What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275

Το καλύτερο:
he report also tells us the AMD FSR is relatively easy to implement and that it might be compatible with Nvidia GPUs, suggesting that the technology will be open-source.

Φαίνεται ότι τίποτα δεν θα εμποδίζει σε επίπεδο hardware και παλιότερες AMD να το υποστηρίξουν, ε ρε και να το βάλουν μέχρι πίσω τίποτα 570/580, το "οι AMD παλιώνουν σαν το κρασί" θα πάρει εντελώς νέο νόημα.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272

Το καλύτερο:


Φαίνεται ότι τίποτα δεν θα εμποδίζει σε επίπεδο hardware και παλιότερες AMD να το υποστηρίξουν, ε ρε και να το βάλουν μέχρι πίσω τίποτα 570/580, το "οι AMD παλιώνουν σαν το κρασί" θα πάρει εντελώς νέο νόημα.

Μακάρι! Ειδικά με αυτή την κατάσταση της αγοράς οτιδήποτε βελτιώνει τις επιδόσεις είναι σωτήριο.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,849
AMD-Radeon-RX-6600-GPUZ.png

AMD-Radeon-RX-6600XT-GPUZ.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
Δεν ξέρω κατά πόσο κολλάει εδώ, αλλά δεδομένου ότι οι 5ΧΧ και οι Vega είναι σε 12άρι node, ίσως να το σκεφτεί η AMD να επαναφέρει παραγωγή σε κάποιες από αυτές τις κάρτες από την στιγμή που έχει ένα deal για 1.6 δις και όλα τα νεότερα τσιπάκια τους βγαίνουν σε 7άρι node (όχι όλα οκ, αλλά CPU και GPU cores που όπως καταλαβαίνω έχουν την μεγαλύτερη ζήτηση), οπότε ίσως να το κάνει συμφέρον να αξιοποιήσουν το capacity που έτσι και αλλιώς θα πληρώσουν ακόμα και αν δεν του χρησιμοποιήσουν.

 

tasos48

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
May 16, 2021
Messages
5
Καλημέρα και καλως σας βρηκα , εχω θεμα με το ενα ανεμιστηρακι απο τη sapphire nitro R9 380 4GB ανεβαζε θερμοκρασια και ειπα να δω τη φταει ανοιξα το κουτι και δουλευε ο ενας ο δευτερος προσπαθησα να τον γυρισω αλλα δεν εβρισκε στην ψηκτρα και τελικα μου εμεινε στο χερι !! μπορω να βρω αλλον η να ταιριαξω κανενα 8αρι που εχω περισευμα ;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Θεωρητικα μπορεις να βαλεις αντιστοιχο που να ταιριαζει στα volt ή να βγαλεις τελειως τους εργοστασιακους και να βαλεις εναν μεγαλυτερο με δεματικα.

Ισως σε amazon ή ebay να μπορεσεις να βρεις το εργοστασιακο ανταλλακτικο.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Καλωςήρθες,
Λογικά θα βρείς αφτερμαρκετ (μεντασιόν, μαιμού πως αλλιώς το λένε) στο ebay, καθως οι εταιρίες δεν πουλάνε αυτούς τους ανεμιστήρες στο εμπόριο. Πρέπει να ψάξεις στα κινεζάδικα μαγαζιά για να βρεις κάτι που ταιριάζει ακριβώς. Αλλιώς με πατέντα βάζεις κάποιον ανεμιστήρα κουτιού. Σ' αυτή την λύση όμως πρέπει να συνδέσεις τα καλώδια με το χέρι γιατί οι gpu έχουν δικό τους φυσάκι για να συνδέονται οι ανεμιστήρες και δεν ταιριάζει μ'αυτό που έχουν εκείνοι που βάζουμε στο κουτί.
Εγώ άλλαξα τους ανεμιστήρες της δικιάς μου sapphire R9 280 3GB OC το καλοκαίρι με μεντασιόν απο το ebay. Είναι ίδιοι με τους εργοστασιακούς αν και φαίνεται οτι έχουν διαφορετικό μοτέρ και λιγο πιο κοντό καλώδιο. Δουλεύουν μια χαρά όπως οι εργοστασιακοί. Το κόστος για μένα αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 13 ευρώ.

Προσωρινά δοκίμασε βγάλεις και να καθαρίσεις/ λαδώσεις/ γρασάρεις το μοτέρ αυτού που σταματάει μήπως μπούκωσε απο σκόνες.
Δοκίμασε επίσης να ανεβάσεις τις στροφές στους ανεμιστήρες μήπως ξεκινήσει και ο δευτερος. Στους δικούς μου είχα βάλει να γυρνάνε 88% για να πάρει μπρος ο δευτερος.

