What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@Northlander Και οι πιο παλιοί είχαμε αποφασίσει να νερώσουμε το κρασί μας σε επιμέρους στοιχεία. Όχι όμως στην ταυτότητα, η οποία ήταν και μοναδική. Προσωπικά και το tb είχα αρχίσει να αποδέχομαι και την κάμερα και το 4-man party (απ' ότι φαίνεται τουλάχιστον).

Επίσης, θα ανέβει και εδώ υποθέτω το podcast. Μήπως όμως να βάζατε και κάποιον με την αντίθετη άποψη. Τον Admiral ας πούμε (να έχουμε και κάποιον να βρίζουμε :p ).
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ορισμένες από αυτές τις ερωτήσεις τις έχουμε απαντήσει πιστεύω στο podcast. Πχ για τους διαλόγους είναι διαφορετικό να έχεις μισή πρόταση και τσεκ και άλλο να αλλάζει όλο το κείμενο με βάση τα στατιστικά σου. Αυτομάτως το κείμενο και η απόδοση του είναι μέρος του χαρακτήρα σου.

Κάθε πράγμα στον καιρό του. Ναι ορισμένα πράγματα αν τα βιώσεις τότε με τους περιορισμούς αλλά και το κλίμα που επικρατούσε σε εντάσει σε μια διαφορετική (όχι από ελιτίστικη ομάδα). Αναφέρουμε για παράδειγμα ότι το BG δεν ήσουν μάγκας όταν το έπαιζες, επειδή δεν είχε βγει το LotR ώστε να κάνει το high fantasy mass consumer product. Έχει και αυτό τη σημασία του. Εμένα δεν αρρώστησε κανεις, και πρέπει να δουλέψω. Τα υπόλοιπα στο διάλειμμα και το απόγευμα!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Πάρε ρε συ Νίτρο ως παράδειγμα το Fallout 3 και το Fallout New Vegas σε σχέση με τα παλιά Fallout. Κατά γενική ομολογία οι πάντες θα σου πουν πως το 3 είναι για τα σκουπίδια και πως μοιάζει απλά με ένα "Oblivion με όπλα", ενώ το New Vegas, παρά το ότι ουσιαστικά σαν μηχανισμοί είναι το ίδιο με το 3, έχει έστω το FEELING των παλιών.

Τι είναι αυτό το "Feeling"? Ε, αυτό όπως και να το κάνουμε μπορούν να το καταλάβουν μόνον όσοι έπαιξαν ενδελεχώς τα παλιά στην εποχή τους και τα έχουν αναλύσει τόσο στο μυαλό τους όσο και σε συζητήσεις με άλλους εξίσου "σκληρούς" παίχτες. Δεν μπορεί αυτό να παρατεθεί σε μια τυποποιημένη λίστα 1-2-3 (ίσως και να μπορεί να γίνει άρθρο βέβαια, αλλά δεν θα κάτσω να γράψω ανάλυση άρθρου για την πάρτη σου στο φόρουμ :p), αλλά σίγουρα δεν μπορεί να το πιάσει κάποιος που δεν λάτρεψε το αρχικό γκεημ στην εποχή του και που απλά "α νταξ το έπαιξα το 2005-10, το τελείωσα και μετά έπιασα το επόμενο γκεημ, καλό RPGάκι ήταν αλλά δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα από αυτό".

Το ίδιο πράγμα φαίνεται να συμβαίνει και τώρα. Με βάση αυτά που βλέπουμε στην παρουσίαση του BG3, το game μοιάζει με ένα Original Sin στο οποίο κόλλησαν το όνομα Baldur's Gate, αλλά το FEELING των BG δεν είναι εκεί. Μπορεί στην πορεία του πλήρους παιχνιδιού, μετά από 2-3 ώρες παιξίματος, να φανεί περισσότερο. Αλλά, λογικό είναι να υποθέτει κάποιος πως επέλεξαν να προβάλουν στην παρουσίασή τους μια φέτα του γκεημ τους η οποία είναι αντιπροσωπευτική του τι θα δούμε και στη συνέχεια. Και με βάση αυτήν την υπόθεση λογικό είναι να κρίνεται το γκεημ.

