What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Μισό, διάβασα καλά? Δεν θα παίζουν alignments? Είναι feature τής 5ης έκδοσης?

ΝΑΙ ΡΕ!!! Για μενα αυτο ηταν που ξεχειλησε το ποτηρι!!! Ωρυoμουν στο Discord, δεν το εγραψα και δω;;; Δεν θα εχει alignments!!!!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Απ'ότι κατάλαβα υπάρχουν alignments, αλλά δεν θα υπάρχει τρόπος να τα αλλάξεις ή να τα επηρεάσεις άπαξ και διαλέξεις ένα. Προς το παρόν, τουλάχιστον.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Απ'ότι κατάλαβα υπάρχουν alignments, αλλά δεν θα υπάρχει τρόπος να τα αλλάξεις ή να τα επηρεάσεις άπαξ και διαλέξεις ένα. Προς το παρόν, τουλάχιστον.

Σιγουρα ρε μαν; Εγω αλλο καταλαβα στο QA, μακαρι να εχεις δικιο...
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Άρα ούτε άρτιους μηχανισμούς 5ης έκδοσης? Αυτά τι τους χάλαγαν? Τους δυσκόλευαν τόσο πολύ να φτιάξουν διαφορετικά μονοπάτια για τους ήρωες? Γιατί δεν έμεναν σε αυτά που ξέρουν ρε γαμώτο?

Απ'ότι κατάλαβα υπάρχουν alignments, αλλά δεν θα υπάρχει τρόπος να τα αλλάξεις ή να τα επηρεάσεις άπαξ και διαλέξεις ένα. Προς το παρόν, τουλάχιστον.

Καλώς, στάση αναμονής σε αυτό τότε, αν και μόλις είδα και στον cohh που αναφέρθηκε σε έλλειψη alignments. Ας περιμένουμε όμως.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν ξερω ν απαντησω αν ειναι feature, το απαντησε στο qa... δεν μπορω να το βρω τωρα ακριβως το σημειο, ενα δεκαλεπτο ειναι το qa, θα το βρεις ευκολα. "toned down" ηταν η εκφραση του
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ναι είναι feature της 5Ε. Βλέπεις μόνο στο monster manual alignments. Οι χαρακτήρες έχουν λίγο πιο ελεύθερο agency.

Alignments ΔΕΝ υπάρχουν όπως έχετε συνηθίσει σε infinity games/pathfinder. Επαναλαμβάνω ΔΕΝ υπάρχουν alignments.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Αν θυμάμαι καλά το ρητό του Σβέν, απάντησε απευθείας πως "η Wizards of the Coast απαίτησε να TONE DOWN τη σημασία του Alignment". Αυτό μάλλον συμβαδίζει με τις επιδιώξεις της 5ης έκδοσης.

Edit. Νίντζαed by North.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Πάσο τότε. Αν είναι feature, δεκτό. Και ας μην μου αρέσει. Δυστυχώς, δεν ξέρω την 5η τόσο καλά.
Βασικά την είχα περάσει εντελώς αδιάφορα. Απλά άρχισε να με απασχολεί λόγω κυκλοφορίας τού dos3 και άρχισα να ψιλοδιαβάζω γι' αυτή.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Επαναλαμβάνω λίγο κάποια πράγματα που θα ξανακουσετε (μάλλον), η WotC είδε την επιτυχία της Larian, είπε "εδώ είμαστε θα κάνουμε αυτό που δεν καταφέραμε με την 4E: νideogame ώστε να μπασουμε περισσότερο κόσμο στα προϊόντα μας". Ελέγχουν ΙΡ, δείχνουν το σύστημα τους κτλ. ακόμη και ότι επέλεξαν τα Illithids ως θεματολογία bestiary, εντάσσεται στην γκάμα προϊόντων της. Ένας αγνωστικιστής της σειράς που ενδιαφέρεται για το D&D και περισσότερα games με αυτό ή θέλει να το μάθει (πχ Bathory) είναι target audience και λατρεύει. Ένας "απολιθωμένος" που λατρεύει πρωτίστως τη σειρά, την ιστορία και έπειτα το σύστημα (πχ JonIrenicus) είναι ξενερωμενος. Ένα απολιφαδι fanboy (πχ Northlander), βγάζει συμπεράσματα. Θα παίξω το πρώτο ξανά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Βέβαια, καλό είναι να έχεις άποψη, αλλά να γνωρίζεις και για τι μιλάς.

Ασφαλώς, δεν το συζητάμε αυτό. Και πάλι η οποιαδήποτε άποψη είναι απολύτως δεκτή, απλώς να γίνεται σαφές υπό ποια οπτική γωνία εκφράζεται. Π.χ. κάποιος που δεν έχει παίξει τα προηγούμενα BG δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να σχολιάσει εάν το 3 είναι πιστό στο κλίμα της σειράς αλλά μπορεί ελεύθερα να το σχολιάσει ως αυτόνομο προϊόν ή να εκφράσει την άποψη ότι δεν υπάρχουν ακόμη αρκετές πληροφορίες για να βγει ασφαλές συμπέρασμα.

