What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Astronomy Domine

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Φάγαμε τα βράδια μας να κυνηγάμε τον neowise, τώρα τρώμε τα μεσημέρια μας με το να προσπαθούμε να παρκάρουμε το Dragon 2 ατον ISS
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Μια ακόμη απόπειρα φωτογράφησης του Δία (ο οποίος είναι φανταστικός αυτήν την εποχή!)

Jupiter_Final_20_07_2020_B.png

Ψιλοφαίνονται και 2 δορυφόροι του! Με το μάτι μέσα από το φακό βλέπεις και τους 4 που είναι ορατοί αυτήν την περίοδο, αλλά ακόμα για φωτογράφηση το παλεύω το θέμα, δεν μπόρεσα να τους πιάσω όλους.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
οι άλλοι δύο είναι μακρύτερα;

Ναι, αλλά δεν είναι αυτό πρόβλημα, χωράνε στο καρέ όλοι. Το πρόβλημα είναι ότι για να φανούν πρέπει να ρυθμίσεις την κάμερα να "πιάσει" περισσότερο φως (αυξάνεις το exposure time), το οποίο δημιουργεί προβλήματα για έναν νουμπά σαν και εμένα στην επεξεργασία εικόνας μετά για να φανούν σωστά οι λεπτομέρειες και οι φωτισμοί :rolleyes:. Στην παρακάτω φωτό που έχω βάλει αρκετά μεγαλύτερο exposure time θα καταλάβεις τι εννοώ.

dias_bright_AΑ.png

Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν τεχνικές για να τα συνδιάσεις όλα αυτά, αλλά ακόμα δεν έχω βρει τον χρόνο να ασχοληθώ. Επίσης δεν βοηθάει καθόλου που δεν έχω καθόλου guidance ή μηχανικά συστήματα ακολούθησις (περιορισμένο μπάτζετ) και ζορίζομαι πολύ να το κρατάω εντός καρέ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ρίχνεις μία μικρή υπενθύμιση για τον εξοπλισμό σου και πώς έχεις κουμπωμένη την κάμερα πάνω στο τηλεσκόπιο?
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό που θέλεις να κάνει είναι το λεγόμενο image stacking?
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Ρίχνεις μία μικρή υπενθύμιση για τον εξοπλισμό σου και πώς έχεις κουμπωμένη την κάμερα πάνω στο τηλεσκόπιο?

Τηλεσκόπιο : Skywatcher 130/900 EQ2
Camera : Omegon pro 1200C

Η κάμερα κουμπώνει πάνω στο τηλεσκόπιο αντί για προσοφθάλμιο και συνδέεται με usb σε laptop από το οποίο έχεις εικόνα και με το κατάλληλο software κάνεις capture. Η μέθοδος αυτή λέγεται Primal Focusing, και επειδή ρίχνει πολύ το field of view έχω πάρει και αυτό :
Μειωτής εστιακού λόγου

Για σοβαρή αστροφωτογράφηση είναι αστείος ο εξοπλισμός, αλλά για να πάρεις το βάπτισμα του πυρός είναι ok. Επίτηδες έβαλα στα link τα καταστήματα οπού και τα πήρα για να έχει κάποιος μια εικόνα και του μπάτζετ.

Αυτό που θέλεις να κάνει είναι το λεγόμενο image stacking?
Image stacking έκανα, η φωτό του Δία είναι 200 καρέ στακαρισμένα και μετά επεξεργασία (Autostakkert! για stacking και RegStax6 & Gimp για επεξεργάσια sharpening, φωτισμό κτλ.). Δεν έχω κάνει ακόμα απόπειρα όμως να κάνω stack εικόνες που τραβήχτηκαν σε διαφορετικές συνθήκες (άλλα exposure times, φωτεινότητες, κοντράστ κτλ.)
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ήδη με τον adaptor για να αυξήσεις το εστιακό μήκος μπαίνεις με μειονέκτημα στο χορό (αφού εισάγεις σφάλματα στα οπτικά). Καλύτερη καμερούλα δεν είχε με λίγο παραπάνω κόστος από το συνδυασμό των δύο παραπάνω? :/

