What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ανασταίνοντας έναν Pentium III

headless

Hobgoblin Captain
PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester Klika Member
Joined
Nov 30, 2012
Messages
336
Δεν είναι και τόσο retro το μηχάνημα που περγράφεις.' Ανετα γίνεται firewall ή router ή file server ή irc server ή mail server, home server γενικότερα.
Χωρίς γραφικό περιβάλλον, εννοείται. Headless ακόμα καλύτερα.
 

mortisgr

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 30, 2012
Messages
358
headless said:
Δεν είναι και τόσο retro το μηχάνημα που περγράφεις.' Ανετα γίνεται firewall ή router ή file server ή irc server ή mail server, home server γενικότερα.
Χωρίς γραφικό περιβάλλον, εννοείται. Headless ακόμα καλύτερα.

Linuxάς με πρόλαβε.
Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν, το κάνεις ένα headless server για να σηκώσεις ένα blogάκι πχ, το χρησιμοποιείς σαν router, παντοδύναμο firewall (προϋποθέτει έξτρα κάρτες δικτύου) κλπ.

Τώρα που το σκέφτομαι, άστο, άκυρο. Άχρηστο σου είναι. Που να το συντηρείς, να ασχολείσαι, να τον ανοίγεις, θα καίει και ρεύμα, θα πιάνει χώρο. Αν σκέφτεσαι την δωρεά, μην ψάξεις μακριά, και μέσα στο φόρουμ να δεις, κάποιον θα βρεις. Μην σου πω και στο ίδιο τόπικ. ;)
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Τρελή νεκρανάσταση, μια και σήμερα άνοιξα το retro PC για το οποίο σας είχα μιλήσει στο αρχικό post, προκειμένου να εγκαταστήσω μία QuickShoot QS-163 2-joystick connector card.

Το setup αυτού του μηχανήματος λοιπόν είναι το ακόλουθο:

CPU: Intel Pentium 200 MMX
M/B: Soyo SY-5XA
RAM: 96 MB SDRAM (3x32 MB) PC100
VGA 1: Matrox Mystique MGA 4MB PCI
VGA 2: Voodoo 2 Diamond Monster 8MB PCI
VGA 3: Voodoo 2 Diamond Monster 8MB PCI
HDD 1: Quantum Fireball ST 3.2 GB (3.5')
HDD 2: Quantum Fireball SE 3.2 GB (3.5')
HDD 3: Quantum Bigfoot 1.2GB (5.25')
Sound Card: Sound Blaster AWE64 Gold ISA
CD-ROM: Mitsumi FX4824T 48x
Floppy Drive: 3.5'
PSU: Seasonic 145W
Tower: Acom mini
Monitor: TFT NEC 15' 1024x768
Mouse: Serial 3-button
Keyboard: PS/2 English/Greek
Joystick: 2 x Multijoy Micro Technica
O/S: Win 98 SE

