What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Basketball is Life

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138


Raz wrote:
Πήρε wild card η Φινλανδία;Έλεος
(...)
Η Φινλανδία πάλι τι ακριβώς έχει;Οκ,αξιόμαχη και φιλότιμη ομαδούλα,αλλά φτάνει αυτό;</blockquote>
Η Φινλανδία δεν ήταν που μας ξεφτίλισε στο πρόσφατο ευρωμπάσκετ;
Επίσης δεν κέρδισε και Ρωσία, Τουρκία;
Αυτή δεν έκανε τη κηδεία στους γηπεδούχους Σλοβένους όντας αδιάφορη και τους πέταξε πάνω στους Γάλλους;
Δε τη λες και ομαδούλα

 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523


elric wrote:


Raz wrote:
Πήρε wild card η Φινλανδία;Έλεος
(...)
Η Φινλανδία πάλι τι ακριβώς έχει;Οκ,αξιόμαχη και φιλότιμη ομαδούλα,αλλά φτάνει αυτό;</blockquote>
Η Φινλανδία δεν ήταν που μας ξεφτίλισε στο πρόσφατο ευρωμπάσκετ;
Επίσης δεν κέρδισε και Ρωσία, Τουρκία;
Αυτή δεν έκανε τη κηδεία στους γηπεδούχους Σλοβένους όντας αδιάφορη και τους πέταξε πάνω στους Γάλλους;
Δε τη λες και ομαδούλα</blockquote>

Ρωσία και Τουρκία κατέβηκαν μισές στο Eurobasket (η Τουρκία είχε και τα γνωστά προβλήματα συνοχής και χημείας).Εμάς τα τελευταία χρόνια μας έχει ξεφτιλίσει η μισή υφήλιος.Γιατι δεν πήρε τη wild card η Νιγηρία όμως με την ίδια λογική,παρά δόθηκαν 3 σε ευρωπαϊκές χώρες;Οι Σλοβένοι επίσης δε φημίζονται για τη σταθερότητά τους,ενώ και το ματς ήταν πλήρως αδιάφορο και για τους δύο (η πρώτη θέση είχε εξασφαλιστεί από την Κροατία).

Όπως και να'χει όμως,παίζει ρόλο και η ιστορία κάθε χώρας στο άθλημα.Δεν μπορεί η Φινλανδία που εμφανίστηκε στο στερέωμα το 2011 να έχει προτεραιότητα από χώρες με τεράστια παράδοση όπως το Ισραήλ.Δε συγκρίνεται ούτε καν με τη Νιγηρία ή τη Βενεζουέλα (καλά,για Καναδά δε χρειάζεται να πω κάτι πιστεύω,ξέχασα να τον αναφέρω και προηγουμένως).

Είναι που είναι λάθος το όλο πράγμα με τις wild card (ευτυχώς καταργείται),αλλά τέτοιες επιλογές το κάνουν χειρότερο.Δεν μπορεί μια χώρα σαν τη Φινλανδία (ομαδούλα δεν είναι,μπορεί να σταθεί,αλλά όχι και να επιλέγεται ανάμεσα από τόσες χώρες) να συμμετέχει σε διεθνείς διοργανώσεις παίρνοντας τη θέση τουλάχιστον ισοδύναμων ομάδων με μεγαλύτερη ιστορία επειδή έκανε 3 καλές εμφανίσεις όλα αυτά τα χρόνια που είναι μέλος της FIBA.



 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/EthnikiBasket/h_klhrwsh_toy_pagkosmioy_kypelloy_mpasket.2625975.html

Έγινε κι η κλήρωση.Σχετικά βατός όμιλος.Αποφεύγουμε μεν ΗΠΑ μέχρι τον τελικό,αλλά είναι πολύ πιθανό να μας περιμένει η γηπεδούχος Ισπανία στους 8.Αν φτάσουμε μέχρι εκεί βέβαια,γιατί μας έχει πικράνει λιγάκι η εθνική τελευταία.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
http://www.tokoulouri.com/sports/ki_an_einai_i_sola_mou_konti/

btw, τα 800 χιλιάρικα του βασιλακόπουλου ήταν και για την κλήρωση;
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443


