What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Browser wars, δυστυχώς χάσαμε(;)

What are we? Browsers!

  • Chrome

  • Firefox

  • Edge

  • Opera

  • Tor

  • 5min later... IE "Browser!"

  • something else


Results are only viewable after voting.

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,545
στο πισι της δουλειας που εχουμε 7αρια και Chrome, εβγαλε μηνυμα πρωι πρωι, οτι δεν θα γινονται πια απντειτς για τα 7αρια. σταματαει την υποστηριξη τους το κρωμ. καλα θα παει αυτο.

ισως οφειλεται και εκει, το κυμα που λες, νιτρε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,468
στο πισι της δουλειας που εχουμε 7αρια και Chrome, εβγαλε μηνυμα πρωι πρωι, οτι δεν θα γινονται πια απντειτς για τα 7αρια. σταματαει την υποστηριξη τους το κρωμ. καλα θα παει αυτο.

ισως οφειλεται και εκει, το κυμα που λες, νιτρε.
δε νομίζω ότι έχει τόσος κόσμος 7άρια πλέον, ειδικά στο pcmasterrace
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
χειρομαλαχτη δεν ειναι το θεμα υποστιριξης των win7 γιατι μεσα στο 2023 και ο firefox θα σταματησει να τα υποστηριζει. πιο πιθανο να ειναι το θεμα adblockers.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Εγω ειχα εντυπωσιαστει που ειχαν εξαρχης adblocker.

δε νομίζω ότι έχει τόσος κόσμος 7άρια πλέο

Εγω εχω 7 και ξερω κοσμο που εχει XP. Ειναι και ενας που εχει 98 SE αλλα δεν τον πλησιαζω.
Υπαρχουν διαφορα αρθρα για το θεμα. Σε ενα random site με ημερομηνια 8 Ιανουαριου 2021, ειδα οτι το 13% των υπολογιστων με windows, εχει τα 7. Την ιδια περιοδο, μολις το 3% ειχε τα 8.1.

firefox, 7, punk και μεταλ. Ολα τα αλλα, πλην Linux, ειναι εργαλεια θυματοποιησης.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
Μετά την αναβάθμιση του FFox στην 108, έχω τυχαία κολλήματα στο noscript addon το οποίο με τη σειρά του κομπλάρει όλα τα site με αποτέλεσμα να μην φορτώνουν. Για να δουλέψει θέλει off/on το addon μέχρι να ξανασκάσει.

Το έχει κανείς άλλος αυτό;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Λογικα, πρεπει να περιμενεις το update του noscript. Σε παλαιοτερη εκδοση ειχα κι εγω θεματα, δεν θυμαμαι αν ηταν με το Noscript. Εστρωσε μετα απο μερικες μερες.
Στο mint, ειμαι ακομα στην εκδοση 88.0. Δεν μπαινω στον κοπο να κανω οτιδηποτε για να γινει χειροκινητα η αναβαθμιση.
Μια φορα μπηκα στον πειρασμο αλλα πηρα 2 ασπιρινες και μου εφυγε.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

Mozilla has seemingly followed through with its promises to implement a version of Manifest V3 that allows fully-featured content blockers, while also adding many of the genuine improvements that came with Google’s version. That’s especially true given that Google can often feel like a web browsing monopoly; Chrome is the most popular browser by a long shot, and even “alternative” browsers like Microsoft Edge, Brave, and Opera are powered by its tech (though they aren’t 100 percent beholden to Google’s decisions).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Στο linux mint ειμαι ακομα με την εκδοση 88. οχι απο κουνελισιο χειρισμο. Δεν παιζουν update. Μονο χειροκινητα μπορω να το κανω αλλα εχω μερικους γαιδαρους που ψοφισαν.
Ανοιγει η ψαλιδα της "καλυτερη εμπειριας" μεταξυ του χρηστη και της ιντερνετικης μαφιας.

