What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ότι κι αν αποφασίσεις, και επειδή η κατάσταση με τις διαθεσιμότητες είναι πεντάστερο μπουρδέλο, πριν κάνεις την παραγγελία πάρε ένα τηλέφωνο το μαγαζί και ρώτα αν οι ημερομηνίες παράδοσης που δείχνουν online ισχύουν όντως. Μην πας σε κάποιον που πουλάει 5 ευρώ πιο ακριβά αλλά υπόσχεται παράδοση σε 3 αντί 30 μέρες, για να αρχίσει μετά τα "α, δεν είχε κάνει σωστά update το store/ο προμηθευτής μας κρέμασε/ο ερμής είναι ανάδρομος" και άλλα τέτοια.


Πάντως αφού σε ενδιαφέρουν αξιοπρεπείς 1080p επιδόσεις σε mid/high settings, σε όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αποκλείεις μια Radeon 570 8GB, με περίπου 160 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Ίσως καταφέρεις να χώσεις και ένα mid-tier τροφοδοτικό της προκοπής, εγώ δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ άμα είχα lamtech εν λειτουργία στο σπίτι μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Ότι κι αν αποφασίσεις, και επειδή η κατάσταση με τις διαθεσιμότητες είναι πεντάστερο μπουρδέλο, πριν κάνεις την παραγγελία πάρε ένα τηλέφωνο το μαγαζί και ρώτα αν οι ημερομηνίες παράδοσης που δείχνουν online ισχύουν όντως. Μην πας σε κάποιον που πουλάει 5 ευρώ πιο ακριβά αλλά υπόσχεται παράδοση σε 3 αντί 30 μέρες, για να αρχίσει μετά τα "α, δεν είχε κάνει σωστά update το store/ο προμηθευτής μας κρέμασε/ο ερμής είναι ανάδρομος" και άλλα τέτοια.


Πάντως αφού σε ενδιαφέρουν αξιοπρεπείς 1080p επιδόσεις σε mid/high settings, σε όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αποκλείεις μια Radeon 570 8GB, με περίπου 160 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Ίσως καταφέρεις να χώσεις και ένα mid-tier τροφοδοτικό της προκοπής, εγώ δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ άμα είχα lamtech εν λειτουργία στο σπίτι μου.
Ναι αυτό θα κάνω με το μαγαζί, γιατί βλέπω οι περισσότεροι είναι στις 30 μέρες παράδοση.

Όχι θα μπει σε corsair VS 450 Bronze αυτό μαζί με τον ryzen 2600 της γυναίκας. Αποφασίσαμε να κρατήσουμε το δικό της σύστημα σπίτι γιατί μετά την καραντίνα δουλεύει 90% από εκεί, οπότε θα κοτσάρω και την κάρτα επάνω και από το πουθενά έχω gaming σύστημα :p

Το έψηνα εξαρχής ρε εσύ για την 570, αλλά επειδή μπορώ να φτάσω το 200άρι VGA :: ATI Radeon RX 5500 XT Challenger D 4G OC 4GB DDR6 PCI-E HDMI Triple DP (Asrock) (RX5500XT CLD 4GO) - Visionstudio.gr είπα να κάνω την υπέρβαση, γιατί δεν προβλέπω αυτό το σύστημα να αλλάζει για τα επόμενα 10 χρόνια. Εκτός αν υπάρξουν τόσο κοσμοιστορικές αλλαγές που αγοράζεις σε 5 χρόνια διπλάσιες επιδόσεις με 200€ ξέρω εγώ.

Και κοιτάζω από χθες τα benchmarks και είναι τόσο χαλαρή η 5500 και έχω πίστη στην amd για τους drivers (δες παραπάνω πως ωριμάζουν ωραία)...

Κοίτα να δεις τώρα με τι σπάω το κεφάλι μου :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ok, αφού υπάρχει PSU της προκοπής, αλλάζουν τα πράγματα, συμφωνώ για 5500XT. Έριξα κι εγώ μια ματιά πάλι σε benchmarks, είναι αρκετά πάνω από την 570 (και την 580) για να δικαιολογεί το έξτρα έξοδο.

Πάντως, σε 5 χρόνια μάλλον θα υπάρχουν προτάσεις με διπλάσιες επιδόσεις στα 200 ευρώ, δεν είναι και τόσο εξωφρενική υπόθεση για τέτοιο χρονικό διάστημα στο χώρο της τεχνολογίας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Ok, αφού υπάρχει PSU της προκοπής, αλλάζουν τα πράγματα, συμφωνώ για 5500XT. Έριξα κι εγώ μια ματιά πάλι σε benchmarks, είναι αρκετά πάνω από την 570 (και την 580) για να δικαιολογεί το έξτρα έξοδο.