Bathory wrote:
http://www.tokoulouri.com/sports/ki_an_einai_i_sola_mou_konti/</blockquote>

καλο, γελασα πολυ. αλλά (επειδη δε φοραμε πρασινα γυαλια), μηπως πρεπει να βρεθει και καποια αναλογη λυση για τον αθλητη μπραμο, που μια στις δυο φασεις απο πλαγια, παταει την γραμμη του αουτ και πετάμε τοσες επιθεσεις στο τσάμπα?? :lol: :cry:

 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Συμφωνώ απόλυτα. Στα τελευταία 2-3 ματς ειδικά, είναι λες και τρολάρει ρε, το σπαμάρει κανονικά.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Πανηγυρίζουμε για την μεγάλη εμφάνιση Σπανούλη σήμερα, καθώς διπλασίασε τα καλάθια που βάζει σε αγώνα Παο-οσφπ. Έβαλε δύο (2) ατί για ένα (1) 'ηχουν καραμουζες και τρομπετες' :cheers:

Κατά τα άλλα φταίει ο γνωστός κύριος Τανατζής πάλι. Άντε και την επόμενη φορά με διαιτητές NBA μπας και μείνουν ευχαριστημένοι.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Κοιτάχτε εδώ τι έκανε πάλι το παλικαράκι ο Γιάννης:


<div class="bbcode_center" style="text-align:center">
http://www.youtube.com/watch?v=LKbSw8aPC0Q


Φοβερός πραγματικά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αν το έκανε ο LeBron θα μιλούσανε για block of the month κτλ. Η φάση δεν μπήκε καν στο χτεσινό top-10.....
 

rikimaru

Umber Hulk
Joined
Jan 24, 2014
Messages
959
Ώρες ώρες πραγματικά μετανιώνω που μέχρι πέρσι έπαιζε μπάσκετ σε απόσταση μικρότερη από 1 χιλιόμετρο από το σπίτι μου και πήγα να τον δω μόνο μία φορά. Πάντως αν κάνει τέτοια πράγματα πριν καν κλείσει τα 20 είμαι περίεργος μέχρι που μπορεί να φτάσει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ok, είδα ξανά τη φάση. Στο κάρφωμα ΔΕΝ έκοψε ο Γιάννης (το ότι σηκώθηκε βέβαια όταν οι ντίβες κάθονται και βλέπουν λέει πολλά), αλλά έχασε το κάρφωμα μόνος του.

Ο ακαριαίος χρόνος αντίδρασής του βέβαια είναι τρομερός. Εδώ έχει κερδίσει τα respect από τον Durant τι να λέμε τώρα.

In other news, Carmello έλα στο Chicago να πάρεις δαχτυλίδια!
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138


Bathory wrote:
Κατά τα άλλα φταίει ο γνωστός κύριος Τανατζής πάλι. Άντε και την επόμενη φορά με διαιτητές NBA μπας και μείνουν ευχαριστημένοι.</blockquote>

Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί

https://www.youtube.com/watch?v=HKjkLfvUVtE#t=62

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
^ The burn was really hot with this one!
 