Για να στο κάνω λίγο πιο λιανά για εσάς τους λερωμένους αγοραίους αμόρφωτους που δεν έχουν το δικό μας IQ εμάς των ακαδημαϊκών:

Παίζοντας τα πρώτα 30 λεπτά των BG 1 και 2, το σύνολο των ερεθισμάτων που λάμβανε ο παίκτης (σενάριο-χαρακτήρες-ύφος γραφής-διάλογοι-ατμόσφαιρα του κόσμου-πρωταγωνιστής) έβγαζαν ένα συναίσθημα Χ+Ψ.

Παίζοντας τα πρώτα 30 λεπτά των Original Sin 1 και 2, οι ίδιοι τομείς σου έβγαζαν ένα συναίσθημα Ω.

Ε, τα πρώτα 30 λεπτά του BG3 που επέλεξε να προβάλει η Λάριαν και που είδαμε χθες, φαίνονται να βγάζουν συναίσθημα Ω+1.

Λογικό κάποιοι να μην νοιάζονται ιδιαίτερα για αυτό. Εξίσου λογικό όμως, κάποιοι άλλοι να μην ενθουσιάζονται από αυτήν την εξέλιξη. Και οι 2 πλευρές έχουν τα δίκια τους, δεν είναι ανώμαλοι κολλημένοι οι μεν ούτε filthy casuals οι δε.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Διαφωνώ για την 5η έκδοση ειναι μακραν ό,τι καλύτερο έχουν βγάλει χρόνια τώρα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Διαφωνώ για την 5η έκδοση ειναι μακραν ό,τι καλύτερο έχουν βγάλει χρόνια τώρα.

Συμφωνώ, οτι καλύτερο εχει βγαλει η WotC εδω και χρονια...δυστυχως πολυ κακο συγκριτικα με το Pathfinder ;)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Αυτό που λέω για τον καιρό τους είναι ότι σχεδόν πάντα η νοσταλγία είναι επιλεκτικά διαλεγμένες αναμνήσεις που καμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα. Το έχω αναλύσει άλλωστε το θέμα και στο ΠΑΤΑΡΙ παλιότερα και στο pcmrace πριν σταματήσει.
Για αυτό και πιστεύω ότι ένα καλό παιχνίδι θα σε κρατήσει και θα σου αρέσει όποτε και να το παίξεις, είτε τότε είτε τώρα.

Για παράδειγμα εγώ δεν τα έχω παίξει τα BG, αν κάτσω τώρα και μου αρέσουν τότε πάει να πει ότι ήταν και είναι καλά. Αν δεν μου αρέσουν πάει να πει ότι ήταν καλά γιατί δεν είχαμε δει τίποτα καλύτερο μέχρι την χρονική στιγμή που κυκλοφόρησαν.

Αν όμως αρχίζω να κρίνω με το πως θυμόμουν εγώ το παιχνίδι Α τότε, με το παιχνίδι Β τώρα θα το αδικήσω στο μέγιστο, γιατί δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να καταφέρει νέο παιχνίδι να μου δημιουργήσει συναίσθημα νοσταλγίας, αφού δεν είναι μια ανάμνηση αλλά κάτι που ζω τώρα.

Για το F3 και NV έπαιξα το 3 και το βαθμολόγησα ως ΟΚ, μόλις έπαιξα το NV το βαθμολόγησα ως παιχνιδάρα.
Τα έκρινα για το κάθε ένα ότι είναι, όχι τι ήταν ο παππούς τους η γιαγιά τους και η πρώτη έκδοση σε κομοντόρε ξέρω εγώ.

Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι καταλαβαίνω 100% το παράπονό σας ως παλιοί παίχτες, αν και το έχω ζήσει μόνο με το need for speed που βγαίνει το κάθε παιδάκι και λέει ότι το NFS Hot Pursuit 2010 δεν είναι NFS γιατί τι σχέση έχει με τα... underground. Αλλά δεν ξεχνάω ότι καταρχάς μου άρεσαν τα underground κατά δεύτερον το πόσο γαμάτο ήταν το NFS3 HP1 είναι 50% αλήθεια 50% νοσταλγικές αναμνήσεις.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Επίσης διαφωνώ. Πολύ πιο προσβάσιμη. Εξυπηρετούν δύο διαφορετικά κοινά, η 5Ε ειναι καθαρά αφηγηματική με free-flow combat, λύνει το ζήτημα του stats bloating. Οι 3.5/Pathfinder κατέληξαν να είναι engine building systems με το engine να είναι ο χαρακτήρας. Λάτρεψα το Pathfinder και εξακολουθώ να το αγαπάω, αλλά αν ήταν να συστήσω έναν νέο παίκτη σε τέτοια PnP RPG θα διάλεγα την 5Ε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Θέμα ψυχή: όλο το gameplay demo ήταν κατά κύριο λόγο επίδειξη του Combat, του τελευταίου στοιχείου που έκανε το BG αυτό που το έκανε. Προσωπικά περίμενα να δω αλληλεπιδράσεις, quests, κτλ όχι combat demo. Τα BG ποτέ δεν ήταν mechanics heavy παιχνίδια, όλα υπαγοντουσαν στην ιστορία. Εδώ είδαμε ανάλυση συστημάτων που όπως και να έχει θέτει τον παλμό για το τι όραμα έχει η ομάδα ανάπτυξης.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,948
Όπως (περίπου) είπε κι ο Brother το θέμα είναι ότι η Larian μετά το DOS 2 δείχνει να αισθάνεται "μεγαλύτερη" από την ip του ΒG. Ναι μεν θέλει να το χρησιμοποιήσει για εμπορικούς λόγους αλλά δημιουργικά, ενδεχομένως και "μηχανικά", (θεωρεί πως) το έχει ξεπεράσει, ότι η δική της μέθοδος δημιουργίας RPG είναι ανώτερη. Επομένως το setting οφείλει να υποταχθεί σε αυτή, κι όχι το αντίθετο.
Αυτό αναπόφευκτα δημιουργεί ανάμεικτα συναισθήματα τα οποία βασίζονται (και) στο ένστικτο αλλά και τη νοσταλγία/πάθος του καθενός για το BG, δεν αφορούν δηλαδή μόνο "χειροπιαστά" χαρακτηριστικά (π.χ. interface, σύστημα μάχης). Nitro κυρίως για σένα το γράφω αυτό γιατί έχεις βαλθεί να μας βγάλεις τοξικούς γεροπαράξενους που δεν 'φχαριστιόμαστε με τίποτα και γκρινιάζουμε χωρίς στοιχεία 🧙‍♂️

Πάντως, για να είμαι δίκαιος και με τον Swen, δεν είμαι 100% βέβαιος πως επέλεξε το συγκεκριμένο κομμάτι gameplay επειδή είναι αντιπροσωπευτικό του συνολικού game. Δεδομένου ότι (μάλλον) προέρχεται από τον πρόλογο, πιθανότατα αποτελεί απλώς μία από τις περιοχές που έχουν δουλευτεί περισσότερο σε αυτή τη φάση. Βέβαια κάποια πράγματα, όπως το ύφος των διαλόγων, σαφώς και προδίδουν τις διαθέσεις τους, αλλά για τα υπόλοιπα τηρώ κάποιες επιφυλάξεις.
 
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Πάντως, για να είμαι δίκαιος και με τον Swen, δεν είμαι 100% βέβαιος πως επέλεξε το συγκεκριμένο κομμάτι gameplay επειδή είναι αντιπροσωπευτικό του συνολικού game. Δεδομένου ότι (μάλλον) προέρχεται από τον πρόλογο, πιθανότατα αποτελεί απλώς μία από τις περιοχές που έχουν δουλευτεί περισσότερο σε αυτή τη φάση. Βέβαια κάποια πράγματα, όπως το ύφος των διαλόγων, σαφώς και προδίδουν τις διαθέσεις τους, αλλά για τα υπόλοιπα τηρώ κάποιες επιφυλάξεις.

Μακαρι να εχεις δικιο μαν ειλικρινα θελω να εχεις δικιο :D
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Προσωπικά αυτό που βλέπω είναι ότι αυτοί που έπαιξαν τα παιχνίδια στον καιρό τους δεν είναι ευχαριστημένοι και δικαίως. Όσοι τα λάτρεψαν αργότερα είναι περισσότερο διατεθειμένοι να νερωσουν το κρασί τους.

