What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καινούριο Monkey Island από τον Ron Gilbert

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Πέρα από την πλάκα όμως, το Έπος είναι καθαρά οπαδική υπόθεση και μόνο ως τέτοια θεωρώ πως πρέπει να κρίνεται. Είμαι σίγουρος πως ο Γκίλμπερτ δεν είπε 'Για κάτσε ρε φίλε, να ξετινάξω τα πιτσιρίκια του Fortnite'. Περισσότερο ήθελε να γυρίσει σπίτι του ο άνθρωπος. Είδε πως τζίραρε το Thimbleweed, οπότε σου λέει, κομπλέ, το 'χω ακόμα.

Και έφκιασε αυτό που πάντα έφκιανε κι αυτό που γουστάρουμε όλοι.

Αντικειμενικά, ένας άκαρδος γραφειοκράτης, θα έλεγε πως το πανέμορφο (και ΑΑΑ) Syberia: The World Before είναι το adventure της χρονιάς και μπορεί να είχε και δίκιο. Αλλά.

Αλλά Monkey Island πρωτοέπαιξα στον έγχρωμο Mac του πατέρα μου, περίπου 10 χρονών. Η αμηχανία και η τεράστια ΛΑΧΤΑΡΑ του Guybrush να γίνει πειρατής, ήταν η δική μου τεράστια λαχτάρα να γίνω άντρας. Και στο μακρύ νυχτέρι του Melee Island, νομίζω βρήκαμε και οι δύο ακριβώς αυτό που ζητούσαμε.

Και τώρα πια, μεγάλος και καραβοτσακισμένος, τα διηγούμαι στα δικά μου πιθηκάκια, καθισμένος στο παγκάκι του Big Whoop.

#ΌλοςΟΚόσμοςΠεριστρέφεταιΓύρωΑπόΤιςΕμμονέςΤουΠοράτσο #ΓιαΣέναΌλα #ΆκρατοςΕγωκεντρισμός #ΤοξικόςΝαρκισσισμός #ΑλήθειαΌλαΣυνάνθρωπε

ΥΓ Βαθμολογία χαμηλότερη του 103% προφανώς είναι ΛΑΘΟΣ.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
-Το art style είναι χάρμα ιδέσθαι. Είναι και μεγάλο και χρωματιστά όλα ώστε να με διευκολύνουν με την πρεσβυωπία. #ΤόποΣτοΓήρας.

Αυτό που ανέφερες τώρα έκανε trigger στο μυαλό μου ένα επεισόδιο του House MD, όπου ο ασθενής είχε κάποια εγκεφαλική βλάβη και ενώ νόμιζε ότι ζωγράφιζε αριστουργήματα, στην πραγματικότητα οι ζωγραφιές ήταν εντελώς διαστρεβλωμένες... :Ρ
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Όπως είπε και ο σοφός γέροντας : ΜΕ ΠΡΕΣΒΥΩΠΙΑ ΠΑΕΙ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το φινάλε του γκεημ ιδωμένο αντικειμενικά ως το φινάλε ενός απλού adventure game, είναι από κακό έως άθλιο. Ιδωμένο ως "το φινάλε των Monkey Island που παίζατε στα νιάτα σας, από τον Ron Gilbert", σε συνδυασμό με ένα εξτραδάκι που εμφανίζεται στο Scrapbook μετά το τέλος του game, πιθανώς θα κάνει τους 30φεύγα-40φεύγα+ να ταυτιστούν έως και να συγκινηθούν.
Bullseye.

Δεν μπορεί να κριθεί αντικειμενικά το παιχνίδι/φινάλε. Και είμαστε περήφανοι για αυτό. Αναλυτικά σε κάποια στιγμή, σύντομα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Βλέποντας τους τερματισμούς, ίσως επέλεξα τον πιο σωστό για τα γούστα μου (maximum emotional damage).
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Πέρα από την πλάκα όμως, το Έπος είναι καθαρά οπαδική υπόθεση και μόνο ως τέτοια θεωρώ πως πρέπει να κρίνεται. Είμαι σίγουρος πως ο Γκίλμπερτ δεν είπε 'Για κάτσε ρε φίλε, να ξετινάξω τα πιτσιρίκια του Fortnite'. Περισσότερο ήθελε να γυρίσει σπίτι του ο άνθρωπος. Είδε πως τζίραρε το Thimbleweed, οπότε σου λέει, κομπλέ, το 'χω ακόμα.

Και έφκιασε αυτό που πάντα έφκιανε κι αυτό που γουστάρουμε όλοι.

Αντικειμενικά, ένας άκαρδος γραφειοκράτης, θα έλεγε πως το πανέμορφο (και ΑΑΑ) Syberia: The World Before είναι το adventure της χρονιάς και μπορεί να είχε και δίκιο. Αλλά.

Αλλά Monkey Island πρωτοέπαιξα στον έγχρωμο Mac του πατέρα μου, περίπου 10 χρονών. Η αμηχανία και η τεράστια ΛΑΧΤΑΡΑ του Guybrush να γίνει πειρατής, ήταν η δική μου τεράστια λαχτάρα να γίνω άντρας. Και στο μακρύ νυχτέρι του Melee Island, νομίζω βρήκαμε και οι δύο ακριβώς αυτό που ζητούσαμε.

Και τώρα πια, μεγάλος και καραβοτσακισμένος, τα διηγούμαι στα δικά μου πιθηκάκια, καθισμένος στο παγκάκι του Big Whoop.

