What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Θυμάστε τότε που το internet ήταν 33.6Κ? Ο Θείος Νώντας θυμάται...

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Πολυ πριν μπει η λεξη hack στο λεξιλογιο της ιντερνετικης ρουτινας, τοτε με τα 28Κ, ποια 33Κ;
Καποιος πηρε τηλεφωνο εναν φιλο μου, official τηλεφωνημα, θα φανει και απο την ερωτηση.
τον ρωτησε, εσυ πως μπηκες στο internet; εννοουσε πως συνδεθηκε απο αυτους, ενω δεν τον ηξεραν.
Αυτοι οι φιλοι επλασαν τον σημερινο κουνελο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ο πραγματικός εφιάλτης δεν ήταν τόσο η ταχύτητα όσο η χρονοχρέωση. Έμπαινες στο ίντερνετ και άκουγες μέσα από την γραμμή τους πασόκους του ΟΤΕ να τρίβουν τα χέρια τους.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Πρώτο μου μοντεμάκι, ένα εσωτερικό (κάρτα) 28.8Κ της Zoltrix! Μιλάμε έσπερνε σε σχέση με τα 14.4Κ της εποχής! :Ρ

Κατά τα άλλα, όχι, δεν θέλω να θυμάμαι τότε που το Ίντερνετ ήταν πιο αργό κι από το θάνατο, ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια θείε Νώντα!

Ως άνσιεντ πισιχρήστης (όπως και αρκετοί από τους ρεηκουίτες) έχω μαζέψει άπειρες εμπειρίες φρίκης και χτυποκαρδιών. Ναι μεν χαίρομαι, ή καλύτερα, αισθάνομαι μια ικανοποίηση που πέρασα από τα λούκια τεχνολογιών που ήταν ακόμα στα σπάργανα (προσωπικοί υπολογιστές, Ίντερνετ, PC, λειτουργικά συστήματα και εφαρμογές του κ@λου) και βγήκα με "σώας τας φρένας" (τη γλίτωσα μόνο με κάποια μίνι εγκεφαλικά :Ρ), αλλά όχι, δεν θέλω να τα θυμάμαι κιόλας ρε θείο!!!111!!!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ο πραγματικός εφιάλτης δεν ήταν τόσο η ταχύτητα όσο η χρονοχρέωση. Έμπαινες στο ίντερνετ και άκουγες μέσα από την γραμμή τους πασόκους του ΟΤΕ να τρίβουν τα χέρια τους.
Πες το ψεμματα...θυμαμαι δουλευα 16χρονος πιτσιρικας ενα καλοκαιρι σε μια εταιρεια που ειχε αναλαβει εργολαβια την ψηφιακη καταγραφη λογαριασμων της υδρευσης στη Χαλκιδα καπου το 2000 και ειχα "δανειστει" τους κωδικους που πλερωνε η εταιρεια για να μπαινει ιντερνετ στη otenet και εμπαινα απο το σπιτι στα ιντερνετια για audiogalaxy ircια και σερφαρισμα. Λιγο μετα ο λογαριασμος του ΟΤΕ στο σπιτι ηταν τρεις φορες τα λεφτα που πηρα απο τη δουλεια...εγκεφαλικα! :ROFLMAO:
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
το βράδυ είχε χαμηλότερη χρέωση ρε ή θυμάμαι λάθος;
Δε θυμάμαι θα σας γελάσω. Αυτό που θυμάμαι ήταν η χρέωση στις παλιές γραμμές που ήταν μια κλήση αλλά αργή σα το θάνατο, ενώ όταν σκασαν οι "νέες" στο σπίτι γουσταρα άγρια μέχρι που συνειδητοποίησα στο επόμενο λογαριασμό ότι είχαν χρόνοχρεωση!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Επί εποχής 56k, μόνο κάρτες από το περίπτερο.
ναι αλλά το τηλέφωνο έγραφε και τότε χρονοχρέωση, για αυτό πόναγε. Και ώρες Internet πλήρωνες και ώρες κλήσης.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Όταν βγήκε το ISDN ήταν τεράστια αποκάλυψη. Κατάφερε για 2-3 χρόνια αν θυμάμαι καλά να πουλήσει καλή προτού ξεκινήσει το (A)DSL.

