What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, προσωπικά απ' τις καλύτερες εμπειρίες που είχα ποτέ στο gaming είναι δύο παιχνιδάκια που ανακάλυψα όταν ήταν ea ακόμα, δεν μου χάλασε καμία εμπειρία, χάρηκα που βοήθησα έστω και λίγο στ development και ίσα ίσα, μόνο πόρωση μου προκάλεσε για την φουλ κυκλοφορία.
Σίγουρα, δεν πλησιάζει σε μέγεθος τίποτα το BG3, αλλά την ίδια ανάλογη εμπειρία είμαι σίγουρος ότι θα έχω.

ειλικρινης απορια...ηταν παιχνιδια που τα επαιζες για το στορυ τους κυριως η βασιζοντουσαν σε replayability?
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
ειλικρινης απορια...ηταν παιχνιδια που τα επαιζες για το στορυ τους κυριως η βασιζοντουσαν σε replayability?
Το 1 για το στόρυ (Subnautica), το 2ο (Darkest Dungeon)... για τα πάντα, δεν χρειάζονται πολλά πολλά εδώ, για το DD μιλάμε.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Το 1 για το στόρυ (Subnautica), το 2ο (Darkest Dungeon)... για τα πάντα, δεν χρειάζονται πολλά πολλά εδώ, για το DD μιλάμε.

Δεν ξέρω για το Subnautica, αλλά για το DD δεν χάνεις πρακτικά τίποτα να το παίξεις από ΕΑ, καθότι δεν έχει πρακτικά στόρι και η άξια του βασίζεται (και) στο replaybility. Μην σου πω ότι τέτοια παιχνίδια όσο νωρίτερα τα ξεκινήσεις, τόσο καλύτερα γιατί είναι πιο εύκολα να τα μάθεις (λιγότεροι μηχανισμοί, χαρακτήρες, περιοχές κτλ και άρα πολυπλοκότητα).
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Το 1 για το στόρυ (Subnautica)

Το subnautica το τερματησες να υποθεσω ενοσω ηταν στο ΕΑ, γιατι αποσο θυμαμαι πηρε αρκετο καιρο.
Οταν βγαιναν τα Updates/patches σε ξενιζε κατι στο immersion ή δεν αλλαζε η ολη αίσθηση;

Επισης οταν βγηκε επιτελους το 1.0 και επεστρεψες, αναγνωρισες οτι οι βελτιωσεις που εγιναν ηταν αρκετες ωστε να δικαιολογουν ενα δευτερο playthrough ενω ξερεις το στορι;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Λοιπόν, το Subnautica είναι ειδική περίπτωση παιχνιδιού. Δύσκολα να στο περιγράψω ακριβώς, πρέπει να το παίξεις για να καταλάβεις για τι εμπειρία μιλάμε. Όσοι το έχουν παίξει, θα συμφωνήσουν νομίζω.

Το στόρυ δεν ολοκληρώθηκε ποτέ στην ea. Το τελευταίο part της ιστορίας, προστέθηκε με την φουλ κυκλοφορία του παιχνιδιού.
Τα updates τα μεγάλα (εξαιρώντας patches για bugs, fixes κλπ) χωριζόντουσαν σε 3 κατηγορίες.
α) Νέα Biomes για εξερεύνηση (με νέα πλάσματα, fauna, flora κλπ)
β)Νέα gameplay mechanics (+ νέα items, vehicles κλπ)
γ)Major Story Update.
Καμιά φορά κανά update τα είχε όλα ταυτόχρονα τα παραπάνω.

Κάθε μεγάλο update, ήθελε και νέο save και να ξεκινήσεις το παιχνίδι απ' την αρχή.
Όχι, δεν με ξένιζε τίποτα στην όλη φάση. Κάθε φάση ξεκινούσα με την ίδια όρεξη για να ανακαλύψω τα νέα πράγματα που είχε να προσφέρει η ομάδα.
Όλα αυτά σε μένα, κατέληξαν σε μια σχέση αγάπης με το παιχνίδι (την έχω εκφράσει πολλές φορές) και κάθε φορά με άφηναν να θέλω και άλλο, να ρουφάω στόρυ και lore. Eπίσης, κάθε bug ή glitch που έβρισκα, μετά χαράς το έκανα report.
Και δεν έχω αναφερθεί καν στην experimental version.

