What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

~300 euro αναβάθμιση σε pc

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Γεια σας,

Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση στον υπολογιστή μου γιατί είναι παραπάνω απο καιρός να του κάνω..Έχω Core 2 duo E2200, ddr2 ram και nvidia 550ti..

Προς το παρών σκέφτομαι να πάρω κάποιον ryzen cpu,mobo και ram μέχρι να ξαναπιάσω δουλειά και να πάρω και μια καλύτερη κάρτα γραφικών..

Σκέφτομαι τον ryzen 2400g ή τον ryzen 2600..Βρίσκομαι σε δίλημμα κυρίως λόγο του ότι δεν γνωρίζω αν το τσιπ γραφικών του 2400 είναι γρηγορότερο απο την κάρτα γραφικών μου ή όχι..Αν έχει κάποιος τον χρόνο να με βοηθήσει να κάνω την αναβάθμιση ευχαριστώ πολύ,όπως καταλαβαίνετε απο το παλιό μου σύστημα δεν αναβαθμίζω και πολύ συχνά οπότε θέλω να κάνω καλή επιλογή να μην χαλάσει σε 2-3 χρόνια δλδ...Επιπλέον δεν έχω ιδέα απο mobo ram τι πρέπει να κοιτάω.Η κάρτα γραφικών μου θα κουμπώνει σε όποια mobo και αν πάρω?Η ram ξέρω όσο πιο γρήγορη τόσο το καλύτερο αλλά ποιες εταιρείες είναι αξιόπιστες?Τι τροφοδοτικό πρέπει να έχω περίπου?θα χρειάζονται οπωσδήποτε windows 10 ή μπορώ να κρατήσω τα 7 πού έχω?Δεν μιλάω για φορματ στον σκληρό,θα του κάνω σίγουρα, εννοώ αν η mobo υποστηρίζει συγκεκριμένο λειτουργικό ή ο cpu?

Και πριν κακολογήσει κανείς σας το σύστημα μου,έχει παίξει και metro last light αυτό το pc,λίγα τα λόγια σας.

Ευχαριστώ πολύ αν φτάσατε μέχρι εδώ και αν μου απαντήσετε έμπειρα ευχαριστώ περισσότερο.

ps.Στο πλαίσιο δίνουν δώρο μαζί με τους ryzen ssd σκληρό στα 60gb.Αξίζει?Που αλλού να κοιτάω για τιμές?Του σκρούτζ είναι όλα καλά καταστήματα?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Καλώς μας όρισες!

Θα μπορούσες να δώσεις μία αναλυτική κατάσταση για το σύστημά σου αυτήν τη στιγμή? Το πιθανότερο είναι να χρειαστεί και αλλαγή το τροφοδοτικό δεδομένου ότι το PC είναι αρκετά παλιό. Λογικά κάθε motherboard θα υποδεχτεί την 550Ti και είναι προτιμότερο από το να τρέξεις integrated graphics μέσω της CPU.

Το υλικό (hardware) είναι μέχρις ενός σημείου αγνωστικό ως προς το λειτουργικό που θα του κουμπώσεις. Δεν θα χρειαστεί να βάλεις Windows 10 αν δεν το θέλεις δηλαδή.

Με βάση αυτά που βλέπω ο προϋπολογισμός των 300€ ίσως είναι πολύ αισιόδοξος. :/
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Καλώς σας βρήκα,

Τα μόνα που θα κρατήσω από το pc μου είναι η κάρτα γραφικών: Asus Gforce GTX 550ti ,το τροφοδοτικό μου : allied tech sl-8600btx (600w),το κουτί,τον σκληρό (hitachi νομίζω) στα 500g ,το dvd rom , την οθόνη μου samsung sync master t220 ,και το floppy disk.

Τα 300 ευρώ τα έχω άμεσα,άμα χρειάζομαι άλλα 50-100 μπορώ να τα βρω μέσα σε 1-2 βδομάδες από τώρα,έβαλα 300 ενδεικτικά δεν είναι απόλυτο.Απλά πάνω από 400 δεν παίζουν αυτήν την περίοδο..Μόλις έστειλα και 160 στο νερό οπότε...

Θέλω άμα μπορείς να μου προτείνεις μητρικές και μνήμες,θα προτιμούσα να τα παραγγείλω όλα μαζί από το e-shop.Είμαι στα Χανιά και με βολεύει που έχει κατάστημα εδώ.Αν ξέρεις καλύτερα για τιμές και εξυπηρέτηση ευχαρίστως θα σε ακούσω πάει καιρός που αγόρασα pc.

