What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Να σημειωσω οτι τωρα τελευταια το Lutris εμφανιζει καποια προβληματα με τη διαχειρηση λογαρισματος του γκογκομαγαζιου
αυτό δεν το ήξερα :( (γενικά δεν χρησιμοποιώ ούτε lutris ούτε gog, όπως είπα μόνο το syberia έχω παίξει έτσι)

Οποτε ειναι καλυτερο ειτε να βαλει καποιος Heroic Games Launcher, ειτε αν καραγουσταρει λουτρης να κατεβασει τα installations
είναι και αυτό μια επιλογή αλλά νομίζω το heroic είναι πολύ πιο απλοϊκό στο πώς τρέχει τα παιχνίδια (το κύριο νόημα με το lutris είναι πώς ρυθμίζει το wine σύμφωνα με αυτά που έχουν κάνει άλλοι χρήστες για το κάθε συγκεκριμένο παιχνίδι). Αν ο σκοπός είναι να παίξει cossacks σε παρηκμασμένο λαπτοπάκι, έχει πολύ καλύτερες ελπίδες με το lutris.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
αλλά νομίζω το heroic είναι πολύ πιο απλοϊκό στο πώς τρέχει τα παιχνίδια

Οχι απαραιτητα! Εχει σχεδον τις ιδιες ρυθμισεις με το lutris στο settings--> wine ή wine extensions ή και περισσοτερες (πχ επιλογη για mangohud ωστε να εχεις overlay με καλουδια) και ευκολη προσβαση στα logs.

Απλα το μειονεκτημα του heroic ειναι μονο για Epic (φτου κακα) και GoG official λογαριασμους. :(
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Επειδη κοντευω να γινω μονιμος κατοικος του τοπικ, ηρθα να γραψω εναν επιλογο.
Ενω το windows update παραμονευε και μου τα ειχε μελανιασει. Ενω εμφανιστηκαν αποριες απο το ΥΤ, αν ειμαι ρομποτ. Πηγα να περασω καποια αρχεια απο το κινητο στο λαπτοπ με το airdroid αλλα δεν συνδεθηκε ποτε.
Πηγα να μπω στις ρυθμισεις του router και δεν μπηκα ποτε. reset τα παντα μεσα απο windows. τιποτα.
on off το ρουτερ, απο το κουμπακι. Τιποτα. Τραβαω τροφοδοσια. Ξεκολησε. Μετα απο λιγο, τσεκαρα αν λειτουργει ακομα και την εφαγα. Reset το router, τιποτα. τραβαω restart και τρωω ενα windows update που πηρε 4-5-6 ωρες.
Επιτελους ειδα desktop και μια task bar που εμοιαζε με κηδειοχαρτο και εικονιδια, ηλιθια εικονιδια, που δεν τα ηθελα και δεν μου χρησιμευουν. Ξεκιναω να ξηλωνω και εμφανιζεται μηνυμα. Διαγραψαμε καποια προγραμματα τα οποια δεν παιζουν με αυτη την εκδοση των windows. Ενταξει ρε μαγκα, με θελεις κατι αλλο; μηπως να σε αφησω να σερφαρεις στο ιντερνετ με την ησυχια σου;
Το λαπτοπ σερνεται σαν φιδι που βαριεται. Μεχρι και ο task manager κολησε.
τσεκαρω εαν διορθωθηκε το προβλημα με το router. Τα ιδια.
μπαναγιες. Τσεκαρω αν παιζει κανενας ιος. Καθαρος σαν φρεσκοπλυμενο κωλαρακι.
Μπαινω linux. Ολα μια χαρα. μπηκα στις ρυθμισεις του router, καμια γκρινια για ρομποτακια. To laptop φυσαει απο ταχυτητα.
Ολα καλα σε λιγοτερο απο 10 λεπτα.
Screenshot-from-2022-10-31-21-26-04.png
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Ολα καλα σε λιγοτερο απο 10 λεπτα.
πόσο χρόνο ξόδεψες στα windows για να αποφύγεις τα 10 λεπτά;

Για την ιστορία είδα αναφορές ότι έχουν σπάσει τα σκριπτάκια στο lutris που τρέχουν τα παιχνίδια εποχής cossacks. Οπότε πολύ καλώς πήγες στο playonlinux.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Απλα το μειονεκτημα του heroic ειναι μονο για Epic (φτου κακα) και GoG official λογαριασμους. :(

έχω την αίσθηση ότι το heroic βρίσκεται στον δρόμο να γίνει ο κύριος εναλλακτικός launcher (μετά το steam) και το το lutris αντιστρόφως βρίσκεται σε καθοδική πορεία.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Το Lutris προς το παρών ειχε το πλεονέκτημα, καθώς έχει τους runners των launchers ως μια απλή ευκολία, εν αντιθέσει με το heroic στο οποίο οι launchers είναι η κεντρική του φιλοσοφία.