Για τους σκοπούς σου είναι μια χαρούλα πάντως. Είσαι και σε ευλογημένο μέρος, θα μπορείς όταν πάρεις την εμπειρία να φορτώνεις το Ντομπσονιανό και να χάνεις νύχτες ύπνου. :D
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Ήδη με τον adaptor για να αυξήσεις το εστιακό μήκος μπαίνεις με μειονέκτημα στο χορό (αφού εισάγεις σφάλματα στα οπτικά). Καλύτερη καμερούλα δεν είχε με λίγο παραπάνω κόστος από το συνδυασμό των δύο παραπάνω? :/

Για τους σκοπούς σου είναι μια χαρούλα πάντως. Είσαι και σε ευλογημένο μέρος, θα μπορείς όταν πάρεις την εμπειρία να φορτώνεις το Ντομπσονιανό και να χάνεις νύχτες ύπνου. :D

Ναι, η επιλογή κάμερας ήταν λάθος μου, και ομολογώ πως το έχω μετανιώσει να εμπιστευθώ μια σχεδόν άγνωστη μάρκα για να γλιτώσω λίγα χρήματα . Έπαθα και έμαθα! Η πλάκα είναι πως στις εξορμήσεις τηλεσκοπίου πάω συνήθως με τον κολλητό μου (και πλέον κουμπάρο μου) ο οποίος είναι φωτογράφος. Ε, η DSLR του (cannon αν θυμάμαι καλά) σε deep space καταστάσεις βγάζει πολύ καλύτερες φωτό, μηδαμινό zoom βέβαια (για πλανήτες ούτε κουβέντα δηλαδή) αλλά πολύ καλύτερο capture σε ογκώδη deep space αντικείμενα (π.χ. Ανδρομέδα) Έχουμε πει πως η επόμενη εξόρμηση μας θα είναι σε πολύ απομακρυσμένο μέρος του νησιού για όσο το δυνατόν λιγότερο light pollution. Ελπίζω να μην μας φαν τα τσακάλια :LOL:

Η χρήση focal reducer θεωρείται must σε τηλεσκόπιο με μεγάλο focal length για αρκετούς λόγους. Από όσα guide διάβασα τουλάχιστον. Αλλά και στην πράξη βλέπω εκτός από μεγαλύτερο field of view και ποιο καθαρή εικόνα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Το συγκεκριμενο video δεν μπορω να το δω πουθενα. Ισως καποιος τροχονομος διαφημισεων το εχει σταματησει αλλα δεν ειμαι να μπαινω σε διαδικασιες. Αυτο που μου εμφανιζει παντου ειναι το video με την τηλεδιασκεψη που ξεφυγε απο τα τετριμενα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το privacy badger ή κάτι παρόμοιο στο κόβει.

Εδώ από το youtube μέσω του οποίου ένας φίλος δηλώνει την αγάπη του για την Άννα

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Όπως ο μετεωρίτης, έτσι και η αγάπη τους θα είναι λαμπερή, θα κρατήσει λίγο, και θα γίνει βούκινο στο ελληνικό youtube.

Να ζήσετε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323

Μολις διαβασα το αρθρο ενοιωσα τοσο μικροσκοπικος που ο εγκεφαλος μου αρνηθηκε να κανει οποιαδηποτε αναφορα σε μεγεθη.
κατα τα αλλα ζωη μονο στη Γη.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255

Μολις διαβασα το αρθρο ενοιωσα τοσο μικροσκοπικος που ο εγκεφαλος μου αρνηθηκε να κανει οποιαδηποτε αναφορα σε μεγεθη.
κατα τα αλλα ζωη μονο στη Γη.

Φοβερό. Κάθε φορά που βλέπω εικόνες από το διάστημα με πιάνουν τα υπαρξιακά μου (μια κουκίδα είμαστε κλπ).
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μόνο λόγω καιρού είναι; Δεν είναι χαμηλά στον ορίζοντα; Τι καιρό είχε; Μου κάνει εντύπωση ότι είναι πολύ καθαρή η φωτογραφία για να έχει επηρρεαστεί.
 
Top Bottom