What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μπροστά στην πιθανότητα να ασχοληθούμε με επαναλήψεις χιλιάκις αποδομημένων πραγμάτων, καλή χρονιά. Παρακολουθούμε τις εξελίξεις και κρίνουμε.

@vtheofilis για τα πρακτικά, σίγουρα δεν πήγαζε μόνο από τον τομέα γραφικά. Επί του παρόντος, δεν είμαι σίγουρος για τα αίτια. Προφανώς δεν μιλάμε και πάλι αποκλειστικά για το οπτικό κομμάτι, είναι πολλά τα τραϊμπαλιστικά στοιχεία που εμπλέκονται. Κοινό, δημογραφικά/ποιοτικά στοιχεία και υπόβαθρο αυτού έχουν αλλάξει με τα χρόνια. Σε κάθε περίπτωση, το αποτέλεσμα είναι κακό.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
@vtheofilis για τα πρακτικά, σίγουρα δεν πήγαζε μόνο από τον τομέα γραφικά. Επί του παρόντος, δεν είμαι σίγουρος για τα αίτια. Προφανώς δεν μιλάμε και πάλι αποκλειστικά για το οπτικό κομμάτι, είναι πολλά τα τραϊμπαλιστικά στοιχεία που εμπλέκονται. Κοινό, δημογραφικά/ποιοτικά στοιχεία και υπόβαθρο αυτού έχουν αλλάξει με τα χρόνια. Σε κάθε περίπτωση, το αποτέλεσμα είναι κακό.

Δεν νομίζω ότι τα αίτια έχουν αλλάξει ιδιαίτερα με την πάροδο του χρόνου. Το ένα είναι η τάση του ανθρώπου να εντάσσεται σε ομάδες όλων των ειδών και το δεύτερο η κλασική "κόντρα" σε όλων των ειδών τα media και άλλες δραστηριότητες μεταξύ του απλού χρήστη/καταναλωτή και του fan/μύστη.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,429
Σε κάθε περίπτωση, το αποτέλεσμα είναι κακό.

Σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε απόλυτα.

Παρόλο όμως που θεωρώ την κατάσταση στο high-end κομμάτι της αγοράς τραγελαφική, ταυτόχρονα δεν μπορώ να συμμεριστώ τη θλίψη και τον πανικό για το "pc gaming που πεθαίνει". Το κομμάτι του κοινού που θέλει 4Κ/240Hz/Full RT, έχει λόγο να κλαίει με μαύρο δάκρυ, και ή να πληρώσει +40% από τα ήδη πανάκριβα που αγόραζε, ή να ρίξει απαιτήσεις. Την επιλογή να αποχωρήσει από το PC gaming και να αρχίσει το ψάρεμα, ή το Nintendo Switch επειδή το βαλάντιο του ξαφνικά αρκεί για 1440p και όχι 4K, ok, ο καθένας όπως γουστάρει σε τέτοια θέματα, αλλά μόνο ως entitlement μπορώ να τη δω.

Για το υπόλοιπο κοινό (άνετα 90%+) που είχε "200-300 ευρώ" για να κάνει την δουλειά του, το high-end δεν απευθυνόταν ποτέ εκεί, είτε κόστιζε 600 είτε 1200 ευρώ. Το πρόβλημα στα "200-300 ευρώ" είναι πως έχουν γίνει "300-400". Και δεν πρόκειται να πέσει. Και ναι, μαλακία, ποιος θέλει να πληρώνει περισσότερα; Αλλά από εκεί μέχρι το PC gaming ήταν προσιτό και έγινε ξαφνικά συλλήβδην απρόσιτο επειδή το mid-range ακρίβυνε κατά 100 ευρώ, υπάρχει τεράστια απόσταση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Παρόλο όμως που θεωρώ την κατάσταση στο high-end κομμάτι της αγοράς τραγελαφική, ταυτόχρονα δεν μπορώ να συμμεριστώ τη θλίψη και τον πανικό για το "pc gaming που πεθαίνει".

