What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming Industry Drama thread

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ε μα ναι. Γιατί αν δεν είναι διασπαστικό, συντεχνιακό το συνδικάτο, ώστε να πλακωνόμαστε μεταξύ μας για επιδοματάκια, τότε ποιό το νόημά του;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,514
Έχεις Συνδικάτο Τύπου και Χάρτου από το 1912. Ενημερώσου ρε νίτρο...

Full όνομα: Πανελλαδικής Ένωση Λιθογράφων - Μισθωτών Γραφικών Τεχνών - Τύπου & Συναφών Επαγγελμάτων

111 χρόνια
σε πιο σοβαρή νότα, όχι δεν μου κάνει. Έχω δει τι και πως, δεν θεωρώ ότι μπορεί αυτό το συνδικάτο να με αντιπροσωπεύει.
Για πολλούς λόγους.
Το θέμα για μένα δεν είναι ένα συνδικάτο που να το θυμάμαι όποτε με συμφέρει, αλλά ένα συνδικάτο που εκ των πραγμάτων να μπορώ να συμπλέω μαζί του.
Το λέω αυτό γιατί έχω δει τύπους που θυμούνται το ΠΑΜΕ και τα συνδικάτα του όταν το έχουν ανάγκη μόνο. Γιατί; Γιατί στην πραγματικότητα δεν το γουστάρουν και το θεωρούν αναγκαίο κακό, όχι δεν είμαι τέτοιος τύπος.

Θεωρώ ότι το ΠΑΜΕ κάνει τα δικά του, συμφωνώ με κάποια, διαφωνώ με κάποια άλλα, αλλά δεν θα πάω σαν πόρνη συμφεροντολόγα, γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο, σε κάποιο συνδικάτο του ΠΑΜΕ "α γεια σας, δεν σας γουστάρω πολύ, αλλά έχω πρόβλημα που θέλω να μου λύσετε".

Θα ήθελα ένα συνδικάτο πιο ουδέτερο που θα μπορούσε να προσεγγίσει συναδέλφους από όλο το πολιτικό φάσμα.

Έχω κάνει διαλόγους, έχουν γίνει και σε άλλα πηγαδάκια κουβέντες, αλλά οι γραφίστες και οι κοντινοί κλάδοι της οπτικής επικοινωνίας (that is, μακέτες, βίντεο, 3d κτλ) δεν μπορούμε να οργανωθούμε με τίποτα, ούτε καν καλά καλά σε ένα μικρό "κλαμπ" όπως ήταν η ένωση γραφιστών Ελλάδος. Προσωπικά δεν το έχω βάλει κάτω, αλλά δεν το βλέπω...
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Το θέμα για μένα δεν είναι ένα συνδικάτο που να το θυμάμαι όποτε με συμφέρει, αλλά ένα συνδικάτο που εκ των πραγμάτων να μπορώ να συμπλέω μαζί του.

(Το αν ασχολειται κανεις υστερα για να επηρρεασει τις δευτεροβαθμιες/τριτοβαθμιες οργανωσεις των συνδικατων ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και μεγαλη κουβεντα)
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
πριν λιγο καιρο ενας senior editor του kotaku εκανε παραπονα για την nintendo επειδη δεν τους καλεσαν στα preview του tears of the kingdom.



σε μια συνηθησμενη kotaku κινηση εβγαλε αυτο το αρθρο



και μετα απορουν γιατι τους εχουν blacklisted. να σημειωθει οτι και η bethesda τους ειχε στην μαυρη λιστα επειδη εβγαλαν ολο το script του fallout 4 1 χρονο πριν την κυκλοφορια του παιχνιδιου.


εντιτ: η nintendo τους εβαλε στην μαυρη λιστα σε αρθρο για emulation. συγκεκριμενα το αρθρο μιλουσε για το metroid dread που δεν ειχε ουτε βδομαδα βγει σε φαση παιδια κατεβαστε το για pc. παιζει να ειχε link με rom sites νομιζω
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
δεν νομιζω οτι χρειαζεται να σας πω γιατι ειναι αντιεπαγγελματικο. και φυσικα ποσο αστειο φανταζει να κανει παραπονα το kotaku περι επαγγελματισμου οταν το ιδιο δεν φαιρεται επαγγελματικα.

να θυμισω σε περιπτωση που δε το διαβασες πανω @nitro912gr οτι η αιτια που η nintendo εβαλε στην μαυρη λιστα το kotaku ηταν ενα αρθρο που σε μεσες ακρες ελεγε για παιχνιδι που βγηκε λιγες μερες (ουτε βδομαδα) απλα κατεβαστε το πειρατικα επειδη στο pc τρεχει καλυτερα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,435
αλλά αυτό δεν είναι η ελευθερία του τύπου;

Όχι. Η ελευθερία του Τύπου κρίνεται σε σχέση με την κρατική παρέμβαση/έλεγχο, όχι με το αν θα έχουν αντίλογο ή και επιπτώσεις στις σχέσεις τους με ιδιώτες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Το αρχικό άρθρο του Κοτάκου έχει γίνει edit, λογικά αυτό είναι το πρωτότυπο:


Για να είμαι ειλικρινής, δεν βλέπω κάτι το τρομερό στο άρθρο. Ποιο κομμάτι ήταν αυτό που προκάλεσε την αντίδραση της Nintendo;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,817
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά.
Η οντότητα Admiral
που βρίσκεται ανάμεσα μας, είναι κάποι@ από το Kotaku Reset Era. Ο πραγματικός Άλεξ έχει απαχθεί από προλετάριους του Τουίτερ, διαφορετικά θα είχε αντιδράσει στην απουσία TB.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Το αρχικό άρθρο του Κοτάκου έχει γίνει edit, λογικά αυτό είναι το πρωτότυπο:


