What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
δεν έχω πρόβλημα με nvidia, έχω φίλους nvidia, αρκεί να μην προκαλούν
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
θα προτιμήσει παλιότερο ryzen παρά έναν καλύτερο i5 10400F.

Οι 10400F/11400F δεν είναι καλύτεροι από έναν Ryzen 3600 έτσι γενικά, χωρίς αστερίσκους. Στις μητρικές των 300 ευρώ που κάνουν τα tests οι youtubers, ναι, κάνουν παπάδες. Αλλά σε πρακτικά οποιαδήποτε μητρική φθηνότερη από 150 ευρώ, δεν μπορούν να κρατήσουν ψηλά ρολόγια, ενώ σε μητρικές των 100 ευρώ (που δεν είναι λίγα για μητρική σε έναν λογικό κόσμο) μπορεί να έχουν και 30% κόψιμο επιδόσεων.

Ενώ ο 3600 μπορεί να βγάζει 5% χαμηλότερα fps ξερωγώ, αλλά και σε μητρική των 80 ευρώ να τον κουμπώσεις, πάνω-κάτω θα σου δώσει τις επιδόσεις που έχει και σε μητρική των 400 ευρώ.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eμενα, ενα 5% χαμηλοτερα fps, δεν με ενοχλει καθολου και δεν ειναι κριτηριο αγορας.
Με ενοχλει ομως το εξης. Παρακολουθω καποιες συζητησεις/συγκρισεις μεταξυ 10600 και 11600. Λενε οτι ο 11600 εχει 7% μαγαλυτερες επιδωσεις απο τον 10600 και κοστιζει 100Ε περισσοτερο. Εγω 100Ε για βελτιωση 7% δεν τα δινω με τιποτα. Ναταν 30% μπορει να το σκεφτομουν. Και στην περιπτωση που θα χρφειαζομουν αυτο το +30%
Θαυμαζω τις σουπερ cpus και τις σουπερ καρταρες, ναι και μπραβο για τις επιδωσεις τους, αλλα αγοραζω τεχνολογια που να καλυπτει τις σημερινες μου αναγκες και μονο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Eμενα, ενα 5% χαμηλοτερα fps, δεν με ενοχλει καθολου και δεν ειναι κριτηριο αγορας.
Με ενοχλει ομως το εξης. Παρακολουθω καποιες συζητησεις/συγκρισεις μεταξυ 10600 και 11600. Λενε οτι ο 11600 εχει 7% μαγαλυτερες επιδωσεις απο τον 10600 και κοστιζει 100Ε περισσοτερο. Εγω 100Ε για βελτιωση 7% δεν τα δινω με τιποτα. Ναταν 30% μπορει να το σκεφτομουν. Και στην περιπτωση που θα χρφειαζομουν αυτο το +30%
Θαυμαζω τις σουπερ cpus και τις σουπερ καρταρες, ναι και μπραβο για τις επιδωσεις τους, αλλα αγοραζω τεχνολογια που να καλυπτει τις σημερινες μου αναγκες και μονο.
εδώ εγώ περιμένω να πάμε στο 100% από την προηγούμενη CPU/GPU πριν αγοράσω :p

Το ερώτημα είναι ποιοι κάνουν τέτοιες αγορές όμως. Δηλαδή οκ έχουμε αυτή την εικόνα ότι κάποιοι λεφτάδες ή/και περίεργοι πάνε και δίνουν διπλά λεφτά για 5-10% επάνω σε επιδόσεις είτε για CPU είτε για GPU εδώ και χρόνια (αν είστε ανάμεσά μας, συγνώμη είστε ανώμαλοι, φάτε τα σουβλάκια καλύτερα), αλλά ισχύει αυτή η εικόνα ή απλά είναι μια στρέβλωση και απλά όσοι αγοράζουν το ένα και το άλλο που δίνει μικρό ποσοστό επιπλέον επιδόσεων από την παλιά γενιά είναι απλά όσοι έρχονται από παλιότερα ακόμα συστήματα;