Όποιος πει κάτι τέτοιο ή είναι άσχετος ή εκφράζει κρυφή επιθυμία. Το ότι ο κόσμος αρνείται να αγοράσει την πάριζα για χαβιάρι δεν σημαίνει ότι σταμάτησε να αγοράζει και να παίζει PC games. Μόλις χθες το Steam έσπασε για άλλη μια φορά το ρεκόρ των concurrent users.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Μπορεί κάποιος πλέον, με ένα χιλιάρικο, να στήσει κεντρική μονάδα με αξιοπρεπή επεξεργαστή και entry high lvl GPU πχ 4070; Γιατί πριν μερικά χρόνια γινότανε. Ναι, δεν έτρεχε τα πάντα σε 32Κ με RT σε ορατό και μή φάσμα, αλλά ήταν σύστημα αξιώσεων. Είχες με σχετικά προσιτό κόστος μια αίσθηση High End PC Gaming. Να πούμε και ένα 500άρι για οθόνη, ήχο, ποντίκι-πληκτρολόγιο; 1500 €. Το High End του 'Πριν Αγοράσετε". Γίνετε αυτό σήμερα;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,429
Αυτή τη στιγμή με τιμές skroutz, μπορώ να βγάλω κεντρική μονάδα με NZXT H510 Flow, Ryzen 5600, Asus TUF B550 motherboard, Asus Radeon 6700XT (3070 class), Corsair TX-M 650W, WD Black SN850 1TB Nvme SSD, 16GB GSkill DDR4 3600Mhz με 1100 ευρώ, και είναι προφανές πως δεν έβαλα budget επιλογές, αλλιώς πιθανώς θα μπορούσε να κοπεί και το κατοστάρικο, ίσως και παραπάνω.

Δεν είναι αυτό σύστημα αξιώσεων, με αίσθηση high-end PC gaming?

Ναι, βασίζεται σε hardware που πλέον είναι last-gen, αλλά η επιλογή υπάρχει. Υπάρχει gamer που με αυτό το σύστημα δεν θα καραγουστάρει 1440p gaming τα επόμενα 4 χρόνια? Για 1080p δεν το συζητάω καν, είναι και overkill.

Το ερώτημα δεν είναι αν η Nvidia γαμιέται ή όχι (γαμιέται), αλλά αν αυτό όντως έχει κάνει τόσο το high-end, όσο και το budget-conscious gaming απροσπέλαστο. Για την ώρα, η απάντηση είναι όχι.

Και επίσης, η Nvidia (και όπου την παίρνει, και η AMD) γαμιέται, αλλά να δούμε λίγο και πόσο φτουράει γενικά το χιλιάρικο εν έτη 2023 σε σχέση με το 2015. Ναι, είμαστε συνηθισμένοι στο χώρο της τεχνολογίας να μένουν τα price points σταθερά, αλλά αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει για πάντα κόντρα στις γενικότερες συνθήκες της παγκόσμιας οικονομίας. Μακάρι να ήταν η τιμή της 4070 το πρόβλημα διαβίωσης μας...
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Μπορεί κάποιος πλέον, με ένα χιλιάρικο, να στήσει κεντρική μονάδα με αξιοπρεπή επεξεργαστή και entry high lvl GPU πχ 4070; Γιατί πριν μερικά χρόνια γινότανε. Ναι, δεν έτρεχε τα πάντα σε 32Κ με RT σε ορατό και μή φάσμα, αλλά ήταν σύστημα αξιώσεων. Είχες με σχετικά προσιτό κόστος μια αίσθηση High End PC Gaming. Να πούμε και ένα 500άρι για οθόνη, ήχο, ποντίκι-πληκτρολόγιο; 1500 €. Το High End του 'Πριν Αγοράσετε". Γίνετε αυτό σήμερα;

Όχι με τις τελευταίες κάρτες Nvidia και AMD αυτή τη στιγμή. Με κάρτες προηγούμενης γενιάς γίνεται, όμως δεν το θεωρώ καλό value for money να πληρώσεις launch prices για παλιές πλέον κάρτες. Ίσως βελτιωθεί η κατάσταση όταν ή αν οι εταιρίες κυκλοφορήσουν midrange κάρτες σε λογικές τιμές.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
όμως δεν το θεωρώ καλό value for money να πληρώσεις launch prices για παλιές πλέον κάρτες.
Με δεδομένο ότι υπήρξε στιγμή που η φτηνότερη σύγχρονη κάρτα στο skroutz ήταν μια rx 5500xt στα 800 ευρώ, είμαστε τέλεια τώρα. Και για κάποιον που απλά θέλει να παίζει παιχνίδια το μηχάνημα που προτείναι ο goo είναι σούπερ τέλειο. Και θα κάνω και ακόμα ένα βήμα, όταν η κατάσταση στην «νέα γενιά» είναι τόσο άθλια για μένα απλά δεν υπάρχει οπότε η rx 6000 σειρά είναι η τρέχουσα γενιά, απλά την είχαμε πολύ καιρό σε preview και τώρα είναι κανονικά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
@Great0ldOne δεν έχεις άδικο, αλλά είμαστε σε μια φάση που το να ανέβει η τιμή, είναι απλά κοροϊδία, ε τι να κάνουμε τώρα θα γκρινιάζουμε δεν γίνεται να πάει κάτω αμάσητο.