Είμαι προς τον 2600 γιατί έχει 6 cores /12 threads και η διαφορά του με τον 1600 είναι 10 ευρώ από το e-shop.Ο 2400 με 4 cores / 8 threads δεν νομίζω να είναι αξιόλογος σε κάποια χρόνια από τώρα ή είμαι λάθος..

edit:Για διαστάσεις κουτιού δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά με τον χάρακα είναι : 43 υψος 43 μηκος δεν ξέρω αν πρέπει να κοιτάω για micro atx μόνο ή όχι..
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
μερικές δικές μου σκέψεις...

300€ για τόσο παλιό σύστημα μάλλον δεν παίζει σαν «αναβάθμιση».

τα windows 7 δεν υποστηρίζουν uefi που υπάρχει στις καινούργες μητρικές ωστόσω σχεδόν όλες οι μητρικές υποστηρίζουν legacy το οποίο συνήθως είναι και προεπιλεγμένο οπότε επιτρέπουν να τρέξουν. Από την άλλη πρόκειται για λειτουργικό τού 2011 (τελευταία αναβάθμιση) για το οποίο έχει λήξει ήδη η περίοδος «κανονικής» υποστήριξης και θα χάσουν κάθε είδους υποστήριξη στο όχι πολύ μακρυνό 2020. Οπότε θα έλεγα ότι σίγουρα δεν θα εκμεταλλεύονται σωστά το υλικό. Πιο λογικό είναι να πας σε windows 10 ή λίνουξ. (για linux θα πρέπει προσέξεις να τρέξεις όσο γίνεται πιο καινούργιο πυρήνα, πχ ο 4.14 έχει πρόβλημα με τις vega, χρειάζεσαι επόμενο και όσο γίνεται πιο καινούργιο)

Ο 2400G είναι σε κάπως άβολο σημείο από πλευράς απόδοσης/τιμής. Αν είσαι διατεθιμένος να κατέβεις από τον 2600, τότε αξίζει να σκευτείς και τον 2200G που δεν απέχει πολύ από τον 2400G αλλά είναι αναλογικά πολύ πιο φτηνός.

Τώρα η ενσωματομένες vega δεν φαίνεται να απέχουν πολύ από την 550Ti. Εγώ θα δοκίμαζα να δω τι κάνει και αν μού δουλεύει σωστά θα προτιμούσα να μείνω με την ενσωματομένη. (υποστηρίζει καινούργια API που το θεωρώ σημαντικό)

Με τον 2200G κρατάς τα ευρώ σου για να πάρεις κάρτα γραφικών όποτε μπορέσεις (που αυτό παίζει περισσότερο ρόλο) και η μητρική θα σηκώνει πολύ καλή αναβάθμιση και επεξεργαστή ακόμα και κάποια χρόνια στο μέλλον. (η AMD μάλλον δεν θα κόψει γρήγορα την συμβατότητα)

Η άλλη εκδοχή είναι να πάρεις τον 2600 και να κουμπώσεις προσωρινά την 550Ti. Αλλά δεν βλέπω να συμφέρει ο 2400G.

Θα πρότεινα εντόνως να πάρεις καινούργιο σκληρό αντί να κάνεις φορμάτ τον παλιό σου. Προφανώς δεν είναι υποχρεωτικό αλλά θα το έλεγα αρκετά σημαντικό.

Το θέμα είναι ότι αν πας για τον 2200G ουσιαστικά κατασκευάζεις ένα καινούργιο (χαμηλού κόστους) πισί. Γιατί μένει μόνο το τροφοδοτικό (που επίσης μάλλον είναι καλύτερα να πάρεις καινούργιο) και το κουτί που αν πάρεις και αυτό τότε ουσιαστικά δεν ακουμπάς τον παλιό σου παρά μόνο χρησιμοποιείς τα περιφεριακά (πληκτρολόγιο/ποντίκι/οθόνη/κλπ)

https://www.youtube.com/watch?v=mCD5JwdpKh0

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
[quote quote=505219]Καλώς σας βρήκα,

Τα μόνα που θα κρατήσω [...] και το floppy disk.
[/quote]
lol :mrgreen:

επειδή το ανέφερες, σε καμμία περίπτωση μη πάρεις ryzen 1ης γενιάς πχ 1600.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Καλώς όρισες κι από μένα.

Το τροφοδοτικό θέλει σίγουρα αλλαγή. Αλλά πιστεύω πως δεν έχει νόημα να μιλάμε για αναβάθμιση ενός τόσο παλιού συστήματος.

