What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Λατέρνα ήταν τελικά η απάντηση. Θενξ.
Από την ερώτηση η Ρομβία ταιριάζει πάντως καλύτερα γιατί ήταν μεγαλύτερο όργανο ενώ η λατέρνα μπορούσε να είναι πιο φορητή και επίσης επέζησε πολύ περισσότερο μέχρι σχεδόν τις μέρες μας οπότε δεν χρειάζεται να πάμε πίσω 100 χρόνια για να την ψάξουμε.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Πρώτη φορά ακούω για την ρομβια. Επίσης δε γνώριζα πως η λατέρνα ήταν και φορητή στην πλάτη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Σαν όνομα και όργανο δρόμου λογικό. Στα μπαρ όμως τού Λούκυ Λουκ ίσως την έχεις δει.
Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Ο αδερφός μου προσπαθεί να μπει στο bios (win 10, legacy bios) αλλά με το usb πληκτρολόγιο δε γίνεται. Το del απλά δεν κάνει τίποτα κατά το μπουτάρισμα. Δοκίμασε και με κάτι ps/2 kb που είχαν ξεμείνει αλλά ενώ φαίνεται να ανάβουν τα φωτάκια (caps, num lock κλπ) στιγμιαία δεν γράφουν μέσα στα windows. Για κάποιο λόγο βέβαια δεν δοκίμασε με τα συγκεκριμένα από την αρχή του boot, μήπως και, αλλά είναι κάτι που θα δοκιμάσουμε ακολούθως.

Υπάρχει κάποιος τρόπος με κάποια εντολή, shortcut κτλ. να μπει ενώ βρίσκεται στα windows;

Ο λόγος που θέλει να μπορεί να μπει bios είναι ότι σκέφτεται να πάρει ένα νέο δίσκο. Θυμάμαι πως σε νεότερες mobo και uefi βλέπουν αυτόματα ποιος δίσκος έχει το λειτουργικό, αλλά γίνεται και στις legacy αυτό; Γιατί διαφορετικά θα πρέπει να μπει να ορίσει προτεραιότητα ή να βγάλει π.χ. ό,τι δίσκο δεν έχει λειτουργικό, να κάνει μια εκκίνηση για να δουν τον νέο βασικό με το OS και μετά (υποθέτω) να συνδέσει τους άλλους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
τα ps2 δεν είναι Plug n play, πρέπει να τα έχεις επάνω από την αρχή για να τα δει.
περίεργο πάντως να μην βλέπει το bios το usb, μιλάμε για αρχαία τεχνολογία πλέον.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
περίεργο πάντως να μην βλέπει το bios το usb, μιλάμε για αρχαία τεχνολογία πλέον.
άσε παραλίγο να πάθω ζημια κάποτε πειράζοντας το BIOS (σύγχρονο uefi, ούτε καν σε legacy). Έκανα μια αλλαγή και δεν έβλεπε το bios το usb πληκτρολόγιο. Ευτυχώς είχα ps/2 πληκτρολόγιο και μπόρεσα να το φτιάξω.

Πολύ σωστά πάντως, το ps/2 πρέπει να το έχεις κουμπωμένο πριν το μπουτάρισμα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Ο λόγος που θέλει να μπορεί να μπει bios είναι ότι σκέφτεται να πάρει ένα νέο δίσκο. Θυμάμαι πως σε νεότερες mobo και uefi βλέπουν αυτόματα ποιος δίσκος έχει το λειτουργικό, αλλά γίνεται και στις legacy αυτό;
και στο uefi και στο παλιό bios (και στο legacy) μπορεί να επιλέξει ποιον δίσκο θα κοιτάξει και από εκεί θα προχωρήσει το μπουτάρισμα όπως πρέπει.