Οπότε, όντως φοβάμαι το lutris,αν και έχει πολύ κόσμο πίσω του (πολλοί από αυτούς είναι καλοπαιδα με eye-patches ρουμια και παπαγάλους 🦜 και δεν πολυεχουν loyalty)
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Το playonlinux ειναι γνωστο μονοπατι. Ειναι εγκατεστημενο και με περιμενε. Η προσπαθεια εγινε για να μην εχω σπασμενο λειτουργικο στον δισκο. Ηρθε και η σκεψη να δωσω τον χωρο στο linux. Απο εμπειρια, την στιγμη που θα εσβηνα τα windows. Καποιος θα μου ζητουσε κατι που γινεται μεσα απο τα windows.
Επειδη μιλησε η εμπειρια, μπηκε στην μεση η αυτοσυγκρατηση.
Πραγματικα, με εξαιρεση το θεμα δουλεια, δεν υπαρχει κανενας λογος να εχω windows στο laptop. Ναι μεν η δουλεια μου εχει linux αλλα εχει και εφαρμογες που παλευουν να τρεξουν ακομα και στα windows.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Ερώτησις προς όσους γνωρίζουν (αλλά και τους υπόλοιπους, αφού είστε όλοι καλά παιδιά μωρέ :Ρ): γνωρίζετε κάνα-δυο αξιόπιστες Γουέμπ Χώστην (Web Hosting) εταιρείες;

Σκέφτομαι να φτιάξω το δικό μου siteάκι αλλά επειδή δεν γνωρίζω τον χώρο και διαβάζω διάφορα κουλά, δεν ξέρω τι να επιλέξω... Θέγκιου εκ των προτέρων.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Ξέρω μόνο πως το SquareSpace έχει χώσει άπειρα λεφτά να σπονσοράρει πρακτικά κάθε youtuber που έχει πάνω από 10Κ subscribers. Τώρα καλό κακό δεν ξέρω, αλλά το μάρκετινγκ δούλεψε, γνωρίζω ότι υπάρχουν.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Ξέρω μόνο πως το SquareSpace έχει χώσει άπειρα λεφτά να σπονσοράρει πρακτικά κάθε youtuber που έχει πάνω από 10Κ subscribers. Τώρα καλό κακό δεν ξέρω, αλλά το μάρκετινγκ δούλεψε, γνωρίζω ότι υπάρχουν.

Ευχαριστώ, αλλά κάνει και web hosting (όπως τα HostGator, GoDaddy, papaki κ.λπ); Γιατί μόνο web design βλέπω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Ευχαριστώ, αλλά κάνει και web hosting (όπως τα HostGator, GoDaddy, papaki κ.λπ); Γιατί μόνο web design βλέπω.
όχι easy.gr και όχι papaki.gr, έχω περάσει και από τους 2 και το παπάκι είναι αργό ενώ στο easy μου έχουν κάνει τα νεύρα κλωστές, ενώ είχα καμιά 20αριά domains και μεγάλο πακέτο hosting εμμέσως πλην σαφώς μου έλεγαν ότι εγώ είμαι ηλίθιος που ότι email έστελναν τα accounts μου έμπαιναν στα spams.
Την ίδια στιγμή τους έστελνα στοιχεία ότι ο βλαμμένος ο server τους είναι σε λίστα spam για αυτό συμβαίνει και τι να κάνουν για να βγει (που ακούστηκε να τους κάνω εγώ support γιατί έπρεπε να λυθεί το πρόβλημά μου...) και πάλι "όλα καλά τα βλέπουμε από εδώ κύριε Καράμπελα.

Όταν δε τους τα έψαλα ένα χεράκι γιατί είχα πάρει ανάποδες με διάφορα λάθη τους και προβλήματα τα 3-4 χρόνια που ήμουν εκεί, μου απάντησε το αφεντικό με ύφος ότι εμείς φταίμε που σε αγαπάμε και σε προσέχουμε, γιατί δεν αγοράζεις το ακριβότερο πακέτο να σε αγαπάμε περισσότερο... τουλάχιστον εγώ αυτό έβγαλα από τα γραπτά του...

τεσπά είπα τον πόνο μου, τώρα έχω Pointer.gr 2 ξεχωριστά πακέτα, κανένα πρόβλημα και γρήγορο support, πολύ καλό αλλά λίγο ακριβότερο είναι και το cretaforce.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
@nitro912gr : μπήκα στο pointer και τσέκαρα τα πακέτα αλλά μπερδεύτηκα με το control panel. Γιατί δεν δίνει τη δυνατότητα για cPanel σε περιβάλλον Windows παρά παρέχει μόνο το Plesk; Και μη μου πεις "ε, βάλε Linux". :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
@nitro912gr : μπήκα στο pointer και τσέκαρα τα πακέτα αλλά μπερδεύτηκα με το control panel. Γιατί δεν δίνει τη δυνατότητα για cPanel σε περιβάλλον Windows παρά παρέχει μόνο το Plesk; Και μη μου πεις "ε, βάλε Linux". :Ρ
δεν σε νοιάζει εσένα τι τρέχει το server, βάλε linux
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Σε τι σε ενοχλει το Plesk;

Δεν με ενοχλεί, απλώς δεν το ξέρω. Μια μυρωδιά από cPanel είχα πάρει στο παρελθόν μέσω Joomla (καλά, δεν είχα συγκλονιστεί κιόλας).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Δεν με ενοχλεί, απλώς δεν το ξέρω. Μια μυρωδιά από cPanel είχα πάρει στο παρελθόν μέσω Joomla (καλά, δεν είχα συγκλονιστεί κιόλας).
ότι μυρωδιά και να είχες πάρει θα έχει χαθεί σαν κλανιά σε τυφώνα τώρα.
Άλλαξαν το interface.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Οφφ τόπικ, αλλά γνωρίζει κάποιος πώς λεγόταν μία συσκευή που την έσερναν σε τέσσερις ρόδες κάπου στα 1910 (?), γυρνούσαν έναν τροχό και έπαιζε μουσική ?
 
Top Bottom