[quote quote=505212]
Και πριν κακολογήσει κανείς σας το σύστημα μου,έχει παίξει και metro last light αυτό το pc,λίγα τα λόγια σας.
[/quote]

Γιατί να μην το παίζει δηλαδή; Παιχνίδι του 2014 είναι και ζητά διπύρηνο επεξεργαστή και GTX 480 (minimum) στις προτεινόμενες ρυθμίσεις. Αν έχεις μεγάλο backlog με παλιά παιχνίδια, ασχολήσου με αυτά κάνοντας ταυτόχρονα λίγο υπομονή μέχρι να μαζέψεις περισσότερα χρήματα για να πας σε πλήρη αναβάθμιση.

@lucinos: Είσαι σίγουρος ότι τα Windows 7 δεν υποστηρίζουν UEFI;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
[quote quote=505228]

<a class="bbp-user-id-103663 bbp-user-mention" href="https://ragequit.gr/forums/users/lucinos/">@lucinos: Είσαι σίγουρος ότι τα Windows 7 δεν υποστηρίζουν UEFI;

[/quote]
ναι, αλλά το UEFI συνήθως τρέχει σε Legacy στο οποίο τρέχουν οπότε αφού τρέχουν άρα το υποστηρίζουν :p



[quote quote=505228]Καλώς όρισες κι από μένα.Αν έχεις μεγάλο backlog με παλιά παιχνίδια, ασχολήσου με αυτά κάνοντας ταυτόχρονα λίγο υπομονή μέχρι να μαζέψεις περισσότερα χρήματα για να πας σε πλήρη αναβάθμιση.
[/quote]

Συμφωνώ μάλλον είναι καλύτερα λίγη υπομονή. Ο καινούργιος επεξεργαστής είναι απολύτως αναγκαίως ως βάση γιατί αυτός που έχει είναι πιο πολύ παλιός, αλλά αν δεν πάρει κάρτα γραφικών δεν σώζεται.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Pre-post edit: είδα ότι όσο έγραφα με πρόλαβαν άλλοι. Δυστυχώς η (ίσως) οδυνηρή απάντηση είναι αυτή που έδωσε o lucinos. Δεν υφίσταται αναβάθμιση. Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί του. Linux μπορείς να κοιτάξεις, αρκεί να είσαι σίγουρος ότι τυχόντα παιχνίδια που έχεις στο backlog υποστηρίζουν το εν λόγω λειτουργικό. Οι νέες κυκλοφορίες αγκαλιάζουν στη συντριπτική τους πλειονότητα την πλατφόρμα, οπότε δεν θα έχεις σοβαρό ζήτημα. Παρακάτω το post προτού δω τις απαντήσεις.

Δεν είμαι ο πλέον ειδικός για τα hardware, αλλά σίγουρα ο 2600 θα είναι τίμια λύση για αρκετά χρόνια ειδικά όταν θα ξεπεράσεις το bottleneck με μία πιο σύγχρονη GPU όταν με το καλό την αποκτήσεις (κακά τα ψέμματα η 550Ti είναι παλιά).

Παρόλα αυτά πρέπει να γνωρίζουμε και το κουτί καθώς οι διαστάσεις αλλάζουν, πόσο μάλλον σε πλαίσιο δεκαετίας. Γνώμη που έχω εκφέρει και σε άλλες παρόμοιες καταστάσεις: θα πρέπει να πας για ολική αγορά και να αποσύρεις το υπάρχον σύστημα ως retro. Μπορείς να κρατήσεις περιφερειακά (έστω και αν DVD, floppy - ειδικά το δεύτερο δεν έχουν καμία πρακτική αξία πλέον, εκτός αν έχεις ακόμη το αρχείο σου), αλλά το βασικό κορμί θα χρειαστεί να το αλλάξεις πακέτο. Πάντως ενδεικτικά να σου αναφέρω ότι όταν αγόρασα καινούργιο PC (πάνε 4 χρόνια πλέον), έβαλα Blu-Ray για να είμαι καλυμμένος. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι έχει μπει μία και μόνο φορά δίσκος εντός αυτού. Περισσότερο ακριβή στυλιστική επιλογή ήταν... Αιτιολογώ γιατί πρέπει να αλλάξεις σύστημα ολικώς παρακάτω:
<ol>
<li>Τα σύγχρονα κουτιά έχουν καλύτερη κυκλοφορία αέρα. Κατ' επέκταση καλύτερη απόδοση στο σύστημά σου, μικρότερο κόστος/κατανάλωση.</li>
<li>Μπορείς να φτιάξεις ένα microATX να φαίνεται σαν κονσόλα και να το τοποθετήσεις όπου βολεύει.</li>
<li>Δεδομένου ότι πηγαίνεις για αλλαγή CPU πλατφόρμας θέλεις συμβατές RAM/μητρική. Αυτό το ήξερες εκ των προτέρων, δεν σου λέω κάτι νέο. Το ζήτημα είναι ότι οι μνημούλες έχουν ακριβύνει πάρα πολύ (δεν είναι η πλέον ιδανική περίοδος για αγορά τους). Επίσης δεν είναι μόνο το ζήτημα ταχύτερο ρολόι, αλλά και οι χρονισμοί. Πάντως λόξυγκες των Ryzen που είχαν στην αρχή λόγω optimisation έχουν παρέλθει, και η πλατφόρμα έχει ωριμάσει. Μιλάμε φυσικά για Ryzen 2ης γενιάς.</li>
<li>Θα δεις <strong>τεράστια</strong> <strong>διαφορά </strong>έτσι και βάλεις έναν καθαρό SSD έστω για να σου φορτώνει το σύστημα. Τον παλιό σου δίσκο μπορείς να τον κρατήσεις μόνο για επιπλέον αποθηκευτικό χώρο.</li>
</ol>
Μέχρι τότε θα κοιτούσα να μάζευα κομμάτι-κομμάτι, όποτε είχα χρήματα, τα απαραίτητα για να στήσω όλο το PC με μία προοπτική εξαμήνου-χρόνου. Μπορώ να επανέλθω με προτάσεις από eshop, αλλά σίγουρα θα ξεφύγουν του εύρους των 300-400€.