Θα έχουμε ιστορίες να λέμε το Πάσχα στο τραπέζι.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
κάρτες από το περίπτερο
Οι καρτες ηταν η "συνδρομη" της τηλεφωνιας του παροχου, εγω ειχα "δανειστει" συνδρομη της εταιρειας ρε (οπου ονομα χρηστη για να μπει κανεις ηταν [email protected] και ο κωδικος) και νομιζα οτι εκανα γλεντια...γιαυτο και το εγκεφαλικο της τηλεφωνικης χρεωσης (οπως σωστα λεει ο νιτρος)
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Τί ωραίο νήμα ανοίξατε πάλι στον καφενέ των ΚΑΠΗ Άνω Κεημιδίου;

*παίρνει βαθιά τζούρα καφενειακού αέρα. Νότες από Μυρτώ Λεμόνι, γλυκύ βραστό και χεσμένη σωβρακοφανέλα. Παράδεισος*

Σκληρό εγκεφαλικό οι χρεώσεις, ακόμη και αν συνδεόσουν νύχτα. Αξέχαστες εποχές που τρεις μινερτζίκουλες καριέρας μοιραζόμασταν 'δανεικά' logins εταιρείας που είχε κόψει email και σύνδεση 'γιατί πρέπει να 'χεις ρε, 1996 έχουμε.'

Μάχες με τους γονείς για τη γραμμή -ούτε και πέρναγε απ' το μυαλό πως θα παίρνανε κοπέλες σπιτΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ- και με θυμάμαι να ανακαλύπτω την μαγεία των Download Managers για να κατορθώσω να κατεβάσω την 'τεράστια' open beta του Diablo II αρχές χαμένου καλοκαιριού. Τρία μερόνυχτα πήρε και θα 'ταν δε θα 'ταν 200-300 MB's.

Συγκινήθηκα καταραμένοι.

Κάπελα, κονιακάκι για όλα τα 'παλικάρια'.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τρία μερόνυχτα λέει.

Μία βδομάδα μάς πήρε να κατεβάσουμε το Busindre Reel από Hevia όταν επιτέλους ταυτοποιήσαμε έπειτα από 6 μήνες σε ποιο τραγούδι άνηκε η μελωδία που είχαμε ακούσει στο άκυρο. Το μέγεθος ήταν οριακά απαγορευτικό (κάπου 9 ΜΒ).

 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Τρία μερόνυχτα λέει.

Μία βδομάδα μάς πήρε να κατεβάσουμε το Busindre Reel από Hevia όταν επιτέλους ταυτοποιήσαμε έπειτα από 6 μήνες σε ποιο τραγούδι άνηκε η μελωδία που είχαμε ακούσει στο άκυρο. Το μέγεθος ήταν οριακά απαγορευτικό (κάπου 9 ΜΒ).


Κάμποσες μέρες να κατέβει απο το audiogalaxy Greek το ροκενρολ στο κρεβάτι
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Τρία μερόνυχτα λέει.

Μία βδομάδα μάς πήρε να κατεβάσουμε το Busindre Reel από Hevia όταν επιτέλους ταυτοποιήσαμε έπειτα από 6 μήνες σε ποιο τραγούδι άνηκε η μελωδία που είχαμε ακούσει στο άκυρο. Το μέγεθος ήταν οριακά απαγορευτικό (κάπου 9 ΜΒ).


αυτό γιατί ήταν τόσο διαδεδομένο; και εγώ το είχα και δεν θυμάμαι γιατί.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έγινε διαδεδομένο 2-3 χρόνια αφότου είχαμε ματώσει να το βρούμε στο Napster. Proto-hipsters, όχι αστεία.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Πολύ εκλεπτυσμένοι μου γίνατε όλοι. Είμαι σίγουρος πως μόνο εγώ πάλευα να δω κάνα βυζί σε glorious 240p, οι υπόλοιποι κατεβάζατε τραγούδια.

Για ξεκάρφωμα... :Ρ
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Το ίντερνετ το είδα πρώτη φορά μικρός σε εποχή πριν υπάρξει netscape. Αλλά είχα σπίτι μόνο τέλη 90_s. Και έμεινα με το 56k modem πολλά χρόνια, σχεδόν μέχρι τέλη 00_s.

Αυτό που είδα φευγαλέα εκεί γύρω στο 2000 ήταν το ασύρματο μητροπολιτικό δίκτυο αθηνών. Τζάμπα υπεργρήγορο δίκτυο σε μια εποχή που για τον κόσμο ήταν αδικαιολόγητα αργό και ακριβό. Δυστυχώς δεν ξέρω τι απέγινε, τελευταία φορά που το έψαξα ακόμα υπήρχε αλλά ήταν σε παρακμή καθώς ο κόσμος πια είχε έτσι και αλλιώς adsl οπότε δεν εξηπηρετούσε την ίδια ανάγκη. Κρίμα γιατί θα ευχόμαστε να το είχαμε όταν θα ρίξουν το διαδίκτυο.
 
Top Bottom