What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
ε κάπως πρέπει να πουλήσει και τις quadro, πριν η ΤΙΤΑΝ ήταν η φθηνή επιλογή για τον φτωχομπινέ 3d/video pro που δεν μπορούσε να δώσει 20 χιλιάρικα για σύστημα.
Τις πούλαγε σε αυτούς που θέλανε πιστοποίηση στο workflow τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
εν το μεταξύ κάτω από 200€ όσο πάει και λείπουν οι επιλογές.
Αυτή την στιγμή κάτω από 100 δεν πας πουθενά, άντε να πας λίγο παραπάνω για καμιά 1050ΤΙ ή 1650 απλή στα 120, μετά φτάνεις την 1650 σουπερ και την 5500ΧΤ.
Οι οποίες κρατάνε μια χαρά στο 1080 αλλά πόσο θα κρατάνε μόλις βγουν οι νέες γενιές κανονικά στην αγορά και αρχίσουν οι devs να "απλώνονται" σε θέμα requirements?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Οι ελπίδες μου σε αυτήν την κατεύθυνση είναι στην intel.
μακάρι, γιατί μιλάμε για τραγικό κενό.

Η χαμηλότερη επιλογή σου στο 117e είναι η 1050ΤΙ με passmark 6384 και από εκεί και κάτω το χάος.

Η επόμενες λογικές επιλογές είναι 550 + 1030 με λιγότερα από τα μισά σε score (2829 + 2623 αντίστοιχα) και ξεκινάνε από τα 55€ μέχρι και τα 150 για κάποιο λόγο.

Οτιδήποτε άλλο είναι σαβούρα ξεχασμένη από τον χρόνο (GT710, RX230/240).

Αλλά αυτές δεν είναι σοβαρές κάρτες, και η μόνη που καλύπτει κάπως το σκορ σε αυτό το κενό είναι η 560 αλλά είναι 3€ φθηνότερη της 1050ΤΙ... Μιλάμε μπάχαλο για όποιον δεν έχει λεφτά να αγοράσει κάτι στα 150+
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Βασικά κάτω από 1050Ti καλύπτουν οι APU πλέον, δεν έχουν πια νόημα dedicated GPU τύπου 1030 σε νέα συστήματα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
μακάρι, γιατί μιλάμε για τραγικό κενό.

Η χαμηλότερη επιλογή σου στο 117e είναι η 1050ΤΙ με passmark 6384 και από εκεί και κάτω το χάος.

Η επόμενες λογικές επιλογές είναι 550 + 1030 με λιγότερα από τα μισά σε score (2829 + 2623 αντίστοιχα) και ξεκινάνε από τα 55€ μέχρι και τα 150 για κάποιο λόγο.

Οτιδήποτε άλλο είναι σαβούρα ξεχασμένη από τον χρόνο (GT710, RX230/240).

Αλλά αυτές δεν είναι σοβαρές κάρτες, και η μόνη που καλύπτει κάπως το σκορ σε αυτό το κενό είναι η 560 αλλά είναι 3€ φθηνότερη της 1050ΤΙ... Μιλάμε μπάχαλο για όποιον δεν έχει λεφτά να αγοράσει κάτι στα 150+

Η rx 550 νομίζω βγάζει νόημα για τον παλιό υπολογιστή που θες να βάλεις κάτι να δουλεύει. Δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα για σύγχρονο μηχάνημα για τον απλό λόγο ότι απλά άσε μια ενσωματωμένη να κάνει την δουλειά της. Θα είναι μάλλον καλύτερη.

Θεωρώ εντελώς ακατανόητο γιατί υπάρχουν στο εμπόριο κάρτες κάτω από την rx 550, τόσο κατώτερες κάρτες γραφικών έπρεπε να κυκλοφορούν μόνο τζάμπα πχ για να πειραματίζονται παιδιά ή να βρίσκονται σε μουσεία για να βλέπουν τα παιδιά την ιστορία.

Αρχίζει να υπάρχει πρακτικό ενδιαφέρον από την rx 560 και πάνω. Οι 5xx είναι χρήσιμες σαν προσωρινή λύση μέχρι να πάρει κάποιος μια καινούργια, ωστόσο εξακολουθούν να είναι αδικαιολόγητα ακριβές οπότε πλέον θα έλεγα καλύτερα μια rx 5500 σαν ελάχιστη.