Δεν θυμάμαι πως μας έχει δημιουργηθεί αυτή η εικόνα, σίγουρα υπάρχουν κάποιοι δε λέω, αλλά τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι είναι πολλοί; Ότι πουλάει η Intel πολλούς επεξεργαστές τόσα χρόνια που έδινε 2-10% επιδόσεις ανά γενιά; Που ξέρουμε ότι δεν είναι νέα συστήματα;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν ξέρω πώς έχει δημιουργηθεί αυτή η εικόνα σε σένα Nitro*, πάντως τα data με τα οποία δουλεύουν οι εταιρείες αλλά και τα surveys σε μεγάλα hardware sites/youtube channels (και για να παρακολουθείς Linus και Steves δεν είσαι ο κυρ Μήτσος που παίζει πασιέντζα, από άποψη ενδιαφέροντος είσαι enthusiast και ας μην περισσεύει φράγκο για αναβάθμιση από το 2011), δείχνουν πως η συντριπτική πλειοψηφία (ξαναλέω, των enthusiasts) GPU αναβαθμίζει κάθε 4 χρόνια και στοχεύουν σε τουλάχιστον 50% αύξηση επιδόσεων, και cpu, όταν λιώσουν. Για αυτό από κάποιο σημείο και μετά, είναι αστείο να συζητάμε ποιος ανάμεσα στο 10400 και 3600 έχει 2fps παραπάνω στο counter-strike, επειδή το πραγματικό αγοραστικό κοινό τους έρχεται από i5-2500K και FX-6300. Ότι και να πάρουν, πύραυλος θα τους φανεί, και πύραυλος θα παραμείνει μέχρι να το αλλάξουν σε 8 χρόνια.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
δεν εννούσα ότι σε εμένα έχει δημιουργηθεί αυτή η εικόνα, αυτή την εικόνα παρατηρώ ότι έχει αρκετός κόσμος εκεί έξω με βάση διάφορα σχόλια σε fora και message boards.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Α καλά, η εικόνα που έχει ο κόσμος, και ειδικά όσοι ασχολούνται με το τι αγοράζουν κάτι απροσδιόριστοι "άλλοι" χωρίς κανένα στατιστικό στοιχείο στα χέρια τους, απλά τι βλέπουν να υπάρχει στους etailers, δεν είναι κάτι που χρειάζεται αιτιολόγηση, είναι απλά ηλίθιοι.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eνταξει τωρα ειναι λιγο βαρυ, να χαρακτηριζω, ηλιθιο, οποιον δεν εχει τις γνωσεις μου η οποιον δεν συμπεριφερεται αγοραστικα οπως εγω. Ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια και την δικη του τσεπη. Εδω υπαρχουν ατομα που θελουν το τελευταιο μοντελο, ασχετου κοστους και επιδοσεων, οχι μονο σε πι σι, αλλα και σε του βου, στερεοφωνικα, αρκουδισια, μπαταριες μπιντεδων κτλ κτλ. Μην αναφερω το 'πεσ μου τι κουνιστο εχεις, για να δω σε πια κατηγορια θα σε καταταξω" Το μεγαλο ερωτημα παραμενει αναπαντητο. Κυρος η Επιδοσεις?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
χαμός έχει γίνει στο youtube σήμερα με αυτό, περιμένω να βγάλει κανένα βίντεο υπότιτλους να το παρακολουθήσω.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Τα οπαδιλίκια είναι θεόχαζα. Αντικειμενικά αγοράζεις το καλύτερο VFM κομμάτι για τις gaming ανάγκες σου, όποτε κρίνεις εσύ πως το χρειάζεσαι. Ήμουν πολλά χρόνια σε Intel CPU's, όταν έβγαλε η AMD τους Ryzen 5XXX, καταξεφτίλισε το high end της Intel. E, προφανώς και πήρα AMD. Τώρα σε πέντε χρόνια που θα αναβαθμίσω πάλι, όποιος έχει την καλύτερη πρόταση στην αγορά, εκεί και θα πάω. Στις high-end GPU's, η Nvdia έχει τα πρωτεία με διαφορά, οπότε με κερδίζει. Σε mid range προϊόντα, ενδεχομένως η AMD νικάει, αλλά δεν ξέρω, είμαι άθλιος μπουρζουάς και δεν πλησιάσω αυτό το μιτ-έντ, δεν είχα στο χωριό μου.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Το FSR δουλεύει και σε Nvidia κάρτες.

