What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η σημασία του Steam Deck για το μέλλον του PC gaming

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Το "LOVE" πηγαίνει στην τελευταία εικόνα, ναυαρχούκο μας. Αυτό ήταν χτύπημα κάτω από τη μέση. :Ρ
 

paravalos

Awakened Shrub
Approval of the Admiral
Joined
Oct 19, 2015
Messages
4
Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά όταν συστήματα όπως το ASUS ROG STRIX και το LENOVO LEGION είναι καλύτερα από το STEAM DECK ο καταναλωτής μάλλον προς τα εκεί θα στραφεί.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,799
Καλά όλα αυτά που λες Αλέξανδρε αλλά με δύο αστερίσκους.
Το deck για απαιτητικά ΑΑΑ (ή και ΑΑ) που θες να χαρείς γραφικάρες™ και 60+ frames απλά δεν στις περισσότερες περιπτώσεις, οπότε συμβιβάζεσαι με την ιδέα ότι θα παίζεις με λίγες ή πολλές παραχωρήσεις στα settings, αν κινηθείς προς τα εκεί.
Για games που απαιτούν m+kb, τα πράγματα ζορίζουν. Ναι μεν bluetooth αλλά δεν είναι κι ό,τι πιο πρακτικό και προϋποθέτει και τα κατάλληλα περιφερειακά.
Κατά τ' άλλα, για κάποιον που δεν έχει σταθερό ή λαπτοπ μια χαρά είναι για είσοδος στο pc gaming και αρκετά προσβάσιμο/φιλικό.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
σχωρεστε με, αλλά δεν εχω καταλαβει ακομα και ρωτω ειλικρινως.
σε τι διαφερει αυτη η συσκευη απο μια κονσολα?

μορφολογικα και λειτουργικα εννοω. μην αρχισετε να μου λετε για εξκλουσιβς και κλειστα/ανοιχτα συστηματα η οπως τα λενε...

επισης δεν πρεπει να φοβομαστε τις λεξεις. οπως κι αν το πουμε: "μηχανακι", "πλατφορμα" η "υβριδιο", αν ειναι κονσολα, ειναι κονσολα. μην κοροιδευουμε τους εαυτους μας. και μην απανταμε στα πλεον χιλιοειπωμενα "επιχειρηματα" των κονσολαδων με απολογητικο τροπο και θεωρωντας οτι η απαντηση τους ειναι το ντεκ, γιατι ετσι ειναι σαν να τους δινουμε υποσταση και κυρος, ενω τα απαξιωναμε τοσα χρονια λεγοντας οτι το πισακι μας ειναι η "μητερα πλατφορμα" και δεν βλεπει κανεναν.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
@Χειρομαλάχτης Μορφολογικά είναι σαν handheld κονσόλα, δηλαδή έχει δικό του interface/λειτουργικό και παίζεις χωρίς να χρειάζεσαι άλλα περιφερειακά, οθόνες κτλ.
Οι ειδοποιοί (το λέω καλά?) διαφορές είναι σε όλα τα υπόλοιπα, που δεν θέλεις να σου πούμε.

Για μένα αυτό που κυρίως κερδίζει ο μέσος PC gamer, είτε θέλει να επενδύσει σε Deck είτε όχι, είναι ότι αν καθιερωθεί (που ήδη φαίνεται να συμβαίνει) και αν οι AAA εταιρείες θέλουν να παίξουν μπάλα (μεγάλο "αν" αυτό) τότε το hardware του Deck δημιουργεί ένα καλό baseline, ένα σημείο αναφοράς, που ίσως οδηγήσει σε λογικότερες απαιτήσεις και optimization. Από εκεί και πέρα είναι και καλό entry point για τον πιο φιλοπερίεργο gamer, ο οποίος δεν θέλει τους περιορισμούς των κονσολών αλλά τον απωθεί και το χιλιάρικο+ του PC gaming. Με 3-4 κατοστάρικα αποκτά μια συσκευή που και πρόσβαση σε τεράστια γκάμα παιχνιδιών του δίνει, και του ανοίγει τον δρόμο να μάθει και να πειραματιστεί σκαλίζοντας το software. Νομίζω από εκεί προκύπτει εν μέρει και ο παραλληλισμός του Ναυάρχου με τα home computers.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
οκ. πηρα τις απαντησεις οτι ειναι PC/χαντχελντ κονσολα 🤔

