What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Bukowski

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Δεν εχεις σκεφτει καποια στιγμη, μακαρι να ηξερα αυτα που ξερω τωρα, οταν ημουν πιτσιρικι.

Φυσικά και το έχω σκεφτεί, αλλά αυτό δεν αλλάζει την τωρινή μου κατάσταση ούτε δικαιολογεί το ότι πρέπει να συνεχίσω να μαθαίνω αντί να περνάω καλά (αν μπορούσα).
Αυτό που θέλω να πω είναι: ποιο είναι τελικά το νόημα του "ήρθαμε-μάθαμε-φύγαμε";
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Φυσικά και το έχω σκεφτεί, αλλά αυτό δεν αλλάζει την τωρινή μου κατάσταση ούτε δικαιολογεί το ότι πρέπει να συνεχίσω να μαθαίνω αντί να περνάω καλά (αν μπορούσα).
Δεν αλλαζει επειδη τοτε δεν ηξερες αυτα που ξερεις τωρα και εχτισες πανω στις πιθανοτητες.
Εαν δεν με ειχαν μαθει οτι η Αφρικη ειναι ενα φτωχο μερος οπου οι ανθρωποι πεινανε, πεθαινουν και δεν υπαρχουν ευκαιριες, θα ειχα παει προς τα εκει πριν πολλα χρονια. Αργησα να παω.

Αυτό που θέλω να πω είναι: ποιο είναι τελικά το νόημα του "ήρθαμε-μάθαμε-φύγαμε";
Ο Βουδισμος εχει μια εξηγηση για αυτο. Κολαση ειναι το μερος οπου υπαρχει πεινα, αρρωστιες, απληστια και πολεμοι.
Ειμαστε στην κολαση λοιπον και πρεπει να μαθουμε, για να βρουμε τον τροπο να ειμαστε σε καλυτερο μερος στον επομενο γυρο. Το θεμα ειναι να αξιοποιεις αυτα που ξερεις και να κανεις αναβαθμισεις.
 
Top Bottom