@Admiral Η εισαγωγή που λες είναι το tutorial ουσιαστικά. Θυμάσαι τι γίνεται 10 λεπτά παρακάτω? Δε θέλω να πω γιατί υπάρχουν άτομα που δεν το έχουν παίξει και θα το κάνουν σε λίγο καιρό και δεν θέλω να τους το χαλάσω. Ήδη το είχα χαλάσει μια φορά με τον Yoshimo. Αν πάλι εννοείς το εισαγωγικό βιντεάκι, ναι και της Larian υποσχόμενο ήταν και το χάρηκα. Μέχρι να δω gameplay όμως. Και ειλικρινά, μακάρι να είμαι τελείως λάθος και να έρθω εδώ σε λίγο καιρό και να αυτοσαρκάζομαι.

edit: μαζί με το tales of the sword coast ήταν έξι τα cd. πέντε ήταν (μαζί με το expansion) στο bg2. Εκτός και αν τα μετράς χωρίς τα expansion.

Χωρίς το expansion, όπως είπα το αγόρασα όταν πρωτοβγήκε. Βεβαίως και θυμάμαι τι συμβαίνει αμέσως μετά! Να ρωτήσω όμως, πέρα από τον σχολιασμό του Swen και του Jesse Cox γύρω από το παιχνίδι, το gameplay αυτό καθεαυτό τι το αστείο είχε; Γι' αυτό με βλέπετε να αναρωτιέμαι για τις αντιδράσεις, γιατί απομονώνοντας το gameplay δεν διαπίστωσα κάτι το δραστικά διαφορετικό από την αρχή του BG.

Μισό, διάβασα καλά? Δεν θα παίζουν alignments? Είναι feature τής 5ης έκδοσης?

Ναι, διάβασα ότι η σημασία του alignment έχει μειωθεί πολύ στο 5e αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Λαμόγια θα παιχτει rerun βλέπω. Και έχουν περάσει αιώνες από τότε που τα έπαιξα. Ήμουν πιτσιρικάς και γέρασα.

Στα του θέματος περισσότερα όταν θα ξέρω και περισσότερα πάνω στο παιχνίδι γιατί με γνώμονα αυτά τα λίγα που είδαμε δεν βγάζουμε πολλά συμπεράσματα. Πάντως δηλώνω ότι δε με χαλάει και πολυ μιας και νταξ νέο adventure που διαδραματίζεται στην πόλη baldur's gate και στα γύρο σημεία.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
ελπιζω να πατωσει εμπορικα,να ανταμοιφθουν οι κοποι των παιδων της larian με μια εξαγορα σε επικ/microsoft και να φτιαξει η owlcat το επομενο bg,με επιλογη για 2d κανονες!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ελπιζω να πατωσει εμπορικα,να ανταμοιφθουν οι κοποι των παιδων της larian με μια εξογορα σε επικ/microsoft και να φτιαξει η owlcat το επομενο bg,με επιλογη για 2d κανονες!
Δεν παίζει να αναμιχθεί η wizard χωρίς να συμπεριλάβει νέους κανόνες.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
μια παραλληλη επιλογη με την 5d με ενα στρετσ γκοαλ για τα 15 ατομα που παιζουν ακομα με 2d δεν θα τους το απαγορευε κανεις.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν είμαι και τόσο σίγουρος... αλλά νταξ, τελείως ακαδημαϊκή κουβέντα για την ώρα.

Θα είμαι ο ξενέρωτος της παρέας που δεν θα πάρει σαφή θέση. Σίγουρα δεν ενθουσιάστηκα, το προσωπικό μου hype πήγε από over 9000 σε "νταξ μωρέ καλό φαίνεται". Παραπάνω δεν ξέρω, για την ώρα.

Nitro, καθαρά στο κουβέντα να γίνεται, έχεις εστιάσει πολύ στο ότι οι ξενερωμένοι βασίζονται σε ένα βιντεάκι και δεν έχουν παίξει το game. Μα και όσοι γουστάρουν βασίζονται σε ένα βιντεάκι και δεν έχουν παίξει το game. Ποιος ο λόγος που τη μια αντίδραση τη θεωρείς legit και την άλλη όχι;
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
κάποιος που δεν έχει παίξει τα προηγούμενα BG δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να σχολιάσει εάν το 3 είναι πιστό στο κλίμα της σειράς αλλά μπορεί ελεύθερα να το σχολιάσει ως αυτόνομο προϊόν ή να εκφράσει την άποψη ότι δεν υπάρχουν ακόμη αρκετές πληροφορίες για να βγει ασφαλές συμπέρασμα.

Χθες έβλεπα (όσο άντεξα) το live με την @kara, η οποία δεν έχει παίξει ακόμα τα BG 1+2. Της άρεσε αυτό που είδε, μιας και είναι φαν των d οs. Προφανώς και έχει άποψη, αλλά κατανοεί επίσης και το λόγο για τον οποίο νευρίαζα με αυτά που έβλεπα χθες.

