What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Και γιατί αυτό δεν είναι μέρος του FAQ... τεσπα θενξ για την κατατοπιστική απάντηση!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Και γιατί αυτό δεν είναι μέρος του FAQ... τεσπα θενξ για την κατατοπιστική απάντηση!
το ένα και το αυτό είναι, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο στάνταρ, τα έχω πετύχει και τα 2 πάντως, αν και το FAQ το θυμάσαι πιο εύκολα ως φακ :p (γειά σου Τζέραλντ αρχηγέ)

Το σωστό μάλλον είναι το FAQ πάντως, από τις περιπτώσεις που δεν είμαι σίγουρος για κάτι και το googlάρω για να μου το βγάλει λάθος :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Το ότι η 5700 βγήκε καλύτερο GPU δεν το περίμενα, η κοστολόγηση από πλευράς nvidia φαίνεται δεν έκατσε καλά για τις καθαρές επιδόσεις των καρτών της.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Λοιπόν, τώρα που είδαμε τι έχει βγάλει η nVidia και σε τι κόστος, νομίζω μπορούμε να κάνουμε κάποιες εκτιμήσεις για το τι περιμένουμε από AMD.

Καταρχάς είδαμε τις επόμενες κονσόλες να προσφέρουν σημαντικά δυνατότερες κάρτες γραφικών που θα ζηλεύαμε ακόμα και εμείς οι πισάδες. Κατά κανόνα οι κονσόλες παίρνουν hardware επιπέδου APU, λόγο περιορισμούς σε κόστος, θερμοκρασίες και κατανάλωσης ενέργειας.

Δεύτερον, η nVidia έβγαλε κάρτες τούμπανα αλλά τιμολογιακά είναι λογικές οι τιμές και όχι σαν τις 2ΧΧΧ. Δεν μπορεί να μην έχει τους ανθρώπους της και να έχει πάρει γραμμή τι παίζει με τις νέες AMD, οπότε περιμένει κάρτες που θα την κοντράρουν στα ίσια τουλάχιστον. Σίγουρα δεν θα ήθελε να την πάθει όπως παλιότερα που τους ψάρωσε τιμολογιακά η AMD και έλεγαν ότι τάχα μου θα πουλάνε για τόσο, έριξε η nVidia την τιμή κάτω από το "τόσο" και μετά η AMD έβγαλε τις κάρτες στην πραγματική τιμή που ήταν χαμηλότερα. Θα έχουν πάρει τα μέτρα τους στην nVidia.

Τρίτο και σημαντικότερο κατά την γνώμη μου, πλέον η AMD δεν είναι ο πτωχός αδερφός. Η σημαντική επιτυχία των Ryzen έχει φέρει πολλά λεφτά και από πωλήσεις και από μετοχές, κάτι που δίνει τρελά περιθώρια επένδυσης στο RnD σε κάθε τομέα της AMD. Θυμάμαι να αναφέρει η CEO Dr Liza Su τότε που έβγαλε τους πρώτους Ryzen, ότι μετά τους επεξεργαστές θα πάρουν σειρά οι κάρτες γραφικών τους. Οι πρώτες RDNA κάρτες άφησαν μια αίσθηση ότι "οκ δεν φτάσαμε ακόμα την nvidia, αλλά επιστρέψαμε ως ανταγωνιστική δύναμη", όπως ακριβώς και οι πρώτοι Ryzen. Ναι δεν έφτασαν τις nVidia, αλλά έκοψαν την κατανάλωση κατακόρυφα και οι επιδόσεις τους ήταν αρκετά κοντά στις nvidia απλά δεν είχαν RT, που ας μην γελιόμαστε, όσοι επένδυσαν στο RT τώρα κλαίνε και βρίζουν την nvidia (αλλά θα πάνε να αγοράσουν πριν καν δουν τι έχει η AMD να προσφέρει, αλλά αυτό είναι another story for another day...).