και προχωρω σε επομενη ερωτηση. εγω που δεν ταξιδευω/χρειαζομαι καποιου ειδους φορητότητα κι εχω ντεσκτοπ στην ανεση του σπιτιου μου, γιατι να το προτιμησω? ή μαλλον θεωρειτε/αι οτι ειναι προτιμοτερο να αγορασω αυτο αντι για ντεσκτοπ πισί και γιατι?

και επισης, αν υποθεσουμε οτι αυτη η αγορα ειναι η πρωτη μου επαφη με τον χωρο των γκειμς και της πληροφορικης, ειλικρινα τι θεωρειτε πιο πιθανο ως επομενη αγορα? ν αγορασω ντεσκτοπ πισι ή "καθαρη" κονσολα??

θενκς ιν αντβανς.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δεν είναι handheld κονσόλα. Είναι καθαρό PC, χωρίς αστερίσκους. Έχει handheld form factor και ενσωματωμένες συσκευές εισόδου και εξόδου. Τρέχει μια Arch-based desktop Linux διανομή με KDE Plasma σαν desktop environment και ένα skinned handheld mode για να διευκολύνει το input όταν χρησιμοποιεί κανείς τις built-in συσκευές εισοδου.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,702
αν υποθεσουμε οτι αυτη η αγορα ειναι η πρωτη μου επαφη με τον χωρο των γκειμς και της πληροφορικης, ειλικρινα τι θεωρειτε πιο πιθανο ως επομενη αγορα? ν αγορασω ντεσκτοπ πισι ή "καθαρη" κονσολα??
Δεν ξέρω αν είναι πιο πιθανό να αγοράσεις ντέσκτοπ ή «καθαρή κονσόλα» αλλά σίγουρα είναι πιο πιθανό να αγοράσεις ντέσκτοπ αντί για κονσόλα από ότι ήταν πριν. (δηλαδή κάποιος που είχε πιθανότητα να αγοράσει 90% κονσόλα, μετά μπορεί να έχει πάει στο 60%, πάλι είναι πιο πιθανό αλλά λιγότερο)

. εγω που δεν ταξιδευω/χρειαζομαι καποιου ειδους φορητότητα κι εχω ντεσκτοπ στην ανεση του σπιτιου μου, γιατι να το προτιμησω? ή μαλλον θεωρειτε/αι οτι ειναι προτιμοτερο να αγορασω αυτο αντι για ντεσκτοπ πισί και γιατι?
Κάποιος που περνά χρόνο στον υπολογιστή του είναι πολύ πιθανό να θέλει να παίξει τα παιχνίδια του οπουδήποτε αλλού εκτός από καθισμένος στον υπολογιστή.

οκ. πηρα τις απαντησεις οτι ειναι PC/χαντχελντ κονσολα
Όσο βρίσκεσαι σε gaming mode και αν το μόνο που κάνεις είναι να παίζεις συμβατά παιχνίδια στο steam δεν χρειάζεσαι ποτέ να το εγκαταλλείψεις, είναι από κάθε πρακτική άποψη κονσόλα. Αν πας σε desktop mode (δηλαδή linux/kde) τότε είναι PC.

