What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ανασταίνοντας έναν Pentium III

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
^Αυτή η φωτογραφία είναι γεμάτη αναμνήσεις και συγκίνηση.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Βασικά θα ψηνόμουν να τα βάλω και στο τωρινό PC μου, απλά με χαλάει η χρωματική διαφορά τους με οθόνη, tower, keyboard κτλ, ειδάλλως μια χαρά δουλειά θα κάνανε!
 

bspus

Awakened Shrub
Joined
Apr 26, 2013
Messages
4
Φοβερα ηχεια. Ειχα και εγω ενα σετ ιδια, αγορασμενα 10+ χρονια πριν. Ειχα παει στη Στουρναρη ψαχνοντας τα καλυτερα stereo ηχεια που μπορουσα να βρω για υπολογιστη μεχρι που τα ειδα. Χρονια μετα, τα χαρισα στον πατερα μου για τον ιδιο ακριβως λογο. Το ασπρο (πλεον μπεζ) ειναι μεγαλη παραφωνια με το all black υπολοιπο συστημα
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Ευκαιρίας δοθείσης χθες, λόγω κάποιων ανασκαφών που έκανα στη ντουλάπα, αποφάσισα να προβώ σε μία γρήγορη αλλαγή στο P-ΙΙΙ PCάκι. Αντικατέστησα λοιπόν την "άχαρη" SB Vibra CT4170 με την επιβλητικού μεγέθους (ποταμόπλοιο-like, όπως την αποκαλώ εγώ) SB AWE32 CT3990, που προσφάτως απέκτησα μέσω μίας hardware ανταλλαγής. Μπορείτε να πάρετε μία γεύση του πόσο γελοιωδώς μακριά ήταν η συγκεκριμένα κάρτα ήχου μέσω της παρακάτω φωτογραφίας που τράβηξα. Συγκρίνετε το μήκος της με την Voodoo 3 που φαίνεται πιο ψηλά, καθώς και με το πού τελειώνει η μητρική. Η καρτούλα πάντως παίζει μια χαρά τόσο σε Win98 όσο και σε WinXP περιβάλλον.

