What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Astronomy Domine

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Γιάπ, ήταν αρκετά χαμηλά στον ορίζοντα (γενικά χανόταν πολύ νωρίς από τον ορίζοντα), δεν ήξερα να πω την αλήθεια ότι επηρεάζει και αυτό το χρώμα του , υπέθεσα ότι λόγο καιρού συμβαίνει ☺

Η φωτό είναι καθαρή λόγο Image stacking και της κλασικής επεξεργασίας (sharpening & noise/blur reduction κυρίως), οι "μαμίσιες" είναι αρκετά ποιο θολές ;)
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Όσο χαμηλότερα στον ορίζοντα τόσο μεγαλύτερο στρώμα ατμόσφαιρας που παρεμβάλλεται μεταξύ του παρατηρητή και του σώματος, με αποτέλεσμα να υπάρχουν μεγάλες παραμορφώσεις. Επίσης εξαιτίας της γωνίας μεταξύ σώματος και παρατηρητή υπάρχει και σκέδαση του φωτός, το μπλε χρώμα φιλτράρετααι από την αατμόσφαιρα και στο μάτι μας φτάνουν τα χρώματα που είναι προς το ερυθρό φάσμα. Γι' αυτό το καλύτερο σημείο για παρατήρηση είναι όταν το σώμα βρίσκεται κοντά στο ζενίθ.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
^Σωστός. Εγώ την βρήκα από ένα group στο Facebook. Αρχικά η φωτογραφία είχε δημοσιευθεί τον Ιανουάριο του '20.


 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Μια πρώτη απόπειρα να βγάλω φωτογραφία deep space καταστάσεις. Μικρό μέρος των Πλειάδων (M45) :

PLEIADES_B1_EDIT.png

Χάλι μαύρο με τον θόρυβο και την θολούρα, αλλά δεν πρόλαβα να κάνω όλα τα απαραίτητα (dark frames, flat frames κτλ.) καθώς ο καιρός ήταν ασταθής και γενικά ακόμα προσπαθώ να μάθω τα πολύ βασικά, αλλά ήθελα να την μοιραστώ γιατί είναι η πρώτη φορά που κατάφερα μετά από πολλές μάχες να τραβήξω long exposure εικόνες (η συγκεκριμένη είναι μόλις 10 καρέ 8 sec το καθένα). Το άλλο ΣΚ αν μου το επιτρέψει ο καιρός θα δοκιμάσω πάλι.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τώρα που ανεβαίνει σιγά σιγά προς τα πάνω δεν κάνεις και μια προσπάθεια για το M42 (το νεφέλωμα του Ορίωνα); Χωρίς να ξέρω βέβαια τις δυσκολίες φωτογράφισης νεφελωμάτων.

Αλλά ως αντικείμενο είναι πολύ εντυπωσιακό για παρατήρηση μέσω του προσοφθάλμιου και πολύ εύκολο να το βρεις. Καταλαβαίνεις υφές και είναι από τα λίγα αντικείμενα (εκτός των άστρων) που το μάτι αντιλαμβάνεται μια ελαφριά απόχρωση.
 
Last edited:

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
@Hank , Ναι, έχεις δίκιο, το είχα δει πέρσι τον Φλεβάρη όταν προτοπήρα το τηλεσκόπιο, πολύ καλή φάση!!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το πρώτο dso που παρατήρησα, μιας και το τηλεσκόπιο το πήρα Ιανουάριο αλλά επειδή είναι και πολύ εύκολο να το βρεις χωρίς χάρτη ακόμα και μέσα από πόλη. Ακόμα θυμάμαι ότι ένιωθα σαν να αιωρούμαι κι εγώ μαζί του.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,266
16-25 Δεκεμβρίου, ο Κρόνος με τον Δία θα "έρθουν" τόσο κοντά όσο δεν έχουν έρθει εδώ και 800 χρόνια. Ελπίζω η απόσταση τους να είναι αρκετά μικρή για να μπορέσω να τους δω αντάμα χρησιμοποιώντας την διόπτρα
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Δεύτερη απόπειρα φωτογράφησης των Πλειάδων. Αυτήν την φορά "πρωταγωνίστρια" είναι η Αλκυόνη, μία από τις 7 Αδερφές των Πλειάδων (τα 7 μεγαλύτερα αστέρια του συμπλέγματος)

Pleiades_Alcyone_A.png

Κάπως ποιο καθαρή αυτήν την φορά γιατί είχα προλάβει να πάρω και αρκετά Dark Frames, αλλά ακόμα θέλει να μάθω αρκετά πράματα για ποιο "καθαρά" αποτελέσματα. Για την ιστορία, είναι 50 καρέ των 8 δευτερολέπτων το καθένα, χτεσινοβραδινή (06/12)
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Savatar αν θυμάμαι καλά διοπτρικό τηλεσκόπιο έχεις ε;

