What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Ξεκίνησα το Sandman και νιώθω περίπου όπως όταν διάβασα το κόμικ. Δεν είμαι σίγουρος αν με ενδιαφέρει αλλά έχω μεγάλη περιέργεια να δω πού το πάει. Μετά καλώς εχόντων των πραγμάτων θα δω το υπόλοιπο Star Trek New Worlds γιατί είχα κάνει παύση στο έβδομο επεισόδιο.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,533
To Sandman μου άρεσε για το είδος του. Παραμυθάκι ευχάριστο, μεγάλο ατού οι άφθονες δόσεις Βρεττανικού χιούμορ.

Για το μοντέρνο ολόμαυρο έπος του Better Call Saul, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Θα έπρεπε να διδάσκεται ως Masterclass τηλεοπτικής γραφής και σκηνοθεσίας.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,533
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ίστερ έγκ, λιώσαμε στο γέλιο με την κυρά-Ποράτσαινα. Ο/η μάγκας που το έστησε στη Γκούγκλ αξίζει αυξησάρα.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Έχει και για όλους τους υπόλοιπους χαρακτήρες πάντως. Ρίξτε μια ματιά.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Διακοπούλες Ελλάδα = μαύρισμα (κάψιμο more like), εκατομμύρια κουνούπια και σειρούλες, οπότε ιδού ο απολογισμός μου:

Seinfeld τέλος κι επίσημα. Πολύ πιο εγκεφαλικό χιούμορ από Φιλαράκια, Big Bang Theory κτλ., μάλιστα βλέπεις ξεκάθαρα την τεράστια επίδραση που είχε στα sitcoms που ακολούθησαν. Οι πρώτες σεζόν έχουν μια δομή φανερά επηρεασμένη από stand up acts, όπου η παρέα απλά καταπιάνεται με ένα θέμα ή -συχνότερα- κόλλημα και το τραβάει όσο πάει. Αργότερα υιοθετούν μια πιο περίπλοκη δομή όπου τα πάντα διασυνδέονται με χαοτικό και ξεκαρδιστικό τρόπο ως το τελικό punchline. Προς το τέλος λίγο αρχίζει να κουράζεται και να κουράζει – απ'ότι διάβασα ο Seinfeld έμεινε μόνος του στις δύο τελευταίες σεζόν αφού ο συνδημιουργός Larry David αποφάσισε να αποχωρήσει. Το φινάλε ήταν λίγο πιο flat απ'όσο περίμενα, αλλά συνολικά κρίνοντας η σειρά παραμένει απολαυστική στο μεγαλύτερο μέρος της και εντυπωσιακά ανθεκτική στο χρόνο. Απλά δεν βγάζει τόσο γέλιο, διότι αρκετές από τις ατάκες/καταστάσεις μάς είναι πλέον γνώριμες μέσω των επιγόνων της. Επίσης, απαραίτητη προϋπόθεση να συνηθίσει κανείς το SNL acting του Jerry Seinfeld που ξεκάθαρα δεν θα έπαιρνε ποτέ τον ρόλο αν δεν ήταν ο δημιουργός.
8/10

Tear Along The Dotted Line
: Ιταλικό ενήλικο καρτούν γεμάτο εύστοχους προβληματισμούς, ασυγκράτητο σουρεαλισμό, σκληρές αλήθειες, και μερικά ωραία καλαμπούρια. Τα αχαλίνωτα παραστρατήματα του μυαλού του πρωταγωνιστή μού θύμισαν αρκετά εκείνα της Αμελί. Εξοντωτικός ρυθμός (ειδικά αν το δεις στα ιταλικά) και εξαιρετική αισθητική. Μόλις έξι επεισοδιάκια από 20 λεπτά το καθένα, το προτείνω ανεπιφύλακτα.
8.5/10

