What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Ευελπιστώ, σε αυτό το περιβάλλον, να δούμε να ωριμάζουν και οι συνθήκες για να περάσουμε επιτέλους στην πλήρως cross-platform και DRM-free εποχή. Να αποκτήσουμε απόλυτη κυριότητα του ψηφιακού αντιγράφου (ιδανικά γραμμένου με ανοιχτά APIs), μη περιορισμένη στο επίπεδο του digital distributor, και να το τρέχουμε σε ελεύθερο λογισμικό, με καλό user experience.

Δεν ξέρω, εγώ βλέπω σημάδια ότι πάμε στην εντελώς αντίθετη κατεύθυνση μέσω streaming, εάν κάποια στιγμή γίνει ο κύριος τρόπος κατανάλωσης games για το ευρύ κοινό.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Δεν ξέρω, εγώ βλέπω σημάδια ότι πάμε στην εντελώς αντίθετη κατεύθυνση μέσω streaming,
Όπως το βλέπω εγώ τα παιχνίδια που θα απαιτούν πολύ προηγμένα γραφικά (πχ ισχυρό ray tracing), πολύ βαριές φυσικές προσομοιώσεις και πολύ δυνατή τεχνητή νοημοσύνη. θα πάνε σε streaming. Απλά δεν θα βγάζει κανένα νόημα κάποιος να ξοδεύει απιθανικομύρια για άβολο ενεργοβόρο υλικό στο σπίτι του όταν θα μπορεί απλά να στρημάρει το παιχνίδι που θέλει. Λίγο μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η εικονική πραγματικότητα γιατί δεν πιστεύω ότι το στρημάρισμα θα είναι ποτέ αρκετά καλό. Πιστεύω ότι την πολύ προηγμένη εικονική πραγματικότητα απλά δεν θα την έχει ο κόσμος σπίτι του και θα πηγαίνει σε ειδικούς χώρους.

Αλλά δεν είναι ανάγκη όλα τα παιχνίδια να είναι τόσο βαριά. Προφανώς θα ήθελα τα κοινά παιχνίδια να συνεχίζουμε να τα παίζουμε τοπικά και δεν υπάρχει αντικειμενικός λόγος κόστους να μην συμβαίνει αυτό. Είναι σίγουρο ότι οι συσκευές μας θα μπορούν να τα παίξουν τοπικά. Σε αυτό είναι καθαρά θέμα πολιτικής τι θα συμβεί.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Μερικές φορές σκέφτομαι μήπως η AMD έχει προσλάβει κάποια στελέχη που στην πραγματικότητα είναι double agents της Nvidia. Μερικές αποφάσεις και γκάφες είναι για να τραβάς τα μαλλιά σου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
Μα το θεό δηλαδή... εκεί στην AMD έχουν infiltrators από την nVidia!

χωχωχω θα σας δείξουμε τις κάρτες μας, δώστε μας 28% περισσότερα γκάφρα για 7% καλύτερη κάρτα! ΧΩΧΩΧΩΜΑΛΑΚΕΣ!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Μα το θεό δηλαδή... εκεί στην AMD έχουν infiltrators από την nVidia!

χωχωχω θα σας δείξουμε τις κάρτες μας, δώστε μας 28% περισσότερα γκάφρα για 7% καλύτερη κάρτα! ΧΩΧΩΧΩΜΑΛΑΚΕΣ!

Ναι, πραγματική τρέλα. Λες και φοβάται η AMD να κόψει μερίδιο αγοράς από την Nvidia. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ σαν "λογική" είναι ότι δεν θέλουν να είναι το φτηνό brand αλλά να κερδίσουν κοινό μέσω ποιότητας. Για να το καταφέρουν όμως θα πρέπει να προσπεράσουν την Nvidia σε επιδόσεις όπως έκαναν με την Intel και δεν το βλέπω πιθανό στο άμεσο μέλλον.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Κάποιος θα έλεγε πως τηρείται μια ρητή σύμπραξη (συμφωνία) των δυο μεγάλων, κυρίως, επιχειρήσεων εταιρικής μορφής δραστηριοποιούμενων στον ίδιο κλάδο, δηλαδή ανταγωνιστικών, με σκοπό την αποφυγή του μεταξύ τους ανταγωνισμού δια κοινής διαμόρφωσης ενιαίας τιμής των προσφερομένων υπηρεσιών ή των προϊόντων τους, ή και με πολύ ελάχιστες μεταξύ τους διαφορές τιμών.

:sneaky:
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Ίσως, αλλά τα ολιγοπώλια ή καταλήγουν σε μονοπώλιο ή σε πλήρη ανταγωνισμό, αν δεν υπάρχει κάποιος να επιβάλλει τους "κανόνες" του ολιγωπωλίου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Μου αρέσει που λέει "we suspect Nvidia", ενώ έχουμε το transcript που ο Jensen λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

There are no good guys here. Αν και η Intel μόλις έριξε το MSRP της A750 στα 250$, και έκανε release το driver που δίνει massive performance boost σε DX9 games.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
Μου αρέσει που λέει "we suspect Nvidia", ενώ έχουμε το transcript που ο Jensen λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

There are no good guys here. Αν και η Intel μόλις έριξε το MSRP της A750 στα 250$, και έκανε release το driver που δίνει massive performance boost σε DX9 games.
ΤΙ ΖΟΥΜΕ ΡΕ ΜΛΚ; Μια ζωή team red και σε λίγο θα βγω στα μπαλκόνια να φωνάζω LETS GO TEAM BLUE και θα σταυροκοπιούντε οι γριές στο απέναντι μπαλκόνι ότι μου σάλεψε εντελώς!
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,528
Δεν είναι στους Recommended drivers όταν ελέγχεις για ενημέρωση μέσω του AMD Adreanalin, επομένως δεν έχει νόημα να τζογάρεις.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
no problem here. και στο reddit κανα δυο ατομα ειδα να λενε οτι επεσαν σε boot loop το οποιο διορθωθηκε απενεργωποιοντας το fast boot. γενικα δεν ειδα καποια κατακραυγη,
 
Top Bottom