Δεν είναι δυνατόν με τα λεφτά που πήρα την 5500ΧΤ σήμερα να αγοράζεις χειρότερες κάρτες... 190€ είχα δώσει, καλοκαίρι 2020, μπορούσε να πέσει και παρακάτω.

Σήμερα με 190 παίρνεις:
  • 6500XT χειρότερη σε σημεία πετσόκομμα σε coders/encoders
  • 1630!! 1630 το φελέκι μου που είναι για video playback...
  • 1050Τι τουλάχιστον είναι καλύτερη από την 1630...
  • 1650 με GDDR5 (τυπική nvidia ψάχνει μαλάκες με ένα όνομα, διαφορετικές κάρτες... πολύ διαφορετικές) τουλάχιστον είναι καλύτερη από την 1630...
  • 6400ΧΤ ... οκ γιατί αυτή η κάρτα κοστίζει όσο η 6500 είναι άξιο απορίας. Τουλάχιστον είναι καλύτερη από την 1630 και με διαφορά.
  • 1650 GDDR6, αισθητά καλύτερη από την GDDR5, παραμένει αισθητά χειρότερη από 5500ΧΤ

Αυτές είναι από 180 μέχρι 200φεύγα που είναι το ψυχολογικό μου όριο για να δώσω λεφτά για κάρτα γραφικών, από εκεί και πάνω το μόνο που με σώζει είναι να ψήσω την σύζυγο για 3060 για τα cuda renderers που με ρώταγε τις προάλλες. Αν ακούσει την τιμή ίσως ξαφνικά να φανεί γρήγορο το CPU rendering.

edit: Η επόμενη κάρτα που αξίζει τον κόπο είναι η 6600/6650 κάπου στα 340+€... τεράστιο άλμα κόστους.

Οπότε ναι σόρι, δεν είναι ότι ανέβηκε το χόμπι μου 50€ και ξίνισα απλά, είναι ότι εκεί που τελείωσε το mining rush και είπαμε σωθήκαμε, ξαφνικά είμαστε πάλι στο μηδέν... λόγω κιόλας ότι τους encoders τους θέλω για επαγγελματικούς λόγους, σήμερα θα ήμουν σε αδιέξοδο.
Που είμαι βασικά, η 7790 που έχω στο γραφείο πετάει artifacts, αλλά έχει περισσότερο νόημα να αγοράσω έναν 5600g παρά κάρτα γραφικών. Τουλάχιστον δεν έχω ανάγκη για gaming εκεί.
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Για προσαρμογή στο σήμερα, από το 2019 μέχρι σήμερα ο πληθωρισμός για το ευρώπουλο είναι 13,82% επίσημα. Αν έδινα 1500 x 13.82% € δεν θα γκρίνιαζα. Και ήδη τότε είχαμε ανόδους στις GPU.

H 6700XT, στα 410€ με αρχική τιμή 479$ όταν βγήκε, με την 7700 και τα παράγωγα της στον ορίζοντα, δεν είναι κελεπούρι. Και είναι midrange ( μια καλή midrange, αλλά μέχρι εκεί ). Εγώ μίλησα για Entry High End GPU. Κανονικά, μιλάμε για μια πετσοκομμένη εκδοχή του "μεγάλου" τσιπ, 6800 οπότε.

Και όχι, δεν θέλω να αγοράζω CPU και GPU προηγούμενης γενιάς για νέο σύστημα, Ειδικά για την CPU, έχουμε και αλλαγή σε νέο socket με την νέα γενιά. Ειδάλλως να βάλουμε και τα μεταχειρισμένα στο παιχνίδι...