Westworld S4
: Η σειρά είναι μάλλον ό,τι πιο μαζοχιστικό κυκλοφορεί εκεί έξω: όσο σε πληγώνει, τόσο σε πωρώνει. Τα λέγαμε πρόσφατα για την πρώτη σεζόν, ήταν ατόφιο 10/10. Η δεύτερη άρχισε να μπάζει νερά, έπεσε στο 7.5-8/10 με κάποια εξαιρετικά επεισόδια να κρατάνε τα μπόσικα. Η τρίτη ήταν μια εφηβική cyberpunk φαντασίωση γραμμένη, θαρρείς, από τα ανίψια τους. Το 5.5/10 νομίζω της πέφτει πολύ.
Φτάσαμε λοιπόν στην τέταρτη, που σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να μην τη δω καν. Κάτι τα reviews, κάτι τα ενθουσιώδη σχόλια εδώ κι εκεί, την ξεκίνησα αφότου είχε προβληθεί το 4ο ή 5ο επεισόδιο. Θα πω πολύ επιγραμματικά ότι αν εξαιρέσεις λίγο τη χλιαρή αρχή, η σεζόν θα μπορούσε να είναι εύκολα η καλύτερη μετά την πρώτη. ΩΣΤΟΣΟ, έρχεται το φινάλε και σε προσγειώνει απότομα στην απογοητευτική πραγματικότητα... Βασικοί χαρακτήρες που πεθαίνουν κι επιστρέφουν δύο σκηνές μετά γιατί όλα είναι simulation ή/και αναλώσιμα, ένα εμβόλιμο μακελειό αλά PUBG ώστε να δείξουμε ότι ξέρουμε τις τάσεις του gaming και της σύγχρονης ποπ κουλτούρας, μονομαχίες Terminator από τα Lidl, μηδενικά stakes επειδή οι πάντες και τα πάντα μπορούν να γίνουν reset με "μαγικό" τρόπο. Και τέλος ένα φινάλε που (δείχνει να) υπόσχεται επιστροφή στις ρίζες αλλά σε ένα 100% virtual περιβάλλον. Meh.
Νομίζω πως οι δημιουργοί πρέπει να πάψουν να αναρωτιούνται για το αν η ψυχή της ανθρωπότητας αξίζει να σωθεί και να ασχοληθούν με τη χαμένη ψυχή της σειράς.
8/10 χωρίς το τελευταίο επεισόδιο, 6.5/10 με αυτό.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,533
Mε το Westworld δεν ξανασχολήθηκα μετά τον εκτροχιασμό της μετριότατης δεύτερης σαιζόν, τσου-τσου, βέρ μπάντ.

Μου άρεζε εσχάτως το Trainwreck: Woodstock '99, πέρα από τις γλυκές φεστιβαλικές αναμνήσεις της νιότης που ξύπνησε στο ταλαίπωρο σαρκίο μου, είχαν κάνει φοβερή δουλειά στο να εκθέσουν πόσο γλίτσες ήταν οι διοργανωτές. Απαντήθηκε και το ερώτημα από ποιούς πήραν μαθήματα ορισμένα ντόπια φυντάνια :D
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Μιας και βρέθηκε ευκαιρία από συγγενικό πρόσωπο να βάλω Prime με 2€ άρχισα τις σειρές που είναι εκεί και θέλω να δω, ξεκινόντας με το Wheel of Time.

Ενδιαφέρον θα έλεγα, ικανοποιητικά στάνταρ παραγωγής, η Ροζαμούντα δεν απογοητεύει στον ρόλο του ανέκφραστου τηλεγραφόξυλου με μηδέν υποκριτική ικανότητα, ακριβώς ότι πρέπει για ψυχρή μάγισσα.

Μου ξινίζουν διάφορα λάθη συνοχής όμως που παρατηρώ από το πρώτο επεισόδιο κιόλας, όπου οι άλλοι κατεβαίνουν το βουνό με αυτό στα αριστερά τους, πέφτουν κάτι βράχια και σταματάνε για λίγο (ακόμα αριστερά το βουνό) και στην επόμενη σκηνή καθαρίζουν τα βράχια και συνεχίζουν να κατεβαίνουν με το βουνό στα δεξιά τους...