Πάντως, σε 5 χρόνια μάλλον θα υπάρχουν προτάσεις με διπλάσιες επιδόσεις στα 200 ευρώ, δεν είναι και τόσο εξωφρενική υπόθεση για τέτοιο χρονικό διάστημα στο χώρο της τεχνολογίας.
Κοίτα μετά την 10ετία bulldozer που με το ζόρι πήγαν 30-40% μπροστά οι επεξεργαστές κρατάω μια πισινή :p και οι κάρτες δεν έκαναν άλματα και το απέδειξε η 7850 που παίζει ΑΑΑ του 2016 σε medium.
Τώρα θα μου πεις βγαίνουν κονσόλες, βγαίνει Big Navi... ααααχ, γιατί να είμαι πτωχός :p



edit, το πήρε το ποτάμι για την 5500ΧΤ, όσο το σκεφτόμουν τόσο έλεγα να κρατήσω τα λεφτά για άλλα πράγματα και θα κατέληγα με την 7850 να παίζω mame :p
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667

Να μπουν στο steam survey και οι κονσόλες.
εγώ βλέπω αυτό: User stats | GamingOnLinux

Δες το trend για τούς vendors (και την τρελλή κούρσα τής RX 5700 XT) Μιλάμε για απίστευτο trend αφού αφορά ποσοστά χρηστών και όχι ποσοστά αγορών.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Με το 2% του Linux, gamers πόσοι ειναι; 1%
Δε νομίζω ότι βγάζει κάποια εικόνα αυτό
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Με το 2% του Linux, gamers πόσοι ειναι; 1%
Δε νομίζω ότι βγάζει κάποια εικόνα αυτό
98c.jpg

Trend is Trend
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
δεν έπρεπε να πάρω την 5500ΧΤ... τώρα ξέρω... πριν ήμουν στην φούσκα μου. Καλό είναι και το medium, καλά είναι και τα 30fps...

ascention.jpg

όλα φουλ και 75hz freesync monitor πλιτς πλιτς
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Κοίτα μετά την 10ετία bulldozer που με το ζόρι πήγαν 30-40% μπροστά οι επεξεργαστές κρατάω μια πισινή :p και οι κάρτες δεν έκαναν άλματα και το απέδειξε η 7850 που παίζει ΑΑΑ του 2016 σε medium.

Κολληταρια με τον Shredder είσαστε; Μήπως τλκ εσύ είσαι ο χοντρός που του δίνει συμβουλές για το πόσο του;!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν είχε κάποιο κωδικό μέσα στο κουτί; Μήπως χρειάζεται να την κάνεις register;

Νομίζω δίναν και 3 μήνες συνδρομή GamePass.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ορισμένα stores σού στέλνουν τον κωδικό μέσω email ξέχωρα από την κάρτα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
χμ... για να τσεκάρω το κουτί όταν πάω σπίτι, τώρα για το μαγαζί... χμ αν είναι παραεισαγωγή αμφιβάλω αν θα βγάλω άκρη :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Από όσο ξέρω, στην Ελλάδα μόνο το Πλαίσιο συμμετέχει επίσημα σε αυτά τα promotions, και για Nvidia και για AMD. Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη, γιατί πρέπει να συνεργάζεται η AMD με το retailer, αλλά ποτέ δεν ξέρεις άμα δεν ρωτήσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
έστειλα σε asrock για αρχή, θα τσεκάρω και το κουτί μετά, αν και δε νομίζω να έχει κάτι άλλο εκτός από ένα μικρό installation guide μέσα. Θα το είχα δει.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Από τα ψιλά γράμματα κάτω κάτω στην σελίδα:

*18+ only. Participating retailers only for eligible purchases made December 12, 2019 through January 27, 2020 or when supply of coupon codes is exhausted. Coupon code must be redeemed by February 29, 2020. Following purchase, product must be installed on system where coupon code will be redeemed. Void where prohibited. Residency and additional limitations apply. Full offer terms at www.amdrewards.com/terms.


Game Pass for PC Offer: Participating retailers only for eligible purchases made July 1, 2019 through March 10, 2020 or when supply of coupon codes is exhausted. Over 100 PC Games available starting August 2019. Gears 5 available fall 2019. Game Pass code must be redeemed by June 30, 2020.


Aaaaaaand 200 :D
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
αρκίντια, γιατί δε το γράφουν με μεγάλα να μην ψάχνομαι; ένα FQA τουλάχιστον...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
frequently questioned answers αρκετά συχνά για προϊόντα και υπηρεσίες υπάρχει μια σελίδα FQA που απαντάει συνηθισμένες ερωτήσεις για να μην ζαλίζουν το σαπόρτ με ερωτήσεις όπως "αν βάλω το δάκτυλο στην πρίζα θα πάθω ηλεκτροπληξία;"
 
Top Bottom