όπου οι σχέσεις των πολιτών ορίοθετούνται από ανοικτό, λογισμικό και το περιεχόμενο του λογισμικού αποφασίζεται αμεσοδημοκρατικά.

Άρα τα DAOs δεν είναι σε καμία περίπτωση ιδεολογικά φορτισμένα, γιατί η κοινονική δόμηση ή ο τρόπος governance δεν επιβάλλεται από το DAO αλλά ορίζεται με βάση την πρόθεση εφαρμογής. Ο πιο ωραίος σύντομος ορισμός που έχω δει είναι στο quote του DarkFI (για αυτό το έβαλα κιολας)"

- Και κυριως εδω, το οποιο οφειλε και μια δευτερη οπτικη για τους τριτους, περα απο ενα απλο Χ



PS. Αν εχεις καποια αλλη προταση υλοποιησης για το πως να αλληλεπιδρω με πραγματα που διαφωνω και θελω να εκφερω τη διαφωνια μου ομως δεν θεωρω αξια απαντησης που θα μου καταναλωσει χρονο, ειμαι δεκτικος σε καποια εναλλακτικη
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
PS. Αν εχεις καποια αλλη προταση υλοποιησης για το πως να αλληλεπιδρω με πραγματα που διαφωνω και θελω να εκφερω τη διαφωνια μου ομως δεν θεωρω αξια απαντησης που θα μου καταναλωσει χρονο, ειμαι δεκτικος σε καποια εναλλακτικη

Θα έλεγα μην ασχολείσαι καθόλου, γράψε όταν θέλεις να σχολιάσεις κάτι. Οι περισσότεροι είμαστε ούτως ή άλλως πολύ επιφυλακτικοί με τα κρυπτονομίσματα και τα NFTs, έχουμε τον νου μας.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Θα έλεγα μην ασχολείσαι καθόλου, γράψε όταν θέλεις να σχολιάσεις κάτι. Οι περισσότεροι είμαστε ούτως ή άλλως πολύ επιφυλακτικοί με τα κρυπτονομίσματα και τα NFTs, έχουμε τον νου μας.
Κατα τη γνωμη μου ρε συ, αυτο αφαιρει την χρηστικοτητα του εικονιδιου Χ και ταυτοχρονα δεν λυνει το προβλημα που προκυπτει για την εκφορα αντιθεσης/μη συμφωνιας.

Οπως και ναχει, δε βλεπω νοημα στο να αποφευγω το Χ. Πχ αν ημουν κακοπροαιρετος και αισθανομουν την αναγκη να εκφερω την αντιθεση μου, αλλα θα επρεπε να αποφυγω το Χ, θα μπορουσα ειτε να καταφυγω σε low effort σχολια της μιας λεξης (του στυλ "Διαφωνω", refuses to elaborate, leaves), ειτε να χρησιμοποιω αλλο εικονιδιο.


Μολις διαβασα καλυτερα αυτο που εγραψες ομως,
"σε παρακαλώ μην βάζεις disagree σε κάθε post του". Απο τη στιγμη που δε βαζω σε καθε ποστ του, δεν υπαρχει προβλημα ετσι; Θα μπορουσα βεβαια να περιμενω να μην κανει double post, ωστε να βαζω Χ στο τελος αν διαφωνω...ειναι καλος συμβιβασμος αυτο;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
@Thaxll'ssillyia σε παρακαλώ μην βάζεις disagree σε κάθε post του @ccwr. Ξέρουμε ότι έχετε διαφορετικές απόψεις, ο καθένας μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα, η ίδια ενέργεια σε κάθε ποστ δεν εξυπηρετεί σε κάτι.

Βασικά, εξυπηρετεί σε κάτι

αν ποτέ συναντήθητε από κοντά θαλξίλια και σουσουγουρού, αναρωτιέμαι αν θα παίξουν μαπίδια

:trollface: :trollface:
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Βασικά, εξυπηρετεί σε κάτι



:trollface: :trollface:
θα με καταλαβει κανεις IRL απο τη τεραστια κοκκινη ταμπελα με Χ που κουβαλαω στη πλατη

1659174754798.png
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
θα με καταλαβει κανεις IRL απο τη τεραστια κοκκινη ταμπελα με Χ που κουβαλαω στη πλατη

View attachment 3829
Δεν ξέρω γιατί, αλλα αυτή την εικόνα την έχω συνδέσει με τον νίτρο
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
Δεν βαζω dissagree για καποιο ψυχολογικο πολεμο η οτιδηποτε, απλα πατω το Χ/διαφωνω σε κατι που διαφωνω και δεν ειναι αξιο απαντησης,

Ο άνθρωπος είναι ψεύτης, όπως είναι και ανειλικρινής ως προς την κατανόηση του για τα κρύπτο.