Είχα να το λειτουργήσω αρκετό καιρό και φοβόμουν μη βρεθώ μπροστά σε κανένα απρόοπτο, αλλά ευτυχώς όλα κυλήσανε μια χαρά. Έτρεξα 4-5 games για να τεστάρω τις Voodίτσες (Quake 2, MK4, Pandemonium 2, Unreal, Ultimate Race Pro) και το PC ξαναμπήκε στη ντουλάπα, από την οποία πάντως σκοπεύω να το βγάλω σύντομα πάλι, μια και ψάχνω τρόπο να το τοποθετήσω, μαζί με το Pentium III PC, σε "μάχιμη" θέση. ;)
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Σε έναν αντίστοιχο υπολογιστή (επίσης pentium III) ο οποίος στα νιάτα του είχε τα περιβόητα windows millennium έκανα μια νεκρανάσταση με διανομή κανονικότατο Debian (τότε 7) πυρήνα 486, διαχειριστή παραθύρων JWM, χωρίς DM για σερφάρισμα netsurf και  πήγαινε πολύ καλά. Θα μπορούσε ίσως να συνδυαστεί με windows 98 γιατί τα windows 98 δίνουν πρόσβαση σε πολύ περισσότερα ρετρό παιχνίδια (που παίζουν σε τόσο παλιό υπολογιστή, όλα θα έπαιζαν σε πιο καινούργιο με dosbox και wine) αλλά έχουν πάψει να υποστηρίζονται πολλά χρόνια ενώ το debian είναι σύγχρονο λειτουργικό, υποστηρίζεται και έχει μακράν περισσότερο (και πιο καινούργιο) λογισμικό.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Voodoo 2 SLI με Matrox Mystique για 2D; Χλιδάτο το ρέτρο PC σου. Έχεις παίξει καθόλου με Soundfonts στην AWE64 Μάνο;
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Όχι φίλε, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
Μανο , εβαλες τα 98 μετα τα ΧΡ;;;; o_O o_O o_O κ εγκατασταθηκαν;; μηπως τα εκανες σε ξεχωρο δισκο/partition?? γιατι αλλιως τα 98 γραφουν overall τον boot manager κ στελνουν τα ΧΡ για βρουβες
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Κάτι τέτοια βλέπω και το ψήνω άσχημα να κάνω showcase τα "μηχανάκια" μου. All in good time I guess, μόλις οργανώσω και την συλλογή και μπορούν να φωτογραφηθούν όλα όπως πρέπει.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Αστεία αστεία τις Voodoo 2 SLI μέσω του f2bnp τις απέκτησα, πίσω στο μακρινό..... 2009. Πωπω, περνάνε γρήγορα τα χρόνια

@devilride
Σε άλλον δίσκο τα εγκατέστησα, το αναφέρω άλλωστε και στο αρχικό post.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Μάνο, υποθέτω ότι έχεις την 15" TFT λόγω του ότι τα 1024*768 θεωρούνται η μεγαλύτερη ανάλυση με καλά framerates που μπορεί να δώσει ένα ζευγάρι Voodoo 2 σε SLI, σωστά;
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
μεγιστη αναλυση κ τερμα-δυστυχως μονο η σειρα 3 κ πανω εδινε μεγαλυτερες αναλυσεις. η voodoo2 πηγαινε μεχρι 800χ600 μονη , σε sli επαιζες στα 1024χ768 αλλα κ με απλη crt τα εβλεπες (μονο που εδω ηθελες και καθετη σαρωση μεγαλυτερη των 85 hz ) η TFT δεν ειχε τετοιους περιορισμους
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Όντως πέρασαν 7 χρόνια κοντά. Συζητούσαμε τις προάλλες με τον αδερφό μου για τότε που τις είχαμε πάρει (νομίζω το 2008 τις είχα πάρει εγώ) και σε θυμήθηκα Μάνο! Κορυφαία φάση, είχα έναν τεχνικό για το Internet σπίτι και είχα ξεχάσει πάνω σε κάποιο γραφείο τις Voodoo 2 SLI. Εκεί που πέρναγε ο τεχνικός να τσεκάρει κάποια καλώδια, βλέπει τις κάρτες, γυρνάει και με ρωτάει αν είναι Voodoo 2 και του απαντάω ναι. Εκεί απλά τρελαίνεται και αρχίζει να λέει " Τι είπες ρε μεγάλε, τι μου θύμησες τώρα! Θυμάμαι που είχα πάρει μία Voodoo 2 για να παίξω Quake 2 το 1998". Τα είπαμε λίγο και νομίζω ότι μάλλον ήμουν ο αγαπημένος του πελάτης.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Καλά, δεν αντιλέγω ότι και με CRT μπορείς να να έχεις ανάλυση 1024*768, άσε που παίζεις και σε αναλύσεις πέραν της βέλτιστης ( πχ ένα 17" CRT θα είχε ενδεικνυόμενη τα 1024*768, αλλά θα έφτανε και τα 1280*1024 ( αν και μάλλον με μικρότερη συχνότητα ανανέωσης ).<br>Οι TFT όμως έχουν άλλα πλεονεκτήματα, devilride. Ειδικά για κάποιον όπως εγώ, που έχει θέμα με τα μάτια του, οι CRT είναι ανυπόφορες, ειδικά οι χαμηλότερης ποιότητας. Για να μην πιάσουμε κατανάλωση και όγκο.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Βασικά σε αυτό το μηχανάκι έτσι κι αλλιώς δε με ενδιέφερε τίποτα περισσότερο από 1024x768 ανάλυση, οπότε και για χρόνια ολόκληρα το είχα με μία CRT Philips 105S. Όταν εκείνη παρέδωσε πνεύμα, αγόρασα την NEC έχοντας αποφασίσει να είναι η οθόνη η μόνη "παρασπονδία" της σύνθεσης του retro PC. Λίγες μέρες αφότου προμηθεύτηκα την Quickshot QS-163, κατάφερα να εντοπίσω, μετά από αναζήτηση χρόνων, σε εξαιρετική τιμή ένα δεύτερο, ελληνικής κατασκευής, A.S.C Multi Joy joystick της Micro Τechnica

