What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

OK yes, OK yes, Πάει η Ελλάδα για Εκλογές...

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
θεωρουσα σχεδον βεβαιο οτι θα τις εκανε μεσα στο καλοκαιρι ωστε οσοι δουλεουν σεζον η πανε διακοπες να μην μπορουν να συμμετασχουν ( ποιος θα πληρωσει 2 φορες να παει και ναρθει, αφου πρωτα βεβαια εξασφαλισει και τις αναλογες μερες αδειας ...)
Γι'αυτό θέλει να γίνουν στις 2 Ιουλίου επαναληπτικές. Για να ψηφίσουν μόνο οι γέροι και τα κομματοσκυλα


Προσωπικά θα ήθελα οικουμενική κυβέρνηση της αριστεράς τώρα στην απλή αναλογική με μόνη συμφωνία την συνταγματική αναθεώρηση, κυρίως για να θωρακίσουν τα δημόσια θεμέλια των αγαθών, νερού υγείας παιδείας στέγης εισοδήματος. Έπειτα να προκυρηξουν εκλογές
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
κκε δεν υπαρχει περιπτωση, το εχει πει πολλες φορες.
δυστυχώς το καταλαβαίνω ότι ακόμα και αυτό το ελάχιστο το αποκλείουν. Αλλά δεν χρειάζεται καν να έχει οποιαδήποτε συμμετοχή εκτός από την υπό αίρεση ανοχή. Είναι απίστευτα ελάχιστο. :(

(και είναι και χρήσιμο να προβάλεται για τον επόμενο χρόνο ότι ανά πάσα στιγμή «πέφτει η κυβέρνηση» για τον λόγο που είπα. καμμία συμμετοχή, καμμία συγκυβέρνηση μονάχα ας δίνουν ανά βδομάδα μια ανοχή ότι δεν πάμε εκλογές άμεσα)
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Προσωπικά θα ήθελα οικουμενική κυβέρνηση της αριστεράς
εγώ δεν θα ήθελα οικουμενική κυβέρνηση αριστέρας (πρώτον δεν προλαβαίνουν, δεύτερον θα ξεφτιλίζονταν πάλι, τρίτον αν δεν τα έχουν βρει μεταξύ τους είναι καλή δικαιολογία για να μην κάνουν πράγματα). Θα ήθελα κάποιον δεν έχει σημασία, έστω τον σύριζα μόνο του χωρίς αυτοδυναμία υπό συνεχή απειλή και μόνη κοινή δράση ειδικά δικαστήρια.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
δυστυχώς το καταλαβαίνω ότι ακόμα και αυτό το ελάχιστο το αποκλείουν. Αλλά δεν χρειάζεται καν να έχει οποιαδήποτε συμμετοχή εκτός από την υπό αίρεση ανοχή. Είναι απίστευτα ελάχιστο. :(

(και είναι και χρήσιμο να προβάλεται για τον επόμενο χρόνο ότι ανά πάσα στιγμή «πέφτει η κυβέρνηση» για τον λόγο που είπα. καμμία συμμετοχή, καμμία συγκυβέρνηση μονάχα ας δίνουν ανά βδομάδα μια ανοχή ότι δεν πάμε εκλογές άμεσα)

δεν εχω δει πουθενα διακηρυξεις για ειδικα δικαστηρια, ουτε καν ως προθεση. βασικα οι προθεσεις του συριζα για την απονομη δικαιοσυνης φανηκαν με την ποιο προσφατη πολακιαδα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
δεν εχω δει πουθενα διακηρυξεις για ειδικα δικαστηρια, ουτε καν ως προθεση. βασικα οι προθεσεις του συριζα για την απονομη δικαιοσυνης φανηκαν με την ποιο προσφατη πολακιαδα.
ναι, το ξαναλέω έχεις δίκιο στις προβλέψεις, εγώ τι θα ήθελα είπα, όχι τι είναι πιθανό.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Το "οικουμενική κυβέρνηση αριστεράς" είναι σαν το άλλο short joke "ενωμένη αριστερά".