Για να είμαι ειλικρινής, δεν βλέπω κάτι το τρομερό στο άρθρο. Ποιο κομμάτι ήταν αυτό που προκάλεσε την αντίδραση της Nintendo;
εχεις ενα game που εχει βγει επισημα 8 οκτωβριου και βγαζεις αρθρο στις 9 του ιδιου μηνα (δλδ μια μερα μετα) που σε μεσες ακρες λες αστο φιλε παιζει στο pc καλυτερα κατεβασε το. δες και πως ξεκιναει το αρθρο. για να το σωσουν πετανε μια παραγραφο περι game preservation. σωστη η αποφαση της nintendo για ελληψη επαγγελματισμου και αστους εκει στο kotaku να σκουζουν μετα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,681
"Το Kotaku πρέπει να βομβαρδίζεται κάθε 5 χρόνια. Οι Kotakuανοί ξέρουν το γιατί." ~ Winston Churchill

Κάθε κλάψα του Kotaku είναι εξ ορισμού καλή ημέρα για την ανθρωπότητα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
εχεις ενα game που εχει βγει επισημα 8 οκτωβριου και βγαζεις αρθρο στις 9 του ιδιου μηνα (δλδ μια μερα μετα) που σε μεσες ακρες λες αστο φιλε παιζει στο pc καλυτερα κατεβασε το. δες και πως ξεκιναει το αρθρο. για να το σωσουν πετανε μια παραγραφο περι game preservation. σωστη η αποφαση της nintendo για ελληψη επαγγελματισμου και αστους εκει στο kotaku να σκουζουν μετα.

Δεν είπαν όμως κατεβάστε το, είπαν παίξτε το αν θέλετε στο PC. Η αναφορά στην πειρατεία έγινε στο τέλος στην παράγραφο σχετικά με την ελλιπή προσοχή που δείχνουν οι εταιρίες στους legacy τίτλους τους. Ίσως η φράση να ήταν κάπως άγαρμπη αλλά εκφράζει μια αλήθεια, ότι δεν μπορούμε να βασιστούμε στις ίδιες τις εταιρίες για το game preservation. Νομίζω ότι το blacklisting ήταν μια υπερβολική αντίδραση.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Περα απο το παρασκηνιο (το ποιο; ), το κοτακου απλα κατεγραψε το προφανες.
Η εμπειρια στη συγκεκριμενη κονσολα απεχει παρασαγγας απο την εμπειρια σε πισι.

Απο τη στιγμη που υπαρχουν εμιουλειτορς που επιτρεπουν να φορτωνεις τα αγορασμενα σου ρομς παιχνιδιων και να τα απολαμβανεις ΝΟΜΙΜΑ :cool:, δε βλεπω που ειναι το κακο να προβαλλεται αυτη η πληροφορια και να αντι για να γουσταρουμε που βγαινει mainstream συνομοσιολογουμε οτι χρησιμοποιειται ως "αντιποινα" για το α/β/γ αδιαφορο ντραμα.


Btw To εχουν αναφερει και σε αυτο το βιντεακι

 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
X γιατί ο linus δεν είναι ίδια φάση με Kotaku (gaming reviewers ιστορίες). Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να καθήσω να σου εξηγήσω κάποια πράγματα γιατί το κάνει αντιεπαγγελματικο. Δεν με ενδιαφέρει κιόλας αν συμφωνούμε η όχι.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
η unity ειχε κανει αρκετα ανοιγματα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
X γιατί ο linus δεν είναι ίδια φάση με Kotaku (gaming reviewers ιστορίες). Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να καθήσω να σου εξηγήσω κάποια πράγματα γιατί το κάνει αντιεπαγγελματικο. Δεν με ενδιαφέρει κιόλας αν συμφωνούμε η όχι.

Για μένα το σημαντικό είναι η αντίδραση της Nintendo. Δηλαδή: γράφει το Kotaku "ευτυχώς που υπάρχουν οι hackers και οι πειρατές και έχουμε πρόσβαση στα παλιότερα games της σειράς Metroid" και η αντίδραση της εταιρίας είναι να τους βάλει στην μαύρη λίστα. Εγώ, και νομίζω και οι υπόλοιποι gamers, θα ήθελα την αντίδραση να είναι "ας ανεβάσουμε τα παλιά μας παιχνίδια προς αγορά ώστε το κοινό να μην χρειάζεται να ψάχνει για παράνομα αρχεία". Ή, αν το θέλετε από την σκοπιά του PC, "ας κυκλοφορήσουμε τα παιχνίδια σε PC ώστε να πιάσουμε και το κοινό που δεν έχει κονσόλα".

Ο Gabe Newell είπε (και απέδειξε στην πράξη) το ιστορικό "piracy is a service problem". Ακόμη και αν ο τρόπος που εκφράστηκε ο αρθρογράφος του Kotaku ήταν άκομψος, άγαρμπος ή ακόμα και αντιεπαγγελματικός, στην ουσία του πράγματος είπε δύο αλήθειες: Η πρώτη, ότι η Nintendo δεν δίνει καμία νόμιμη επιλογή στους gamers που θέλουν να παίξουν τα παιχνίδια της σε καλύτερη ποιότητα, και η δεύτερη ότι η Nintendo δεν δίνει καμία νόμιμη επιλογή στους gamers που θέλουν να αγοράσουν αρκετά από τα παλιότερα games της. Η μόνη επιλογή μέχρι στιγμής είναι η "ενοικίαση" κάποιων εξ αυτών μέσω της υπηρεσίας Nintendo Switch Online και κάποια σποραδικά re-releases ή remasters.
 
Top Bottom