What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Browser wars, δυστυχώς χάσαμε(;)

What are we? Browsers!

  • Chrome

  • Firefox

  • Edge

  • Opera

  • Tor

  • 5min later... IE "Browser!"

  • something else


Results are only viewable after voting.

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
156
τι εννοείς δεν έχετε exchange server ή όπως σκατά το λένε για να συνδεθείς με email client?
Δουλεύαμε μέσω VPN με το προηγούμενο email client. Πλέον φύγαμε απ' αυτό και πήγαμε σε email (το οποίο έχουν αρχίσει και το χρησιμοποιούν κι οι περισσότερες ναυτιλιακές ειδικά στο εξωτερικό) στο οποίο δουλεύει κι όταν δεν είμαστε συνδεδεμένοι με VPN. Το θέμα όμως είναι ότι για να μπορέσουμε να έχουμε access με την βάση δεδομένων όλων των πλοίων πρέπει να είμαστε συνδεδεμένοι με VPN με τους servers της εταιρείας και για να συνδεθεί και το email ώστε να αντλεί τις πληροφορίες της βάσης γίνεται μέσω extension που δουλεύει στο chrome.
Λογικά θα πρέπει να δουλεύει σε όλους τούς browser που σχετίζονται με τον chrome, αυτό περιλαμβάνει και τον Chromium (και επίσης τον σημερινό Edge και τον Opera)
Μπορεί αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να το ψάξω. Αφού οι οδηγίες από το IT είναι ότι δουλεύουμε στο chrome.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Μπορεί αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να το ψάξω
chrome και chromium είναι από κάθε πρακτική άποψη ο ίδιος browser (ειδικά σχετικά με τα extensions). O opera βασίζεται στον chromium από το 2013, ο Edge βασίζεται στον chromium από το 2019. Ο μόνος που αντιστέκεται είναι ο firefox.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Γρασο στους δισκους των φρενων στα αυτοκινητα τους.
Το πιο πιθανό είναι ότι δεν δουλεύει σε firefox και σε opera/chromium δουλεύει αλλά δεν έκαναν τον κόπο να το κοιτάξουν ή να το αναφέρουν λόγω μικρού ποσοστού. Στον Edge επίσης δεν θα δούλευε μέχρι το 2019 και απλά δεν έχουν κοιτάξει τι συνέβη μετά σε σχέση με το πώς τα αναπτύσσουν.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
156
Επειδή όταν πάει κάτι στραβά πέφτουν πάνω τους όλοι οι εργαζόμενοι από όλο τον κόσμο που έχουμε γραφεία. Οπότε εγώ τους συμπονώ η αλήθεια είναι. Τρώνε πολύ χέσιμο κάθε μέρα. Από το ότι το mouse θέλει μπαταρίες από ανθρώπους που δεν ξέρουν καν πως ανοίγει για να βάλουν μέχρι έπεσε ο server και δεν δουλεύει τίποτα. Συν ότι λόγω του merge δεν είναι κι ό,τι πιο εύκολο αυτή την περίοδο για να δουν που αλλού δουλεύει το email.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
μην τον μπλέξετε ρε μλκς τον άνθρωπο.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
156
μην τον μπλέξετε ρε μλκς τον άνθρωπο.
Εμένα; Μπα. Έτσι κι αλλιώς το IT δεν είναι ο δικός μου τομέας. Εγώ το μόνο που θέλω είναι να δουλεύουν όλα σωστά για να μπορώ κι εγώ να κάνω την δουλειά μου γρήγορα. Απλά το ανέφερα για να σας αναφέρω πως μπορεί να υπάρχει μεγάλο ποσοστό που δουλεύουν τον chrome είτε από άγνοια είτε γιατί η εταιρεία τους το "επιβάλλει".
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
Επειδή όταν πάει κάτι στραβά πέφτουν πάνω τους όλοι οι εργαζόμενοι από όλο τον κόσμο που έχουμε γραφεία. Οπότε εγώ τους συμπονώ η αλήθεια είναι. Τρώνε πολύ χέσιμο κάθε μέρα.
Οτι μπορει να περασουν πολυ ασχημα, να φανε τρομερη πιεση ειναι σιγουρο αλλα καποιες φορες, το μονο που κανουν ειναι να αλλαξουν μπαταριες σε ενα mouse. Εχουν και αυτοι τις μερες τους.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
156
Όλοι τις έχουμε. Δεν γίνεται να είμαστε στην πίεση όλη την ώρα, κάθε μέρα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
Όλοι τις έχουμε. Δεν γίνεται να είμαστε στην πίεση όλη την ώρα, κάθε μέρα.
Γινεται. Ολα; τα επαγγελματα δημιουργουν μια παθηση. Καθολου τυχαιο που στο επαγγελμα μου η τρελα και οι ζουρλομανδυες, συμβαινουν. Ο αλκοολισμος ειναι φιλος μας.
beer.jpg
Ουτε φυσιολογικη κοινωνικη μπορουμε να εχουμε, σε ολα τα επιπεδα. αυτο σημαινει οτι μπορει να σχολασεις αργα, να πεις θα παω για μια μπυρα πριν κλεισουν ολα. Ξυπνας αφυδατωμενος το πρωι και λες, ποια ειναι αυτη; τι δουλεια εχει η κατσικα εδω μεσα και αυτη στο πατωμα;.... αναπνεει; που ειμαι;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ξυπνας αφυδατωμενος το πρωι και λες, ποια ειναι αυτη; τι δουλεια εχει η κατσικα εδω μεσα και αυτη στο πατωμα;.... αναπνεει; που ειμαι;

