What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Alaloth ο Χειρομαλάχτηθ

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
ενταξει, το πιο πθανο ειναι οτι αυτοι οι κακοι, σοβαροί, ωριμοι αθρώποι, οι αντμινς θ αλλαξουν τον τιτλο του θρεντ σε κατι πιο πεζο οπως Alaloth - Champions of The Four Kingdoms. τι να κανεις τωρα? να κατσεις να μαλωσεις?

με το σερτς δεν ηβρα δικο του θρεντ, οπότε ανοιγω. γιατι πειστηκα οτι κατι καλο ως πολυ καλο ερχεται. το χαμε ξεχωρισει και το αναφεραμε σε αλλα θρεντς το παιγνιδι, αλλά καλυτερα να εχει την δικη του γωνιτσα, μιας και ειμαστε πια στο ετος κυκλοφοριας (αν και δεν αναφερεται συγκεκριμενη ημερομηνια και κορωνιος και δυσκολιες κλπ κλπ) συμφωνα με τους ντεβς. ενταξει, δεν σχιζωμε σε μικρα κομματακια την ρομπ ντε σαμπρ μας, απλα ειναι για μενα το πιο αναμενομενο αρπιγκι του ετους. ολα τ αλλα καποιο στραβο εχουν (π.χ. λαθος σετινγκ, ή δεν ειναι φανταζυ, ή ειναι tb (φτου φτου, κακες λεξεις) κλπ κλπ)

η αφορμη για το ανοιγμα του θρεντ ηταν οτι καμανε ενα ΑΜΑ και υπαρχουν μαζεμενα οσα θα ηθελε/επρεπε καποιος να ξερει για το γκειμ.
ας βαλω και μια σκρην για ομορφια, και τσουπ, νατο το θρεντ.



db6037b417309d1233afce692e49b0a8c2e3121d.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
ενταξει, το πιο πθανο ειναι οτι αυτοι οι κακοι, σοβαροί, ωριμοι αθρώποι, οι αντμινς θ αλλαξουν τον τιτλο του θρεντ σε κατι πιο πεζο οπως Alaloth - Champions of The Four Kingdoms. τι να κανεις τωρα? να κατσεις να μαλωσεις?

I'm sure we can work something out.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Βέβαια είναι και το παρασκήνιο με την απομάκρυνση του Avellone και την τροποποίηση/αφαίρεση των μερών που έχει συμβάλλει (χωρίς εκείνος να έχει καταδικαστεί ακόμα), το οποίο το λες και υποκρισία για άτομα που διατείνονται ότι δεν κοιτάνε πέρα από τα games, αλλά τεσπά.
Επίσης πρόσφατα για κάποιο ανεξήγητο λόγο έσβησαν όλα τα κανάλια από το discord τους, πέρα από το welcome και το announcements, που ούτως ή άλλως δεν μπορείς να ποστάρεις. Θα δείξει...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Βέβαια είναι και το παρασκήνιο με την απομάκρυνση του Avellone και την τροποποίηση/αφαίρεση των μερών που έχει συμβάλλει (χωρίς εκείνος να έχει καταδικαστεί ακόμα), το οποίο το λες και υποκρισία για άτομα που διατείνονται ότι δεν κοιτάνε πέρα από τα games, αλλά τεσπά.
Η gaming βιομηχανια εχει καταντησει σαν ... ναι, υπαρχει ηδη θεμα για την γκρινια και τα δραματα τους.
Μπορω να πω οτι ενα απλο screenshot με ενθουσιασε.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
δεν ηξερα αυτη την εξελιξη για το διωξιμο του αβελόνε.

γκεημγουάιζ, δεν νομιζω να εχει αντιχτυπο (για μενα), γιατι ειδικα τελευταια, δυστυχως, δεν εχω εντυπωσιαστει απ οσα εχει κανει κι εχω δει.

κατα τ αλλα ομως, και οφτοπικ, τραγικη αποφαση. ας μην γραψω τα κατεβατα που με πνιγουν για το #μητού, γιατι ολα τα σεντονια που χω φτιασει μεχρι σημερα, ωχριουν σε κομπάριζο. απλα να πω οτι θεωρω απιστευτο, μολις ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΕΙ καποιος (χωρις οποιαδηποτε μορφη δικης, περα απ την δικη του φουμπου) να τρεχουν ολοι να εξαφανιζουν οτιδηποτε δικο του, σα να μην υπηρξε ποτέ.
νταουνραιτ τρομακτικο, πιο τρομακτικο κι απ την γυμνη ρογα του πράιμ πιστευω.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
ναι ρε λούκας, μαζι σου....
πες μας ομως περιπου και ΠΌΤΕ θα γινει αυτο.
αυτο μας καιει κι οχι αν το χαρει πρωτα ο αδμιραλ η ο Παναγιωτατος.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
ολοκληρο κατεβατο, και αποφευγουν οποιαδηποτε αναφορα σε ημερομηνια κυκλοφοριας. ενω ολο και προσθετουν πραγματα....
καλα θα παει αυτο..