Έπαιζα και ευχαριστιόμουν και στο Μαναρόχρεπο παιχνίδια, αλλά αυτό δεν πάει να πει πως θα το θεωρούσα αντιπροσωπευτικό της High End PC εμπειρίας. Η οποία πρέπει να προσφέρει ανάλυση, εφέ, και framerate σε επίπεδα ανώτερα από τις τρέχουσες κονσόλες. Αν είναι να δόσω 1500 για να είμαι στα ίδια επίπεδα, το Series X έχει 510€ στο skroutz...

APUs και Steamdecks μεχρι να στρώσει η κατάσταση.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,429
@nitro912gr Γκρίνιαξε, τζάμπα είναι :p.

Πέρα από την πλάκα, έχεις απόλυτο δίκιο, το price point των 200 ευρώ είναι κοροϊδία αυτή τη στιγμή, και εγώ τουλάχιστον δεν είμαι αισιόδοξος ότι αυτό θα αλλάξει. Θεωρώ δεδομένο ότι τα 300 είναι τα νέα 200 σε ότι αφορά τις GPU και τέρμα και τελείωσε, όχι μόνο επειδή οι εταιρίες είναι άπληστες (που είναι), αλλά επειδή όλος ο ντουνιάς πάει κόντρα στο πραγματικά budget-oriented οτιδήποτε. Για εμάς εδώ στην Ευρώπη, ακριβώς πάνω που τελείωσε το mining rush, γύρισε τ' ανάποδα η ισοτιμία ευρώ-δολαρίου και μας τον φόρεσε ασάλιωτα, χωρίς να ευθύνονται Nvidia/AMD.

Οι αυξομειώσεις είναι έντονες. Πριν δύο βδομάδες έβρισκες Ryzen 5600 130 ευρώ και τώρα κάνει 160, Radeon 6600 290 ευρώ και τώρα πήγε στα 340, τεράστια διαφορά. Αν κάποιος θέλει να αξιοποιήσει και το τελευταίο ευρώ, πρέπει να είναι μέσα στο skroutz 24/7 για κάνα μήνα, μπας και πετύχει την καλή τιμή.

Don't shoot the messenger, αλλά ειλικρινά πιστεύω πρέπει να επαναπροσδιορίσεις προς τα πάνω το ψυχολογικό σου όριο. Θα μου πεις, ο λόγος που υπάρχει το ψυχολογικό όριο, είναι πως υπάρχει και όριο οικονομικής δυνατότητας. Τι να σου πω, και εγώ στα γεράματα το έριξα στις μεταχειρισμένες GPU (ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕ ΜΠΟΡΑΤΣΟ).

@vtheofilis, από το "δεν θέλω" μέχρι το "δεν υπάρχουν επιλογές" (όπως ίσχυε για σχεδόν δύο χρόνια), η απόσταση είναι τεράστια. Τα γούστα πληρώνονται.

Δεν με απασχολεί τι μπορούν να κάνουν οι κονσόλες, και τζάμπα να μου την δώσεις, δεν έχω πού να την βάλω, πέρα από τον κώλο μου, όπου χάνει σε value for money σε σχέση με ένα καλό buttplug.

Και αν προσθέσεις στην εξίσωση τι δεν μπορούν να κάνουν, και τι χρεώνουν για online δυνατότητες που στο PC είναι δωρεάν, μάλλον πρέπει να σε πληρώσουν για να τις πάρεις για να συμφέρουν σε σχέση με ένα PC των χιλίων ευρώ, και ας είναι προηγούμενης γενιάς.

EDIT: Χαίρομαι πολύ που υπάρχουν APU, αλλά αυτή τη στιγμή οι καλύτερες desktop APU για το κομμάτι των γραφικών βασίζονται σε Vega architecture, ούτε καν RDNA1. Πόσες γενιές πίσω είναι αυτό σε σχέση με το current gen? Η πλατφόρμα παραμένει AM4, ενώ για desktop APU σε AM5 δεν υπάρχει ούτε ψίθυρος.

Το Steamdeck είναι φοβερό μηχανάκι, εγώ δεν μπορώ να το δω ως desktop replacement αλλά δέχομαι ότι ίσως απλά μπουμερίζω σε αυτό το θέμα.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Γενικά τρελή ανωμαλία, τρελό overlap χωρίς εμφανή λόγο στις τιμές. Τώρα που κοίταζα τις κάρτες πιο αναλυτικά γιατί τελικά το Redshift που ενδιαφέρει την σύζυγο τρέχει πλέον και σε AMD, είδα ότι στο 400άρι μπορείς να βρεις από 6600 μέχρι 6700ΧΤ... ότι να 'ναι.