 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω γιατί είστε αρνητικοί στο να ξεκινήσω να χτίζω το pc από τώρα..Θα βάλω πάνω στο κουτί που έχω μητρική επεξεργαστή και μνήμες ram καινούργια.Ο σκληρός μου τρέχει αρκετά καλά δεν είναι τόσο παλιός όσο ο υπόλοιπος υπολογιστής.Το τροφοδοτικό αν χρειάζεται να το αλλάξω θα το αλλάξω.

Δεν ψάχνουμε για 4κ αναλύσεις ούτε για 800fps στο pubg.Να βλέπω stream 1080p χωρίς να τρώει σκαλώματα θέλω και πιστεύω ότι θα το πετύχω με το ξεκίνημα αυτό..Μετά τα Χριστούγεννα  προσθέτω κάρτα γραφικών και καινούργιο σκληρό ,το Πάσχα παίρνω και παραπάνω ραμ αν νιώθω ότι θέλω και είμαι πένα μέχρι το καλοκαίρι 19..

Το σημαντικό εδώ είναι να κάνει boot το pc και να τρέχει καλύτερα για αρχή.Δεν μου δείχνετε κάποιο στοιχείο για ποιόν λόγω δεν θα γίνει αυτό που θέλω οπότε υποθέτω ότι για εσάς αναβάθμιση είναι  από gtx1080 σε rtx2080 αλλιώς το πετάμε και πάμε για άλλο..

Έχει και έναν ssd στα 160gb ο πατέρας μου να μου δώσει οπότε μπορεί να τον φορτώσω από τώρα για να κάνει το boot από εκεί.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505230]
Δεν είμαι ο πλέον ειδικός για τα hardware, αλλά σίγουρα ο 2600 θα είναι τίμια λύση για αρκετά χρόνια ειδικά όταν θα ξεπεράσεις το bottleneck με μία πιο σύγχρονη GPU όταν με το καλό την αποκτήσεις (κακά τα ψέμματα η 550Ti είναι παλιά).
<ol>
<li>Τα σύγχρονα κουτιά έχουν καλύτερη κυκλοφορία αέρα. Κατ’ επέκταση καλύτερη απόδοση στο σύστημά σου, μικρότερο κόστος/κατανάλωση.</li>
<li>Μπορείς να φτιάξεις ένα microATX να φαίνεται σαν κονσόλα και να το τοποθετήσεις όπου βολεύει.</li>
<li>Δεδομένου ότι πηγαίνεις για αλλαγή CPU πλατφόρμας θέλεις συμβατές RAM/μητρική. Αυτό το ήξερες εκ των προτέρων, δεν σου λέω κάτι νέο. Το ζήτημα είναι ότι οι μνημούλες έχουν ακριβύνει πάρα πολύ (δεν είναι η πλέον ιδανική περίοδος για αγορά τους). Επίσης δεν είναι μόνο το ζήτημα ταχύτερο ρολόι, αλλά και οι χρονισμοί. Πάντως λόξυγκες των Ryzen που είχαν στην αρχή λόγω optimisation έχουν παρέλθει, και η πλατφόρμα έχει ωριμάσει. Μιλάμε φυσικά για Ryzen 2ης γενιάς.</li>
<li>Θα δεις <strong>τεράστια</strong> <strong>διαφορά </strong>έτσι και βάλεις έναν καθαρό SSD έστω για να σου φορτώνει το σύστημα. Τον παλιό σου δίσκο μπορείς να τον κρατήσεις μόνο για επιπλέον αποθηκευτικό χώρο.</li>
</ol>
Μέχρι τότε θα κοιτούσα να μάζευα κομμάτι-κομμάτι, όποτε είχα χρήματα, τα απαραίτητα για να στήσω όλο το PC με μία προοπτική εξαμήνου-χρόνου. Μπορώ να επανέλθω με προτάσεις από eshop, αλλά σίγουρα θα ξεφύγουν του εύρους των 300-400€.