Πως μπορείς να εμπιστευτείς τα κόμματα που δεν μπορούν να τα βρουν ούτε μεταξύ τους ενώ λένε τα ίδια πράγματα;

Αν αύριο όλα αυτά τα αριστερά κόμματα κάθονταν να τα βρουν μεταξύ τους χωρίς να λυσσάξουν σαν τσαούσες, παίζει να έβγαιναν και 2ο κόμμα (όχι ο τσίριζας δεν είναι αριστερός, αρπλακώλες είναι σαν το πασοκ το παλιό το ορθόδοξο)
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Διάβασε λίγο καλύτερα αυτό που έγραψα. Δεν είναι το θέμα να τα βρούνε παντού. Είναι πολύ εύκολο να υπάρξει σύγκλιση απόψεων της αριστεράς σε συνταγματικές θεμελιώδεις αξίες καθώς δεν υπάρχει διαφωνία στο "τι" αλλα στο πώς. Το Σύνταγμα καθορίζει αυτό το "τι"
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Διάβασε λίγο καλύτερα αυτό που έγραψα.
Πραγματικά δεν σάς καταλαβαίνω. Εγώ λέω ότι θα ήθελα να συμφωνήσουν σε μια αναβολή τών εκλογών να μην γίνουν τον Ιούλιο (και σε τίποτα άλλο) και με κατακεραυνώνετε πώς τολμώ να το εκφράζω ακόμα και σαν επιθυμία. Καλύτερα να διαλέξω χρώμα δράκου. Και εσύ μιλάς για συμφωνία για συνταγματική αναθεώρηση και αυτό το θεωρείς λογικό.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Και εσύ μιλάς για συμφωνία για συνταγματική αναθεώρηση και αυτό το θεωρείς λογικό.
Δεν μιλούσα σε σένα ρε, στον νίτρο το έλεγα. Ίσως θα έπρεπε να τον ταγκαρω, λάθος μου καθώς νόμιζα ότι φαινόταν από τα συμφραζόμενα
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Είναι πολύ απλό και φυσικά ο καθένας δικαιούται να έχει διαφορετική γνώμη αλλά...

Για το ΚΚΕ και τα λοιπά ΚΚ (όσα συμφωνούν με τις βασικές αρχές της θεωρίας τους) η μη συμμετοχή σε κυβέρνηση είναι ζήτημα αρχής (ναι αυτό σημαίνει ότι οποιαδήποτε συμμετοχή σε παλαιότερες κυβερνήσεις ήταν αποτέλεσμα δεξιάς εκτροπής) καθώς θεωρούν ότι δεν γίνεται να υπάρξει αλλαγή χωρίς σύγκρουση και επίσης θεωρούν ότι οποιαδήποτε αλλαγή μέσα από το ίδιο το σύστημα της αστικής δημοκρατίας είναι μικροδιαχείριση χωρίς κάποια ουσιαστική βελτίωση.

Για να μην παρεξηγηθώ εννοείται ότι ο καθένας δικαιούται να διαφωνεί, αλλά αυτή είναι η άποψή τους (και μεταξύ μας έχει μαλλιάσει η γλώσσα τους να το λένε ακόμα και με πολιτικό κόστος π.χ. 2015 που θα μπορούσαν αν κεφαλαιοποιήσουν την δυσαρέσκεια). Οποιαδήποτε συζήτηση ανοίγει είναι από την πλευρά των κομμάτων που επιθυμούν να κυβερνήσουν και είναι εξ αρχής εκ του πονηρού. Δεν πιστεύει κανένας στον ΣΥΡΙΖΑ ότι θα συνεργαστεί το ΚΚΕ (ή το ΝΑΡ στις προηγούμενες εκλογές ή το ΚΚΕ(μ-λ)) αλλά κινείται επικοινωνιακά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
τι δημοκρατία θέλουν αυτοί δηλαδή; θα τα αλλάξουν όλα με ένα άρθρο και έναν νόμο όπως ο Αλέκσης;
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

" Το ΚΚΕ δεν παλεύει για να κυβερνήσει το ίδιο, παλεύει για να κατακτήσει η εργατική τάξη την εξουσία της"