Χωρίς να έχω ιδέα από το κομμάτι της φωτογραφίας, μπορεί να λέω και μπαρούφες δηλαδή, αυτή την παραμόρφωση στα χρώματα (ακτίνες του αστεριού) είναι πολύ πιθανό να στην προσθέτουν τα οπτικά του τηλεσκοπίου. Τα διοπτρικά τηλεσκόπια έχουν περισσότερα οπτικά στοιχεία και εισάγουν περισσότερα σφάλματα.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Κάτσε να flerxάρω λίγο ντεμέκ.
μισοφέγγαρο

κοντινές στο φεγγάρι

Ανδρομέδα και Άρης αζουμάριστα με κινητό

Γαλαξίας με κινητό

Γαλαξίας και Δίας με κινητό (απορώ πώς δε μου έσπασε το κινητό ο ΔΙΑΣ)

Το τηλεσκόπιο μου είναι Skywatcher Dobsonian Truss 130mm Heritage
το κινητό Redmi Note 9 Pro
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Με Dobsonian βλέπω. Το κλασικό SkyWatcher 8"?

Επίσης είδα ότι σε κάποιες λήψεις χρησιμοποιείς Barlow. Δεν σου σκοτεινιάζει την φωτογραφία ή το χρησιμοποιείς για αυτό τον λόγο;
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Ετούτο εδώ, αδερφέ.

Η αλήθεια είναι πως αν δε το έλεγες δε θα το πρόσεχα, αλλά ναι σκοτεινιάζει ελαφρώς, αλλά τις σκοτεινιάζω και εγώ λίγο στο snapseed για ντεμέκ εφέ. Δε νιώθω ακόμα, τελείως noobάς είμαι. (Το έχω 3-4 χρόνια το τηλεσκόπιο, αλλά τον Οκτώμβριο είναι που πήρα mount για να βάζω πάνω το κινητό)
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ωραίος! Αναδιπλούμενο ε;

Οι φακοί Barlow, από την μία αυξάνουν την μεγέθυνση και στην ουσία διπλασιάζουν το εύρος των προσοφθάλμιων που έχεις, αλλά από την άλλη σκοτεινιάζουν το αντικείμενο και προσθέτουν οπτικά σφάλματα, κάτι που πιστεύω ότι θα ενδιαφέρει στην φωτογράφιση.

Πιστεύω ότι θα είναι προτιμότερο να τις σκοτεινιάζεις σε post-processing καθώς περισσότερο φως σημαίνει και περισσότερη λεπτομέρεια (με κάποιο όριο φυσικά).

μικρό editάκι: Σε παρατήρηση βαθέως διαστήματος υπάρχουν αντικείμενα (αυτά που είναι ήδη αρκετά αχνά), που στην ουσία χρησιμοποιώντας έναν barlow δεν μπορείς να τα δεις καν, ούτε με περιφερειακή όραση.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Ωραίος! Αναδιπλούμενο ε;

Οι φακοί Barlow, από την μία αυξάνουν την μεγέθυνση και στην ουσία διπλασιάζουν το εύρος των προσοφθάλμιων που έχεις, αλλά από την άλλη σκοτεινιάζουν το αντικείμενο και προσθέτουν οπτικά σφάλματα, κάτι που πιστεύω ότι θα ενδιαφέρει στην φωτογράφιση.

Πιστεύω ότι θα είναι προτιμότερο να τις σκοτεινιάζεις σε post-processing καθώς περισσότερο φως σημαίνει και περισσότερη λεπτομέρεια (με κάποιο όριο φυσικά).

μικρό editάκι: Σε παρατήρηση βαθέως διαστήματος υπάρχουν αντικείμενα (αυτά που είναι ήδη αρκετά αχνά), που στην ουσία χρησιμοποιώντας έναν barlow δεν μπορείς να τα δεις καν, ούτε με περιφερειακή όραση.
αναδιπλούμενο ναι, σκέφτομαι να πάρω και σκέπαστρα για να ανοίγει σα τέντα.

Το Barlow το πήρα σε συνδιασμό με ένα ακόμα προσοφθάλμιο για να πετύχω τη μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση, αλλά ναι δε βοηθάει και πολύ στη φωτογράφιση. Thanks για τα tips, σε κόβω για παλιό.

Το επόμενο βήμα θα είναι, αν είμαστε καλά προφανώς, να πάρω ρομποτική βάση για να αρχίσω long exposure shots.
 
Top Bottom