What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Brexit και τι σημαίνει για την geekοκουλτούρα μας

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,669
Αποχαιρετούμε μια τεράστια αγορά για games (νέα και retro), cd, βινύλια, βιβλία, manga, comics κ.α. Σίγουρα, επιλογές ακόμα υπάρχουν όπως το amazon de και διάφοροι πωλητές που έχουν αποθήκες Ελβετία κλπ. αλλά οι επιλογές είναι λιγότερες και κάποιες φορές όχι τόσο συμφέρουσες.
Για όσους δε γνωρίζουν, όλο το UK αντιμετωπίζεται ως τρίτη χώρα (εκτός από Βόρεια Ιρλανδια) και ό,τι κοστίζει από 22 ευρώ και πάνω χρεώνεται με φπα και τέλη εκτελωνισμού (15€) ενώ από 150 και πάνω μπαίνουν και δασμοί. Από 1 Ιουλίου καταργείται και η ατέλεια των 22.

Εκτός από τα παραπάνω, παρατηρείται αύξηση τιμών σε κάποια καταστήματα στην Αγγλία, ακόμα και 25% πάνω.

Αντίο amazon uk, base.com, game uk, book depository, game collection, άπειρα listings στο ebay κ.α. Goodbuy and thanks for all the memories purchases.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
Όντως τραγικό, θα πρέπει να θυμηθούμε τα γερμανικά μας για να ψωνίζουμε από τα .de
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,820
Καλή καρδιά. Είναι για το καλό του αγγλικού λαού. Θα είναι δύσκολα στην αρχή αλλά σε κάναν χρόνο θα απολαμβάνουν τα προνόμια του να είσαι εκτός ΕΕ.

Τώρα αυτό κάτι μου θυμίζει...Ένα άλλο -exit εδώ στο Νότο :trollface:
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,493
δηλαδη για αγορες κατω των 22€ συνεχιζεται η μεχρι τωρα πολιτικη? εστω μεχρι τον ιουλιο.
π.χ. το depository εχω στο μυαλο μου, που στελνει ενα ενα τα βιβλια και η μεγαλη τους πλειοψηφια ειναι γυρω και κατω απ τα 20€.

επισης, θα ηταν χρησιμο οποιος συφορουμιτης μπορει και ξερει, να γραψει εναλλακτικες προτασεις/λινκς, ειδικα για παλιοτερα games και βιβλια.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,524
Για ένα διάστημα είχε ευδοκιμήσει η τακτική της αποστολής χρημάτων σε έναν φίλο που μένει UK, ο οποίος μετά κάνει την αγορά και τα στέλνει ταχυδρομικά προς Ελλάδα. Δεν ξέρω τι χρεώσεις θα έχει αυτό πλέον, ή αν βγαίνει όντως φθηνότερα σε σχέση με την απευθείας αγορά.

Εναλλακτικά, κοτζάμ affiliation με το Amazon.De έχουμε σετάρει :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
τώρα που υπάρχουν αγορές όπως το aliexpress και banggood δεν θα μου φανεί μεγάλη απώλεια είναι η αλήθεια.

Από την άλλη σκέφτομαι μήπως ανέβουν οι τιμές σε ξενόγλωσσα βιβλία (τουλάχιστον στα Αγγλικά) εδώ στην Ελλάδα, με το σκεπτικό ότι να τώρα δεν μπορείτε να τα πάρετε από amazon UK.

Γενικά πάντως επιλογές υπάρχουν, .de .fr .it δεν νομίζω να μας λείψει κάτι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,669
ο οποίος μετά κάνει την αγορά και τα στέλνει ταχυδρομικά προς Ελλάδα.
Τα τύπου "δώρο", "μη εμπορικού χαρακτήρα" κλπ. δεν τα χάβουν στο τελωνείο για τα συγκεκριμένα πράγματα που συζητάμε, εδώ και καιρό. Θα στα ελέγξουν κανονικά και θα σου 'ρθει μπουγιουρντί. Μόνη λύση να τα έφερνε μαζί του ταξιδεύοντας προς Ελλάδα.