Σε κάποια φάση τους την πέφτουν οι κακοί και ο πατέρας του ομορφόπαιδου τραβάει ένα κατάνα σαν αυτό του συνοδού της Aes Sedai και κανένας, πουθενά και ποτέ δεν αναρωτιέται γιατί στο διάολο έχει τέτοιο όπλο ο βοσκός... περίμενα 3 επεισόδια τώρα σε κάποιο να μας πει κάποιος, κάτι, ξέρω εγώ; Ο γκόμενος της σεντάι να τον πάρει παραπέρα να του πει 2 λόγια, φιλαράκι είναι μεγάλο βάρος αυτό το σπαθί, η μοίρα σου είναι να γίνεις συνοδός κυρίων με την κυρά σου να γίνει σεντάι (εκεί το βλέπω να πάει, αλλά πες το ρε φουστη) ή κάτι τέτοιο ξέρω εγώ... μα είναι δυνατόν να μην έκανε σε κανέναν εντύπωση να ρωτήσει; Γιατί πατέρα έκρυβες στο σεντούκι τούτο το ματσούκι;

ή σε άλλη σκηνή στην στοιχειωμένη πόλη ο τυπάκος βγαίνει στο μπαλκόνι του πρώτου και αγναντεύει την πόλη και στο επόμενο πλάνο κάνει ζουμ out και είναι ξαφνικά στον 3-4ο όροφο... στο ίδιο σημείο έγινε και το θεϊκό όπου το άλογο που το τρώει αυτή η μαύρη παπαριά που τους επιτίθεται και γίνεται στάχτη σταδιακά, αλλά ενώ έχει γίνει στάχτη το σώμα του αλόγου, αυτό με κάποιον περίεργο τρόπο αγνοεί την βαρύτητα και σηκώνει το κεφάλι του, στον αέρα πρακτικά, για μια τελευταία κραυγή αγωνίας....

ή εκεί με τον βαρκάρη, "θέλω να σώσω την οικογένειά μου" όπου ο άσχετος χωριάτης που σε όλη του την ζωή κάνει μόνο τον βαρκάρη στο πέρασμα, βλέπει έναν στρατό τέρατα και για κάποιο λόγο ενώ δεν έχει ούτε μαχαίρι, αποφασίζει να πάρει την βάρκα να επιστρέψει στην άλλη άκρη του ποταμού που είναι από άκρη σε άκρη γεμάτος με έναν στρατό τρομαχτικά τέρατα 3 μέτρα ψηλά με γαμψά δόντια και γενικά φάτσα "την ποτσισατε"... γιατί; γιατί έτσι φακ γιου βαρκάρη.

Τέλος πάντων, βλέπεται άνετα, σίγουρα κατώτερο των προσδοκιών, φαίνεται ότι το έχουν φτιάξει άνθρωποι περιορισμένης ευθύνης, αλλά μάλλον έχουν καλό υλικό και καλό VFX department.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,536
Μιας και βρέθηκε ευκαιρία από συγγενικό πρόσωπο να βάλω Prime με 2€ άρχισα τις σειρές που είναι εκεί και θέλω να δω, ξεκινόντας με το Wheel of Time.

Ενδιαφέρον θα έλεγα, ικανοποιητικά στάνταρ παραγωγής, η Ροζαμούντα δεν απογοητεύει στον ρόλο του ανέκφραστου τηλεγραφόξυλου με μηδέν υποκριτική ικανότητα, ακριβώς ότι πρέπει για ψυχρή μάγισσα.

Μου ξινίζουν διάφορα λάθη συνοχής όμως που παρατηρώ από το πρώτο επεισόδιο κιόλας, όπου οι άλλοι κατεβαίνουν το βουνό με αυτό στα αριστερά τους, πέφτουν κάτι βράχια και σταματάνε για λίγο (ακόμα αριστερά το βουνό) και στην επόμενη σκηνή καθαρίζουν τα βράχια και συνεχίζουν να κατεβαίνουν με το βουνό στα δεξιά τους...

Σε κάποια φάση τους την πέφτουν οι κακοί και ο πατέρας του ομορφόπαιδου τραβάει ένα κατάνα σαν αυτό του συνοδού της Aes Sedai και κανένας, πουθενά και ποτέ δεν αναρωτιέται γιατί στο διάολο έχει τέτοιο όπλο ο βοσκός... περίμενα 3 επεισόδια τώρα σε κάποιο να μας πει κάποιος, κάτι, ξέρω εγώ; Ο γκόμενος της σεντάι να τον πάρει παραπέρα να του πει 2 λόγια, φιλαράκι είναι μεγάλο βάρος αυτό το σπαθί, η μοίρα σου είναι να γίνεις συνοδός κυρίων με την κυρά σου να γίνει σεντάι (εκεί το βλέπω να πάει, αλλά πες το ρε φουστη) ή κάτι τέτοιο ξέρω εγώ... μα είναι δυνατόν να μην έκανε σε κανέναν εντύπωση να ρωτήσει; Γιατί πατέρα έκρυβες στο σεντούκι τούτο το ματσούκι;