Δεν ξέρω τον συγκεκριμένο υπολογιστή, ίσως έχει καλό λόγο να έχει legacy, αλλά γενικά δεν είναι σωστό το legacy.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
μπορεί να επιλέξει ποιον δίσκο θα κοιτάξει και από εκεί θα προχωρήσει το μπουτάρισμα όπως πρέπει.
Ναι δηλαδή το boot order είναι μια διαδικασία που πρέπει να κάνει ο ίδιος και δε θα δει "αυτόματα" το pc εκείνο τον δίσκο που έχει το λειτουργικό και να τον ορίσει ως βασικό έτσι; Γιατί θυμάμαι όταν πήγα να φτιάξω προτεραιότητα στους δίσκους, στο pc που έστησα περίπου τέτοιο καιρό πέρυσι, ήδη ο δίσκος με το os ήταν ορισμένος ως πρώτος. Όσο για το λόγο που έχει legacy, είναι ότι απλά έχει μείνει με το σύστημα που είχε στήσει από το 11 :p
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Ναι δηλαδή το boot order είναι μια διαδικασία που πρέπει να κάνει ο ίδιος και δε θα δει "αυτόματα" το pc εκείνο τον δίσκο που έχει το λειτουργικό και να τον ορίσει ως βασικό έτσι;
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση. Αν έχεις πάνω δύο δίσκους με δύο λειτουργικά απλά θα τρέξει όποιο είναι πρώτο. Αν θες το άλλο θα πρέπει να το άλλαξεις. Αν βγέλεις τον παλιό δίσκο τότε απλά θα ξεκινήσει από τον δίσκο που έχει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Ναι δηλαδή το boot order είναι μια διαδικασία που πρέπει να κάνει ο ίδιος και δε θα δει "αυτόματα" το pc εκείνο τον δίσκο που έχει το λειτουργικό και να τον ορίσει ως βασικό έτσι; Γιατί θυμάμαι όταν πήγα να φτιάξω προτεραιότητα στους δίσκους, στο pc που έστησα περίπου τέτοιο καιρό πέρυσι, ήδη ο δίσκος με το os ήταν ορισμένος ως πρώτος. Όσο για το λόγο που έχει legacy, είναι ότι απλά έχει μείνει με το σύστημα που είχε στήσει από το 11 :p
Το boot order το κανονίζεις εσύ αν τυχών δεν είναι συνδεδεμένοι οι δίσκοι με την σειρά, δηλαδή αν sto SATA1 είναι ο δίσκος με το os κατά 99% θα ξεκινήσει από εκεί, αλλά αν πχ είναι στο SATA3 πρέπει να το ορίσεις εσύ να προσπαθήσει να bootάρει από εκείνον τον δίσκο.

Default αν δεν κάνω λάθος στα legacy είναι cd rom - usb - hdd, αν δεν βρει κάτι στα 2 πρώτα ξεκινάει με τον πρώτο δίσκο, εκτός αν ορίσεις να μπουτάρει τον 2ο ή 3ο δίσκο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση.
Εξετάζω τη χειρότερη δυνατή περίπτωση, να μη μπορεί να μπει bios
Φορμάρει τον παλιό δίσκο αλλά τον αφήνει κουμπωμένο. Σβήνει το pc, συνδέει το νέο δίσκο που αγόρασε, του περνάει λειτουργικό. Θα μπορέσει χωρίς είσοδο στο bios το pc να ξεκινήσει με τον νέο δίσκο;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Θα μπορέσει χωρίς είσοδο στο bios το pc να ξεκινήσει με τον νέο δίσκο;
Αφού θα έχει φορμάρει τον παλιό λογικά ανεξαρτήτως σειράς κάποια στιγμή θα έρθει και σειρά για τον καινούργιο και θα μπουτάρει.

Αλλά μην κάνει βλακείες, να φροντίσει να μπορεί να μπει στο bios έτσι και αλλιώς.

Επίσης είναι ευκαιρία να βγάλει το legacy (εκτός αν η συγκεκριμένη μητρική έχει πρόβλημα με το uefi)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Μια σημαντική λεπτομέρεια, θέλει να κλωνοποιήσει τον παλιό δίσκο στο νέο. Δεν αλλάζει κάτι από τα παραπάνω που λέγαμε έτσι;

Επίσης είναι ευκαιρία να βγάλει το legacy

Πως γίνεται αυτό; Έχει την gigabyte Z68x UD3 B3.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Μια σημαντική λεπτομέρεια, θέλει να κλωνοποιήσει τον παλιό δίσκο στο νέο. Δεν αλλάζει κάτι από τα παραπάνω που λέγαμε έτσι;