τι δημοκρατία θέλουν αυτοί δηλαδή; θα τα αλλάξουν όλα με ένα άρθρο και έναν νόμο όπως ο Αλέκσης;
Το ΚΚΕ δε θελει αστικη δημοκρατια μαν, χρησιμοποιει τις εκλογες ως ενα ακομη εργαλειο κοινωνικης πιεσης. Αφου υπαρχει διαθεσιμο ως εργαλειο ειναι αμαρτια να μενει ανεκμεταλλευτο (Κατι που θα επρεπε να κανουν και οι εξεγερσιακοι, αντιεξουσιαστες κλπ κατ'εμε ωστε να δημιουργειται κρισιμη μαζα και να λειτουργει ως εξεγερσιακος καταλυτης, αλλα αυτο ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα)


"Το ΚΚΕ αξιοποιεί και τις βουλευτικές εκλογές ως ένα μέτωπο της ταξικής πάλης και ζητάει από το λαό να το υπερψηφίσει, ώστε να εκφραστεί και στην κάλπη ένα ισχυρό πλήγμα στο σάπιο αστικό πολιτικό σύστημα."
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
θεωρουσα σχεδον βεβαιο οτι θα τις εκανε μεσα στο καλοκαιρι ωστε οσοι δουλεουν σεζον η πανε διακοπες να μην μπορουν να συμμετασχουν ( ποιος θα πληρωσει 2 φορες να παει και ναρθει, αφου πρωτα βεβαια εξασφαλισει και τις αναλογες μερες αδειας ...)
Η σεζον ξεκινα απο Απριλιο πρακτικα. Οποτε θα υπαρχει κοσμος που δεν θα μπορεσει να ψηφισει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Χωρίς να εμβαθύνουμε, τι δημοκρατία θέλει δηλαδή; Πως υπάρχει λαϊκή κυριαρχία χωρίς αντιπροσώπους;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Είναι δύσκολο να το αναλύσουμε ακόμα και να εμβαθύνουμε αλλά μία γενική, πρόχειρη περιγραφή που σίγουρα θα οδηγήσει σε διορθώσεις είναι ότι:

Λαϊκή δημοκρατία, με κοινωνικοποιημένα μέσα παραγωγής (δηλαδή οι βιομηχανίες, αγροτική παραγωγή κλπ κλπ) ανήκουν στο σύνολο της κοινωνίας) και οι αντιπρόσωποι υπάρχουν αλλά ξεκινάνε από τους χώρους δουλειάς (όπου μπορείς να πεις ότι γίνεται μία μορφή αυτοδιαχείρισης αλλά πάντα βάσει ενός κεντρικού σχεδιασμού) και οι ίδιοι αντιπρόσωποι συμμετέχουν και σε ανώτερα όργανα μέχρι ενός τύπου βουλή (όχι με επαγγελματίες βουλευτές).

Ξαναλέω ότι ούτε εγώ έχω τις γνώσεις για να το εξηγήσω αλλά ούτε το μέσο προσφέρεται και φυσικά αυτά που έγραψα εγείρουν ένα σωρό ερωτήματα, ενστάσεις και διαφωνίες, ιδίως σε ανθρώπους που γνωρίζουν το αντικείμενο καλύτερα από εμένα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Λαϊκή δημοκρατία, με κοινωνικοποιημένα μέσα παραγωγής (δηλαδή οι βιομηχανίες, αγροτική παραγωγή κλπ κλπ) ανήκουν στο σύνολο της κοινωνίας) και οι αντιπρόσωποι υπάρχουν αλλά ξεκινάνε από τους χώρους δουλειάς (όπου μπορείς να πεις ότι γίνεται μία μορφή αυτοδιαχείρισης αλλά πάντα βάσει ενός κεντρικού σχεδιασμού) και οι ίδιοι αντιπρόσωποι συμμετέχουν και σε ανώτερα όργανα μέχρι ενός τύπου βουλή (όχι με επαγγελματίες βουλευτές).
the-office.gif
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Επειδή βλέπω πώς πάει η κουβέντα και επειδή έχω κι εγώ τα δικά μου θέματα να πω σε αυτό το σημείο πως δεν είμαι ΚΚΕ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αν ήσουν θα έκανες αναφορά σε "αιρετούς και ανακλητούς εκπροσώπους" όχι "αντιπροσώπους". Αλλά δεν πειράζει ήταν τίμια η προσπάθειά σου, δεν θα σε στείλουμε στα γκουλάγκ... Ακόμη. :trollface:
 
Top Bottom