ή σε άλλη σκηνή στην στοιχειωμένη πόλη ο τυπάκος βγαίνει στο μπαλκόνι του πρώτου και αγναντεύει την πόλη και στο επόμενο πλάνο κάνει ζουμ out και είναι ξαφνικά στον 3-4ο όροφο... στο ίδιο σημείο έγινε και το θεϊκό όπου το άλογο που το τρώει αυτή η μαύρη παπαριά που τους επιτίθεται και γίνεται στάχτη σταδιακά, αλλά ενώ έχει γίνει στάχτη το σώμα του αλόγου, αυτό με κάποιον περίεργο τρόπο αγνοεί την βαρύτητα και σηκώνει το κεφάλι του, στον αέρα πρακτικά, για μια τελευταία κραυγή αγωνίας....

ή εκεί με τον βαρκάρη, "θέλω να σώσω την οικογένειά μου" όπου ο άσχετος χωριάτης που σε όλη του την ζωή κάνει μόνο τον βαρκάρη στο πέρασμα, βλέπει έναν στρατό τέρατα και για κάποιο λόγο ενώ δεν έχει ούτε μαχαίρι, αποφασίζει να πάρει την βάρκα να επιστρέψει στην άλλη άκρη του ποταμού που είναι από άκρη σε άκρη γεμάτος με έναν στρατό τρομαχτικά τέρατα 3 μέτρα ψηλά με γαμψά δόντια και γενικά φάτσα "την ποτσισατε"... γιατί; γιατί έτσι φακ γιου βαρκάρη.

Τέλος πάντων, βλέπεται άνετα, σίγουρα κατώτερο των προσδοκιών, φαίνεται ότι το έχουν φτιάξει άνθρωποι περιορισμένης ευθύνης, αλλά μάλλον έχουν καλό υλικό και καλό VFX department.
Είμαι στο 4ο βιβλίο, το υλικό είναι καλό, αλλά η υλοποίηση πάσχει σε πολλά σημεία. Χωρίς να σου σποϊλαρω, οι μισοί ηθοποιοί είναι επιπέδου οικογενειακές ιστορίες, αυτός που κάνει τον Ματ έφυγε για αδιευκρινιστους λόγους (έγινε ρικαστινγκ), τα εφέ αλλού είναι ικανοποιητικά και αλλού μάπα (τους πήρε το LOTR όλους της πρώτης γραμμής), η πρώτη σαιζόν είναι roughly το πρώτο βιβλίο αλλά λείπει το 40%, έχουν προσθέσει πολλά δικά τους (αχρείαστα κατε με) πράγματα. Ο παραγωγός δηλώνει ότι είναι ο μεγαλύτερος οπαδός παγκοσμίως αλλά δεν αποτυπώνεται αυτό στην οθόνη. Η σειρά απέχει πολύ από το πνεύμα των βιβλιων. Λάθη στο μοντάζ όπως αυτά που έγραψες είναι λεπτομέρειες μπροστά στο κακό pacing.

Τέλος πάντων, βλέπεται, αλλά για μένα είναι χαμένη ευκαιρία. Όταν διάβαζα τα βιβλία σκεφτόμουν ότι αυτό θα μπορούσε να γίνει το επόμενο GOT. Τα 8 μόνο επεισόδια της πρώτης σαιζόν είναι πολύ λίγα για το μέγεθος του βιβλίου, ενώ πήραν και την ακατανόητη απόφαση να σπαταλησουν ένα ολόκληρο επεισόδιο σε μια ηλίθια ιστορία που σκαρφιστηκαν από τον κώλο τους (να περάσει δεν βρίζω) . Επισης, να ξέρεις, είναι σύνολο 15 βιβλία και θέλουν να πουν όλη την ιστορία σε 5 με 6 σαιζόν. Τα έντονα woke /gay/ lesbian στοιχεία προσωπικά δεν με απασχόλησαν (δεν υπάρχουν στα βιβλία)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
περίμενα 3 επεισόδια τώρα σε κάποιο να μας πει κάποιος, κάτι, ξέρω εγώ;

Βιάζεσαι. Αν και στο βιβλίο φυσικά γίνεται θέμα σχεδόν αμέσως. Αλλά ο Robert Jordan ήταν μάστορας στο foreshadowing, που στη σειρά (που βλέπεται άνετα) έχει χαθεί τελείως...