Αρχιτέκτονας είσαι;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,931



Η google πιάστηκε στα πράσα να επιβαρύνει επίτηδες το φόρτωμα του YouTube στο Firefox. Αν κάποιος μπει από Firefox και κάνει spoof ότι είναι Chrome η επιβράδυνση εξαφανίζεται
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Γινεται. Ολα; τα επαγγελματα δημιουργουν μια παθηση. Καθολου τυχαιο που στο επαγγελμα μου η τρελα και οι ζουρλομανδυες, συμβαινουν. Ο αλκοολισμος ειναι φιλος μας.
beer.jpg
Ουτε φυσιολογικη κοινωνικη μπορουμε να εχουμε, σε ολα τα επιπεδα. αυτο σημαινει οτι μπορει να σχολασεις αργα, να πεις θα παω για μια μπυρα πριν κλεισουν ολα. Ξυπνας αφυδατωμενος το πρωι και λες, ποια ειναι αυτη; τι δουλεια εχει η κατσικα εδω μεσα και αυτη στο πατωμα;.... αναπνεει; που ειμαι;

Αυτό το υγρό (στο μπουκαλάκι στην πόρτα του ψυγείου) ύποπτο μου φαίνεται... Λεμονάδα; :Ρ
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,931
α και έγω έβριζα την wind. Anyway έρχεται το πρόστιμο από ΕΕ σε λίγο.
Τι προστιμο εννοεις; Για τα adblockers?



Btw υπαρχει λυση μεσω ublock origin. Προσθετεις το παρακατω στα φιλτρα σου και ως δια μαγειας φευγει το λαγκ

1700484269422.png
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
Αυτα τα λενε οι κομιτατζηδες. Ο chrome ειναι ο ταχυτερος browser στον γκοσμο.
Το user agent ειναι ασπιρινη εναντια σε αυτα τα κομπλεξικα. Ουτε νεα συνηθεια ειναι, ουτε το πρωτο site ειναι αλλα ουτε και το τελευταιο.

@Norshgaath Αν και δεν ειχα θεμα ταχυτητας με το Youtube, την περασα την φαση στο ublock origin. Λυθηκε ομως μια αλλη ταλαιπωρια που ειχα. Δεν ξερω πως εγινε αυτο.
Οταν πετυχαινα καποια βιντεο με περιεργη αναλυση, ειχα μια συρρικνωση στα κουμπια του βιντεο και εξαφανιζοταν η ρυθμιση του ηχου. Επρεπε να παω full screen για να την εμφανισει. Τωρα τα κουμπια γινονται μικροτερα και υπαρχει χωρος για ολα.

ytb.png
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
αυτο το 5 sec delay δεν ηταν μονο στον firefox. ηταν σε ολους οσους εχουν adblocks. ναι και στον chrome εγιναν τα ιδια. φυσικα ublock origin το εφτιαξε απευθειας.

@nitro912gr τα προστιμα που τρωνε ειναι λιγο γελοια. με την εννοια οτι δεν ιδρωνει και καποιο αυτακι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
αυτο το 5 sec delay δεν ηταν μονο στον firefox. ηταν σε ολους οσους εχουν adblocks. ναι και στον chrome εγιναν τα ιδια. φυσικα ublock origin το εφτιαξε απευθειας.

@nitro912gr τα προστιμα που τρωνε ειναι λιγο γελοια. με την εννοια οτι δεν ιδρωνει και καποιο αυτακι.
ναι οκ αλλά μόλις αρχίζουν οι απειλές για μπλοκαρίσματα μέχρι και η apple έβαλε usb C
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
Το ειχα απορια αλλα δεν εμπαινα στον κοπο. Γιατι μας πρηζουν τοσο πολυ με τις διαφημισεις; γιατι δεν μας αφηνουν ησυχους; Δεν μπορει να σπαταλανε τοσα χρηματα, οταν ο κοσμος γκρινιαζει και δεν θελει να βλεπει διαφημισεις.
Μας πρηζουν επειδη ο κοσμος αγοραζει αβερτα εξαιτιας των διαφημισεων, ειδικα οι πιτσιρικαδες. Δεν συγκρατησα το νουμερο επειδη μου καθισε ο καφες στον λαιμο. 60 με 65τακατω αγοραζουν οτι προιον τους μοστραρουν. Το ublock origin εχει παρει φωτια αλλα ταυτοχρονα, το whitelist παει συννεφο. Για ποιον σκτ λογο το κατεβαζουν δεν ξερω.
Οταν καποια στιγμη εφαγε κυρωση το ublock origin και το ΥΤ καταφερνε να μου πεταει καποιο διαφημιστικο.
Εκλεινα το TAB, στεγνα. Η υπολοιπη κοινωνια εκανε κλικ στην γαργαλιερα για σκυλους.
Ηταν ενα ωραιο μαθημα για να μην βλεπω τα πραγματα μονο απο την οπτικη μου γωνια.
 
Top Bottom