Αυτο που θα βοηθουσε θα ηταν εαν ολοι εβαζαν addon, απο αυτα που ανοιγουν ενα tab και επισκεπτονται ρομποτικα random σελιδες. Ειναι ενας τροπος να βαλουν στον πισινο τους τα στοιχεια που συλλεγουν.
Αυτο που σιγουρα βοηθαει ειναι οι text based browsers. Ετσι και αλλιως, το σημερινο ιντερνετ ειναι η επιτομη της φωτορυπανσης. εκτος και αν βλεπετε τσοντες.

linux-links-google.com-100722453-large.jpg
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
1686240702221.png



Αρκετα ενδιαφερουσα ανακοινωση απο τον Vivaldi, οσον αφορα το bing chat και οσους το χρησιμοποιουν αλλα δε ψηνονται για edge
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942

Megacorps επί τω έργω. Δεν είναι ανάγκη να δει κανείς κώδικα, τα σχόλια δίνουν πλήρως το στίγμα.

Google 🖕
Chrome 🖕
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Ένα σχόλιο που τα λέει ολα
i see where you are coming from. But in the real world that's not how it works. People create and publish stuff where other people are. That is the reason why iMessage, Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp remains on top. Even if telegram or signal is better, mastodon or lemmy is more open no one uses because other people aren't there.

The whole web is siloed into a handful number of websites from a few companies. That's all of our fault. They gave out these services for free, killing paid alternatives and then locking us into their locked garden. You can't ask people to pay for stuff anymore because they're accustomed to the free, vc paid web.

Websites owner's can't stay away from this. They have to implement it if they want adsense to work at some point. And there are no alternatives remember the whole ad industry has siloed into 3 giants as well.

And the people who protest? There are very little compared to pre 2000s. The next generation of people will only know how to use these tightly controlled devices. Most don't even know how filesystems work. It's not their fault. These corporations made anything else inaccessible for them. What's a computer?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Chrome, ουτε screenshot του δεν θελω να δω.
extensions, Καποιες φορες, εχω κανει κλικ να κοτσαρω καποιο αλλα μου πεταει οτι θελει προσβαση στο βρακι μου και σκεφτομαι, δεν σε χρειαζομαι και τοσο πολυ.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Προσωπικά χρησιμοποιώ Firefox σε κινητό ( Android ) και υπολογιστή, Κ-9 Mail ( θα συγχωνευτεί κάποια στιγμή με το Thunderbird ) στο κινητό και Thunderbird στον υπολογιστή για ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

Απώτερος στόχος είναι να έχω στήσει σε δικό μου server το δικό μου cloud με NextCloud, και για προσωπική χρήση, και για την επιχείρηση μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,468
Προσωπικά χρησιμοποιώ Firefox σε κινητό ( Android ) και υπολογιστή, Κ-9 Mail ( θα συγχωνευτεί κάποια στιγμή με το Thunderbird ) στο κινητό και Thunderbird στον υπολογιστή για ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

Απώτερος στόχος είναι να έχω στήσει σε δικό μου server το δικό μου cloud με NextCloud, και για προσωπική χρήση, και για την επιχείρηση μου.
Καλό το thunderbird για κινητό; συγχρονίζει με ημερολόγια gmail/hotmail?
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,861


Μάλιστα... Λογοκρισία στα μπουκμαρκς της γουγλ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,468


Μάλιστα... Λογοκρισία στα μπουκμαρκς της γουγλ
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ! ΟΧΙ! ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ!
Chrome δεν ήθελε;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Καλό το thunderbird για κινητό; συγχρονίζει με ημερολόγια gmail/hotmail?
Αν εννοείς το K-9, όχι, αυτή την στιγμή τουλάχιστον. Το Thunderbird το υποστηρίζει, οπότε όταν συγχωνευτούν λογικά θα περάσει και αυτό το χαρακτηριστικό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,468
Αν εννοείς το K-9, όχι, αυτή την στιγμή τουλάχιστον. Το Thunderbird το υποστηρίζει, οπότε όταν συγχωνευτούν λογικά θα περάσει και αυτό το χαρακτηριστικό.
α νόμιζα ότι υπάρχει ξεχωριστό thunderbird για κινητό.
 
Top Bottom