Βλέπετε π.χ. ότι στο τελευταίο ποστ του για τα DAOs, επειδή ακριβώς αδυνατεί να απαντήσει στην θεωρητική βάση, αναπαράγει πράγματα που αναφέρονται σε συγκεκριμένες εφαρμογές.

Γιατί είναι ψεύτης για τα disagree?? Γιατί όπως έχω ήδη πει καθόταν και έψαχνε παρελθοντικά ποστ μου μόνο για να βάλει disagree.
1.PNG



¨η κάντε μοντερέισον ή αφήστε μας να εκφραστούμε ελεύθερα... αρκετό κόσμο έχει διώξει η ανεπάρκεια.


Πέραν του baitin/bulling αυτό που συμβαίνει επίσης είναι το double account. Άμα είναι οι κανόνες σας να μην ισχύουν να το ξέρουμε.
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
Εκτός από το κομμάτι που λες ότι με τον μοναδικό κωδικό συνεχίζει ο αρχικός καλλιτέχνης να βγάζει χρήματα ακόμα και από μεταπώληση, όλα τα άλλα δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι συγκεκριμένο.

Όπως σου είπα στο άναρχο internet δεν μπορεί τίποτα να μείνει παρθένο και μοναδικό. Θα μπορούσαμε ενδεχομένως με τα NFT να δημιουργήσουμε μια αλυσίδα όπου κάθε φορά που κάποιος αντιγράφει το έργο αυτόματα αυτό καταστρέφεται ή να βγάζει λεφτά για τον αρχικό δημιουργό ίσως (αλλά αυτό προϋποθέτει ότι εκεί που θα πωληθεί έχει ενταχθεί στο όλο σύστημα), αλλά κάτι τέτοιο θα οδηγούσε σε καταστροφικές στραβές όπως τώρα με τις αυτόματες διαγραφές/μπλοκαρίσματα στο youtube για παράδειγμα.

Από εκεί και πέρα όλη σου απάντηση βασίζεται στο χρήμα και στην οικονομική απόδοση/αξία των NFT, το βλέπεις δηλαδή εντελώς από οικονομικής πλευράς (όπως σου είπα, bitcoin με άλλο όνομα) και όχι στην πλευρά του καλλιτέχνη/δημιουργού. Δεν είναι μόνο χρήμα για εμάς που φτιάχνουμε 2 πράγματα, σίγουρα μας κάνει την ζωή ποιο εύκολη, αλλά δεν μπήκαμε στον τομέα να γίνουμε πλούσιοι, η αξία ενός έργου είναι πρώτα καλλιτεχνική και μετά οικονομική.

Πάντως μιας και πραγματικά είμαι μιας κάποιας ηλικίας πλέον και αμφισβητώ ακόμα και τον εαυτό μου, είπα να ζητήσω μια γνώμη παραπάνω από ανθρώπους σαν εμένα και όχι miners. Άλλωστε αφού μας αφορά τόσο πολύ το θέμα θεωρώ ότι κάποιος, κάπου αν έχει δει κάτι θετικό θα το έχει ψάξει και αναλύσει και θα μας πει κάτι.

Μπορείς να δεις λίγο τις απαντήσεις και φυσικά να προσπεράσεις τα "omg no scam gtfo" και να δεις 4-5 απαντήσεις που είναι πιο αναλυτικές. Δυστυχώς δεν εμφανίστηκε κάποιος που να έχει χωθεί στο NFT θέμα σοβαρά και να μπορεί να αραδιάσει κάποια πραγματικά θετικά από πλευράς του καλλιτέχνη (και όχι του οικονομικού κομματιού).



Αν βαριέσαι, το τι έγραψα παραπάνω έχει επηρεαστεί σε κάποιο βαθμό από τις σοβαρές απαντήσεις που πήρα στο θέμα.


Υπάρχουν κοινότητες καλλιτεχνών και πορωμένων NFTers που μάλιστα δεν έχουν σχέση με τα crypto. Προσωπικά έχω μια αξιοπρεπή για τα στάνταρ μου συλλογή από NFT media. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τον εαυτό μου insider σε αυτά (ΝΦΤ αρτ). Απλά ακολούθησα ένα κύμα μετά από πολύ αμφιβολία.

Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου στο steam να σου δύσω μερικά links από discord servers ή και twitters καλλιτεχνών. Το ΝΦΤ εκ φύσεως δεν είναι μια καλλιτεχνική έννοια. Είναι ένας τρόπος διανομής δικαιωμάτων. Άρα τα πλεονεκτήματα και οι χρήσεις του επάγονται από αυτήν του φύση.