αυτός που κάνει τον Ματ έφυγε για αδιευκρινιστους λόγους (έγινε ρικαστινγκ)

Με τον ηθοποιό δεν ξέρω τι παίχτηκε, πάντως ο χαρακτήρας είναι ο πιο αλλαγμένος από όλους σε σχέση με τα βιβλία. Και αυτό παρόλο που ο Perrin απέκτησε (και έχασε) γυναίκα από το πουθενά, ενώ όλοι πηδιόντω με όλους ενώ στα βιβλία παίζει να είναι όλοι παρθένοι μέχρι τα μισά ξερωγώ. Αυτό βέβαια το δέχομαι και ως βελτίωση (γενικά έχουν μεγαλώσει και τους χαρακτήρες, στο Eye of the World οι πρωταγωνιστές είναι έφηβοι ακόμα).

Το πρωτότυπο υλικό ΔΕΝ βγαίνει σε 5 με 6 σεζόν, αλλά κάτσε να μην γίνει cancel γενικά η σειρά και βλέπουμε.
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Ξεκίνησα κι εγώ το Sandman, έχω φτάσει αισίως στο 4ο επεισόδιο και όντως βλέπεται πολύ ευχάριστα. Τρομερή φωτογραφία και γενικά ικανοποιητικότατα στάνταρ παραγωγής, επίσης ευχάριστη έκπληξη οι διάφορες γνωστές φάτσες σε β' ρόλους.

Το κόμικ το είχα φτάσει μέχρι το δεύτερο βιβλίο, αν δεν κάνω λάθος, Πέρασαν πολλάαα χρόνια από τότε αλλά θυμάμαι πως μου άρεσε πολύ η εικονοπλασία, αλλά με κούρασε η κάπως "χαλαρή" πλοκή και το γεγονός ότι υπήρχαν μπόλικες αναφορές σε μύθους και πρόσωπα που έπρεπε να γνωρίζεις από πριν για να καταλάβεις καλύτερα τι παίζει. Με τη σειρά δεν έχω τέτοια προβλήματα, ίσως επειδή έχουν απλοποιήσει κάποια πράγματα ή επειδή γνώρισα ήδη κάποιους χαρακτήρες και μύθους στο ενδιάμεσο.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,536
Είδα την πρεμιέρα του House of the Dragon. Ικανοποιημένος, δεν είναι ο εντυπωσιακός πιλότος που έχουν πολλές σειρές που μένεις με το στόμα ανοιχτό. Σκηνοθετεί ο Sapochnik, βετεράνος του GOT, ξέρει ότι έχουμε familiarity με το lore οπότε δεν μας κουράζει με περιττές πληροφορίες. Η ειδικότητα του που είναι οι σκηνές δράσης αποδεικνύεται στις σκηνές με τις κονταρομαχιες, ενώ πολλά πλάνα και backgrounds με τους χαρακτήρες να μιλάνε, σου φέρνουν αναμνήσεις από την original σειρά.

Ακόμα είναι νωρίς βέβαια, μου άρεσε ότι δεν είδα βιασύνη και άγχος να σε εντυπωσιασουν με το καλημέρα. Η σειρά είναι πιο ακριβή από την τελευταία σαιζόν του GOT αλλά δεν φαίνεται ακόμα, οπότε περιμένω να δω πιο εντυπωσιακά πράγματα στο μέλλον. Η ουσία πάντα είναι το γράψιμο, το GOT στην αρχή του βασιζόταν σε τρία εξαιρετικά fantasy βιβλία με ρυθμό πολυβόλο, πολυδιάστατους / ρεαλιστικους χαρακτήρες και καλογραμμενους διαλόγους. Θυμίζω ότι ο πιλότος του GOT, σου γνωρίζει πολλούς χαρακτήρες και σε πάει σε πολλά μέρη. Εδώ τα πάντα είναι πιο συμμαζεμενα και σεμνά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Τέλος πρώτης σεζόν για το The Wheel of Time, ενδιαφέρον γενικά, ίσως μου άρεσε λίγο παραπάνω γιατί διακρίνω επιρροές που έχει το Pillars of Eternity από το WoT. Το έψαξα λίγο και είδα και άλλοι έχουν κάνει την σύνδεση, διάβασα πίσω στο 2010 ότι η obsidian ετοίμαζε συμφωνίες για παιχνίδι WoT αλλά δεν έκατσε τελικά, φαίνεται όμως ότι είχαν ετοιμάσει σενάρια από τότε τα οποία άλλαξαν λίγο και έγιναν το PoE.

