What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Brexit και τι σημαίνει για την geekοκουλτούρα μας

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
η Γαλλία που το όριο της είναι το 1 ευρώ μόνο
Αυτό το έχεις δει από κάπου; Είχα την εντύπωση ότι όλα τα κράτη-μέλη της EE έχουν τη στάνταρ ατέλεια των 22 (προς το παρόν).

Αλλά αν προσέξεις οι τιμές μειώνονται πάλι σιγά σιγά
Δε μπορώ να πω ότι παρατήρησα κάτι τέτοιο ακόμα. Έχω 6 σελίδες wishlist και όλα τα βιβλία είναι από 3 ως 13 ευρώ πάνω από όσο τα θυμόμουν...
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Εγώ πήρα κάτι πράματα από Earache στις 5 Γενάρη και πλήρωσα ΦΠΑ Αγγλίας (20 ΤΑΚΑΤΟ.) Όπως τα λες Αντάν θα πληρώσω ΚΑΙ ΦΠΑ Ελλάδας... Με σκίσανε...
 

DylanDog

Awakened Shrub
Joined
Jan 24, 2021
Messages
2
Αυτό το έχεις δει από κάπου; Είχα την εντύπωση ότι όλα τα κράτη-μέλη της EE έχουν τη στάνταρ ατέλεια των 22 (προς το παρόν).
Ίσως να κάνω λάθος στο ποσό αλλά το ότι κάποιες χώρες έχουν διαφορετικό όριο είναι σχεδόν σίγουρο. Με ένα γρήγορο google βρήκα το παρακάτω στο Buying goods online coming from a non-European Union country - Taxation and Customs Union - European Commission :

VAT is not due when the total value of all goods in a consignment (value not inclusive of customs duties or transport costs) is less than a threshold. The threshold may vary from 10 euros to 22 euros, depending on the EU country. Certain countries however, exclude mail orders from the exemption. This exception does not apply to tobacco or tobacco products, to perfumes or toilet waters and alcoholic products.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω Γαλλικά για να βρω ακριβώς πόσο είναι το όριο στην Γαλλία από τα επίσημα sites.

Δε μπορώ να πω ότι παρατήρησα κάτι τέτοιο ακόμα. Έχω 6 σελίδες wishlist και όλα τα βιβλία είναι από 3 ως 13 ευρώ πάνω από όσο τα θυμόμουν...
Θα σου πω αληθινό παράδειγμα απο τις δικές μου αγορές. Αύγουστο του 2020 αγόρασα τρία One-Punch Man manga για 24.12 ευρώ συνολικά χωρίς προσφορές κτλπ. Στις 15 Ιανουαρίου 2021 ξεκίνησε ξανά να στέλνει το Book Depository στην Ευρώπη μετά την διακοπή. Τα ίδια τρία manga εκεινη την μέρα κόστιζαν 37.97 euro. Τώρα που γράφω το κοίταξα και τα ίδια τρία manga κοστίζουν συνολικά 32.58 euro. Αν θες να το ελέγξεις είναι τα volumes 7, 8 kai 9 με τιμές 10,93 €, 10,86 € και 10,79 €. Γενικά επειδή αγοράζω μεγάλες ποσότητες κρατάω στοιχεία και το ψάχνω πολύ, αλλά πολύ πιθανόν να ισχύει μόνο για τα manga ή μόνο για τα βιβλία Αμερικάνικων εκδοτικών οίκων.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Εγώ πήρα κάτι πράματα από Earache στις 5 Γενάρη και πλήρωσα ΦΠΑ Αγγλίας (20 ΤΑΚΑΤΟ.) Όπως τα λες Αντάν θα πληρώσω ΚΑΙ ΦΠΑ Ελλάδας... Με σκίσανε...
Στο κατάστημα της Earache σου είπαν ρητά πως περιλαμβάνονται στις τιμές ΦΠΑ + εκτελωνισμός; Αν ναι, μην δώσεις ούτε δεκάρα στους δικούς μας τελώνηδες. Ζήτα από την εταιρία κάποια γραπτή βεβαίωση και στείλτο στο τελωνείο εδώ (ή ζήτα το 20% που αναλογεί στο ποσό της παραγγελίας σου πίσω, κάτι που ίσως την κατεβάζει και κάτω από τα 22 αν ήταν κοντά στο όριο). Το νόμιμο είναι από 1 Ιανουαρίου και μετά, η Earache να σου χρεώσει μόνο το κόστος εκτελωνισμού - αν θέλει - και το ΦΠΑ να εισπραχθεί στην Ελλάδα και να το πληρώσεις ΜΙΑ μόνο φορά.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Στο κατάστημα της Earache σου είπαν ρητά πως περιλαμβάνονται στις τιμές ΦΠΑ + εκτελωνισμός; Αν ναι, μην δώσεις ούτε δεκάρα στους δικούς μας τελώνηδες. Ζήτα από την εταιρία κάποια γραπτή βεβαίωση και στείλτο στο τελωνείο εδώ (ή ζήτα το 20% που αναλογεί στο ποσό της παραγγελίας σου πίσω, κάτι που ίσως την κατεβάζει και κάτω από τα 22 αν ήταν κοντά στο όριο). Το νόμιμο είναι από 1 Ιανουαρίου και μετά, η Earache να σου χρεώσει μόνο το κόστος εκτελωνισμού - αν θέλει - και το ΦΠΑ να εισπραχθεί στην Ελλάδα και να το πληρώσεις ΜΙΑ μόνο φορά.

Μου ήρθε σήμερα το πακέτο από τα ΕΛΤΑ. Δεν πλήρωσα φράγκο για τελωνείο ούτε κάποια πρόσθετη χρέωση!
ΕΠΙΚΟ WIN!

Vektor "Black Future" Digipak CDMOSH463CDS1£6.99£6.99
Vektor "Black Future" T-shirt
- Sizes: L
MOSHTS463-L1£9.99£9.99
Morbid Angel "Altars Of Madness: Ultimate Edition" 2CD DigipakMOSH011CDFDRX1£10.99£10.99
Vektor "Nasa" T-shirt
- Sizes: L
MOSHTS553N-L1£9.99£9.99
Vektor "Terminal Redux" CDMOSH5531£6.99£6.99
Vektor "Outer Isolation" CDMOSH4641£6.99£6.99

απ τα πιο επικά purchases που χω κάνει (αφού γλίτωσα και δασμούς). ΛΟΛ

btw τα CD γράφει στο χαρτί που ήταν κολλημένο στο δέμα είναι Made In Germany.
Οι μπλούζες Made in UK. Ίσως γι'αυτό γλίτωσα τα έξτρα φράγκα.
 
Top Bottom