Διαφωνώ κάθετα με αυτού του είδους την ομαδοποίηση. Αγόρασα το Baldur's Gate κυριολεκτικά την πρώτη ημέρα της κυκλοφορίας του στο Παπασωτηρίου της Εθνικής Αμύνης της Θεσσαλονίκης, κάπου έχω ακόμα το original κουτί με τα πέντε (αν δεν κάνω λάθος) cds. Θυμάστε πώς ξεκινούσε το Baldur's Gate;



Θυμηθείτε την εισαγωγή στο Candlekeep, τα περιβάλλοντα και το στυλ των διαλόγων. Βλέπετε πράγματι μεγάλες διαφορές με την εισαγωγή του BG3; Εγώ ρε παιδιά δε βλέπω καμιά τρομερή διαφορά. Δέχομαι όλες τις απόψεις αλλά να μιλήσουμε επί της ουσίας, όχι βασιζόμενοι σε No True Scotsman θεωρίες.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Διαφωνώ κάθετα με αυτού του είδους την ομαδοποίηση. Αγόρασα το Baldur's Gate κυριολεκτικά την πρώτη ημέρα της κυκλοφορίας του στο Παπασωτηρίου της Εθνικής Αμύνης της Θεσσαλονίκης, κάπου έχω ακόμα το original κουτί με τα πέντε (αν δεν κάνω λάθος) cds. Θυμάστε πώς ξεκινούσε το Baldur's Gate;



Θυμηθείτε την εισαγωγή στο Candlekeep, τα περιβάλλοντα και το στυλ των διαλόγων. Βλέπετε πράγματι μεγάλες διαφορές με την εισαγωγή του BG3; Εγώ ρε παιδιά δε βλέπω καμιά τρομερή διαφορά. Δέχομαι όλες τις απόψεις αλλά να μιλήσουμε επί της ουσίας, όχι βασιζόμενοι σε No True Scotsman θεωρίες.


Yo man, αντιπαρερχομαι την ομαδοποιηση, και μενω στην θεωρηση του No True Scotsman που εριξες, πιστευω οτι δεν τιθεται τετοιο θεμα, παρα θεμα Ship of Theseus φοβου. Τι θα μεινει απο το παλιο BG, ωστε να μας βγαζει τη ψυχη του και ποσο νερο ειμαστε ετοιμοι να ριξουμε στο κρασι μας και παλι να λεμε οτι παιζουμε BG παιχνιδι...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Yo man, αντιπαρερχομαι την ομαδοποιηση, και μενω στην θεωρηση του No True Scotsman που εριξες, πιστευω οτι δεν τιθεται τετοιο θεμα, παρα θεμα Ship of Theseus φοβου. Τι θα μεινει απο το παλιο BG, ωστε να μας βγαζει τη ψυχη του και ποσο νερο ειμαστε ετοιμοι να ριξουμε στο κρασι μας και παλι να λεμε οτι παιζουμε BG παιχνιδι...

Απολύτως κατανοητό αλλά δεν θέλω να βλέπω τεχνητούς αποκλεισμούς. Η εκτίμηση περί της ψυχής του Baldur's Gate είναι υποκειμενική και κανενός η γνώμη δεν έχει βαρύτερη σημασία. Όλοι εκφράζουμε τις απόψεις μας από το ίδιο ακριβώς επίπεδο, κανείς δεν είναι πιο πάνω ή πιο κάτω.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Απολύτως κατανοητό αλλά δεν θέλω να βλέπω τεχνητούς αποκλεισμούς. Η εκτίμηση περί της ψυχής του Baldur's Gate είναι υποκειμενική και κανενός η γνώμη δεν έχει βαρύτερη σημασία. Όλοι εκφράζουμε τις απόψεις μας από το ίδιο ακριβώς επίπεδο, κανείς δεν είναι πιο πάνω ή πιο κάτω.