Προβλέπω να γίνει χαμούλης μετά από καιρό στις κάρτες γραφικών.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, άμα η AMD βγάλει κάρτες 6 μήνες+ μετά την κυκλοφορία της σειράς RTX 3000, και δεν είναι και πλήρως ανταγωνιστική, ε, κάπου υπάρχει πρόβλημα. Και δεν φταίει ο κόσμος άμα αγοράζει Nvidia. Μην δω Keep Calm And Wait for RDNA 2.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
κάτσε μαν μου για Οκτώβριο τις περιμένουμε, ούτε οι nvidia βγήκαν ακόμα, παρουσίαση ήταν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Μέχρι μέσα 10του θα τα έχετε στην πόρτα σας, όσο εγώ το φυσάω εσείς παραγγέλνετε.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Χλωμό προς κατάχλωμο. Για Νοέμβρη και βλέπουμε για RDNA2.

Ορθόν. Κυκλοφορούν οι κονσόλες με τα νέα τσιπάκια, και παράλληλα ανακοινώνουν λίγο πριν το Black Friday για να χτυπήσουν και τη Χριστουγεννιάτικη αγορά. H Santa Grey μπορεί και να φέρει δωράκια, αλλά εκείνη την περίοδο σίγουρα θα παίξει μπαλίτσα η Nvidia με αναβαθμισμένες 30ΧΧ. Μιλάμε για πέντε μήνες μπροστά εξάλλου.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
j56v5h2jrol51.png


If they're going to sell bikes then at least it's not AMD's fault for having bad drivers. :)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
28/10 για το reveal event, με λίγα λόγια καλό Νοέμβρη, όπως ορθά είπαν κάποιοι. Καλό timing όπως και να έχει, για να μονοπωλήσει το gpu coverage λίγο πριν από Black Friday/Cyber Monday και τα Χριστούγεννα.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Εγώ με τη σειρά μου θέλω μόνο μια κάρτα με επιδόσεις 5700XT , αλλά με το 60% της τροφοδοσίας της. Δηλαδή κάτι γύρω στα 90-105Watt, που δεν θα βγάζει θερμότητα όπως η RX 570 (που παράγει ΠΟΛΥ θερμότητα) που έχω και έτσι θα κλείσει μια και καλή το κεφάλαιο 1080p Gaming @ 120FPS.
Οπότε καλό Φλεβάρη για μένα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Αν έρθουν σε λογικές τιμές οι πράσινες σιγά μην καθίσουμε να περιμένουμε πότε θα ρίξουν οι άλλοι στην αγορά τις κάρτες.
Καταλαβαίνω ότι πάει να χτυπήσει τις ημέρες όπου ο κόσμος ξεφραγκιαζεται, αλλά από την άλλη βλέπω να χάνει όσους καίγονται για αναβάθμιση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Αν έρθουν σε λογικές τιμές οι πράσινες σιγά μην καθίσουμε να περιμένουμε πότε θα ρίξουν οι άλλοι στην αγορά τις κάρτες.
Καταλαβαίνω ότι πάει να χτυπήσει τις ημέρες όπου ο κόσμος ξεφραγκιαζεται, αλλά από την άλλη βλέπω να χάνει όσους καίγονται για αναβάθμιση.
πόσοι καίγονται για αναβάθμιση αλήθεια; όσοι χρυσοπλήρωσαν 2080 και τώρα τους τα φόρεσε κανονικά; :p
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Όσοι είμαστε σε προηγούμενες γενιές και οι 3000 είναι αναβάθμιση που κατά πως φαίνεται θα μας βγάλει για καιρό
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Τώρα να περιμένω για zen 3 ή θα αρχίσει ο κλασικός κύκλος αναμονής? Κάντο κι εσυ βρε χρυσή μου λίγο νωρίτερα.
Για gpu δύσκολο να περιμένω πάντως.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Zen 3 θα έχουμε πιο νωρίς, 8/10, ένας μήνας ακριβώς. Για τέτοιο χρονικό ορίζοντα νομίζω αξίζει να περιμένεις, και το λέω εγώ που περιμένω στην γωνία να τσακώσω τον επεξεργαστή σου :p.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Καλά, δεν είναι και ετοιμοπαράδοτες οι RTX 3000, ούτε είδαμε RTX 3060 ακόμα. ( Άσε που άμα έχει Ti/Super, θα τις δούμε μετά τις ανακοινώσεις της AMD ). Οψόμεθα...
 
Top Bottom