What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ΑΜD CPUs - Νήμα συζήτησης

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,380
ότι να 'ναι η AMD ώρες ώρες...


Το είδα το video, μπράβο στο Hardware Unboxed που δεν μάσησε τα λόγια του. Το μόνο θετικό με το PC hardware τελευταία είναι ότι υπάρχουν μέσα που δεν διστάζουν να κάνουν σκληρή κριτική, με πρώτο βέβαια το Gamers Nexus.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
και πες η L3 cache πάει στο διάολο, εδώ δεν έχει καν υποστήριξη για PCIe 4.0 που είναι καταστροφικό για κάποια setup.
Τώρα θα μου πεις δεν ξέρεις τι παίρνεις; ε δε είναι όλοι τόσο tech savvy, θα την πατήσει ο "κάτι άκουσα, κάτι είδα, μου είπε και ένας φίλος" πολύ εύκολα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,677


Δεν είναι τίποτε σοβαρές ευπάθειες, με ένα bios update είστε καλυμμένοι.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Έβγαλα τις προάλλες την 6800XT και πέταξα πάνω στο σύστημα μια 7900XTX. Λόγω μιας αβλεψίας χρειάστηκε να κάνω bios flash το οποίο βέβαια ακύρωσε τις CL30 expo ρυθμίσεις που είχα πιο πριν (7800X3D, g.skill DDR5 6000). Στην επιστροφή έτρεξα Diablo IV για δοκιμή της κάρτας. Πρόσεξα ότι στην πόλη με high-ultra γραφικά έδινε 213fps στα 1440p. Πηγαίνοντας στο bios επανέφερα τις expo ρυθμίσεις και ξαναεβαλα το Diablo. Αυτή τη φορά με τα ίδια settings χτυπούσα το limiter (240fps) τον οποίο έχω γιατί το μόνιτορ είναι 240hz ούτως ή άλλως. Αφαιρώντας το η μπίλια έκατσε στα 277fps. Μιλαμε για 30% ανώτερο framerate απλά και μόνο με ρύθμιση της RAM. Και οι X3D επεξεργαστές όπως αποδυκνειεται χρειάζονται γρήγορη RAM για να αποδώσουν σωστά
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
πολλά if δεν μαζεύτηκαν όμως; τι απέγινε το plug n play :p
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Θα παω στις επομενες εβδομαδε στο πλαισιο για να παρω χαρτια γιατον εκτυπωτη γιατι τελειωνουν. Και αφου θα παω θα δω τι επεξεργαστες και μητρικεες εχει. λεω αν εχει καποιον Ryzen 7800 XD να αλλαξω επεξεργαστη μνημη και μητρικη. Σε αυτην την περιπτωση θα παρω Ryzen 7800XD 32 GB DDR5 6000 MHZ και 670 μητρικη. Το θεμα ειναι ομως τι ανεμιστηρακι να παρω . Εδω προτεινουν το ΑΚ 620 ZERO αλλα ειναι 160 mm ενω το κουτι χωραει μεχρι 120 mm Aero-800 - AeroCool οπως και το NOCTUA H15
Υπαρχει μικτροτερο ανεμιστηρακι για αυτον τον επεεξεργαστη σετετοιο κουτι η θα πρεπει να το αλλαξω και αυτο?
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
έτσι την πάτησα κι εγώ τις προάλλες, ενα usb στικάκι μπήκα να πάρω, λέω ας χαζέψω λιγο, έφυγα με 2k PC στον ώμο.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Την Τριτη θα παω στο Πλαισιο να παρω μελανι για τον εκτυπωτη. Αν εχει μεινει καποιος Ryzen 7000ΧD θα τον παρω. Για μητρικη απο οτι ειδα ολες οι χ670 κανουν και μνημη προτεινουν 32 GB 6000 MHZ. Το θεμα ειναι μην χρειαστει καλυτερο τροφοδοτικο γιατι παραλιγο να το αλλαξω πηρα την RX 6700XT επειδη θελει(η red devil) 700watt και πανω και αυτο ειναι 750. Αρα μπορει να χρειαστει μετα να παρω ενα 1200 watt αμα δεν φτανουν τα 750 για επεξεργαστη απο ryzen 7900 και παινω. Αν δεν εχει μεινει καποιος ryzen 700xd τοτε λογικα απο την επομενη γενια με τους ryzen 9000 αν και αφου υπαρχει λυση για τα windows 11 με το rufus που τρεχουν σε ολους τους επεξεργαστες μπορω να τα βαλω χωρις να αλλαξω επεξεργαστη μνημη και μητρικη.

Τι αναβαθμιση εκανες εσυ Bathory?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Την Τριτη θα παω στο Πλαισιο να παρω μελανι για τον εκτυπωτη. Αν εχει μεινει καποιος Ryzen 7000ΧD θα τον παρω. Για μητρικη απο οτι ειδα ολες οι χ670 κανουν και μνημη προτεινουν 32 GB 6000 MHZ. Το θεμα ειναι μην χρειαστει καλυτερο τροφοδοτικο γιατι παραλιγο να το αλλαξω πηρα την RX 6700XT επειδη θελει(η red devil) 700watt και πανω και αυτο ειναι 750. Αρα μπορει να χρειαστει μετα να παρω ενα 1200 watt αμα δεν φτανουν τα 750 για επεξεργαστη απο ryzen 7900 και παινω. Αν δεν εχει μεινει καποιος ryzen 700xd τοτε λογικα απο την επομενη γενια με τους ryzen 9000 αν και αφου υπαρχει λυση για τα windows 11 με το rufus που τρεχουν σε ολους τους επεξεργαστες μπορω να τα βαλω χωρις να αλλαξω επεξεργαστη μνημη και μητρικη.

Τι αναβαθμιση εκανες εσυ Bathory?

Λοιπόν; Μην μας κρατάς σε αγωνία, είχε μείνει κανείς Ryzen 7000XD στα ράφια; Και αν ναι, πόσους πήρες για εσένα και τα τσιράκια σου;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Θα παω αυριο το απογευμα. Αν εχει μεινει εστω ενας Ryzen 7000 XD θα τον παρω αν ομως εχει μονο τους απλους ryzen 7000 τοτεδ εν θα παρω γιατι αυτοι βγηκαν το 2022 και τωρα εχουμε 2024 ενω οι XD ειναι του 2023.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Πηγα σημερα στο Πλαισιο και πηρα μελανια αλλα δεν ειχε μεινει κανενας RYEN 7000 XD. Oi υπαλληλοι με τους οποιους το συζητησα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να τον αλλαξω αφου το pc ειναι πολυ γρηγορο απο τοτε που πηρα τον MP 600 2TB το 2020 και φορτωνσι τα παντα σε 1 δευτερολεπτο. Μου ειπαν να τον κρατησω μεχρι να σταματησουν να υποστηριζονται τα windows 10 και μετα να αλαλαξω επεξεργαστη μνημη και μητριηκ γιατι τοτε με τα ιδια λεφτα θα παιρνεις καλυτερο επεξεργαστη απο τωρα. Αν και το πιθανοτερο ειναι να βαλω τα 11 με το rufus.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Φυσικά και ξέρουν οι υπάλληλοι στο Πλαίσιο. Κι εγώ αυτούς ρωτάω. Τους ρωτάω μέχρι και με τι χρώμα ρούχο θα συνδυάσω το πράσινο κολλάν μου. 100% ήξεραν τι σου έλεγαν.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,272
Στο Πλαίσιο είχα πάει για λάπτοπ και βγήκα με φούρνο μικροκυμάτων.
 
Top Bottom