@nitro912gr με το de κάτι γίνεται, τα υπόλοιπα amazon είναι λίγο-πολύ γτπ σε τιμές-μεταφορικά.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Ο nitro εχει ταλεντο να φερνει την συζητηση στην μασα. Εαν το θεμα ηταν οι μπετονιερες, θα εθετε το ερωτημα ποσο τζατζικι μπορει να φτιαξεις με μια μπετονιερα και αν θα φτασει για ολους.

Τα τύπου "δώρο", "μη εμπορικού χαρακτήρα" κλπ. δεν τα χάβουν στο τελωνείο για τα συγκεκριμένα πράγματα που συζητάμε, εδώ και καιρό. Θα στα ελέγξουν κανονικά και θα σου 'ρθει μπουγιουρντί. Μόνη λύση να τα έφερνε μαζί του ταξιδεύοντας προς Ελλάδα.

@nitro912gr με το de κάτι γίνεται, τα υπόλοιπα amazon είναι λίγο-πολύ γτπ σε τιμές-μεταφορικά.

Αν στειλεις τιμονιερα και μεσα κοτσαρεις και εναν σκληρο δισκο, ναι, μια ταλαιπωρια θα την φας. Τα βιβλια ομως ειναι κλασσικο δωρο.
Τα ηλεκτρονικα και ειδικα τα τηλεφωνα, τραβανε την προσοχη. καποια στιγμη ειχα περασει το ποταμι με την δικαιολογια της επισκευης. Δεν ξερω εαν επιασε επειδη ηταν επισκευη ή επειδη ειναι λιγο πενταδυσκολο x20 να τσεκαρουν την αξια ολων των δεματων.
Η κατασταση ειναι πολυ ρευστη και αγνωστη και σιγουρα θα προκυψουν πολλα πραγματα που δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αρνητικα.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,801
Ο nitro εχει ταλεντο να φερνει την συζητηση στην μασα. Εαν το θεμα ηταν οι μπετονιερες, θα εθετε το ερωτημα ποσο τζατζικι μπορει να φτιαξεις με μια μπετονιερα και αν θα φτασει για ολους.



Αν στειλεις τιμονιερα και μεσα κοτσαρεις και εναν σκληρο δισκο, ναι, μια ταλαιπωρια θα την φας. Τα βιβλια ομως ειναι κλασσικο δωρο.
Τα ηλεκτρονικα και ειδικα τα τηλεφωνα, τραβανε την προσοχη. καποια στιγμη ειχα περασει το ποταμι με την δικαιολογια της επισκευης. Δεν ξερω εαν επιασε επειδη ηταν επισκευη ή επειδη ειναι λιγο πενταδυσκολο x20 να τσεκαρουν την αξια ολων των δεματων.
Η κατασταση ειναι πολυ ρευστη και αγνωστη και σιγουρα θα προκυψουν πολλα πραγματα που δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αρνητικα.
Ποια περίπτωση σκέφτεσαι που δεν θα είναι αρνητική?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Ποια περίπτωση σκέφτεσαι που δεν θα είναι αρνητική?
Αυτο λειτουργει σαν ελπιδα. Εγινε χορος των διαπραγματευσεων για το θεμα και θα ξερω εγω την καλη περιπτωση;
Την ενοχληση που εχει ο Σρεντερ για τις εξω-ευρωπαικες χρεωσεις, για να φερει καπακια υπονομων με δηλητηριο, την εχουν και οι Ευρωπαιοι πολιτικοι. Εκτος απο το φεσι, δεν γνωριζω την υπαρξη αλλης μονοδρομης οικονομιας. Δεν ειναι μονο η αξια αυτων που ερχονται αλλα και αυτων που πηγαινουν στην αγορα των 50+ εκατομμυριων ανθρωπων. Ειναι οι ξενες εταιριες που ηθελαν να γραφουν εδρα Λονδινο, για το πρεστιζ και τωρα φευγουν οπως οι κοτες απο την τρυπα. Αυτα δεν ερχονται δωρεαν και χωρις ζημιες.
Επειδη μιλαμε για ζημιες και χρημα, πιστευω οτι υπαρχουν πιθανοτητες για καλες λυσεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Για πες μου μια μπαρουφα, ετσι, για τον δειγματοληπτικο ελεγχο.
 

