What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,574
ηθελα να γραψω για το ρουτουγουπου και το τιμπί. τελικα βαρεθηκα, δεν θα γραψω. υπαρχει ντεντικέιντι θρέ, κι οποιος θελει ας το βρει κι ας διαβασει. ειναι ολα εκει.

απλα ενα μπραβο στην owlcat. δεν εχω παιξει τα παιχνιδια της για αλλους λογους, αλλά εδειξε οτι ειναι κατορθωτό να εχεις, αν θες κι αν μπορεις βεβαια, και rtwp και tb στο ιδιο κέιμ.


2 διευκρινησεις μονο.

ζητώ συγνωμη για την ατάκα: "θα μας πουνε τωρα για την λαριαν αθρωποι που την ανακαλυψαν το 2015".
ειναι λανθασμενη.

εννοουσα και καμνω ευχαριστως ρηφρέιζ: "θα μας πουνε τωρα για την λαριαν αθρωποι που την ανακαλυψαν το 2014". :p:cool:
προφανως κανοντας αναφορα στην κυκλοφορια του divos1. απ την κορυφη του κεφαλιου μου νομιζα (και σιγα μην γκουγκλαριζα) οτι ειχε βγει το 15, μετα που εψαξα ειδα οτι εχει βγει το 14... κατα τ αλλα το ρηθεν ισχυει πληρως. οχι επειδη τα μεχρι τοτε παιγνιδια της ηταν rtwp ή rt, να την αγνοουμε πληρως και να μην εχουμε ιδεα για το τι ειναι ικανη, και ξαφνικα να βλεπωμε το φως το αληθινο και να την εκθειαζωμε. ασε που πολυς κοσμος ουτε το 14 πηρε χαμπαρι για το τι μπορει να κανουν τα παιδια απ το βελγιο.
και στο ντιβος1 ας πουμε ειχε σαιντ κουεστς καταπληκτικα που απλωνοντουσαν στον θεο πλοκαμοειδως (μπραντσινγκ που λενε και στα χωρια μας, μην σκεφτειτε χταποδια και τετοια..), κι εκει (κλασικο χόματζ και ηστερ εγκ απ το ντηβαι ντιβιντυ μεχρι και σημερα...) αλλαζες θεση σε κουτια και κιβωτια κι εβρισκες μοχλους και καταπακτες που οδηγουσαν σε ανατροπες και ομορφιές. δεν αμφιβαλλω (δεν εχω παιξει το κειμ, αλλά σας πιστευω) οτι εχει προχωρησει πολυ σε στορυτελινγκ και σεναριο κι οι κατσηνς γαμουνε (λογικο παντως με την πληθωρα εργαζομενων που εχει τωρα σε συγκριση με μια δεκαετια πριν) κι εχει και ρομάνς αφθονα και συνθετα (αυτο που το πας? τεραστια εξελιξη...) που αρεζουν στον κοζμο...