Η ροσμουντ μλκ όμως... πως είναι δυνατόν να είναι τόσο ανέκφραστη; Λέει η άλλη "μην χαμογελάς είναι σοβαρό", κοιτάω, ξανακοιτάω, προσπαθώ να δω έκφραση στο πρόσωπο της τύπισσας, τίποτα... σαν τα αγάλματα.

Πάντως για woke σειρά με ενόχλησε λίγο που ο σκοτεινός είναι το αρχέτυπο κακού "άραβας με γαμψή μύτη"... γενικά ίσως με ενόχλησε λίγο η woke φάση του γιατί όπως συνήθως δεν φαίνεται να έχει κάποια σχέση με το σενάριο, απλά τα πετάνε και όπου κολλήσουν σαν bmovies που προσπαθούν με καμιά τσοντοσκηνή να έχουν λίγο ενδιαφέρον. Δηλαδή ας πούμε η άλλη η πράσινη είχε 2 ακόλουθους που ήταν bi-gay και έκαναν παρτούζες, δεκτό, αλλά δεν βλέπω λόγο να επανέρχεται αυτό σε 2-3 επεισόδια στο άκυρο "because inclusiveness".

Τέλος πάντων ήταν ικανοποιητικό, σίγουρα μου άναψε το ενδιαφέρον για τα βιβλία, και ήταν κάτι που παρακολουθούσε και η σύζυγος με ενδιαφέρον χωρίς να είναι φαν του είδους (βασικά δόξα και τιμή στο GoT που έκανε πιο mainstream τα fantasy worlds, αν και είχε στρώσει χαλί το LotR).

Λέω να πιάσουμε το Man in the High Castle τώρα, μέχρι να βγει το άρχοντας και να μαζέψει μερικά επεισόδια.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,536
Τυπικά, σαν Aes Sedai, πρέπει να είναι ανέκφραστη :gap:. Και εγώ την βρήκα υποτονική την Ρόζαμουντ αλλά όταν είδα τον τύπο που κάνει τον Περίν, λέω εντάξει, υπάρχουν και χειρότερα. Όταν ξεκίνησα το διάβασμα, η πρώτη ηθοποιός που μου ήρθε στο μυαλό για τον ρόλο, ήταν η Rachel Weisz. Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο κάστινγκ.

Για το woke γενικότερα, βρήκα περίεργο που σε μια σειρά με fantasy / μεσαιωνικο setting, σε ένα χωριό στην μέση του πουθενά, βρίσκεται ένας λευκός, ένας μαύρος, μια Ινδή, ένας κοκκινομάλης, ένας Ασιάτης. Και μετά μπήκαν σε ένα μπαρ σε ένα πανδοχείο. Είναι καταστάσεις που θα πρέπει να συνηθίσουμε πλεον. Το βρίσκω παράξενο γιατί έχω μάθει αλλιώς, αλλά θα ξεμαθω. Αν το Rings of power έχει μαύρο αρσενικό ξωτικό με Ασιάτη νάνο να φασώνονται και μετά να υιοθετούν έναν μπέμπη ούρουκ χάϊ για να φτιάξουν το σπιτικό τους, το ξανασυζηταμε. Αλλά δεν είμαστε μόνοι μας στον πλανήτη.

Το Man in the High Castle το ξεκίνησα με πολλή ανυπομονησία λόγω alternate history και Dick αλλά με κούρασε πολύ. Το τελείωσα αλλά ήταν Γολγοθάς, χωρίς να μπορώ να σου πω τι ακριβώς με ενόχλησε.
 
Top Bottom