Γι' αυτό με βλέπετε να αναρωτιέμαι για τις αντιδράσεις, γιατί απομονώνοντας το gameplay δεν διαπίστωσα κάτι το δραστικά διαφορετικό από την αρχή του BG.

Θυμάσαι κάποτε τις συγκρίσεις που γίνοταν σε diablo 2 και 3, όταν είχαν απλά φανερωθεί μερικές μόνο screenshot? Όλοι έλεγαν για την ανησυχία τους για την εικαστική αλλαγή και κατά πόσο αυτό τελικά θα επηρεάσει το τελικό παιχνίδι. Και δεν έπεσαν έξω. Κάτι παρόμοιο έχουμε και εδώ. Μας έδειξαν μια γιορτινή ατμόσφαιρα με έναν τύπο να προσπαθεί να ανέβει ένα κιβώτιο (και κάτι για μπότες διάβαζα) με πολλές ζαριές. Μπράβο τους, αλλά μην ονομάζεις κάτι με διαφορετικό όνομα απ' ότι είναι. Γουστάρεις τη χαλαρότητα των divinity. Μπράβο σου, αλλά μείνε σε αυτά που ξέρεις. Γιατί δεν έβγαζαν λοπόν το Divinity: Forgotten Realms σε 5th edition? Κανένας δεν θα τους έλεγε τίποτα.

Ναι, διάβασα ότι η σημασία του alignment έχει μειωθεί πολύ στο 5e αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.

Από τη στιγμή που είναι ενσωματωμένο feature της 5ης έκδοσης και όχι πείραμα της larian, το δέχομαι. Αν και έτσι σκ@τα που τα έκαναν, το alignment θα ήταν απλά το κερασάκι στην τούρτα, ακόμα και δικής τους έμπνευσης να ήταν.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Θυμάσαι κάποτε τις συγκρίσεις που γίνοταν σε diablo 2 και 3, όταν είχαν απλά φανερωθεί μερικές μόνο screenshot? Όλοι έλεγαν για την ανησυχία τους για την εικαστική αλλαγή και κατά πόσο αυτό τελικά θα επηρεάσει το τελικό παιχνίδι. Και δεν έπεσαν έξω. Κάτι παρόμοιο έχουμε και εδώ.

Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω κι εγώ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Nitro, καθαρά στο κουβέντα να γίνεται, έχεις εστιάσει πολύ στο ότι οι ξενερωμένοι βασίζονται σε ένα βιντεάκι και δεν έχουν παίξει το game. Μα και όσοι γουστάρουν βασίζονται σε ένα βιντεάκι και δεν έχουν παίξει το game. Ποιος ο λόγος που τη μια αντίδραση τη θεωρείς legit και την άλλη όχι;

Πολύ ωραία ερώτηση! Και ευκαιρία να επαναλάβω την πάγια θέση μου σε τέτοια θέματα από την εποχή που ήμουν εγώ στα κάγκελα για τα ξεφτιλίκια του XCOM. Εφόσον τεκμηριώνονται, όλες οι απόψεις είναι εξίσου έγκυρες. Μπορεί να διαφωνώ με την θέση ότι αυτό που είδαμε δεν είναι Baldur's Gate αλλά δεν θεωρώ "λάθος" την αντίθετη. Γι' αυτό ζητώ διευκρινίσεις, για να κατανοήσω και την άλλη πλευρά.

Για παράδειγμα, αν μου πει κάποιος ότι "για μένα Baldur's Gate = RTwP" ή "για μένα Baldur's Gate = Bioware" θα διαφωνήσω αλλά δεν θα το θεωρήσω λάθος. Γενικά στο internet των echo chambers φοβόμαστε λίγο τη διαφωνία λες και δεν ειναι φυσιολογικό. Διαφωνούμε, συζητάμε, τα βρίσκουμε ή καταλαβαινόμαστε και συνεχίζουμε.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
Εγώ προσωπικά νιώθω ότι γύρισα μετά από χρόνια στην παιδική χαρά που λάτρευα ως πιτσιρικάς και στην θέση της βρίσκω ένα κρεπάδικο.

Μου αρέσουν και οι κρέπες αλλά ένα δάκρυ θα το ρίξω για τον χώρο που διασκέδασα στο έπακρο την παιδική μου ηλικία. Και θα μου είναι πολύ δύσκολο να φάω από αυτές τις κρέπες. Μπορεί να τους ρίξω και ένα κωλοδάκτυλο από μέσα μου απο το συναισθιματικό σοκ.

Αν κάποια στιγμή συνειδητοποιήσω ότι προσφέρουν τις καλύτερες κρέπες της περιοχής με έκπτωση μπορεί να δοκιμάσω καμιά μπουκιά που δεν θα κατεβαίνει και εύκολα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Γενικά στο internet των echo chambers φοβόμαστε λίγο τη διαφωνία λες και δεν ειναι φυσιολογικό. Διαφωνούμε, συζητάμε, τα βρίσκουμε ή καταλαβαινόμαστε και συνεχίζουμε.

Ετσι!!!
 
Top Bottom