Θα κατεβάσω το demo να δω αν τραβάει η 5500ΧΤ, αλλά τραγικό να έχω παράθυρο να ανεβάσω budget και να γίνεται τέτοιο μακελειό...

Έχεις δίκιο πάντως, ίσως είναι καιρός να ανεβάσω το budget μου, λόγω inflation, αλλά παραμένω 1080p gamer, θέλω να πιστεύω ότι μόλις δούμε τις low end της νέας γενειάς από κάθε εταιρία κάτι θα με καλύπτει πάλι σε αυτά τα λεφτά. Ίσως να μην έχουν χαθεί όλα και απλά να είναι όπως πάντα, εντελώς παράλογα τα διάφορα low req που ζητάνε τα νεότερα παιχνίδια.

Θα δούμε... δεν θυμάμαι ποτέ τέτοια ανωμαλία πάντως, περίμενα ότι η μετάβαση στα 4Κ θα ήταν αντίστοιχη με την μετάβαση από 1280Χ1024 στα 1080p. Δυστυχώς είναι πολύ μεγαλύτερο άλμα και ίσως έπρεπε να το περιμένουμε ότι θα μείνουμε με το πουλί στο χέρι.
Βέβαια αυτό αφήνει την πόρτα ανοιχτή για φθηνές low end που θα παίζουν τα 1080p αέρα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που βλέπουμε τώρα είναι η τελευταία απέλπιδα προσπάθεια των διόσκουρων στην απληστία να ξεστοκάρουν από κάρτες προηγούμενης γενιάς και να κρατήσουν ψηλά τα ληστρικά περιθώρια κέρδους που είχαν στην πανδημία. Θεωρώ ότι αυτή η μεταπιασοκωλική περίοδος θα κρατήσει κανέναν χρόνο ακόμα και μετά αναγκαστικά θα πρέπει να υποχωρήσουν οι τιμές. Όσοι μπορείτε κρατήστε γερά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,655
Προς το παρόν υπάρχει το μαξιλαράκι των scalpers (ειδικά όσων βιάστηκαν να αγοράσουν τις 4080 που έμεναν τελικά... στο ράφι). Οικονομικός απολογισμός: πούλησαν. Στην επόμενη φουρνιά που θα είναι συγκρατημένοι και οι scalpers (εκτός αν υπάρξει εξωπραγματικό generational leap) τότε ίσως και να πέσουν οι τιμές αν οι πωλήσεις είναι μετριοπαθείς.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Πέρα από την πλάκα, έχεις απόλυτο δίκιο, το price point των 200 ευρώ είναι κοροϊδία
Εδώ και χρόνια κοιτώντας τις τάσεις είναι πολύ εύκολο να προβλέψει κάποιος ότι αυτήν την κατηγορία θα την φάνε οι APU. Απλά το πλεονέκτημα να τα έχεις μαζί σε μια μονάδα είναι υπερβολικά ισχυρό.

Δυστυχώς όμως η τρέχουσα κατάσταση είναι ότι οι κάρτες που θα χρησιμευαν στην χαμηλή κατηγορία είναι εξαφανισμένες (rx 5500xt) ή αδικαιολόγητα ακριβές (rx 6500xt αντικειμενικά είναι πιο λειψή από την 5500 και θα έπρεπε να είναι φτηνότερη έστω και αν καταφέρνει ίσα-ίσα να ισοφαρήσει σε επιδόσεις). Ενώ δεν έχουμε ακόμα επιλογές για desktop. Τα playstation και xbox έχουν ωραίες apu αλλά είναι κλειδωμένα. Το steam deck είναι καλή φάση στην πιο κάτω κατηγορία. Υπάρχουν οι φορητοί 6000 που επίσης είναι καλή φάση. Ειδικά θα περίμενα περισσότερα minipc με τον 6800H και είναι εκπληκτικά ανόητοι που δεν βλέπω θέσεις για sd κάρτες.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Παρόλο όμως που θεωρώ την κατάσταση στο high-end κομμάτι της αγοράς τραγελαφική, ταυτόχρονα δεν μπορώ να συμμεριστώ τη θλίψη και τον πανικό για το "pc gaming που πεθαίνει".