[/quote]

1.Κυκλοφορία αέρα δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτήν την στιγμή μιας και o/c δεν πρόκειται να κάνω τώρα ή πριν να πάρω κάρτα γραφικών που να της κάνει bottleneck ο επεξεργαστής.

2.Το μέγεθος δεν με νοιάζει ούτε το στυλ του κουτιού μου.Έχω το ίδιο κουτί από το δημοτικό και σκοπεύω να το κρατήσω μέχρι να λιώσει.Μια βίδα του λείπει προς το παρών αλλά δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

4.Όπως είπα και παραπάνω ssd μπορώ να βρω δεν νόμιζα ότι ήταν τόσο σημαντικό..

 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Θα σταθώ σε αυτό που έγραψες σαν βασικό :

-"Να βλέπω 1080p βιντεάκια".

Θεωρώ πως για μια τέτοια χαλαρή χρήση, η καλύτερη επιλογή σου είναι ένα μικρό και ευέλικτο λαπτοπάκι. Θα μπορείς να στρημάρεις σε full HD και ίσως να παίζεις κάποια παλαιότερα και λιγότερο απαιτητικά παιχνίδια.

Οι εξελίξεις στο χώρο πραγματικά καλπάζουν, οπότε με το που θα έχεις συγκεντρώσει χρήματα για να φτιάξεις αυτό που το 2018 θα ήταν 'εντάξει', θα έχει ήδη ξεπεραστεί. Για να στήσεις ένα αξιοπρεπές και μοντέρνο gaming PC, θέλεις (πολύ συντηρητικά και χωρίς οθόνη) γύρω στα 800 ευρώ. Μπορείς να το πας "ψιλικατζίδικα" αλλά στο τέλος θα καταλήξεις με ένα σύστημα Frankenstein που διαρκώς θα το κρατάει πίσω το τάδε ή το δείνα απαρχαιωμένο κομμάτι.

Ο SSD πλέον είναι εκ των ων ουκ άνευ και οι τιμές τους έχουν πέσει πολύ χαμηλά. Αν δουλέψεις υπολογιστή με SSD, δεν υπάρχει γυρισμός σε HDD, τόσο απλά.

Επειδή θυμάμαι πολύ καλά πώς είναι να είσαι πιτσιρικάς και να παλεύεις με ματρακάδες, η συμβούλη μου είναι να βολευτείς με ένα λαπτοπάκι που στα 350-400 θα κάνει όλα όσα θέλεις για τώρα και σιγά-σιγά να μαζέψεις χρήματα για να αγοράσεις ένα μηχάνημα που να στέκεται σοβαρά τον χρόνο και τον μήνα της αγοράς του. Ξεκινώντας από εκεί σαν βάση, θα μπορείς στο μέλλον να κάνεις κάποιες αναβαθμίσεις.

Η λαϊκή σοφία λέει πως παίρνουμε τούμπανο CPU/RAM/Mobo όποτε πάρουμε, κοτσάρουμε και την GPU της επιλογής μας, στη διετία αλλάζουμε GPU και στην πενταετία CPU/RAM/Mobo και φτου και από την αρχή. Επίσης, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να προσανατολιστείς σε ένα PS4 Pro το οποίο βρίσκεις πλέον και κάτω από τα 300Ε μεταχειρισμένο και θα σου επιστρέψει να παίξεις σένια και άνετα.

Τα πάντα είναι ζήτημα του τί θέλεις. Προκειμένου να παιδευτείς με ένα κάτω-του-μετρίου PC για gaming, η κονσόλα είναι μονόδρομος.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Άμα βάλω επεξεργαστή μητρική και μνήμη θέλω ο υπολογιστής να κολλάει λιγότερο όταν μπαίνω ίντερνετ, κάνω ασκήσεις για την σχολή κτλπ και να παίζει τα ίδια παιχνίδια που παίζει και τώρα ίσως λίγο καλύτερα αλλά δεν με ενδιαφέρει το gaming αυτήν την στιγμή.Θα πάρω κάρτα γραφικών αργότερα.Τότε θα κοιτάξω για καινούργιους τίτλους παιχνιδιών.Είχα παρατήσει το gaming καιρό τώρα αλλά βλέποντας το metro exodus και παίζοντας λίγο pubg σε νετ ψήθηκα να αρχίσω να φτιάχνω υπολογιστή.

