What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Ουσιαστικά είναι preorder ρε παιδιά. Μπορείτε να το αγοράσετε, αν θέλετε το παίζετε κιόλας στα πλαίσια του ΕΑ. Αν θέλετε, επιπλέον, στέλνετε και feedback. Λεφτά για το production έχουν εξασφαλισμένα, ούτως ή άλλως.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Αυτο που μου βγαίνει σαν ερώτημα όμως ειναι το πόσο καιρό να τους πάρει να το βγάλουν από ΕΑ
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ε εντάξει, τι είναι ένας χρόνος μπροστά στην αιωνιότητα...
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Δεν αντιλέγω, αυτό όμως δε σημαίνει ότι αυτό που είπε δεν είναι κάποιου είδους preemptive damage control
Είναι και καλά κάνει.
Ας πάρουμε ένα παράδειγμα, ενός άλλου παιχνιδιού σε EA με full τιμή. Το Bannerlord. Τόσα και τόσα χρόνια οι fans λέγανε σε κάθε update του, 1) δώστε το μας και ας είναι και σε EA και 2) δεν θέλουμε μεγάλες αλλαγές, απλά ένα warband στο 2020.
Τα άκουσαν και τα 2, αλλά οι διαμαρτυρίες υπάρχουν και δε λέω για τη γόνιμη κριτική, αλλά για τους μαλάκες που κλαίγονται για ό, τι μπορείς να φανταστείς. Το steam forum ειδικά είναι απέραντος ωκεανός μαλακίας.

Μπράβο ρε τίμαρε που δεν έχεις φόρουμ για να βγάζει τα κόμπλεξ του το κάθε βλαμμένο. Πόσο μπροστά είσαι.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Αυτό. Καλά πριν 3-4 χρόνια που το Early Access ήταν νέο φασούλι, αλλά ακόμα και σήμερα πολλοί τρέχουν και αγοράζουν χωρίς να καταλαβαίνουν τι παίρνουν. Πάντα κρίνοντας από τους απέραντους ωκεανούς μαλακίας στα forum, μια φωνακλάδικη μερίδα του κοινού νομίζει ότι παίρνει πλήρως λειτουργικό κομμάτι του full game.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Γιατί να παίξεις μπάλα μόνο με το budget που έχεις αφού μπορείς να το κάνεις με περισσότερα ε; :gap:

Διότι budget EA για το προϊόν, σημαίνει μικρότερο budget από τις πωλήσεις μετά την κυκλοφορία άρα και για τη στήριξη των νέων προϊόντων.

Αυτό το μοντέλο βοηθάει μικρό παραγωγό/προγραμματιστή που είναι μεροδουλι-μεροφάει, αλλά πλέον η Larian δεν έχει ανάγκη. Με βάση τις προηγούμενες κυκλοφορίες πιστεύω ότι ειλικρινά κοιτάζουν για feedback. Ειδάλλως θα είχαν ανοίξει επίσημα ΚΑΙ τα preorders χωρίς EA.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Με βάση τις προηγούμενες κυκλοφορίες πιστεύω ότι ειλικρινά κοιτάζουν για feedback.

Αν κάποιος παρακολουθήσει το development του παιχνιδιού θα δει πως ήδη από livestream σε livestream έχουν γίνει αλλαγές βάσει των αντιδράσεων των παικτών. Μερικά παραδείγματα: αλλαγή των κανόνων για το initiative (τώρα είναι πιο κοντά στην DnD 5ε) και η αλλαγή του χρόνου από παρελθόν-3ο πρόσωπο σε παρόν- 2ο πρόσωπο.

Και το παρελθόν και η τωρινή συμπεριφορά της Larian είναι συνεπείς ως προς αυτό.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Και οι απαντήσεις της Larian σχετικά με την EA τιμή που επιβεβαιώνουν αυτά που λέμε

"It's better to think of Early Access as a playable preorder," he says. "Though of course it isn't exactly that. Its function is entirely to make the game better through pooling feedback and testing ideas, iterating directly with our audience."

"If people look back at the history of DOS2, there's a lot of reciprocity," he says. "We have transparent, consistent, intelligent conversations with our players. I think [they] feel listened to when our games are great value, with a huge amount of content, and we often come up with surprises that are more tangible. We don't have such plans for this yet (indeed during DOS2 at this stage we didn't either), but we did the Gift Bag DLCs, Definitive Edition update, etc. Huge investments, released for free. No promises on mirroring that, but I raise it to make the point that there are many other ways to cater to the audience outside of simply discounting at launch."