σημείωση το δεν χρειάζεται ποτέ να πας desktop mode είναι μια σημαντική διαφορά από τα windows. Στα windows έχεις να αντιμετωπίσεις τα windows θες δεν θες. Το λογισμικό που βάζει η Asus δεν σε καλύπτει και το Lenovo είναι ακόμα χειρότερο σε αυτό.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,702
Για games που απαιτούν m+kb, τα πράγματα ζορίζουν. Ναι μεν bluetooth αλλά δεν είναι κι ό,τι πιο πρακτικό και προϋποθέτει και τα κατάλληλα περιφερειακά.
Σημείωση, μπορείς να βάλεις ένα dock (που ουσιαστικά είναι απλώς ένα hub με κατάλληλα χαρακτηριστικά) και να συνδέσεις ό,τι θες με usb/ethernet/hdmi.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,702
Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά όταν συστήματα όπως το ASUS ROG STRIX και το LENOVO LEGION είναι καλύτερα από το STEAM DECK ο καταναλωτής μάλλον προς τα εκεί θα στραφεί.
Καλά οι «καταναλωτές» δεν είναι και τα πιο λογικά όντα οπότε το «καλύτερο» δεν είναι καν επιχείρημα για το πού στρέφονται.

Αλλά το Steam Deck έχει σοβαρά πλεονεκτήματα. Εργονομία, είναι πολύ πιο πλήρες και με καλύτερα κρατήματα από το asus και πολύ ελαφρύτερο από το lenovo. SteamOS, μπορεί κάποιος να το αντιμετωπίσει ως κονσόλα, Το LCD είναι πάρα πολύ πιο φθηνό, και το OLED είναι επίσης πιο φθηνό και έχει OLED οθόνη, πολύ μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και αθόρυβο. Η Valve το έχει φέρει πολύ κοντά στην εμπειρία τού Switch από αυτές τις απόψεις αλλά με πολύ καλύτερες επιδόσεις από το switch και με έναν απίστευτα μεγαλύτερο κατάλογο παιχνιδιών.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
Δεν ξέρω αν είναι πιο πιθανό να αγοράσεις ντέσκτοπ ή «καθαρή κονσόλα» αλλά σίγουρα είναι πιο πιθανό να αγοράσεις ντέσκτοπ αντί για κονσόλα από ότι ήταν πριν. (δηλαδή κάποιος που είχε πιθανότητα να αγοράσει 90% κονσόλα, μετά μπορεί να έχει πάει στο 60%, πάλι είναι πιο πιθανό αλλά λιγότερο)

ενταξει, αυτο ειναι καθαρα υποθετικη απαντηση σ ενα υποθετικο βεβαιως ερωτημα, αλλά τι σε κανει να πιστευεις οτι καποιος που θα συνηθισει να παιζει τα κειμς αβαδιστα, χωρις ινστωλ (καλα, αυτο το βγαλα απ τον γκωλο μου, η αληθεια ειναι πως δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω πως γινεται το γκειμινγκ στο ντεκ) κλπ, με το κοντρολερ του ντεκ, θα παει μετα σε ποντικι/πληκτρολογιο και σ ενα ξενο περιβαλλον? πολυ πιο κοντα σ αυτο που θα εχει συνηθισει, νομιζω βρισκεται η κονσολα.

οχι οτι με νοιαζει βεβαιως, μην δωκω αυτη την εντυπωση.. παντα θεωρουσα εντελως παιδικη την "διαμαχη" κονσολοπεζαντς οπως τους λεγατε (ελεγαν) με την "μητερα πλατφορμα"... εμενα μ αρεζει το κειμινγκ και σεβομαι οποιον εχει το ιδιο χομπυ οπου κι αν το εξασκει.
απλα, δεν ξερω για ποιον λογο προσπαθουμε ν αποδειξουμε οτι το ντεκ θα ωφελησει με καποιον τροπο το pc. δεν το βλεπω.

Κάποιος που περνά χρόνο στον υπολογιστή του είναι πολύ πιθανό να θέλει να παίξει τα παιχνίδια του οπουδήποτε αλλού εκτός από καθισμένος στον υπολογιστή.