Το εντελώς ελάχιστο (ακόμα και να μιλάμε για rx 560) για να πει κάποιος ότι έχει κάρτα γραφικών είναι 4 γίγα vram. Χρειάζονται 8 γίγα για να έχει κάποιος αρκετή. Ναι σήμερα ήδη 6 γίγα δεν είναι αρκετά. 8 γίγα ακόμα είναι αρκετά αλλά αυτή η πορεία αναβάθμισης για ανάγκη σε vram βάζει έναν επιπλέον προβηματισμό για τις 30χχ. Όταν η 3070 έχει μόνο 8 γίγα, αυτό είναι μεν αρκετό αλλά οριακό αν βλέπει κανείς ότι 6 γίγα δεν είναι πραγματικά αρκετά.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Το εντελώς ελάχιστο (ακόμα και να μιλάμε για rx 560) για να πει κάποιος ότι έχει κάρτα γραφικών είναι 4 γίγα vram. Χρειάζονται 8 γίγα για να έχει κάποιος αρκετή. Ναι σήμερα ήδη 6 γίγα δεν είναι αρκετά. 8 γίγα ακόμα είναι αρκετά αλλά αυτή η πορεία αναβάθμισης για ανάγκη σε vram βάζει έναν επιπλέον προβηματισμό για τις 30χχ. Όταν η 3070 έχει μόνο 8 γίγα, αυτό είναι μεν αρκετό αλλά οριακό αν βλέπει κανείς ότι 6 γίγα δεν είναι πραγματικά αρκετά.
Αυτό δεν το κατάλαβα ακριβώς. Εγώ με την 1060 3gb σε 1080 δεν έχω κάποιο θέμα ακόμα και είμαι σε ρυθμίσεις high ultra και τα fps κυμαίνονται σε 40-60 ανάλογα το παιχνίδι και την περιοχή του εκάστοτε παιχνιδιού
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Νομίζω ότι η 3αρα 1060 έχει λιγότερο ισχυρή GPU από την 6άρα. Οπότε πέρα από το μέγεθος της μνήμης, έχουν και άλλες διαφορές. Όμως νομίζω ότι η 1060 στα 6 GB μπορεί να αντέξει σε 1080p/ 60 fps και τώρα, χωρίς RT φυσικά.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Νομίζω ότι η 3αρα 1060 έχει λιγότερο ισχυρή GPU από την 6άρα. Οπότε πέρα από το μέγεθος της μνήμης, έχουν και άλλες διαφορές. Όμως νομίζω ότι η 1060 στα 6 GB μπορεί να αντέξει σε 1080p/ 60 fps και τώρα, χωρίς RT φυσικά.

Έχεις δίκιο. Αν πατήσεις στα specs της 1060 η 3αρα έχει ελαφρώς λιγότερα Cuda cores. Τόσο καιρό νόμιζα πως μόνο στη μνήμη ήταν η διαφορά.

 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
μακάρι, γιατί μιλάμε για τραγικό κενό.

Η χαμηλότερη επιλογή σου στο 117e είναι η 1050ΤΙ με passmark 6384 και από εκεί και κάτω το χάος.

Η επόμενες λογικές επιλογές είναι 550 + 1030 με λιγότερα από τα μισά σε score (2829 + 2623 αντίστοιχα) και ξεκινάνε από τα 55€ μέχρι και τα 150 για κάποιο λόγο.

Οτιδήποτε άλλο είναι σαβούρα ξεχασμένη από τον χρόνο (GT710, RX230/240).

Αλλά αυτές δεν είναι σοβαρές κάρτες, και η μόνη που καλύπτει κάπως το σκορ σε αυτό το κενό είναι η 560 αλλά είναι 3€ φθηνότερη της 1050ΤΙ... Μιλάμε μπάχαλο για όποιον δεν έχει λεφτά να αγοράσει κάτι στα 150+

Θα πρέπει να περιμένουμε τις πιο χαμηλές κάρτες RTX και RX αλλά με βάση την τιμολόγηση και επιδόσεις των πιο μεγάλων καρτών νομίζω ότι η αναζήτηση του πρωταθλητή του value for money θα πάει για μετά το 2021.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
καλά μην τρελαίνεστε με την VRAM, για 1080p που στοχεύουν οι κάρτες αυτές έιναι ταμάμ το 4άρι για την ώρα. Θα περάσουν κανά 2 χρόνια να αρχίσουμε να το νοιώθουμε λίγο. Το 8άρι θέλει και αντίστοιχη κάρτα για να κάνει δουλειά, πχ 8άρες 570/580 δεν φτάνουν την 4άρα 5500ΧΤ.