 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Δε θα μπορούσα να παίξω τέτοιο παιχνίδι σε Early Access η αλήθεια είναι. 🤔 Θα ήθελα να ζήσω την πλοκή του όπως το φαντάστηκε ο δημιουργός, στο τελικό προϊόν 🙏
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,824
Δε θα μπορούσα να παίξω τέτοιο παιχνίδι σε Early Access η αλήθεια είναι. 🤔 Θα ήθελα να ζήσω την πλοκή του όπως το φαντάστηκε ο δημιουργός, στο τελικό προϊόν 🙏
Και εγώ της ίδιας λογικής είμαι γενικότερα. Μάλιστα μου φαίνεται αδιανόητο που υπάρχει κόσμος να "καίει" ,έστω και εν μέρη, story driven παιχνίδια αντί να περιμένει να τα απολαύσει ολοκληρωμένα.
(Βέβαια εγώ είμαι ειδική κατηγορία μιας και παιχνίδια που έχω ήδη αποκτήσει, τα ξεκινάω μήνες μετά προκειμένου να έχουν ολοκληρωθεί από patches και dlc)
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,234
Θα ήθελα να ζήσω την πλοκή του όπως το φαντάστηκε ο δημιουργός, στο τελικό προϊόν 🙏
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
(Βέβαια εγώ είμαι ειδική κατηγορία μιας και παιχνίδια που έχω ήδη αποκτήσει, τα ξεκινάω μήνες μετά προκειμένου να έχουν ολοκληρωθεί από patches και dlc)

Να σε ρωτησω ποτε θεωρεις οτι εχει "ολοκληρωθει" ενα story-driven rpg σαν και αυτο; Πχ Definitive Edition? Ειναι ενδιαφερουσα αποψη που την ειχα σκεφτει και γω αλλα κολλησα σε αυτο...
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,824
Να σε ρωτησω ποτε θεωρεις οτι εχει "ολοκληρωθει" ενα story-driven rpg σαν και αυτο; Πχ Definitive Edition? Ειναι ενδιαφερουσα αποψη που την ειχα σκεφτει και γω αλλα κολλησα σε αυτο...

Όταν κυκλοφορήσει η GOTY έκδοση (ή όπως την βαφτίζουν ανάλογα το παιχνίδι). Δεν έχω τον χρόνο αλλά και την διάθεση να ξαναπαίξω ένα παιχνίδι δεκάδων ωρών για να "απολαύσω" ένα DLC που κυκλοφόρησε αργότερα. Θέλω το πλήρες πακέτο μια και καλή.
Στην τελικη με το backlog που έχουμε οι περισσότεροι, δεν είναι και ότι δεν έχουμε κάτι να παίξουμε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
Όταν κυκλοφορήσει η GOTY έκδοση (ή όπως την βαφτίζουν ανάλογα το παιχνίδι). Δεν έχω τον χρόνο αλλά και την διάθεση να ξαναπαίξω ένα παιχνίδι δεκάδων ωρών για να "απολαύσω" ένα DLC που κυκλοφόρησε αργότερα. Θέλω το πλήρες πακέτο μια και καλή.
Στην τελικη με το backlog που έχουμε οι περισσότεροι, δεν είναι και ότι δεν έχουμε κάτι να παίξουμε.
ναι νομίζω αυτή είναι η καλύτερη λύση. Εγώ ξενέρωσα απίστευτα που πήρα τα expansions του PoE μόνο και μόνο για να διαπιστώσω ότι πρέπει να πάω σε κάποιο νωρίτερο save από τον τερματισμό για να τα παίξω ή να ξεκινήσω εκ νέου...
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,081
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, προσωπικά απ' τις καλύτερες εμπειρίες που είχα ποτέ στο gaming είναι δύο παιχνιδάκια που ανακάλυψα όταν ήταν ea ακόμα, δεν μου χάλασε καμία εμπειρία, χάρηκα που βοήθησα έστω και λίγο στ development και ίσα ίσα, μόνο πόρωση μου προκάλεσε για την φουλ κυκλοφορία.
Σίγουρα, δεν πλησιάζει σε μέγεθος τίποτα το BG3, αλλά την ίδια ανάλογη εμπειρία είμαι σίγουρος ότι θα έχω.
 
Top Bottom