SB_AWE32_zpscnxderhs.jpg
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
o_O o_O o_O o_O o_O o_O Είναι ATX η μητρική; Με το μάτι η sb πρέπει να είναι άνετα πάνω από 35 εκατοστά...Έτσι ήταν όλες οι AWE32, ή είναι αυτή καμιά μυστήρια έκδοση; Είχα μια SB 16 και πολύ μετά μια SB 128, που ήταν και οι δύο "κανονικού" μεγέθους.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Από ότι φαίνεται η AWE32 Plug-n-Play ήταν όντως έτσι. Προσπαθώ να θυμηθώ ποια SoundBlaster είχα εγώ στον PII που αγόρασα μόνο και μόνο για να τρέξω το Morrowind.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Λογικά μια από αυτές Sound Blaster PCI 64, Sound Blaster PCI 128, Sound Blaster 16 PCI
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
To 2002 που βγήκε το Morrowind, ήταν δημοφιλής και budget/bulk εκδόσεις της SoundBlaster Live! - ενώ γύρω στο 2000 η SoundBlaster 128 κυκλοφορούσε με τιμή-χώμα, περί τις 7-8 χιλιάδες δραχμές, είχε γεμίσει ο τόπος μιας και οι on-board λύσεις ήταν ακόμα στα σπάργανα. Επίσης, PII για Morrowind? Τραβούσε; Εγώ είχα μεν PIII 833MHz που έφτανε και περίσσευε, αλλά από την άλλη η Geforce 2 ζοριζόταν τα μάλλα σε 1024x768, και δεν έπαιζε φράγκο για να την αλλάξω... το παιχνίδι το φχαριστήθηκα αρκετά χρόνια μετά, με μια ATI 1950Pro (καρτάρα για την εποχή της και σε πολύ λογικά λεφτά...)
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Ναι παίδες η AWE32 ήταν τεράστια διότι είχε της παναγιάς τα μάτια πάνω, μηδαμινό integration. Ουσιαστικά έχει ένα τσιπ ίδιο από την SoundBlaster 16, που αναλαμβάνει τον ψηφιακό ήχο, ένα Yamaha OPL3 για αυθεντική Adlib/SoundBlaster μουσική και ένα τσιπάκι της E-MU που αναλάμβανε να παίξει MIDI ήχο. Αν αναλογιστούμε κιόλας ότι χρειαζόταν χώρο για θέσεις μνήμης (ω ναι!), το τσιπάκι ASP που αναλάμβανε QSound acceleration (επική πατάτα που δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ και για τίποτα) και pinouts για να βάλει ο καθένας την δικιά του daughterboard ώστε να παίζει διαφορετικά όργανα MIDI (στην δικιά μου φοράω μία Yamaha DB60XG)... πάει μακριά η βαλίτσα. Αργότερα, άρχισαν να την συμμαζεύουν , η AWE64 Gold ας πούμε είναι μάλλον λιγότερο από το μισό σε μήκος. Οι PCI 64 και 128 έπαιξαν όντως πολύ την εποχή 2000-2001, ήταν ψιλό αισχρές, χαλαρά η χειρότερη εποχή της Creative Labs για μένα. Μάλλον κάποιο λάθος κάνει ο Βόρειος, PIII θα εννοεί. Εγώ το Morrowind το πρωτοείδα στον Pentium 733 και την GeForce2 MX του αδερφού μου, όπου μετά βίας έτρεχε με 25-30 καρέ σε ανάλυση 800x600. Η κατάσταση ήταν σαφώς καλύτερη στο δικό μου σύστημα, έναν Celeron 2.4 και μία 5600 XT (άλλη επική παπαριά από κει...), όπου μπορούσα να ενεργοποιήσω και Pixel Shaders και έτσι την έλεγα στον αδερφό μου. Ακόμα θυμάμαι την έκπληξη όταν είδα για πρώτη φορά το νερό με Pixel Shaders (τους πρώτους τότε, DirectX 8 ήταν άλλωστε), πρέπει να είχα χαζέψει για κανά 10 λεπτο, δοκιμάζοντας διαφορετικές γωνίες κλπ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Α γεια σου. Την είχα δει και προηγουμένως αλλά δεν ήμουν σίγουρος για το αν ήταν αυτή. Τα παλιά τα χρόνια, όταν δεν είχα ιδέα από bottlenecking κτλ., είχα τον PII 350 Mhz και είχα ήδη πάρει την GeForce4 MX (για να τρέξω την Οδύσσεια), αφού μέχρι τότε είχα τo σαπάκι Riva TNT2 αν θυμάμαι καλά. Οπότε έτρεχε πολύ καλά τα πάντα, αλλά μου κράσαρε επειδή δεν είχα κάρτα ήχου! Οπότε πήγα Στουρνάρη Πλαίσιο και τσίμπησα σε σακουλίτσα την Live! και έκανα τη δουλειά μου με το έπος.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Οι PCI 64 και 128 έπαιξαν όντως πολύ την εποχή 2000-2001, ήταν ψιλό αισχρές, χαλαρά η χειρότερη εποχή της Creative Labs για μένα. Δεν ήταν "αυθεντικές" SB, με την έννοια πως δεν ήταν σχεδιασμένες από την Creative Labs, αλλά από μια εταιρεία που η CL αγόρασε και έβγαλε τις κάρτες της με τη φίρμα Soundblaster... υπολειπόταν πολύ σε σχέση με τη Live - η οποία όμως όταν πρωτοβγήκε "κουτάτη" έκανε 50-60 χιλιάδες δραχμές, όσο και μια GPU της προκοπής, χρόνια μετά ξεμύτισαν οι bulk σε σακουλάκι που λέει και ο Βόρειος με πολύ χαμηλότερη τιμή - αλλά από την άλλη μπορούσε να την αγοράσει ο κάθε πιτσιρικάς με το χαρτζιλίκι του και να έχει μια κάρτα ήχου που δούλευε απρόσκοπτα τόσο σε καθαρό DOS όσο και σε Windows 98/XP.
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
κ γω τρομαξα οταν ειδα το μεγεθος της 32αρας. o_O o_O
Εχω μια απλη SB 64 σε ISA κ δεν ειναι ουτε στο μισο μεγεθος συνδεδεμενη με την pci καρτα της sigma - real magic hollywood για playback σε ΡΙΙ 300αρι - επικες στιγμες του 1996 αλλα κ ο λογαριασμος...
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Σαπάκια, με την έννοια ότι δεν είχαν hw accelerated ήχο ναι, ήταν οι PCI, αλλά εντελώς χάλια, όχι. Δεν ξέρω αν θα φτάσω στην μετά DOS εποχή στο αφιέρωμα, αλλά απ' όσο έχω δει, τσιπάκια της Ensoniq φόραγαν, και είχαν αρκετά καλά χαρακτηριστικά.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Για την ακρίβεια είναι "μόλις" 34cm, αρκετά μεγαλύτερη κι από τις σύγχρονες GPUs.
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Καλά τα λες, επρόκειτο ουσιαστικά για rebrand της Ensoniq AudioPCI, μιας αρκετά ενδιαφέρουσας κάρτας και από τις πρώτες για PCI που έκαναν ντόρο. Τόσο ντόρο που η Creative αγόρασε ολόκληρη την Ensoniq (η οποία στο παρελθόν ασχολούνταν μόνο με High End προϊόντα περιέργως). Μετά από λίγο έβγαλε και την Aureal εκτός ταμπλό και έπαιζε μόνη της...Το πρόβλημα με τις 64 και 128 ήταν οι drivers κατά την γνώμη μου, έχω εμπειρία από πρώτο χέρι και ήταν εφιάλτης (είχαμε την 128 πανάθεμά την). Αλλά οκ, όπως λες και συ ήταν εκπληκτικά φτηνές και τότε δεν έπαιζαν ενσωματεμένες οπότε κατανοητό! Εντωμεταξύ πάω στοίχημα ότι ο North είχε την TNT2 M64, συνεπώς η 440 MX ήταν μεγαθήριο μπροστά της. Βέβαια πραγματικά απορώ πως την πάλεψε με PII 350 στο Morrowind. Πολύ Τσουρινακινή εμπειρία μου ακούγεται, μία Matrox G400 λείπει μόνο, από χαμηλά framerates ήσουν καλυμμένος :D :D