Συμφωνω απολύτως!! Προσωπικα εκφραζω την αποψη μου και μονο τη δικη μου γνωμη, σορρυ παιδες αν εδωσα την λαθος εντυπωση. Αν και η αποψη μου ειναι ψιλοπαθιασμενη, σεβομαι απολυτα και τον nitro και τον bathory και τα αλλα παιδια που γουσταραν και δεν πιστευω επουδενι οτι ειναι υπανθρωποι ξερω γω επειδη εχουν διαφορετικη αποψη... αν μειωσα καποιον εστω και αθελα μου η τον εκανα να νιωσει ασχημα και παλι σορρυ.

Edit: Φακ δεν το εννοω ειρωνικα ε!

Edit 2: Facepalm, Το edit 1 το κανει χειροτερο

Edit 3: Οτι ναναι, ολα τα γραφω με wholesome mood εε!

Edit 4: Μια ωραια θεωρια για τα dialog options
The character dialogue is in a weird past tense because it's not the character thinking, but the tadpole/illithid controlling the character or reminiscing about its youth.

Side theory: Your character (or all the origins characters) are going to be Adversaries
Adversary in Illithid (Mindflayer) Lore: When an Illithid undergoes ceremorphosis, it can occasionally take on some elements of the absorbed host creature's former mind, such as mannerisms. This typically manifests as a minor personality feature, such as a nervous habit or reaction (e.g., nail-biting or tapping one's foot), although the process that determines the type and number of traits so inherited appears to be stochastic. Some adult Illithids have even been known to hum a tune that its host knew in life. Usually, when a mind flayer inherits a trait like this, it keeps it a closely guarded secret, because, were its peers to learn of it, the Illithid in question would most likely be killed. This is due to an Illithid legend of a being called the "Adversary". The legend holds that, eventually, an Illithid larva that undergoes ceremorphosis will take on the host's personality and memory in its entirety. This Adversary would, mind and soul, still be the host, but with all the inherent abilities of an Illithid.
 
Last edited:

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Βέβαια, καλό είναι να έχεις άποψη, αλλά να γνωρίζεις και για τι μιλάς. Ο άλλος δεν έχει παίξει τα αρχικά BG και έρχεται και μας κουνάει και το δάχτυλο και του φαίνεται εξωπραγματικό όταν μιλάμε για ατμόσφαιρα και σκοτεινό ύφος. Προφανώς δεχόμαστε όλες τις εμπεριστατωμένες απόψεις και ας διαφωνούν μαζί μας. Αυτό μας έλειπε. Στο κάτω κάτω το παιχνίδι θα είναι αρτιότατο, με βάση την ιστορία της Larian.
Και πραγματικά περιμένω τη στιγμή που θα είμαι εντελώς λάθος και θα έρθει ο Bathory και θα με δουλεύει αυτός με τη σειρά του.

@Admiral Η εισαγωγή που λες είναι το tutorial ουσιαστικά. Θυμάσαι τι γίνεται 10 λεπτά παρακάτω? Δε θέλω να πω γιατί υπάρχουν άτομα που δεν το έχουν παίξει και θα το κάνουν σε λίγο καιρό και δεν θέλω να τους το χαλάσω. Ήδη το είχα χαλάσει μια φορά με τον Yoshimo. Αν πάλι εννοείς το εισαγωγικό βιντεάκι, ναι και της Larian υποσχόμενο ήταν και το χάρηκα. Μέχρι να δω gameplay όμως. Και ειλικρινά, μακάρι να είμαι τελείως λάθος και να έρθω εδώ σε λίγο καιρό και να αυτοσαρκάζομαι.

edit: μαζί με το tales of the sword coast ήταν έξι τα cd. πέντε ήταν (μαζί με το expansion) στο bg2. Εκτός και αν τα μετράς χωρίς τα expansion.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Κάπου διάβαζα πως οι διάλογοι έχουν αυτό το στυλ παρελθοντικής αφήγησης γιατί υποτίθεται πως ο πρωταγωνιστής της ιστορίας διηγείται την ιστορία του στον Volothamp Geddarm κάποια στιγμή στο μέλλον.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
@Admiral Η εισαγωγή που λες είναι το tutorial ουσιαστικά. Θυμάσαι τι γίνεται 10 λεπτά παρακάτω? Δε θέλω να πω γιατί υπάρχουν άτομα που δεν το έχουν παίξει και θα το κάνουν σε λίγο καιρό και δεν θέλω να τους το χαλάσω. Ήδη το είχα χαλάσει μια φορά με τον Yoshimo. Αν πάλι εννοείς το εισαγωγικό βιντεάκι, ναι και της Larian υποσχόμενο ήταν και το χάρηκα. Μέχρι να δω gameplay όμως. Και ειλικρινά, μακάρι να είμαι τελείως λάθος και να έρθω εδώ σε λίγο καιρό και να αυτοσαρκάζομαι.