IMG_0911ttt.jpg


που είναι διδυμάκι εκείνου που έχω από το 1990 και το οποίο θα μπει σε restoration mode, για αλλαγή των σπασμένων πλαστικών του 15-pin βύσματός του και προσπάθεια ασπρίσματος του κιτρινισμένου από την πολυκαιρία πλαστικού του.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Αυτό έβγαινε και με διάφανο πλαστικό κάλυμμα;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Παίζει τότε να το είχα δει στο σπίτι του φίλου μου που είχε PC. Βασικά είχε ο πατέρας του, έπαιζαν τα μεγαλύτερα αδέρφια του, και εμείς παίρναμε τα joystick και τρέχαμε σε theater of the mind κάνα X-Wing, γιατί που να μας αφήσουν να παίξουμε...
 

bspus

Awakened Shrub
Joined
Apr 26, 2013
Messages
4
Περιπου ισαξια με την tnt2 ηταν η voodoo3 σε επιδοσεις αν και ομολογουμενως υποδεεστερη στην ποιοτητα της εικονας. Ομως για retro καταστασεις βολευει γιατι θα τρεχει και glide. Οτιδηποτε δεν τρεχει καλα στη voodoo3 ειναι σιγουρο οτι δεν χρειαζεται retro PC για να παιξει. Επισης, σχετικα με το linux φυσικα ειναι καλη ιδεα να ασχοληθεις αλλα οχι σε αυτο το μηχανημα. Για να τρεξεις καλα κατι σε αυτο το μηχανημα θα πρεπει να ειναι ειτε αρχαια διανομη, που πλεον δεν θα υποστηριζεται απο repositories και θα ειναι αχρηστη ειτε καποια ειδικη πολυ ελαφρια οποτε οχι καταλληλη για αρχαριο. Και παλι θα σου σπασει τα νευρα γιατι ακομα και για Browsing θα σερνεται σε μοντερνες σελιδες. Οποτε ειτε σε ενα VM θα ασχοληθεις πανω στο βασικο σου συστημα ειτε σε καποιο οπως αυτα που εδινες για 50 ευρω. Αν και το VM ειναι μαλλον η καλυτερη λυση για τα πρωτα βηματα. Ουτε για router/fileserver κλπ θα το προτεινα. θα καει πιο πολυ ρευμα από οτι αξιζει. Καποιος το ανεφερε πανω κανοντας πλακα αλλα ισχυει.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Νεότερη κι εξίσου επιτυχημένη προσθήκη στο retro συστηματάκι μου αποτελεί ένα ζεύγος Teac Powermax 260/2, τα οποία μια φορά κι έναν καιρό ζαχάρωνα πολύ.

zvucnici-teac-powermax-260-2-slika-12041643.jpg


Η παραπάνω φωτογραφία ξεγελά όσον αφορά στο μέγεθός τους, το οποίο είναι πραγματικά πολύ μεγάλο. Ο ήχος τους όμως, πάντα μιλώντας για stereo speakers, είναι πολύ ανώτερος από τα περισσότερα σημερινά σετ, γλυτώνοντας την ίδια στιγμή χώρο, λόγω της απουσίας του (περιττού) woofer. Η άφιξή τους καθιστά αχρείαστο πλέον για εμένα ένα σετάκι 2:1 ηχείων και woofer, τα οποίο και πολύ σύντομα -πιθανώς και αύριο- θα βγάλω προς χάρισμα.... ;) ;)
 
Top Bottom