Αν είναι να δώσω 400 ευρώ και να μην κάνει αυτό το πράγμα ή να μην bootαρει καθόλου ο υπολογιστής τότε ναι δεν θα τα αγοράσω αλλά αν θα δουλεύει κανονικά και λίγο πιο γρήγορα απ`ότι τώρα σε δουλειές γραφείου και media τότε θα τα πάρω και μετά τα Χριστούγεννα τελειώνω τον υπολογιστή με κάρτα γραφικών και ότι του λείπει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Νομίζω μας βλέπεις λίγο επιθετικά χωρίς λόγο. Συμβουλές δίνουμε και συζητάμε για να σε βοηθήσουμε να κατατοπιστείς. :)
<blockquote>υποθέτω ότι για εσάς αναβάθμιση είναι από gtx1080 σε rtx2080</blockquote>
Καμία απολύτως σχέση. Σε παραπέμπω και στο αντίστοιχο νήμα που τα συζητήσαμε διεξοδικά και έχουμε καταλήξει στο ότι δεν αξίζει τέτοια αγορά. Αντικειμενικά μπορεί να είναι αναβάθμιση, αν τη λογίζεις ως κέρδος 4 fps κατά μέσο όρο. Λειτουργικά όμως είναι πεταμένα λεφτά και δεν αξίζει τέτοια κίνηση. Αλλά ξεφεύγω από το κύριο.
<ol>
<li>Ο επεξεργαστής θα είναι bottlenecked από την κάρτα γραφικών σου αυτήν τη στιγμή. Η κυκλοφορία αέρα δεν έχει να κάνει με το αν έχεις ή σκοπεύεις να κάνεις ποτέ overclock, είναι απλώς το πόσο καλά ανακυκλώνεται ο αέρας εντός του οικοσυστήματος του PC. Σε παλαιότερα συστήματα όπου κάρτες γραφικών/επεξεργαστές δεν τραβούσαν τόση ενέργεια, ούτε παρήγαγαν και υψηλή θερμότητα ένα κουτί "σκέτο" χωρίς εισόδους/εξόδους αέρα ήταν αρκετό. Ενδεικτικά δες το ψύγειο που είχε μία κάρτα γραφικών το 2005-2010 και το ψυγείο που έχει αυτή που ενδεχομένως να κουμπώσεις μέχρι το τέλος του χρόνου. Πλέον χρειάζεται να ανακυκλώνεται ο αέρας ακόμη και σε απλές συνθήκες ή streaming (δεν μιλάμε για gaming) ώστε να παρέχει στο hardware καλές ambient θερμοκρασίες. Υψηλότερη ambient θερμοκρασία, σημαίνει ότι το hardware σου ζεσταίνεται πιο γρήγορα, άρα ταλαιπωρείται περισσότερο. Για αυτό ακριβώς χρειάζεσαι <span style="text-decoration: underline;">καλύτερη</span> κυκλοφορία αέρα από αυτήν που πιθανώς σου παρέχει το κουτί σου αυτήν τη στιγμή.</li>
<li>Ο μόνος λόγος που αναφέρω αλλαγή κουτιού δικαιολογείται από το παραπάνω. Αν ακόμη θεωρείς ότι δεν σε καλύπτει η εξήγηση και ότι είσαι καλά με το υπάρχον, δεν μου πέφτει λόγος. :) Στυλιστικά υπάρχουν και άτομα που φτιάχνουν κουτιά από χαρτόνι, ενώ άλλοι θέλουν κρύσταλλα και ένα εκατομμύριο LED. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, επομένως. :D</li>
<li>Ίσως η καλύτερη αναβάθμιση από πλευράς ταχύτητας είναι ο SSD, ειδικά αν ψάχνεις να κάνει γρήγορο boot το PC σου για αρχή.</li>
</ol>
Όλες οι παραπάνω συμβουλές δόθηκαν με βάση αυτό που είπες στην αρχή
<blockquote>δεν αναβαθμίζω και πολύ συχνά οπότε θέλω να κάνω καλή επιλογή να μην χαλάσει σε 2-3 χρόνια δλδ</blockquote>
Για <span style="text-decoration: underline;">θέαση</span> streaming 1080p νομίζω με αυτά που κοιτάς είσαι καλυμμένος. Για gaming θα χρειαστείς πιο ολοκληρωμένη λύση εξ'ου και οι προτάσεις για ολικό lifting.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Double post.