Αυτή την στιγμή, το καλύτερο RT το έχει η Nvidia, αλλά και εκεί ακόμα, έχουμε μεγάλη μείωση της απόδοσης χωρίς το DLSS...
Θα θεωρούσα δεκτό πχ να ρίχνω ανάλυση από 4Κ σε QHD για να έχω 60 FPS καρφί με ενεργό RT. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει αυτό χωρίς DLSS/FSR ή άλλο συμβιβασμό.

Όπως και να έχει, είναι θετικό που βλέπουμε, ειδικά σε περιόδους που δεν βρίσκεις εύκολα GPU, τρόπους για να φτουράνε περισσότερο οι κάρτες μας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
τα οπαδιλίκια που τα βλέπεις; εμείς χαιρόμαστε που κάποιος δεν είναι σκαρμόγυφτας και βγάζει μια τεχνολογία ανοιχτή για όλους.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Έπιασα στο νήμα αναφορές σε στρατόπεδα και τα σχετικά, οπότε χώθηκα σαν την Αγία Πούτσα να πω τη μαλακία μου γιατί προφανώς είναι σημαντικότερη απ' όλες τις άλλες μαλακίες. Ε και ΓΑ= Τέρψι, Έψιλον, Ρουφήχτρα= ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Συνέλληνα, μάθαινε.

Οι ανοιχτές τεχνολογίες πάντα μετράνε και στην τελική οδηγούν στην αυξημένη οπτική πιστότητα των παιχνιδιών, σε βάθος χρόνου, έτσι ανεβαίνει το στάνταρ για όλους. Η μόνη διαφορά παίζει σε συγκεκριμένους 'hot' τίτλους, που ορισμένα ψυχάκια -γκάχ, γκούχ- θέλουν να παίζουν Day 1 με όλα τα φωτάκια και τα Λαγκαβούλιν παραμάσχαλα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Το οπαδιλίκι είναι θεόχαζο, αλλά η στήριξη με τον οβολό της FOSS τεχνολογίας έναντι της αντίστοιχης proprietary, είναι χαρακτηριστικό που απαντάται μόνο σε εκλεκτά και alpha δείγματα homo sapiens.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Σήμερα δοκίμασα πρώτη φορά το FSR στο παιχνίδι Terminator Resistance με κάρτα 1050Ti. Σε ανάλυση 1080p και όλα Epic settings στην αρχή του παιχνιδιού έπιανα 43-44 fps, ενεργοποίησα το FSR και με πήγε στα 60 που είναι το FPS limit. Για να πω την αλήθεια δεν παρατήρησα καμιά ιδιαίτερη διαφορά στην εικόνα που να κάνει μπαμ με γυμνό μάτι, λίγο shimmering που υποθέτω ότι προκαλείται από το sharpening αλλά το κέρδος στην απόδοση αξίζει 100% την θυσία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Ωραίος, την άλλη φορά Team Red για να τιμήσεις την αγάπη της ακόμα και για τους άσωτους :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Ωραίος, την άλλη φορά Team Red για να τιμήσεις την αγάπη της ακόμα και για τους άσωτους :p
hqdefault.jpg


Δεν μπορώ να υποσχεθώ τίποτα.
 
Top Bottom