Κατσε ρε παιζει spoiler alert για παιχνιδι του 1998? Σε φαση παιδια απο δω μεσα παιζει να εχουν γεννηθει εκεινη τη χρονια! :p
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Κανονικά όχι, λόγω παλαιότητας, αλλά επειδή και εγώ είμαι υπερευαίσθητος με τα spoilers, θέλω να τα αποφεύγω. Και επειδή μια φίλη του forum δεν έχει παιξέι τα παλιά, αλλά σκοπεύει να το κάνει τώρα, προσπαθώ να συγκρατηθώ ακόμα και για παιχνίδι του 1998. Της το έχω χαλάσει ήδη με το Yoshimo καταλάθος.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,502
εν τω μεταξυ, ξαναπεταγομαι για να πω για τον σβεν.

νομιζω το χασανε το παιχνιδι απ την αρχη με εκεινο το αχαρακτηριστο βιντεο αν θυμαστε πριν παιχτει το πρωτο τηζερ τρειλερ. που εμπαινε σε διαφορα γραφεια φορωντας περικεφαλαια κλειστη και πανοπλια και κραδαινε μια σπαθα και το χανε παραχεσει λιγο με τον "Χαβαλε"... μεγαλε, ηρεμα. δεν φτιαχνεις τα ντιβινίτια σου. λιγο Σεβας, λιγη ρεγουλα. αφου εκανες τοσο κοπο να παρεις το ip, πραγμα που σημαινει οτι το ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ειτε για εμπορικους λογους ειτε για συναισθηματικους (δεν το βλεπω οσο κι αν προσπαθω το δευτερο...) πρεπει να σκεφτεις οτι υπαρχουν αθρωποι εκει εξω που εχουν καποιες εστω παλαιολιθικες και τσιμεντωμενες αποψεις, αλλά θα πρπει να τους λαβεις λιγο υποψη σου. αλλιως κατσε φτιαξε το ντραγκοκομαντε2. απ τη στιγμη που φτιαχνεις bg3, ΘΑ ΕΧΕΙΣ και συνδεση με το παλιο. οκ, εκσυγχρονισμενα συστηματα και ui και ιντερφέσια, αλλά ΘΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΥΝ ΕΚΕΙ. δεν το λεω δογματικα, αλλα μου κανει εντυπωση τετοια γκαφα... γλυκανε λιγο τον παλαίουρα, μην τα κανεις ολα divos3.

εγω θα σου πω τι να κανεις, ο ασχετος? θελει μεταπτυχιακο στην ψυχολογια για να σκεφτεις οτι το ιντρο πρεπει λιγο να θυμιζει εκεινο, εστω φευγαλεα, ή να ξεκινας ξερω γω απο μια περιοχη που να θυμιζει καντλκηπ, η να εχεις ξερω γω μινσκ και μπου η τζαχειρα η καποιον τελος παντων απ αυτους? μονο το σετινγκ και τους κανονες θα κρατησεις? αν ειναι ετσι, λαθος ονομα διαλεξες.

επισης θες τιμπι? οκ, κανε τιμπι. μην κανεις ομως ταχα οτι αγνοεις τι παιζεται στο νετ, δεν διανοουμαι οτι ξεπεταξε σε 3 δευτερολεπτα με το ρολόι εκει στην πρωτη μαχη του βιντεο, οτι θα ειναι tb το παιχνιδι γιατι λεει ετσι ειναι το dnd... οχι, μεγαλε, κατσε, πες ενα γλυκολογο, πες καταλαβαινω τους φανς που ηθελαν rtwp, αλλα θεωρω κλπ κλπ... γιατι ετσι υπογεια που το περασες, μπορω κι εγω να γυρισω να σου πω οτι δεν ξερεις πια να φτιαχνεις rt κι οτι εχεις βολευτει με το tb που ειναι πολυ πιο ευκολο να ενσωματωθει σε παιχνιδι και χρειαζεται λιγοτερο χρονο και τεστινγκ/μπαλανσινγκ, αρα και όβολα.