Με κάλυψε ο Στέφανος. Αν θέλεις PC για εργασίες είσαι σχετικά ΟΚ. Θα τρέχεις εξειδικευμένα προγράμματα?
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505235]

Επειδή θυμάμαι πολύ καλά πώς είναι να είσαι πιτσιρικάς και να παλεύεις με ματρακάδες, η συμβούλη μου είναι να βολευτείς με ένα λαπτοπάκι που στα 350-400 θα κάνει όλα όσα θέλεις για τώρα και σιγά-σιγά να μαζέψεις χρήματα για να αγοράσεις ένα μηχάνημα που να στέκεται σοβαρά τον χρόνο και τον μήνα της αγοράς του. Ξεκινώντας από εκεί σαν βάση, θα μπορείς στο μέλλον να κάνεις κάποιες αναβαθμίσεις.

Επίσης, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να προσανατολιστείς σε ένα PS4 Pro το οποίο βρίσκεις πλέον και κάτω από τα 300Ε μεταχειρισμένο και θα σου επιστρέψει να παίξεις σένια και άνετα.

[/quote]

Φοιτητής είμαι και δουλεύω στις γιορτές οπότε από καλοκαίρι μέχρι Χριστούγεννα δεν έχω κάποιο εισόδημα. Laptop και ps4 δεν πρόκειται άστο.

Πραγματικά νομίζω ότι άμα ξεκινήσω τώρα με τον 2600 σαν cpu και βάλω gpu καλή τα Χριστούγεννα για τα επόμενα 2 χρόνια θα παίζω άνετα τα πάντα σε καλή ποιότητα και δεν θα είμαι πού πίσω από τις "εξελίξεις" της τεχνολογίας.Μέσα σε 2 χρόνια από τα επόμενα Χριστούγεννα σκοπεύω να έχω μαζέψει λεφτά να χτίσω ένα τούμπανο pc τότε.Αυτήν την στιγμή ο υπολογιστής μου είναι αρκετά αργός και δεν τρέχει απλά πράγματα.Ακόμα και ο chrome ζητάει περισσότερη μνήμη και ταχύτητα.

Ήρθα εδώ να μου προτείνεται μητρική και ραμ για τον 2600 σε τιμές απο 300-400 όλα μαζί.Παίζει να ασχοληθεί κάποιος με αυτό ή όχι?
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505237]

Όλες οι παραπάνω συμβουλές δόθηκαν με βάση αυτό που είπες στην αρχή
<blockquote>δεν αναβαθμίζω και πολύ συχνά οπότε θέλω να κάνω καλή επιλογή να μην χαλάσει σε 2-3 χρόνια δλδ</blockquote>
Για <span style="text-decoration: underline">θέαση</span> streaming 1080p νομίζω με αυτά που κοιτάς είσαι καλυμμένος. Για gaming θα χρειαστείς πιο ολοκληρωμένη λύση εξ’ου και οι προτάσεις για ολικό lifting.

[/quote]

Νομίζω ότι κατάλαβες λάθος αυτό που ήθελα να πω.Θέλω να ξεκινήσω τώρα με cpu και να βάλω gpu τα Χριστούγεννα και να κρατήσει για τα επόμενα 2-3 χρόνια σε καλή ποιότητα το gaming.Μέχρι τα Χριστούγεννα δεν κοιτάω για gaming κοιτάω να ξεκινήσω απλά για να είναι πιο γρήγορο το pc σε δουλειές γραφείου και media .Ο ryzen 2600 δεν θα μου το προσφέρει αυτό από άποψη cpu?

Το κουτί μου έχει ανεμιστήρα στο πλάι και παίρνει ανεμιστήρες μπροστά και πίσω.Νομίζω μια χαρά air flow θα έχει αν και δεν ορκίζομαι δεν το έχω ψάξει το θέμα.Άμα δεν έχει καλό flow θα μου προκαλέσει φθορά στο hardware?
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
[quote quote=505236]Άμα βάλω επεξεργαστή μητρική και μνήμη θέλω ο υπολογιστής να κολλάει λιγότερο όταν μπαίνω ίντερνετ, κάνω ασκήσεις για την σχολή κτλπ και να παίζει τα ίδια παιχνίδια που παίζει και τώρα ίσως λίγο καλύτερα αλλά δεν με ενδιαφέρει το gaming αυτήν την στιγμή.Θα πάρω κάρτα γραφικών αργότερα.
[/quote]
για αυτούς τούς σκοπούς με τον 2200G σκέτο (χωρίς dgpu) είσαι καλυμμένος μια χαρά. (και είναι αυτό που θα σού πρότεινα) Πιστεύω ότι είναι μια καλή βάση που αφενώς δουλεύει μια χαρά και αφετέρου θα μπορείς να αναβαθμίζεις για καιρό. Τον συνδυασμό 2600 + 550Ti τον θεωρώ κατώτερη προσωρινή λύση αν και βεβαίως έχει το πλεονέκτημα ότι δεν θα έχεις την επιθυμία να αναβαθμίσεις cpu για περισσότερο καιρό. Αλλά σε κάθε περίπτωση πρακτικά αγοράζεις καινούργιο πισί.