Για τις APU έχετε ένα δίκιο, αλλά πόσες φορές δεν ξέρω και εγώ που έχω ξεμείνει με συστηματάκια παλιότερων CPU χωρίς γραφικά που θα τους ερχόταν ταμάμ μια καρτούλα επιδόσεων 560 με ένα κόστος 50-100€. Που θα τα βοήθαγε να παίξουν λίγη μπαλίτσα όμορφα και καλά.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Δεν παίζει μόνο το νούμερο της μνήμης ρόλο, παίζουν ρόλο και άλλα ( π.x. αλγόριθμοι συμπίεσης ). Ειδικά για τις RX 570/580/590, να μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για GCN αρχιτεκτονικής κάρτες, η οποία σιγά σιγά οδεύει προς συνταξιοδότηση, ενώ η RX5500 βασίζεται στην πιο πρόσφατη RDNA αρχιτεκτονική.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Λέω να κάνω μια ανακεφαλαίωση όπως τα βλέπω εγώ.

Η amd παρουσίασε τρεις κάρτες. 6800, 6800XT, 6900XT

H 6800 εμφανίζεται καθαρά ανώτερη από τις 2080Ti/3070. Είναι βέβαια και λίγο πιο ακριβή από την 3070.

H 6800XT φαίνεται να παίζει εντελώς στα ίσα την 3080. Στα δικά μου μέτρα είναι καλύτερη η 6800ΧΤ αλλά ανεξάρτητα αν το βλέπει κανείς έτσι ακριβώς αρκεί να τις βλέπει σχεδόν στα ίσα και μετά να δει ότι είναι 50 δολλάρια φτηνότερη για να κερδίζει στο vfm.

Επίσης με τον τρόπο που μετρά πολύς κόσμος το vfm (fps/$) έχει καλύτερο vfm από την 6800. H 6800 θα έπρεπε να κόστιζε 60/72*650=540 δολλάρια αντί για 580 δολλάρια για να έχει το ίδιο vfm. Από την άλλη αν κάποιος σκέφτεται σαν εμένα που άνετα προτιμά να μείνει με λιγότερη ισχύ αλλά θα ήθελε να έχει όλα τα υπόλοιπα τότε η 6800 φαίνεται πολύ καλή.

Η nvidia κρατάει τον τίτλο τής ισχυρότερης με την 3090, Αλλά θυμίζει την φάση με τον Θάνος (και τι κόστισε; ) Το vfm τής 3090 είναι ασφαλώς τραγικό. Η amd έχει την rx 6900xt με μόλις 8 επιπλέον μονάδες (80 αντί για 72) αλλά είναι αρκετές για να είναι καθαρά πάνω από την 3080 και εξαιρετικά κοντά στην 3090. Έχει μεν πολύ κακό vfm αλλά με 500 δολλάρια χαμηλότερα δεν είναι τόσο τραγικό όσο τής 3090.

Τώρα αυτός που αγοράζει κάρτα για συγκεκριμένους «επαγγελματικούς» λόγους και χρειάζεται nvidia (επαγγελματίας στρήμερ ή κάνει δουλειά που απαιτεί cuda) έτσι και αλλιώς θα πάρει nvidia. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.

Αυτός που θέλει ελεύθερους οδηγούς έτσι και αλλιώς θα πάρει amd. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.

Οπότε το ερώτημα είναι για αυτόν που θέλει απλά να παίζει παιχνίδια και επιπλέον δεν λαμβάνει υπόψιν ούτε στο ελάχιστο την ιδέα τής ελευθερίας.

η amd σε αυτήν την γενιά έχει καθαρό πλεονέκτημα στην ενεργειακή απόδοση. Έίναι κάτι που κανονικά θα πρέπει να το συμπεριλάβει κανείς στο κόστος (λογαριασμός ηλεκτρικού/τροφοδοτικό). Επιπλέον κάποιος μπορεί να μην θέλει μια τόσο δυνατή θερμάστρα δίπλα του ειδικά το καλοκαίρι. Και μαζί με το μικρότερο μέγεθος κάνουν την amd πολύ πιο βολική για αναβάθμιση πισί.