Μεταξύ μας βέβαια, οι πατέντες που κάναμε για να παίξουμε εκάστοτε παιχνίδια τότε δεν παίζονταν. Δεν πα να έτρεχε σκατά το παιχνίδι, αρκεί που έτρεχε. Θυμάμαι ακόμη πως είχα περάσει το πρώτο Act στο Monkey Island 4 σε έναν Pentium 133 με κάποια S3 Virge και είμαι 100% σίγουρος ότι το 1/4 της οθόνης καλύπτονταν από μία λευκή λωρίδα γιατί έτρωγε εμπλοκή με την άνιωθη κάρτα. Πραγματικά παλαβές καταστάσεις απλά και μόνο επειδή ήταν αυτό το παιχνίδι ή τίποτα άλλο για όλο το μήνα (και παραπάνω αρκετές φορές).
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Παίζει να είχα και την GeForce2 MX και να μπερδεύω τις κάρτες με τον φίλο που αγόρασε Pentium III με την 4. Σίγουρα θυμαμαι ότι το 2004 είχα πλήρως έτοιμο PCάκι για να παίξω το Painkiller το οποίο ήταν το παιχνίδι που με έκανε να αγοράσω την AMD 9800.

Το επικότερο κουτί ever ήταν αυτό:
HPIM2708.jpg
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Το πρόβλημα με τις 64 και 128 ήταν οι drivers κατά την γνώμη μου, έχω εμπειρία από πρώτο χέρι και ήταν εφιάλτης (είχαμε την 128 πανάθεμά την). Είχαμε διαφορετική εμπειρία με την ταπεινή 128 τότε. Είχα κοτσάρει μία σε έναν Celeron 333Mhz, 64MB RAM και Riva TNT κάρτα γραφικών, τον οποίο δούλευα αρκετά μέχρι και το 2003 κι ας μην ήταν το βασικό μου σύστημα. Τόσο σε καθαρό DOS όσο και σε Win98 SE δεν είχα ποτέ κανένα θέμα - δεν είχα και τίποτα τρελές απαιτήσεις βέβαια, να δουλεύει με τα παιχνίδια μου χωρίς πολλά-πολλά ήθελα, και το έκανε.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Δυστυχώς, όπως έγραψα και εδώ, η μητρική σταμάτησε προ ολίγων ημερών να δουλεύει και σκέφτομαι αν θα μπορούσα να κάνω κάτι (άλλο) μήπως και ξαναδουλέψει.

Όταν πρωτοάνοιξα το PC, η μητρική ξεκινούσε, αλλά στο ένα boot έβλεπε τον δίσκο (αλλά δεν έμπαινε windows) στο επόμενο όχι, αμέσως μετά χτυπούσε για μνήμη δίχως να έχω κάνει κάτι, πιο μετά για VGA, μέχρι που έφτασε να λειτουργεί δίχως τίποτα πάνω, αλλά να μη ποστάρει, μη δίνοντας σήμα για την έλλειψη αυτών.

Δοκίμασα να βγάλω μπαταρία, να κάνω cmos clear, να ξεκινήσω τη μητρική δίχως τίποτα συνδεδεμένο πάνω της, να αλλάξω τροφοδοτικό, να ξηλώσω την Abit από την πλάτη του κουτιού. Τίποτα δεν απέφερε αποτέλεσμα. Η μητρική πάντως δεν έχει φουσκωμένους ή σκασμένους πυκνωτές. Λέτε να ήταν απλά η ώρα της και να μη μπορώ να κάνω τίποτα, ή υπάρχει ενδεχομένως κάτι άλλο που θα μπορούσα να επιχειρήσω;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,677
Δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις και πολλά σ'αυτή την περίπτωση. Το μόνο ''καλό'' απο τα συμπτώματα που είπες είναι οτι υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες να έκανε ζημιά σε άλλα εξαρτήματα.
Είδα την αγγελία σου και θα κοιτάξω μήπως έχω τίποτε στην αποθήκη. Θα φορέσω την ολόσωμη στολή για να παλέψω με την σκόνη. Τι κορονοιός μου λέτε, εδώ μια τζουρα σκόνη να ρουφήξεις έμεινες στο τόπο.:ROFLMAO:
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Το μόνο ''καλό'' απο τα συμπτώματα που είπες είναι οτι υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες να έκανε ζημιά σε άλλα εξαρτήματα.

Ναι, δε νομίζω να "ακούμπησε" οτιδήποτε άλλο, δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο άλλωστε. Βέβαια χίλιες φορές να είχαν πρόβλημα οι μνήμες ή το τροφοδοτικό, μια και θα ήταν πιο εύκολα αντικαταστήσιμα.
 
Top Bottom