Τεσπα, αυτό που θέλω να πω, ότι το Subnautica σίγουρα ανήκει στα παιχνίδια που είναι όχι απλά "ea done right", είναι "ea done fucking amazing", αλλά προσωπικά νομίζω δεν θα το απολάμβανα τόσο αν το έπαιζα μία και καλή στην ολοκληρωμένη έκδοση.

Για το BG3, ούτε αυτό νομίζω θα μου χαλάσει καποιο immersion όταν το παίξω στην ea. Θα είναι κανά 20% του παιχνιδιού ξέρω γω, το οποίο θα κυκλοφορήσει κανά χρόνο μετά ξέρω γω.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ετσι οπως το περιγραφεις ειναι εμφανες οτι ευχαριστηθηκες καθε λεπτο ενασχολησης με την ΕΑ εκδοση του.
Αλλα το παιξαν και πολυ ωραια οι τυποι βγαζοντας λιγο λιγο το περιεχομενο του στορι. Λογικα ετσι θα ειναι και το BG3, θα περιμενω βεβαια λιγες μερες να κοψω ριβιους οπως και αντιδρασεις απο σας, για να το τσεκαρω :)
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Άλλη μια μικρή αναβολή για την EA, 6 Οκτώβρη πλέον


120024313_3489030867823753_8991461423941731966_o.jpg
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Όχι, θα είναι full playable μεταξύ παικτών. Θέλουν να μαζέψουν data από action hotspots κτλ και αυτό ισχύει και σε περιβάλλοντα coop.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Άλλη μια ερώτηση μιας και έχω χάσει όλα τα καλοκαιρινά updates. Θα είναι και playable το coop και μεταξύ διαφορετικών launchers? Δηλαδή αν εγώ το πάρω στο gog θα μπορώ να το παίξω με κάποιον που το πήρε στο steam (ή στο epic, δεν κρίνω)?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Δεν υπάρχει λόγος να μην είναι, δεδομένου ότι στους servers της Larian συνδέονται όλοι. Ακόμη και αυτοί από το EGS (δεν κρίνουμε).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
ετσι... ν ανανεωνεται σιγα σιγα το αγαπημενο μας ειδος...
νομιζω αυτο ειναι που ελειπε απ τα καινουρια αρπιγκί. σεχ, περισοτερο σεχ.
μπραβο στην λαριαν και τον σβεν που δειχνουν εναν αναπαντεχο σεβασμο και σοβαροτητα απεναντι στο παιγνιδι. ουτε ο πιο αισιοδοξος οπαδος του φραντσαιζ δε θα περιμενε κατι τετοιο.

το μονο που δεν ειπανε ειναι αν οι σεξ σήνς θα ειναι tb. ανησυχω μην ειναι ρηαλ ταιμ.

Screenshot_11.jpg

ισως γι αυτο να πηγε λιγο πισω η ea. κοιτα ποσα ανιμέισο πρεπει να δουλεψουνε.
απ οτι βλεπω, μαλλον θα μπορουμε να διαλεξουμε και σταση. μου μπηκαν και ιδεες για τ αγαλματακια στην κολεκτορ'ς (κολεκτορς ονομα και πραμα).
δη ποσιμπίλιτις αρ εντλες.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Και πλέον από την περιγραφή που δίνουν έχουμε και νέα έννοια στο τι σημαίνει cRPG (cinematic RPG)
but we’ve tried to create a fully cinematic RPG that you can play again and again

Περιμένω εντυπώσεις απ' τον @Bathory για να δω αν θα βελάξω από τώρα
 
Top Bottom