Αν ψάχνεις αμιγώς καλλιτεχνικά οφέλη δεν θα βρεις. Αλλά πλεονεκτήματα που αφορούν την διανομή και την πώληση υλικού ναι.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,264
για αυτό πεθαίνουμε φτωχοί οι καλλιτέχνες :p
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221

Το παραπάνω π.χ. είναι ένα γνωστό NFT project σε ένα chain. Δεν έχει σημασία το chain, ούτε κάνω διαφήμηση στο project. Αλλά βάζω τον εν λόγω καλλιτέχνη επειδή είναι από τους πιο επιταχυμένους σε ένα από τα chains που δεν είναι στην κορυφή της αγοράς των NFTs. Ίσα ίσα είναι αρκετά χαμηλά.

O sutu ήταν από τους illustrators του Ready Player One, μετά στο μεγάλο χαμό των NFTs έκανε αλλαγή καριέρας. Πλέων κατά δήλωσή του είναι full time NFTer. Αν κανείς δει τα rankings και κάνει και λίγο δημιουργική λογιστική, μπορεί να συμπεράνει ότι ο sutu καθάρισε μερικά εκατομμύρια το 2021.

Αυτά τα λέω απλά για να δείτε τι τύπου projects πετυχαίνουν στο χώρο (ακόμα και μέσα στο bear market, συνεχίζει να έχει εντυπωσιακή δραστηριότητα.) ακολουθούν μια συνταγή και το neonz είναι χαρακτηριστικό pfp NFT project.

Το πρώτο NFT πρότζεκτ που είχε εντυπωσιακή πορεία ήταν τα crypto punks, που αν και δεν ήταν το πρώτο NFT project (πρώτο ήταν τα crypto kitties) ήταν το πρώτο pfp. Η έννοια του pfp έχει καθιερωθεί να είναι generative NFTs. Ουσιαστικά είναι profile pictures (pfp) που δημιουργούνται τυχαία, κάνοντας mix and much από assets που έχει δημιουργήσει ο καλλιτέχνης.

Κατά το minting ο αγοραστής παίρνει ένα αυγό ή κάποιο generic NFT asset, το οποίο μετά από χ χρόνο αντικαθίσταται στο library τελικό ΝΦΤ. Τα διάφορα assets που συγκροτούν το pool από το οποίο προκύπτουν τα avatars, έχουν διάφορους βαθμούς σπανιότητας. Έτσι η τελική εικόνα εντάσσεται σε ένα ranking, το οπαίο σε ένα βαθμό καθορίζει και την αξία του στην δευτερογενή αγορά.


Συνήθως αυτές οι συλλογές έχουν και μερικά (τα neonz έχουν 9 σε σύνολο 10.000) πολύ σπάνια avatars που έχουν σχεδιαστεί εξ ολοκλήρου από τον καλλιτέχνη και δεν συμμετέχουν στην generative διαδικασία. Στο gallery είναι τα 9 πρώτα σε ranking.

Ένα ακόμα συστατικό είναι ότι συνήθως υπάρχει παράλληλα και μια συνταγή διατήρησης του ενδιαφέροντος των αγοραστών. Συνήθως προσπαθούν να δημιουργήσουν ένα περιβάλλον όπου τα pfps θα αποκτήσουν κάποια χρησιμότητα. Κάποιοι επιλέγουν τα "dividents" που τα έχω αναφέρει ήδη. Δηλαδή το γεγονός ότι κρατάς το avatar στο πορτοφόλι σου σου αποδίδει κάποια αξία.
Ο sutu π.χ. έχει σκεφτεί τις AR μάσκες, σε πρώτη φάση ή και σε δεύτερη to sutuverse που θα είναι κάποιο ψηφιακό περιβάλλον όπου θα έχει πρόσβαση μόνο όποιος έχει neon.

Δεν είναι μόνο τα generative pfp projects που κινούνται στον χώρο, αλλά είναι ίσως τα πιο χαρακτηριστικά.

Disclaimer: Δεν προτείνω σε κανέναν να αγοράσει τίποτα, το πιο πιθανό είναι ότι το 99% των Shits θα πάνε στο 0. do ur own due dilligence.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Μιας και ήταν απρεπές το προηγούμενο σχόλιο μου.