Νταξ Γκου, νομίζω έπιασες συγκεκριμένη ντράμα κουίν μερίδα εδώ ως αντίβαρο. Όχι απλά δεν πεθαίνει το PC gaming, ίσα-ίσα που επιτέλους δείχνει έμπρακτες τάσεις απελευθέρωσης από τις δαγκάνες του proprietary software σε επίπεδο πλατφόρμας. Οι κονσόλες από την άλλη, υποχωρούν σταθερά από την προηγούμενη γενιά, δεν πιστεύω πως θα επιβιώσουν για πολλά χρόνια ακόμα, τουλάχιστον με το σημερινό τους μοντέλο (το οποίο γενικά ήδη μετασχηματίζεται, για να παραμείνει ανταγωνιστικό). Ευελπιστώ, σε αυτό το περιβάλλον, να δούμε να ωριμάζουν και οι συνθήκες για να περάσουμε επιτέλους στην πλήρως cross-platform και DRM-free εποχή. Να αποκτήσουμε απόλυτη κυριότητα του ψηφιακού αντιγράφου (ιδανικά γραμμένου με ανοιχτά APIs), μη περιορισμένη στο επίπεδο του digital distributor, και να το τρέχουμε σε ελεύθερο λογισμικό, με καλό user experience.

Αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει να κουνήσει κώλο και ο χρήστης, που επ ουδενί είναι μύστης πλέον, όπως δεν είναι εδώ και κοντά δύο δεκαετίες, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς. Κι εδώ μπλέκει το πράγμα. Από τους καθολικά μύστες των 80s-90s, περάσαμε σε ένα διαρκώς μειούμενο ποσοστό γνήσιων "ανήσυχων", πολιορκημένου από τους έχοντες πενήντα spyware toolbars στον Internet Explorer τους της διπλανής, συχνά εντός της ίδιας οικίας, πόρτας.

Έχει εκφυλιστεί πολύ το desktop PC που προορίζεται (και) για gaming. Η μαρκετοποίηση του ΥΤ και το ξεφύτρωμα εντός αυτού της υπερπληθώρας ντεμέκ tech καναλιών, το μπόλιασαν υπερκαταναλωτισμό και lifestyle. Πήξαμε στα gear tours και τα rig rundowns. Και προφανώς η αγορά έτριψε τα χέρια της και φλόμωσε τον τόπο υπερκοστολογημένες παπαριές πάσης φύσεως, δεν θα με ξενίσει καθόλου μια πιθανή ύπαρξη gaming buttplug εκεί έξω. Υπήρχε ποτέ περίπτωση Intel, AMD και nVidia να μείνουν εκτός του ίδιου τους του παιχνιδιού;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Οι κονσόλες λογικά θα γίνουν τερματικά για streaming με συνδρομή σε 2-3 γενιές.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,655
Ιντριγκαδορικο το gaming buttplug. Έχει haptics και καλή δόνηση? Το κυριότερο, βγαίνει σε κόκκινο?

Τρως Χ νιτρε διότι θα το πάω ένα βήμα πιο μπροστά. Οι τηλεοράσεις θα είναι streaming terminal για cloud υπηρεσίες τύπου GeForce Now. Αν μπορείς να τα έχεις όλα σε ένα σε είναι αυτό. Η LG έχει ήδη την τεχνολογία σε τωρινή γκάμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Ιντριγκαδορικο το gaming buttplug. Έχει haptics και καλή δόνηση? Το κυριότερο, βγαίνει σε κόκκινο?

Τρως Χ νιτρε διότι θα το πάω ένα βήμα πιο μπροστά. Οι τηλεοράσεις θα είναι streaming terminal για cloud υπηρεσίες τύπου GeForce Now. Αν μπορείς να τα έχεις όλα σε ένα σε είναι αυτό. Η LG έχει ήδη την τεχνολογία σε τωρινή γκάμα.
Δεν πειράζει ρε, καταλαβαίνω ότι απλά σου άρεσε το gaming buttplug και παρασύρθηκες με το ❌❌❌ της υπόθεσης.

Είμαι σίγουρος ότι κάτι θα υπάρχει σαν αυτό με τις streamers που όταν πέφτει κέρμα από το κοινό δονάει.
 
Top Bottom