rikimaru

Umber Hulk
Joined
Jan 24, 2014
Messages
959
Αν ο Παναθηναϊκός έχανε αυτοί που φωνάζουν για την διαιτησία θα έλεγαν ότι έδωσε το ματς. Η πρώτη θέση έχει κριθεί ήδη, η δεύτερη παιζόταν ακόμα αν νικούσε ο Πανιώνιος.
Πάντως αν υπάρχει κάτι είναι φάουλ χαμηλά στην αρχή από τον Γκιστ που σημαίνει είτε απλά 2 βολές είτε η μπάλα απ'έξω και όχι καλάθι και φάουλ. Στο τελείωμα της φάσης ο Μακ κολουμ κάνει επιθετικό αφού με το άλλο χέρι κατεβάζει αυτό του Γκιστ. Το πιο περίεργο βέβαια είναι η στάση της νοβα που εδώ δεν βλέπουμε να έχει την ίδια ευαισθησία στο σχολιασμό των φάσεων όπως στο ποδόσφαιρο.
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
το σφυριγμα ειναι λαθος, αν και σκεφτηκα κι εγω αυτο που λεει ο ρικιμαρούμπιο για το αριστερο χερι του μακαλουμ. κι εγω σου λεω οτι μετραγε. κι εμπαινε κι η βολη. ε και?
κι εχανε την μπαλα ο παναθηναικος. κι εβαζε τριποντο ο πανιωνιος. ε και?
κι εχανε και την αλλη επιθεση ο ΠΑΟ. και πηγαινε στην παραταση. ε και?
κι εχανε στην παραταση ο πρωταθλητης. Ε ΚΑΙ???

τωρα πλακα κανουμε? τι ακριβως φαινεται απομονωνοντας μια φαση? και να πω και κατι αλλο? εγω θελω να χασουμε στις υπολοιπες αγωνιστικες. γουσταρουμε να μπαινουμε στους τελικους με μειονεκτημα εδρας. ποσες κουπες εχουμε παρει τα τελευταια χρονια ετσι? 4/5? 6/7? κατι τετοιο. ας βρει τις στατιστικες ο χεληον.

επισης, γουσταρω, με τρελλα ομως, την αντικειμενικοτητα του καναλιου.
σιγα μωρή νοβα, θα σπασεις τη γόβα.
καθε βδομαδα βλεπουμε ΑΙΣΧΗ στην λιγκα και ολα γαργάρα. ολα πανε καλα. αλλά δε φταιει κανεις αλλος, φταινε τα κοροιδα που πληρωνουνε την συνδρομη.

ουτε να μου το δειτε, ζωα, <span class="bbcode_spoiler">το ευρω μου</span>
θελετε να μεταδωσετε και μουντιάλ παναθεμα σας.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Κι εγώ ρε παιδιά επειδή έβλεπα και ζωντανά τον αγώνα, το είδα το χέρι του Μακόλουμ στο ζωντανό. Προφανώς και είναι επιθετικό φάουλ. Αλλά εντάξει, και φάουλ στον Γιστ να έδινε, πιο κλάιν δεν γίνεται πραγματικά, όταν έχουν κριθεί όλα στο φετινό πρωβτάθλημα από... τις κουρτίνες πέρυσι.

Η νόβα σίχαμα μην το ψάχνετε.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567


rikimaru wrote:
Η πρώτη θέση έχει κριθεί ήδη, η δεύτερη παιζόταν ακόμα αν νικούσε ο Πανιώνιος.</blockquote>


Αυτή είναι και η τραγική ειρωνία της όλης υπόθεσης. Ουσιαστικά ο μόνος που οφελείται από το συγκεκριμένο σφύριγμα είναι...ο ολυμπιακός.

 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Δε ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ πάντως βλέπω και θυμάμαι ένα <u>σκανδαλώδες </u>σφύριγμα, από αυτά που απλά δε δίνονται ρε παιδί μου!
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Μη τα βλέπετε όλα κοκκινοπράσινα (διάβασα για κλάιν μάιν και τι έγινε κλπ, ευνοείται ο οσφπ απο το σφύριγμα κ.α.)

Ο Λιανός μάλλον τα βροντάει απο το μπάσκετ με οτι συνεπάγεται αυτό για τον Πανιώνιο (όπως πχ ο Βελλης απο τον ποδοσφαιρικό Απόλλωνα, η μπόχα δεν αντέχεται τι να κάνουμε).

(Ποιος ασχολείται τώρα με το πανιωνάκι μωρε θα σκεφτούνε οι περισσότεροι)


manos426f wrote:
Δε ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ πάντως βλέπω και θυμάμαι ένα <u>σκανδαλώδες </u>σφύριγμα, από αυτά που απλά δε δίνονται ρε παιδί μου!</blockquote>

Σε ποιο σφύριγμα αναφέρεσαι;

 
Top Bottom