EDIT: Πριν παραγγειλεις οτιδήποτε μετράς τις διαστάσεις που έχουν οι μανίσιοι ανεμιστήρες. Υπάρχουν μικροδιαφορές καθώς τους ίδιους ανεμιστήρες χρησιμοποιούν και καρτες γραφικών απο άλλες μάρκες (π.χ.asus, gigabyte).
Ο ανεμιστήρας που λες οτι σου έμεινε στο χέρι μάλλον μπορεί να ξανακουμπώσει αν βάλεις πάλι την ασφάλεια του ρότορα που έμεινε μέσα στο μοτέρ όταν τον ξεκούμπωσες. πρέπει να τον ξαναμοντάρεις δηλαδή.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
Καλημέρα και καλως σας βρηκα , εχω θεμα με το ενα ανεμιστηρακι απο τη sapphire nitro R9 380 4GB ανεβαζε θερμοκρασια και ειπα να δω τη φταει ανοιξα το κουτι και δουλευε ο ενας ο δευτερος προσπαθησα να τον γυρισω αλλα δεν εβρισκε στην ψηκτρα και τελικα μου εμεινε στο χερι !! μπορω να βρω αλλον η να ταιριαξω κανενα 8αρι που εχω περισευμα ;
Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις

Αυτό: https://www.skroutz.gr/s/27292663/Jonsbo-PCI-cooler-3x-80mm-GPU-fan-black-VF-1.html
Που πρακτικά φυσάει αέρα προς την κάρτα γραφικών, άχρηστο αν δουλεύουν τα fans κανονικά, αλλά για την περίπτωσή σου θα κάνει δουλειά.

Κοιτάς αν κάνουν τα rgb της sapphire 5700, από τις φωτογραφίες έχεις καλές πιθανότητες να κάνουν, αλλά είναι το ένα 87 χιλιοστά και τα 2 μεγάλα 95, μέτρα να δεις αν χωράνε. https://www.skroutz.gr/s/20993803/Sapphire-ARGB-Fans.html

Πατέντα, βρες ένα random ανεμηστηράκι 120χιλ και βάλτο με κάποιον τρόπο από κάτω να φυσάει (βγάζοντας το χαλασμένο), σούπερ πατέντα με δική σου ευθύνη, μπορείς να το δέσεις στην κάρτα γραφικών με σπάγκο που αντέχει θερμοκρασίες, που βάζουν στα κρέατα για φούρνο. Αλλιώς δες αν μπορείς να το στηρίξεις κάπως από κάτω.

Τέλος, παίρνεις σβάρνα το insomnia.gr μην δίνει κανένας κάποια κάρτα σαν αυτή ή παρόμοια χαλασμένη με 10-20€ ώστε να κάνεις τράμπα τα ανεμηστηράκια. Θεωρητικά οποιαδήποτε sapphire σου κάνει, από ότι βλέπω αυτό το cooler design το δουλεύει χρόνια η εταιρία.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Πατέντα, βρες ένα random ανεμηστηράκι 120χιλ και βάλτο με κάποιον τρόπο από κάτω να φυσάει (βγάζοντας το χαλασμένο), σούπερ πατέντα με δική σου ευθύνη, μπορείς να το δέσεις στην κάρτα γραφικών με σπάγκο που αντέχει θερμοκρασίες, που βάζουν στα κρέατα για φούρνο. Αλλιώς δες αν μπορείς να το στηρίξεις κάπως από κάτω.
Λαμακι σχηματος Π παχους 1 χιλ. στηριγμενο με βιδουλες στο δαπεδο του κουτιου. Στο πανω μερος του Π στηριγμενος ο ανεμηστηρας ( rgb για μουρη δεν το συζητω) Υψος Π τοσο ωστε ο ανεμηστηρας να ακουμπα σχεδον την ψυκτρα της VGA. Ρευμα ανεμηστηρα απο τροφοδοτικο.
Θαχεις λιγο θορυβο, αλλα σηγουρεισον και μοντερνεισον, καρατσεκαρισμενο. Για λιγοτερο θορυβο βαζεις λαστιχιενες ροδελες στις βιδες. Μετα απο 5 χρονια που ισως χαλασει ο ανεμηστηρας τα ξαναλεμε
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
insomnia.gr μην δίνει κανένας κάποια κάρτα σαν αυτή
Παιζει και ναχει καμια δεκαρια χιλιαδες ωρες λειτουργιας μαιναροντας στην Μορια, ρε Νιτρο. Καλλιτερα καινουργιος 5-6Ε κανει
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
@tasos48 Θα μπορούσες ίσως να δεις και αν υπάρχει κάποιο aftermarket cooling system για την κάρτα σε δελεαστική τιμή αν θέλεις κάτι πιο ολοκληρωμένο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Σε σπασμένο ανεμιστήρα έχω κάνει κάτι σαν αυτό που προτείνει ο @Chris2756. Έφτιαξα μια βάση που να φέρνει έναν ανεμιστήρα κοντά στην κάρτα γραφικών, έβαλα μπλου ταγκ στην βάση του για τους κραδασμούς και δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανά με την ψύξη της κάρτας. Ήταν και μεγαλύτερος από πριν, οπότε είχα και καλύτερο αποτέλεσμα
 
Top Bottom