απλα αυτο που λεω ειναι οτι τα ψηγματα αυτου που βλεπετε σημερα υπηρχαν σε μεγαλο βαθμο απο τα πρωτα κειμς της και ειδικα στην διλογια ντιβος υπαρχει σχεδον αυτουσιος ο γκειμπλει πυρηνας του bg3 (απ οσα βλεπω στα βιντεα και στα ρηβιους που παρακολουθησα).
κανενας ελιτισμος απο μερους μου. απλα μας αρεσουν διαφορετικα πραγματα. τι ελιτισμος τωρα? αρχισα το κειμινγκ σε μεγαλη ηλικια σε σχεση με τον μεσο ορο, δεν με παιρνει να το παιζω και "γνώστης". και χαρηκα ειλικρινα για τον σβεν και την λαριαν. για να κανω εναν παραλληλισμο ειναι οπως οταν ο Προεδρος της καρδιας μου ο βασιλης λεβεντης που παρακολουθουσα εκ του συννεγγυς απ τα ναιντις, "μεταλλαχθηκε" απ τα μμε σε "σοβαρο" πολιτικο και μπηκε τελικα το 2015 στην βουλη με την ψηφο του πανσοφου λαού... το ειχα γραψει τοτε, χαρηκα γιατι ας πουμε οτι του το χρωστουσε η ζωη να ζησει το ονειρο του, αλλά δεν ηταν πια ο ανθρωπος που γνωρισα.
καπως ετσι νιωθω για τους βελγους τωρα. ο ιδιος ο σβεν εχει καταλαβει τον κινδυνο του μεγκα σαξες και της γιγαντωσης και σαν εξυπνος ανθρωπος που ειναι, νομιζω εχει δηλωσει οτι θ ακολουθησουν κειμς με μικροτερο scope ας πουμε και "φιλοδοξιες". ωραιος. κατι τετοιο ειχε κανει κι ο μπρουσαρας μετα το Born in the USA, με το τανελ οφ λαβ.. (λιγο οτι ναναι αυτο, αλλά τι αξια θα ειχε το ποστ αν δεν αναφεροταν πουθενα ο Γητευτής της ψυχης μου???)

και μια δευτερη διευκρινηση. οντως η φραση "μπετα τεστερς" δεν ακουγεται ομορφα και μπορει να εκληφθει ως ειρωνικη. οπότε το μετατρεπω σε : "ευχαριστω θερμως και ειλικρινως τους αθρωπους που επαιξαν την ερλιάξε, και που εσπευσαν ν αγορασουν το κειμ τις πρωτες μερες κυκλοφοριας, γιατι με το πολυτιμο φηντμπακ τους, θα βοηθησουν να βελτιωθει κι αλλο".

τελος, ειμαι ανεκτικος οπως εχει αποδειχτει σε χιουμορ και βοηθω κι εγω πολλακις με αυτοσαρκασμο και αυτοσατιρα. η ειρωνια δεν μ αρεσει ομως, ειδικα οταν δεν την εχω προκαλεσει. ενταξει ειμαστε? ενταξει ειμαστε.

ολα καλα. προχωραμε.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,322
christopher-walken-too-long-didnt-read.gif
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,158
Το άλλο το ευτράπελο του inventory συστήματος της larian είναι τα χρήματα που και αυτά θεωρούνται αντικείμενα σε inventory και τα χρήματα τα κουβαλάει πάντα ένας. Δηλαδή αν κάνεις το λαθος να πουλήσεις αντικείμενο με άλλο χαρακτήρα μετά θα πρέπει να μεταφέρεις τα χρήματα και στον χαρακτήρα που τα συγκεντρώνει. Ακόμα θα πρέπει να έχεις κάποιον χαρακτήρα σαν mule που να κουβαλάει όλα τα πράγματα αυτός που είναι προς sale.
Και για πιο λόγο όλα αυτό το μπέρδεμα? ελα ντε μόνο η larian ξέρει.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,956
Το άλλο το ευτράπελο του inventory συστήματος της larian είναι τα χρήματα που και αυτά θεωρούνται αντικείμενα σε inventory και τα χρήματα τα κουβαλάει πάντα ένας. Δηλαδή αν κάνεις το λαθος να πουλήσεις αντικείμενο με άλλο χαρακτήρα μετά θα πρέπει να μεταφέρεις τα χρήματα και στον χαρακτήρα που τα συγκεντρώνει. Ακόμα θα πρέπει να έχεις κάποιον χαρακτήρα σαν mule που να κουβαλάει όλα τα πράγματα αυτός που είναι προς sale.
Και για πιο λόγο όλα αυτό το μπέρδεμα? ελα ντε μόνο η larian ξέρει.
Ακόμη και να βγάλουμε το μουλτιπλειερ κομμάτι που ο κάθε χαρακτήρας χειρίζεται από άλλο παίχτη, θες να μου πεις πως ποτέ δε χρειάστηκε να χωρίσεις χαρακτήρες από την ομάδα;