Eidolon

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2012
Messages
260
Για πες μου μια μπαρουφα, ετσι, για τον δειγματοληπτικο ελεγχο.
Θα σου πω τρια!

«Καποια στιγμη ειχα παει σε ενα εστιατοριο για καφε και φαγητο. Ειχε ωραια μερα και καθησα εξω, με τις μυγες. Μολις αραξα καποιος χτυπησε την τζαμαρια. Γυριζω το κεφαλι μου και βλεπω εναν πρεσβη. ελα, μαλακα, coffee. Ο συγκεκριμενος ειναι πολυ ευχαριστος τυπος. Εκεινη την μερα εβριζε την τοπικη κυβερνηση και φυσικα την δικια του και τα ελεγε πολυ αστεια. Καλο ειναι να μαθαινεις τι συμβαινει απο τα "μεσα".»

«Σε περιπτωσεις δεν ηταν καθολου ευκολο, ομως (σε μικρο τραπεζι) εχω πιει καφεδες, μπυρες και εχω φαει τον αγλεορα:
με μελη των rebels MC.
Οταν χτενιζαν τα μαλλια τους αντι για πιτυριδα επεφτε χρυσοσκονη. Δεν τα εβγαλαν ολα με ντρογκια και γκανια. Ο ενας εκανε μια μικρη πατεντα σε ενα συστημα για πισινες το οποιο ηταν μεγαλη επιτυχια. Η εκπληξη ηταν ενα αλλο παλλικαρι το οποιο τζογαρε με μετοχες και ειχε συστημα.»

«Στον τριτο κοσμο οι στρατηγοι και οι στρατηγοι με μισθοφορους (οποιος θελει καμια ταξιαρχια για backup, να μου πει σε ποια διευθηνση την θελει) κοιτανε να κανουν καμια μπιζνα. Μπορουν να σε εξυπηρετησουν σε πολλα πραγματα. οποιος και αν κυβερναει, μαυρες μπιζνες θα κανουν. Αυτα τα ξερετε και απο την θητεια σας.»
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,927
Τζάμπα τα ποπκορν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Κοιτα πως εχει η φαση, δωσε βαση στην πενια.

1. Μπορω να κανονισω ομαδικη διεθνη βιντεοκληση για να στα πουν αυτοι που ξερουν τις φασεις απο πρωτο χερι. Η αληθεια ειναι οτι για τον εναν θα δυσκολευτω λιγο, επειδη εχουμε να μιλησουμε χρονια και πρεπει να κανω ερευνα/χτυπησω αριθμους. δευτερο χαλικι ειναι το διαφορετικο time zone.
Εαν γινει η ομαδικη "απολογια" και ακουσεις τα ιδια, θα μου δωσεις 300€ για την καθε περιπτωση που θεωρεις παπατζα.
Θα βγεις και στο φορουμ και θα ομολογησεις οτι εκανες λαθος.

Τωρα μπορεις να πεις οτι θα το εχω κανονισει απο πριν για να τσιμπησω τα φραγκα.

2. Αυτη την περιοδο ειμαι σε πολυ ασχημη κατασταση και εγκλωβισμενος. Οταν ανοιξει η κατασταση και παρω ανασα (αμην), θα σου βγαλω εισιτηρια για να παμε σε μερικα κρατη. Θα πληρωσω την διαμονη και τα παντα ολα. Εκει που θα παμε θα μπορεις να ρωτησεις ατομα που θα σου δειξω και ατομα που παρατηρεις οτι με γνωριζουν, γιατι ο κουνελος δεν μπαινει ευκολα στην αμνησια, θα εχεις την ευκαιρια να μαθεις και πραγματα για τα οποια δεν μπορω να τα γραψω εδω.