Πως γίνεται αυτό; Έχει την gigabyte Z68x UD3 B3.
οκ, η συγκεκριμένη είναι αρκετά παλιά και μάλλον μένει στο legacy.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Το software και το hardware, εχουν λυσεις που ξεκινανε απο το πως να το φτιαξεις εως πως να το πεταξεις.
Τετραγωνα κουτια, στρογγυλες πιτσες κτλ. Το εχουμε καταλαβει και το εχουμε ξεπερασει.
Γιατι ενω τα εξπρες ταμεια στα Σ/Μ ειναι τα πιο αργα και προβληματικα, διατηρουν την υπαρξη τους;
παραδειγμα. σημερα και οχι μονο. Στο εξπρες ταμειο (μεχρι 10 τεμαχια) ειναι ενας τυπος με 3 τεμαχια. Πισω του ενας τυπος με 15+ (κλασσικος μαλακας). πισω απο αυτον μια γυναικα με 1 τεμαχιο και πισω απο την γυναικα, εγω, με 2 τεμαχια.
Ναι, σημερα ειπα να κανω καταμετρηση. δεν ειμαι ψυχοπαθης.
Διπλανο ταμειο. Γυναικα που αδειαζει σαν σκουπιδιαρικο, προιοντα πανω στον ιμαντα. Ξεκινησε να αδειαζει λιγο πριν φτασω στο ταμειο.
Αυτη η γυναικα εφυγε και εγω δεν εκανα ουτε ενα βημα. Στο ιδιο ταμειο. Πισω απο αυτη την γυναικα, μια αλλη γυναικα με καμια 10αρια τεμαχια.
Στο ταμειο που στεκομαι εγω. Φευγει η γυναικα που στεκεται μπροστα μου και παει στο δευτερο ταμειο.
Ε! αυτη η γυναικα εφυγε πριν απο εμενα και εγω εφυγα την ωρα που πληρωνε ενας τυπος στο ταμειο #2.
Και μετα μου λετε για στρογγυλες πιτσες και τετραγωνα καρπουζια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Το software και το hardware, εχουν λυσεις που ξεκινανε απο το πως να το φτιαξεις εως πως να το πεταξεις.
Τετραγωνα κουτια, στρογγυλες πιτσες κτλ. Το εχουμε καταλαβει και το εχουμε ξεπερασει.
Γιατι ενω τα εξπρες ταμεια στα Σ/Μ ειναι τα πιο αργα και προβληματικα, διατηρουν την υπαρξη τους;
παραδειγμα. σημερα και οχι μονο. Στο εξπρες ταμειο (μεχρι 10 τεμαχια) ειναι ενας τυπος με 3 τεμαχια. Πισω του ενας τυπος με 15+ (κλασσικος μαλακας). πισω απο αυτον μια γυναικα με 1 τεμαχιο και πισω απο την γυναικα, εγω, με 2 τεμαχια.
Ναι, σημερα ειπα να κανω καταμετρηση. δεν ειμαι ψυχοπαθης.
Διπλανο ταμειο. Γυναικα που αδειαζει σαν σκουπιδιαρικο, προιοντα πανω στον ιμαντα. Ξεκινησε να αδειαζει λιγο πριν φτασω στο ταμειο.
Αυτη η γυναικα εφυγε και εγω δεν εκανα ουτε ενα βημα. Στο ιδιο ταμειο. Πισω απο αυτη την γυναικα, μια αλλη γυναικα με καμια 10αρια τεμαχια.
Στο ταμειο που στεκομαι εγω. Φευγει η γυναικα που στεκεται μπροστα μου και παει στο δευτερο ταμειο.
Ε! αυτη η γυναικα εφυγε πριν απο εμενα και εγω εφυγα την ωρα που πληρωνε ενας τυπος στο ταμειο #2.
Και μετα μου λετε για στρογγυλες πιτσες και τετραγωνα καρπουζια.
τους μαλάκες με τα πολλά στο express θα έπρεπε να τους διώχνει το ΣΜ, να κάνεις φασαρία
 
Top Bottom