Νταξει ρε, μη γκρινιάζουμε απλά για να γκρινιάζουμε
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,823
Αυτό το "τα λεφτά είναι item που πιάνει χώρο στο inv" θυμίζει Dungeon Siege. Σχετικά ρεαλιστικό αλλά δε μπορώ να πω ότι ήταν ιδανικό. Προτιμώ όπως στα IE (ή την πλειοψηφία των rpg ξέρω γω) που απλά ήταν ένας μετρητής στο παρασκήνιο.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,956
Αυτό το "τα λεφτά είναι item που πιάνει χώρο στο inv" θυμίζει Dungeon Siege. Σχετικά ρεαλιστικό αλλά δε μπορώ να πω ότι ήταν ιδανικό. Προτιμώ όπως στα IE (ή την πλειοψηφία των rpg ξέρω γω) που απλά ήταν ένας μετρητής στο παρασκήνιο.
Εχει συγκεκριμενο σκοπο το βαρος, η ποσοτητα κλπ των νομισματων, απο act2 και μετα ειδικα :sneaky:


Επισης μου θυμιζει pnp που ψαχναμε εμπορους σε καθε πολη για να κανουμε αλλαγες απο σακους με gp σε διαμαντια λογω βαρους
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Τα wares σε οποιον και να τα χεις αλλαζεις στον vendor εικονιδιο κατω αριστερα και τα πουλας.
Πολυπλοκο αρκετά.

Επισης δεν πα να χεις σκορπισει γκολντ σε διακοσους χαρακτηρες; στον vendor σου δειχνει το συνολο, και αν πατησεις το balanced απο κατω στα μεταφέρει.
επίσης πυρηνικη φυσικη.

Σε λιγο θα μας πουν να ξεκιναμε τη συνομιλια στον vendor με τον high charisma καρακτερ για να υπαρχουν εκπτωσεις.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,956
Σε λιγο θα μας πουν να ξεκιναμε τη συνομιλια στον vendor με τον high charisma καρακτερ για να υπαρχουν εκπτωσεις.
Αυτο υπηρχε εν τω μεταξυ στο ΕΑ, το προτιμω απο το να ανεβαζω attitude με vendors :/
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Αυτο υπηρχε εν τω μεταξυ στο ΕΑ, το προτιμω απο το να ανεβαζω attitude με vendors :/

Δεν πηγε πουθενα, ακομα υπαρχει.
Αρκει να ξεκινας τη συνομιλια με τον high charisma. Επισης, για παραπάνω προφιτ, του κανεις και ενα donation και στο τελος στα δινει κοψοχρονια
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,956
Αρκει να ξεκινας τη συνομιλια με τον high charisma.
Χμμ τοτε παιζει το trade deficit να ειναι τοσο τεραστιο, που ακομη και με τον pala του 20cha, μου φαινοταν οτι ο εμπορας με κλεβει.

Ομως ναι με 100 attitude και καπου 2500k gp μετα οντως αγοραζει πραματα στο 80% της αξιας τους ενω τα πουλαει καπου στο 110%-12-%...γμενο money sink. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΔΩ!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Χμμ τοτε παιζει το trade deficit να ειναι τοσο τεραστιο, που ακομη και με τον pala του 20cha, μου φαινοταν οτι ο εμπορας με κλεβει.

Βαλε μια φορα τον δικο σου, και καποιον αλλο μη χαριζματικο και συγκρινε.
Η διαφορα ειναι τεραστια
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,574
τα χαοτικα ινβς ειναι feature στα παιγνιδια της λαριαν. αυτο δεν θ αλλαξει ποτέ.
το νεξους ειναι φιλος σας, ωστοσο.
μερικα μοντς που θα μου χρειαστουν οταν ερθει η στιγμη. ισως φανουν χρησιμα και σε αλλους:





 
Top Bottom