#ΌλοςΟΚόσμοςΠεριστρέφεταιΓύρωΑπόΤιςΕμμονέςΤουΠοράτσο #ΓιαΣέναΌλα #ΆκρατοςΕγωκεντρισμός #ΤοξικόςΝαρκισσισμός #ΑλήθειαΌλαΣυνάνθρωπε

ΥΓ Βαθμολογία χαμηλότερη του 103% προφανώς είναι ΛΑΘΟΣ.
IMG_9693.JPG
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
*σκουπίζοντας την άκρη του ματιού του μετά την τελευταία σελίδα του Scrapbook*

Γαμώτο, σνίφ, τελείωσε.

Όλα τα δυσσαδερά που έγραψε ο οδοστρωτήρας ονείρων Γκουνελιώτης, προφανώς ισχύουν...ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΨΥΧΟ ΡΟΜΠΟΤ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΕΞΩ ΜΙΚΡΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΔΙΑΒΟΛΟ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΚΑΝΝΙΒΑΛΟΙ ΣΤΟ ΜΑΝΚΙ ΑΪΛΑΝΤ.

Οι γρίφοι του, αν και κορυφώνονταν σε περιπλοκότητα στην τέταρτη πράξη, ούτε ξυστά δεν πέρναγαν τους αντίστοιχους του Thimbleweed Park.

Το φινάλε είναι η ιστορία κάθε ενηλίκου που κάμει παιδάκια, τρώει το βρωμόξυλό του και ξεκινά να καταλαβαίνει λίγα πράγματα μετά τα πρώτα -άντα. Σνίφ σνίφ.

Εκτός συναγωνισμού παιχνίδι, έγινε για μας που το τιμήσαμε. Υπέροχο gaming δώρο και συνάμα σαν να μη βγήκε ποτέ, μόνο να το ονειρευτήκαμε.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ηρθε η ωρα να σπασει το 103% του Halflife 2 μηπως;; (ελπιζω να θυμαμαι καλα).
Για αυτό μπορεί να σου απαντήσει ο κύριος 2 posts πιο πάνω από το δικό σου...
102 btw ήταν στο Hl2.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Στο Witcher 3 δεν είχαμε βάλει 103%? Πριν το πάμε απλό 100% λόγω του Metacritic βέβαια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
HL2 - 101% για να πάει παραπάνω από το Doom 3 (PCM days)
Witcher 3 - 102% για να πάει παραπάνω από τον μουγγό
MI6 - 103% διότι είναι το μόνο δίκαιο
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Σωποτεδήποτε γερο Μπίλια.

ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ.

ΥΓ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΡΙΚΕΦΑΛΗ ΜΑΪΜΟΥ ΠΙΣΩ ΣΟΥ.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Τρίτο και τελευταίο πρεζάκικο πλέηθρου για το 100% των τσίβοζ. Ωραίος οδηγός για 'παράξενα' easter eggs τα achievements, αλλά με χαλάνε αυτά τα γκραϊντιάρικα που σε εξαναγκάζουν ουσιαστικά να κάνεις τα ίδια πράγματα διαρκώς. Ιδανικά, σε ένα μερακλίδικο αντβέντσουρ, μπορείς να βαρέσεις 100% σε ένα πλέηθρου, εξερευνώντας/δοκιμάζοντας τα πάντα.

ΥΓ Παραμένει αριστούργημα και εντελώς εκτός συναγωνισμού.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Το ξεκίνησα χθες στο Game Pass. Μετά από 2.5 ώρες παιχνιδιού αισθάνομαι πολύ τυχερός που δεν έδωκα το 23ρι για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.
Όσα είπε ο Hellion ισχύουν στο ακέραιο (εκτός από το φινάλε για το οποίο δεν έχω ακόμα γνώμη).

Το παιχνίδι συνεχώς κλείνει το μάτι στους κωλόγερους που βάζαμε μία-μία τις δισκέτες με τρεμάμενα χέρια, και μετά διαβάζαμε εφτά φορές το manual στην τουαλέτα επειδή "φτάνει για σήμερα, αύριο πάλι θα κάτσεις στο κομπιούτερ".

Ο πρόλογος, που υποτίθεται πιάνει το νήμα από το φινάλε του LeChuck's Revenge, ήταν μια τεράστια απογοήτευση, οριακά θα το έλεγα τρολιά. Ίσως αργότερα ανατραπεί/διορθωθεί σεναριακά αλλά δεν κρατάω και την αναπνοή μου (...10 λεπτά).

Το χιούμορ του παιχνιδιού όταν δεν ανάβει φωτάκια "ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΠΠΟΥΛΗ; Ε ΡΕ ΠΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΤΕ ΔΙΚΕ ΜΟΥ" είναι σχεδόν νηπιακού επιπέδου, ή μάλλον καλύτερα ντισνεϊκού. Οι γρίφοι ως τώρα αρκετά απλοί και κάποιες φορές τα hints παραείναι προφανή αλλά αυτό το προσμετράω στα θετικά γιατί δεν ψήνομαι να σπαταλήσω επιπλέον χρόνο κάνοντας ανούσια πέρα-δώθε.

Τα γραφικά περιέργως συνηθίζονται αμέσως και μπορώ να πω ότι σχεδόν μου αρέσουν, αν και δεν μου βγάζουν την Monkey Island ατμόσφαιρα που θα ήθελα. Η μούρη του Guybrush, βέβαια, δεν διορθώνεται με τίποτα, μοιάζει σαν 45χρονος μέθυσος που τη βγάζει κάθε βράδυ στον καναπέ.

That said, υπάρχει μια γοητεία στο να επιστρέφεις στα παλιά σου λημέρια και να συναντάς αγαπημένους χαρακτήρες. Βέβαια, όταν ανοίγουν το στόμα τους η μαγεία εξαφανίζεται σε δευτερόλεπτα. Άχρωμοι και αμήχανοι οι περισσότεροι διάλογοι, ο Gilbert πλέον μπουμερίζει περισσότερο κι από τον Borracho.
 
Last edited:
Top Bottom