Τιναπείς
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,499
κατσε τωρα γιατι μεχρι τωρα διαβαζα το θρεντ, επειδη μ αρεσει να νιωθω χαζός κι επειδη ειχε στιγμες που συνοδευα το ποπκορν μου.
τωρα ομως μπαινει στα χωραφια "μου", ως μουσικου ακροατη. δεν ξερω ορολογιες, δεν με αφορα καθολου η νουφουτου πλευρα του θεματος, απλα διαβασα αυτα στο αρθρο...:

"...Future releases could include extras and fan rewards that are added to the album as the campaign around it evolves...."

“What you’re always looking for is something of such high value or such desirability that it overshadows the music itself and people aren’t buying it for the music, they’re buying it for the [added extras],” says Talbot.
(δικη μου η τολμηροιταλικοποίηση).


και ηθελα να πω οτι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ θα παει αυτο. μερες δοξας για τα τορενταδικα. κι αν βρεθει τροπος να μην πειρατευονται ξερωγω οι νουφουτου βερσιονς με τα εξτρα τραγουδια κλπ, μπορει να τα παρει η μπαντα και τα εξτρα και τα νουφουτου (οποια μπαντα, μιλαω ακομα και για τον μπρουσαρα τωρα) και να τα βαλει βαθια εκει που δεν λαμπει ο ηλιος.
απο μενα, ουτε σεντ.
αυτα για το κομματι των εξτρας. το δευτερο κουοταρισμενο που εβαλα, αφορα τις μπαντες. αν γουσταρουν να αγοραζει ο κοζμος τα αλμπουμ τους ΟΧΙ για την μουσικη, μπορουν πολυ ανετα να αλλαξουν δουλιτσα. μην κουραζονται τωρα με συνθεσεις, στουντιο, λαιβ κλπ. καμμια δουλεια δεν ειναι ντροπη.

ηταν η ψυχραιμη αποψη ενος κλασικου, καζουαλ, δεινοσαυρικού μουσικου ακροατη.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,264
κατσε τωρα γιατι μεχρι τωρα διαβαζα το θρεντ, επειδη μ αρεσει να νιωθω χαζός κι επειδη ειχε στιγμες που συνοδευα το ποπκορν μου.
τωρα ομως μπαινει στα χωραφια "μου", ως μουσικου ακροατη. δεν ξερω ορολογιες, δεν με αφορα καθολου η νουφουτου πλευρα του θεματος, απλα διαβασα αυτα στο αρθρο...:

"...Future releases could include extras and fan rewards that are added to the album as the campaign around it evolves...."

“What you’re always looking for is something of such high value or such desirability that it overshadows the music itself and people aren’t buying it for the music, they’re buying it for the [added extras],” says Talbot.
(δικη μου η τολμηροιταλικοποίηση).


και ηθελα να πω οτι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ θα παει αυτο. μερες δοξας για τα τορενταδικα. κι αν βρεθει τροπος να μην πειρατευονται ξερωγω οι νουφουτου βερσιονς με τα εξτρα τραγουδια κλπ, μπορει να τα παρει η μπαντα και τα εξτρα και τα νουφουτου (οποια μπαντα, μιλαω ακομα και για τον μπρουσαρα τωρα) και να τα βαλει βαθια εκει που δεν λαμπει ο ηλιος.
απο μενα, ουτε σεντ.
αυτα για το κομματι των εξτρας. το δευτερο κουοταρισμενο που εβαλα, αφορα τις μπαντες. αν γουσταρουν να αγοραζει ο κοζμος τα αλμπουμ τους ΟΧΙ για την μουσικη, μπορουν πολυ ανετα να αλλαξουν δουλιτσα. μην κουραζονται τωρα με συνθεσεις, στουντιο, λαιβ κλπ. καμμια δουλεια δεν ειναι ντροπη.

ηταν η ψυχραιμη αποψη ενος κλασικου, καζουαλ, δεινοσαυρικού μουσικου ακροατη.
dlc στην μουσική :D
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
“This is going to be the beginning of the door opening.”

Για μένα, αυτή είναι η φράση κλειδί
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
“This is going to be the beginning of the door opening.”

Για μένα, αυτή είναι η φράση κλειδί
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχει γέλιο!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166

το βίντεο διαθέτει ον τοπικ ηθικό δίδαγμα
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

The scheme, called Forsage, claimed to be a decentralized smart contract platform, and it allowed millions of retail investors to enter into transactions via smart contracts that operated on the ethereum, tron and binance blockchains. But under the hood, the SEC alleges that for more than two years, the setup functioned like a standard pyramid scheme, in which investors earned profits by recruiting others into the operation.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
(παλιό αλλά δείχνει την αναπόφευκτη τάση)




Edit: another day another shit bites the dust.
 
Last edited:
Top Bottom