σε αλλα νεα, απ αυτα που διαβασα:
μ αρεζει ο τεραστιος χαρτης.

δε μ αρεζει:
- οτι ειναι μισόκλειστος ο κοσμος κι οχι ανοιχτος οπως πιστευα.
("...You just see pawns on the map when you move, so you’re not supposed to ride a mount in real time...." (το σιχαινομαι αυτο, βλεπεις τα σημαδακια να κουνιουνται και μετα σε βαζει σε μια οθονη για μαχη η διαλογο και μετα παλι σημαδακια στον χαρτη.... α ρε μπαλντου γκει (το πασοκικο, το ορθοδοξο...), α ρε ντιβάι ντιβίνιτυ ακομα ακομα....))
- υπαρχει durability στα οπλα
- απ οτι καταλαβαινω περιορισμενο ινβεντορυ ("...you can’t always be carrying around 10 different types of armor or 5 different weapons..." σέζ χου, ρε μεγαλε?? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ?? δεν εχεις παιξει αρπιγκι τα τελευταια τριαντα χρονια?? )
- ΛΑΣΤ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΟΤ ΛΗΣΤ, γαμω τους νεωτερισμους μου μεσα, δεν μπορεις λεει να εχεις προσβαση στο ινβεντορυ κατα τη διαρκεια της μαχης. αχά, γαμάτο, πολυ λογικο. ΩΣΤΟΣΟ, κατα την διαρκεια της ιδιας μαχης, θα μπορεις λεει να πιεις ποσονς ή να φας (λογικοτατο. δεν ανοιγεις ινβεντορυ, που το βρισκει κακο πραμα ο ντεβ, του χαλαει το ιμερσο ισως, οχι... απλα καθεσαι κειχαμω σε μια γωνιτσα και λες στον εχθρο κατσε να τσιμπησω κατιτις. αυτο δηλαδη στεκει, ας πουμε, συμφωνα με την λογικη του).


τουλου/ντουρου: αποσυρω επισημως τον ακρατο ενθουσιασμο μου και τον υποβιβαζω σε απλο ενδιαφερον.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,238

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
- ΛΑΣΤ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΟΤ ΛΗΣΤ, γαμω τους νεωτερισμους μου μεσα, δεν μπορεις λεει να εχεις προσβαση στο ινβεντορυ κατα τη διαρκεια της μαχης. αχά, γαμάτο, πολυ λογικο. ΩΣΤΟΣΟ, κατα την διαρκεια της ιδιας μαχης, θα μπορεις λεει να πιεις ποσονς ή να φας (λογικοτατο. δεν ανοιγεις ινβεντορυ, που το βρισκει κακο πραμα ο ντεβ, του χαλαει το ιμερσο ισως, οχι... απλα καθεσαι κειχαμω σε μια γωνιτσα και λες στον εχθρο κατσε να τσιμπησω κατιτις. αυτο δηλαδη στεκει, ας πουμε, συμφωνα με την λογικη του).
Στο BG που ανέφερες, μπορούσες μεν να μπεις στο inventory και ακόμα και να αλλάξει πανοπλίες (το οποίο δεν είναι ρεαλιστικό) μέσα στη μάχη, αλλά πέρναγε ο χρόνος αν θυμάμαι καλά. Στο 2 από την άλλη έκανε pause αλλά δε μπορούσες να βγάλεις πανοπλία - όχι και τόσο τυχαίο tag επιβεβαίωσης @Northlander - κάτι που θεωρώ ρεαλιστικό. Όσο για το potions, αν σκεφτούμε ότι πρόκειται για μάχες με actions καμουφλαρισμένα σε γύρους - 6 δεύτερα, δε μου φαίνεται παράλογο να ανοίξεις ένα potion και να πιείς σε αυτό το χρόνο. Από quickslot πάντα, που "μεταφράζεται" στο ότι το έχεις πρόχειρο και δεν ψαχουλεύεις μέσα στο σάκο.
Άλλωστε στο Alaloth δεν χειρίζεσαι ομάδα για να μοιράζεις consumables κλπ. στους άλλους οπότε δεν είναι και τόσο τραγικό.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Δεν μπορείς να βγάλεις πανοπλίες μέσα στη μάχη, και είναι λογικό. Αυτά σε Diablo κτλ
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
εχμ, συνηθιζω να μην εχω μονο πανοπλιες στο ινβεντορυ. το να αλλαξω π.χ. οπλα στην μεση της μαχης το βρισκω το ιδιο ρεαλιστικο με το να πιω ενα ποσιον, δηλαδη ΚΑΘΟΛΟΥ. αρα πρεπει να μπορω να τα κανω και τα 2. ή κανενα απ τα 2. το κουικσλοτ ειναι ενας μηχανισμος που διευκολυνει τον παικτη, αλλά αυτο δεν αναιρει τον παραλογισμο του.