επισης, τον θυμαστε τον σβεν στα βιντεο updates για τα 2 ντίβος? τα ειχα δει ολα και ξερω.. ελαμπε ο αθρωπος, πεταγε. σε ταξιδευε μαζι του, ετρεχε με 1000 χιλιομετρα. χτες, υποτιθεται στην κορυφαια στιγμη της εταιρειας του και της καριερας του, καθολου δε βγηκε αυτο. τον ειδα λιγο αγχωμενο, αβεβαιο, περιεργο γενικα. δεν ξερω. υποθετω σε μια κλασικη εντελως οτι ναναι μαντεψια του μπραδερ, οτι του χουν πρηξει τον πέοντα οι παπαρες της wotc. νομιζω ειπε κιολας στο qa κατι με εντελως αδειο υφος: οτι του ειπανε να κανει toned down την σημασια του alignment, ουσιαστικα να την εξαφανισει... αρχισανε οι παρεμβασεις...
και μην ξεχναμε οσα εχει πει σε συνεντευξεις για το ντιβ ντιβ και την cdv νομιζω, τοτε, την εκδοτρια εταιρια.. οτι δε θελει ΠΟΤΕ ΠΙΑ στην καριερα του δραγουμάνο στο κεφαλι του κανεναν... τελος παντων, καλα να παει αυτο το ομορφο παιχνιδι που φτιαχνει του ευχομαι... και να φτιαξει καποτε το ultimate ultima, οπως ειναι κι ο στοχος της ζωης του....

οσο για μενα, σκεφτομαι πολυ σοβαρα με οσα διαβαζω δω μεσα, μετα την σβουριχτη χυλοπιτα που εφαγα απ το bg3, να δωσω μια δευτερη ευκαιρια στο κινγκμεικερ (ετσι ειναι τα γκομενικα, οπου κλεινει μια πορτα (gate, χαχαχαχα, καλοοοοο?????) ανοιγει ενα μονοπατι (παθφαιντερ, οκ το τερματισα...)) με τα απαραιτητα μοντς που θα μου δωσουν τον απιτουμενο ΑΠΕΙΡΟ χρονο που χρειαζομαι για να νιωσω το παιχνιδι....


τελειωνω το σεντονι απευθυνομενος στον συντροφο νιτρο: ρε μπρο, αληθεια τωρα, μας εχεις περασει σουβλακι εμας και τις αποψεις μας για το Bg3 ενω ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΓΙΞΕΙ τα 2 πρωτα? πλακα κανεις φιλε? ε πως να καταλαβεις εστω και στο περιπου τι λεμε?? κι εγω αμα αγνοουσα τα 2 πρωτα και ανοιγα χτες το γιουτιου, θα ελεγα ωραιο παιχνιδακι μερακληδικο, αν κι εχει σπαζοtb...
σορυ, θα σου απαντουσα στο ωραιο ποστ σου ενα ενα τα σημεια που εθιξες, αλλά τωρα δεν θα το κανω. οχι απο καποιου ειδους "ελιτισμο" (πολυ μακρια απο μενα) αλλά δεν εχει νοημα. παιξε τα παιχνιδια και τα ξαναλεμε.


edit: εγραφα το σεντονι πολλη ωρα. τωρα ειδα οτι ο αιρενικος λεει παρομοια γιατον νιτρο, αλλά δε σβηνω τα δικα μου κιολα... :p

εντιτ 2: δηλαδη νιτρε, σορυ κιολας, αλλά "πλακωνεσαι" σε πολλα εισαγωγικα εννοειται, ρε φιλε με τον αιρενικο και δεν ξερεις καν και τι διαλο ειναι τ ονομα του, ποιος, τι, που..... :D
oh the irony.
 
Last edited:
Top Bottom