δεν ξερω, οι δεινοσαυροι που συναναστρεφομαι κι εγω, πιστευουμε το ακριβως αντιθετο. οποιος περνα χρονο στον υπολογιστη θελει να παιζει τα κειμς του μονο στον υπολογιστη. θελω να πω ειναι κι αυτη μια εμπειρικη, υποθετικη κουβεντα που εξαρταται απολυτως απ τα προσωπικα βιωματα του καθενού, νομιζω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
εμενα μ αρεζει το κειμινγκ και σεβομαι οποιον εχει το ιδιο χομπυ οπου κι αν το εξασκει.
το gaming στα κινητά στέλνει χαιρετισμούς :p
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Η μονη επιφυλαξη που θα μπορουσε να εχει καποιο ατομο μετριας γνωσης των pc και να το αποτρεψει να στραφει στο steam deck, ειναι η πραγματικοτητα των περιορισμων στη παραμετροποιηση των σωθικων του.

Ομως υπαρχουν μερακληδες ανθρωποι εκει εξω που ηδη κανουν παπαδες βαζοντας και αλλαζοντας πραματα και θαματα μεσα στο μηχανακι (ακομη gpu δεν εχουν πριονισει, αλλα its getting there). Απο τη στιγμη που υπαρχουν αυτοι οι πρωτοποροι ανοιγει ο δρομος για πειραγμα και για τους μη ειδικους.

Και οπως πολυ σωστα εγραψε και ο @Admiral , η σωστη στιγμη ειναι τωρα με τις εταιρειες να τα εχουν διαλυσει ολα στο τομεα των καρτων γραφικων πχ.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
θα παει μετα σε ποντικι/πληκτρολογιο και σ ενα ξενο περιβαλλον? πολυ πιο κοντα σ αυτο που θα εχει συνηθισει, νομιζω βρισκεται η κονσολα.

Κάποιος που θα έχει αγοράσει ήδη games στο steam, πιθανότατα θα πάει στο PC πιο εύκολα από το να περάσει στις κονσόλες και να πρέπει να τα ξανα-αγοράσει. Και εκεί θα βρεθεί στο γνώριμο περιβάλλον του steam, που με το big picture μπορεί να μπαίνει κατευθείαν σε κάτι που μοιάζει με το deck 9χωρίς να έχω δει deck από κοντά βέβαια) Επίσης το PC δεν σημαίνει απαραίτητα mouse/keyboard.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,380
Τέθηκαν πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα, συγγνώμη προκαταβολικά για το μέγεθος του post λόγω των πολλαπλών quotes.

Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά όταν συστήματα όπως το ASUS ROG STRIX και το LENOVO LEGION είναι καλύτερα από το STEAM DECK ο καταναλωτής μάλλον προς τα εκεί θα στραφεί.

Σίγουρα και αυτά τα μηχανήματα έχουν την θέση τους στην αγορά και αποτελούν επέκταση του ευρύτερου PC gaming ecosystem. Νομίζω ότι τελικά το Steam Deck θα αποδειχθεί πιο δημοφιλές λόγω χαμηλότερου κόστους και πιο ομαλής εμπειρίας χρήστη. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα διαμορφωθεί η αγορά όταν το SteamOS γίνει διαθέσιμο σε όλους.

Το deck για απαιτητικά ΑΑΑ (ή και ΑΑ) που θες να χαρείς γραφικάρες™ και 60+ frames απλά δεν στις περισσότερες περιπτώσεις, οπότε συμβιβάζεσαι με την ιδέα ότι θα παίζεις με λίγες ή πολλές παραχωρήσεις στα settings, αν κινηθείς προς τα εκεί.

Σαφώς, άλλωστε αυτός είναι ο λόγος που στο άρθρο τόνισα την σημασία του Steam Deck για το budget κομμάτι της αγοράς. Κάποιος που έχει PC-θηρίο σε στυλ Shredder και θέλει υψηλή ποιότητα γραφικών προφανώς δεν θα έχει ως κύρια συσκευή για gaming το Steam Deck. Ωστόσο, στα χαμηλά στρώματα της αγοράς που ούτως ή άλλως παίζεις σε medium-low και χαμηλά framerates, η φορητότητα γίνεται ισχυρό πλεονέκτημα. Άσε που στην μικρή οθόνη του Steam Deck πολλές ατέλειες των low graphics "κρύβονται”.

Για games που απαιτούν m+kb, τα πράγματα ζορίζουν. Ναι μεν bluetooth αλλά δεν είναι κι ό,τι πιο πρακτικό και προϋποθέτει και τα κατάλληλα περιφερειακά.