εχουμε πει πολλες φορες οτι το ειδος των παιγνιδιων που μας αρεζουν και παιζωμε (rpg) εχουν παραδοχες που κακο ειναι να μην τις πειραζουμε γιατι θα μπλεξουμε τα ορια της πραγματικοτητας και του φανταστικου, και τελικα τους μηρούς μας.
δεν αντεχω να αντιμετωπιζει ο ντεβ με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ τροπους/μηχανισμους, παρομοια πραγματα. δηλαδη αφου μ αφηνεις να κουβαλαω μαζι μου 973 κιλα, που ειναι εντελως παραλογο, ασε με ν αλλαξω και οπλα η ρουχαλακια η να φαω τον αγλεορα την ωρα της μαχης, που ειναι παρομοιως παραλογο.
αλλά μην τα διαχωριζεις.
αυτο.

επισης τα "επιχειρηματα" μου, δεν βασιζονται σε καποιο λωρ, γιατι δεν μ ενδιαφερει/δεν το γνωριζω/δεν με απασχολει. παιζω ενα πισι κέιμ και οσες ομοιοτητες κι αν εχει μ ενα πεν εν πειπερ επιτραπεζιο, ειναι πολυ πολυ διαφορετικο λογω μεσου και μπορει να αποφυγει καποιους περιορισμους του ρουλσετ, νομιζω.
π.χ., αληθεια δεν το ξερω και ρωτω: το κουικσλοτ υπαρχει ως εννοια σε καποιο ρουλσετ?
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
π.χ. οπλα στην μεση της μαχης το βρισκω το ιδιο ρεαλιστικο με το να πιω ενα ποσιον, δηλαδη ΚΑΘΟΛΟΥ.
Δεν μου φαίνεται παράλογο να κάνεις μια εναλλαγή μεταξύ 2 όπλων στο χρόνο που λέμε (βλ πιο κάτω). Τώρα εντάξει, αν προσπαθείς να κάνεις swap 5-6 διαφορετικά, εκεί ξεφεύγει το πράγμα.
π.χ., αληθεια δεν το ξερω και ρωτω: το κουικσλοτ υπαρχει ως εννοια σε καποιο ρουλσετ?
Στα επιτραπέζια από όσο γνωρίζω όχι, τουλάχιστον δε θα το δεις με αυτή τη λέξη. Το αντίστοιχο quickslot στα pnp είναι να έχεις κάποια ζώνη, τσέπες πάνω στο armor κλπ. Για παράδειγμα μία ζώνη με θήκες για 4-5 potions ή ένα θηκάρι για το σπαθί στην πλάτη κι ένα σφυρί χύμα να κρέμεται από τη ζώνη.
Από εκεί και πέρα, ok συμφωνώ είναι και τι ψάχνεις στα rpg. Δε με ενοχλεί να έχουν μια δόση ρεαλισμού σε κάποιες παραμέτρους αρκεί να μην πάνε σε φουλ χαρντκορ αυτισμό (ας πούμε, αντοχή όπλων καλή ώρα αλλά να στομώνουν μετά από 5 μάχες ξέρω γω).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537

ναι, δεν λεω, καλα νεα. αλλά οχι μεγαλε μου, εχεις εξαφανιστει για οποιους λογους ενα εξαμηνο και πανω, οχι, δεν θα ακολουθησεις τωρα το πλανο που ειχες τόοοτε, δεν θα μας δινεις λιγα λιγα ψιχουλακια. τωρα θα επρεπε, νομιζω, να μπεις all in, δηλαδη αυτο που γραφεις οτι μετα απο ωριμη σκεψη, αποφασιζεις να μην κανεις.
επειδη λοιπον εγω ειμαι μυστηριο τρενακι (τσαφ τσουφ) αγνοω την υπαρξη σου μεχρι το πρωτο τουλαχιστον τριλεπτο τρειλερ και την ανακοινωση ημερομηνιας κυκλοφοριας. οπως δεν περιγραφεις εσυ τα οποια προβληματα που λες οτι ειχες (δεν ειναι προσωπικα δεδομενα, συμμετεχεις σε μια βιομηχανια με τις καλες και τις στραβες, γινε πιο συγκεκριμενος, το αντεχουμε) ετσι κι εγω, μακρια κι αγαπημενος μεχρι το ρηλήζ.

ενταξει ειμαστε? ενταξει ειμαστε.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Ε τώρα όμως το παράκαναν κομματάκι στο cockteasing, Summer 2022 θα μπορούσε να σημαίνει κυκλοφορία μεθαύριο ξερωγώ. Αλλά ακόμα και Αύγουστο να σημαίνει, αν όντως το release είναι τόσο κοντά, δώσε ημερομηνία να τελειώνουμε.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Θεωρώ ότι η "κυκλοφορία" περισσότερο ως Early Access είναι. Έχουμε επαφή με τους devs απευθείας, μπορεί να ρίξω ανιχνευτικές ερωτήσεις, αλλά η σιωπή τους για βασικά ζητήματα ειδικά μετά το reorganisation/IP re-buy κτλ είναι ανησυχητική. Πέραν ότι εξακολουθούν να προωθούν το παιχνίδι σχεδόν αποκλειστικά μέσω Twitch/Discord.
 
Top Bottom