η amd έχει περισσότερη vram (πλην τής 3090 ασφαλώς). Η vram τής nvidia είναι μάλλον αρκετή βέβαια αλλά και πάλι μπορεί κάποιος να νιώθει καλύτερα αν έχει παραπάνω ειδικά την στιγμή που αυτή είναι μια γενιά (είτε nvidia είτε amd) που όποιος πάρει περιμένει να την κρατήσει για πολλά χρόνια.

η nvidia έχει ισχυρότερο ray-tracing. Αλλά δεν είναι κάτι που λείπει πια από την amd και η διαφορά δεν είναι τραγικά μεγάλη, ενώ σε καταστάσεις που κάποιος κυνηγάει τα fps λογικά έτσι και αλλιώς δεν παίζει ρόλο.

η nvidia εμφανίζεται καλύτερη σε πολύ μεγάλες αναλύσεις (4K και πάνω) αν και βρίσκω την συγκριτικά λιγότερη vram κάπως ανησυχητική.

η amd δείχνει μάλλον να κερδίζει πια σε καταστάσεις e-sport (μεγάλα fps, μικρό latency). Ασφαλώς αυτό θέλει να ερευνηθεί περισσότερο αλλά όσοι νομίζουν ότι η nvidia υπερέχει πρέπει να επανεξετάσουν.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Αυτό δεν το κατάλαβα ακριβώς. Εγώ με την 1060 3gb σε 1080 δεν έχω κάποιο θέμα ακόμα και είμαι σε ρυθμίσεις high ultra και τα fps κυμαίνονται σε 40-60 ανάλογα το παιχνίδι και την περιοχή του εκάστοτε παιχνιδιού
Ίσως το είπα κάπως υπερβολικά δραματικά ωστόσο...

Το γεγονός ότι είσαι ακόμα ευχαριστημένος με το τελικό αποτέλεσμα δεν σημαίνει ότι η μνήμη δεν είναι παράγοντας που περιορίζει την κάρτα γραφικών σου.

Πολλά παιχνίδια όταν βλέπουν λίγη vram ρίχνουν αυτόματα την ποιότητα. Το δικό σου ultra ενδεχομένως δεν είναι το ίδιο με το ultra κάποιου άλλου.

Προσωπικά έχω μια rx 560 με 4 γίγα (επίσης 1080p) και λίγο που έχω κοιτάξει το συνηθισμένο είναι να χρησιμοποιώ πάνω από 2 γίγα αν και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει να περνάω τα 3 ή αν επίτηδες τα περάσω δεν έχω αποδεκτό αποτέλεσμα. σε τόσο ψηλές ρυθμίσεις (γενικά παίζω σε high). Είναι όμως καθαρό το συμπέρασμα ότι με 2 γίγα θα είχε διαφορά.

Θυμάμαι μια περίπτωση παιχνιδιού που εμφάνισε πρόβλημα σε όσους είχαν λιγότερα από 4 γίγα (ναι οι κυρίως κλαμμένοι ήταν αυτοί που είχαν ακριβώς την δική σου κάρτα γραφικών). Οι ντηβέλοπερ μετά τα παράπονα το διόρθωσαν να παίζει σωστά αλλά το μήνυμα που εγώ κράτησα τότε είναι ότι δεν τεστάρουν για κάτω από 4 γίγα και δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα συνεχίσουν να στηρίζουν λιγότερη από 4 γίγα vram στο μέλλον.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
@lucinos Thanks για τη σύνοψη. Για μένα που το νούμερο ένα κριτήριο είναι η αντοχή στο χρόνο και το value for money, καμία από αυτές τις κάρτες δεν με ικανοποιεί. Στη διάρκεια μιας γενιάς κονσολών αγοράζω μία έως δύο κάρτες το πολύ, συνήθως μεταξύ 200 και 300€. Όλες οι κάρτες είναι υπερτιμημένες σε σχέση με τις κονσόλες. Δεν δέχομαι ως λογική μια τιμή 500€ για επιδόσεις 2080Ti όταν ένα Xbox είναι γύρω στην 2080 Super με 500€ για ολόκληρο το σύστημα.
 
Top Bottom