Πιστεύω ότι τα πράγματα ζορίζουν μόνο στην περίπτωση του competitive multiplayer που οπωσδήποτε πρέπει να συνδέσεις πληκτρολόγιο και ποντίκι. Για όλα τα υπόλοιπα, μιλώντας εκ πείρας ως χρήστης Steam Controller, τα touchpads επαρκούν ως λύση.

σχωρεστε με, αλλά δεν εχω καταλαβει ακομα και ρωτω ειλικρινως.
σε τι διαφερει αυτη η συσκευη απο μια κονσολα?

Καλό ερώτημα, η απάντηση εξαρτάται εν πολλοίς από το ποια θεωρεί κανείς ότι είναι τα κύρια χαρακτηριστικά μιας κονσόλας. Π.χ. αν κάποιος πιστεύει ότι κονσόλα είναι η συσκευή η οποία προορίζεται από τον κατασκευαστή για gaming, τότε εύκολα μπορείς να πεις ότι το Steam Deck είναι κονσόλα.

Το δικό μου κριτήριο έχει προκύψει από κάτι που είχα διαβάσει πολύ παλιά σε ένα editorial στο PC Master (μιλάμε για τέλος 80s-αρχή 90s). Ο συντάκτης τότε παρατηρούσε την επέκταση της χρήσης του PC στο ευρύ κοινό και αναρωτιώταν αν κάποια στιγμή η λέξη "κομπιουτεράς" (με την έννοια του χομπίστα power user, όχι του τεχνικού) θα έμοιαζε τόσο αστεία όσο το "πλυντηριάς" ή "τηλεορασάς".

Αναλογιζόμενος λοιπόν γιατί δεν μπορείς να είσαι power user ενός πλυντηρίου αντιλήφθηκα την διάκριση μεταξύ system και appliance. Μεταξύ δηλαδή μιας συσκευής που σου επιτρέπει να κάνεις ότι θέλεις με αυτή και μιας άλλης που έχει αυστηρά ορισμένο τρόπο χρήσης και ο κατασκευαστής απαγορεύει οτιδήποτε άλλο. Για μένα αυτή είναι η διάκριση μεταξύ PC και κονσόλας, η ελευθερία ή μη να χρησιμοποιησεις την συσκευή όπως εσύ θέλεις.

και προχωρω σε επομενη ερωτηση. εγω που δεν ταξιδευω/χρειαζομαι καποιου ειδους φορητότητα κι εχω ντεσκτοπ στην ανεση του σπιτιου μου, γιατι να το προτιμησω? ή μαλλον θεωρειτε/αι οτι ειναι προτιμοτερο να αγορασω αυτο αντι για ντεσκτοπ πισί και γιατι?

Όχι, αν σε εξυπηρετεί το desktop τότε σαφώς δεν έχει νόημα να πάρεις Steam Deck. Τόσο το Steam Deck όσο και τα υπόλοιπα PC handhelds επεκτείνουν το υπάρχον οικοσύστημα του PC gaming, δεν το αντικαθιστούν.

και επισης, αν υποθεσουμε οτι αυτη η αγορα ειναι η πρωτη μου επαφη με τον χωρο των γκειμς και της πληροφορικης, ειλικρινα τι θεωρειτε πιο πιθανο ως επομενη αγορα? ν αγορασω ντεσκτοπ πισι ή "καθαρη" κονσολα??

Desktop, διότι όλη σου η βιβλιοθήκη παιχνιδιών θα μεταφερθεί αυτούσια στο νέο σύστημα ενώ αγοράζοντας κονσόλα ξεκινάς από την αρχή.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
και προχωρω σε επομενη ερωτηση. εγω που δεν ταξιδευω/χρειαζομαι καποιου ειδους φορητότητα κι εχω ντεσκτοπ στην ανεση του σπιτιου μου, γιατι να το προτιμησω?

Γιατί μπορεί να θες να το παίξεις στο κρεβάτι... :Ρ
 
Top Bottom