EDIT:Α αν έχεις να πάρεις τον 2600 και μέχρι τα χριστούγεννα θα έχεις και για την gpu και δεν σε κόβει το επιπλέον κόστος τού 2600 για την gpu που θα θέλεις τότε οκ, μάλλον καλύτερα ο 2600. Απλά λέω ότι αν την διαφορά την δώσεις σε gpu τότε με τον 2200 θα έχεις καλύτερο υπολογιστή για παιχνίδια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
https://www.e-shop.gr/cpu-amd-ryzen-5-2600-390ghz-6-core-with-wraith-stealth-box-p-PER.559719

Τα άλλα διακόσια θα πάνε σε μητρική και RAM αφού θέλεις μόνο αυτά σε παρούσα φάση. Αποφεύγω να προτείνω οτιδήποτε, διότι δεν έχω δει το κουτί ούτε γνωρίζω specifications ώστε να προτείνω κατάλληλο μέγεθος μητρικής κάρτας.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505242]https://www.e-shop.gr/cpu-amd-ryzen-5-2600-390ghz-6-core-with-wraith-stealth-box-p-PER.559719" rel="nofollow">https://www.e-shop.gr/cpu-amd-ryzen-5-2600-390ghz-6-core-with-wraith-stealth-box-p-PER.559719

Τα άλλα διακόσια θα πάνε σε μητρική και RAM αφού θέλεις μόνο αυτά σε παρούσα φάση. Αποφεύγω να προτείνω οτιδήποτε, διότι δεν έχω δει το κουτί ούτε γνωρίζω specifications ώστε να προτείνω κατάλληλο μέγεθος μητρικής κάρτας.

[/quote]

gigabyte ga-g31m-es2l Η μητρική μου αυτήν την στιγμή Micro ATX με διαστάσεις 24.4cm x 19.4cm.

Το κουτί δεν ξέρω πως το λένε ούτε που μπορεί να το γράφει το όνομα :ς

[quote quote=505241]

για αυτούς τούς σκοπούς με τον 2200G σκέτο (χωρίς dgpu) είσαι καλυμμένος μια χαρά. (και είναι αυτό που θα σού πρότεινα) Πιστεύω ότι είναι μια καλή βάση που αφενώς δουλεύει μια χαρά και αφετέρου θα μπορείς να αναβαθμίζεις για καιρό. Τον συνδυασμό 2600 + 550Ti τον θεωρώ κατώτερη προσωρινή λύση αν και βεβαίως έχει το πλεονέκτημα ότι δεν θα έχεις την επιθυμία να αναβαθμίσεις cpu για περισσότερο καιρό. Αλλά σε κάθε περίπτωση πρακτικά αγοράζεις καινούργιο πισί.

[/quote]

Πόση διαφορά θα έλεγες ότι έχουν στις επιδόσεις τους?Νομίζω ότι ο 2600 θα κρατήσει αρκετό καιρό σε καλές επιδόσεις..
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
[quote quote=505240]

Νομίζω ότι κατάλαβες λάθος αυτό που ήθελα να πω.

[/quote]

Μάλλον επειδή ποτέ δεν το είπες αναλυτικά... Η σκέψη σου είναι σωστή για την κατάστασή σου, αλλά πάντα θα έχεις πρόβλημα με κάποιο κομμάτι που θα "σε κρατάει πίσω", όπως είπε και ο Στέφανος. Κατά τα άλλα αν δεν κάνεις βαριά χρήση δεν θα δεις πρόβλημα στο hardware λόγω air flow. Τώρα αν θέλεις να τρέχεις το Metro Exodus, μπορεί και να έχεις φθορά που θα μειώσει τη ζωή του υλικού σου κατά μερικούς μήνες - μπορεί και όχι. Ο 2600 είναι μια χαρά επεξεργαστής για να κάνεις πολυποίκιλη δουλειά και bang for buck.

Έχω την εντύπωση ότι απλώς ζητάς links και validation αυτού που έχεις κατά νου, οπότε αφού εξέλαβες το δεύτερο (αφού περιέγραψες την κατάσταση και τους στόχους του συστήματος), δώσε μας τα specs του κουτιού από official manual/site ώστε να δούμε τι μητρική κουμπώνει πάνω ώστε να δώσουμε τα έξτρα 2 links που χρειάζεσαι.

Edit: Οκ, είδα την παραπάνω απάντηση. Θα στείλω οσονούπω.
 
Top Bottom