Εαν γινει αυτο και δεις με τα ιδια σου τα ματια, γιατι θα σου δειξω και πραγματα, οτι δεν παιζει καμια παπατζα.
Θα μου επιστρεψεις ολα τα εξοδα του ταξιδιου +1.000€ για καθε χωρα που θα παμε και θα βγεις στο φορουμ για να πεις οτι εκανες λαθος.

Δεν πρεπει να φερεις ως δικαιολογια οτι δεν γινεται να μου δωσεις τοσα χρηματα επειδη ειμαι παπατζης και δεν θα μπορω να σου αποδειξω τιποτα.

Αν θεωρεις οτι ειμαι υπερβολικος, να εξηγησω.
α. Θα πρεπει να βγω στην γυρα για να βρω πολλα ατομα και να τους ζητησω κατι ασυνηθιστο. Λιγο ρομπα, θα γινω.
β. κινδυνεψε η ζωη μου, πραγματικα και με πολλους τροπους. Απο πιστολιδια στην Ταυλανδη μεχρι αρρωστιες που κατεστρεψαν την υγεια μου και τριημερο κυνηγητο απο την αστυνομια στην Αφρικη και τα ισοβια να αναπνεουν στον σβερκο μου.
Καποτε ειχα ποσταρει (photo) τα φαρμακα που επαιρνα. Οχι φιλε μου, δεν θα αφησω καποιον να λεει οτι ειμαι παπατζης, απο την ασφαλεια του καναπεκαρεκλοκρεβατου.

Τα ισοβια που ηταν στο κατοπι μου, μπορω να το αποδειξω υπερβολικα ευκολα και δεν θα σε χρεωσω καν. κερναει το μαγαζι.
Μια ομαδικη βιντεοκληση θα κανουμε. Θα σου δωσω και το τηλεφωνο του επιθεωρητη που με επαιρνε τηλεφωνο και μου ελεγε να παραδοθω. Μπορεις να τον ρωτησεις, εσυ ο ιδιος και να βρεις πληροφοριες για αυτον, εαν του ελεγα, οχι τωρα γιατι ειμαι λιγο μπιζι, παρε με αργοτερα. Να τον καλεσεις και να ρωτησεις αν θυμαται ενα περιστατικο με ενα κουνελι. Λιγο χλωμο να το εχει ξεχασει και πολυ χλωμο να παρω επιθεωρητη της αστυνομιας και να του πω να παιξει θεατρακι.

Οποιος αλλος θελει να ακολουθησει τα βηματα του Κουνελου, ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενος να παρει μερος στην χρηματοδοτηση μου.

Υπενθυμιση. Το κουνελι δεν πηγε στην Γερμανια και την Σουηδια για να παρει κανενα επιδομα, πηγε σε πολυ ζορικα μερη.
Η περιοδος που ημουν στο Udon Thani.

Σημειωση
εγω δεν μιλησα για συστημα στο χρηματιστηριο αλλα οτι ο τυπος εκανε αγοραπωλησιες μετοχων και τα πηγαινε καλα.
Κανε ενα googling για να δεις ποσοι μισθοφορικοι στρατοι παιζουν στην Αφρικη, οι οποιοι εκτος των αλλων αναλαμβανουν και φυλαξεις προσωπων. ΙΣΩΣ να εκπλαγεις. Ναι, και στρατηγους ξερω και μισθοφορους ξερω και εκπαιδευτες μισθοφορων ξερω, δεν ειναι κατι ιδιαιτερο για την Αφρικανικη ηπειρο.
Οχι, δεν μπορω να πληρωσω εισιτηρια για 3-4 κρατη με διαμονη κτλ για 5-10 ατομα. βιντεοκληση ομως μπορω.
Η εκκινηση της επιχειρησης golden bunny απαιτει και εγγραφη συμφωνια, μη μου τα γυρισετε μετα.

 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,927
τλκ να ξαναφερω ποπκορν η οχι?
 
Top Bottom