What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Bukowski

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Νεκρομαντείο των Δελφών έχετε καταντήσει το Ζενφόρο ρε τζίς.

Το καλύτερο όλων φυσικά, είναι τα πύρινα λόγια του Δάσκαλου Χάνκ. Ολοζώντανα τότε που γράφτηκαν και ισχύουν μέχρι κεραίας και στο σύγχρονό μας μακελειό.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
υπαρχει ελπις, δγιάολε.

μπορατσε, ειχα απελπιστει οτι το μπεμπιλίνο και το παιδικο σκατό εχουν καμει πουρέ τα εγκεφαλικα και ψυχικα σου κυτταρα ολοσχερώς.
αλλά εφτυχώς βλεπω μια φωτιτσα να σιγοκαιει. η οποία θα θεριεψει, το γνωριζω, οταν θα στειλεις τα μικρα ανθρωπάκια οσο πιο συντομα γινεται (μην χαιρεσαι, αργει ακομα...) στον ολετήρα για να ξεκινησουν τον δικο τους γολγοθά...
οπότε και θα εισαι πλεον ελευθερος να γινεις ο dirty old man για τον οποίον προορίζεσαι απο τοτε που αρχισες να μπουσουλάς.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Στα καμίνια της μικροαστικής συντριβής, αυτή η ποίηση είναι που με κρατά ζωντανό. Η ποίηση και το μακρύ κιτάπι των αμαρτιών μου στη Γη των Ζωντανών.

Ο προορισμός του Ανδρός ΔΕΝ είναι το σκατοκόμημα Ανδριώτισσας Τροφού. Κάποιο σεντονάκι ίσως έχει γραφτεί για όλα τούτα στο Φίλιο Φόρουμ, αλλά δεν παίρνω κι όρκο :D
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,487
Νεκρομαντείο των Δελφών έχετε καταντήσει

Εχω τον θανατο στην αριστερη μου τσεπη.
Μερικες φορες τον βγαζω εξω και του μιλαω.
Γεια σου μωρο μου, τι κανεις; ποτε θα ερθεις να με παρεις; θα ειμαι ετοιμος.

Η καλυτερη προσεγγιση στο θεμα που απασχολει τους πορνογερους του ντουνια.
ολα τα αλλα ειναι αναλγησιες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,487
buk.png
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
για να εξηγησω με παραδειγμα γιατι ηταν τοσο σημαντικος ο μπλανας που εφυγε σημερα..
το αγαπημενο μου ποιημα απο μπουκ ειναι αυτο:


We will taste the islands and the sea

I know that some night
in some bedroom
soon
my fingers will
rift
through
soft clean
hair
songs such as no radio
plays
all sadness, grinning
into flow.

και ο μπλανας το μετεφρασε ως εξης:


Θα γευτούμε τη θάλασσα και τα νησιά

Ξέρω πως κάποτε,
σε κάποια κάμαρη, τα δάκτυλά μου
θα ‘βρουν
-ανοίγοντας το χείμαρρο απαλών
μαλλιών-τραγούδια
που δεν έπαιξε το ράδιο ποτέ.
Όλα θλιμμένα -εκεί-
πικρά χαμογελώντας.


ισως φανω ιεροσυλος, αλλά βρισκω οτι η μεταφραση εχει περισοτερη μουσικη και επικοτητα απ το οριτζιναλ. ειδικα η φραση "τραγουδια που δεν επαιξε το ραδιο ποτέ" πραγματικα σχιζει πωπούς. εντελως αναπαντεχο και πρωτοφανες. σορυ, τσαρλίνο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
για να εξηγησω με παραδειγμα γιατι ηταν τοσο σημαντικος ο μπλανας που εφυγε σημερα..
το αγαπημενο μου ποιημα απο μπουκ ειναι αυτο:


We will taste the islands and the sea

I know that some night
in some bedroom
soon
my fingers will
rift
through
soft clean
hair
songs such as no radio
plays
all sadness, grinning
into flow.

και ο μπλανας το μετεφρασε ως εξης:


Θα γευτούμε τη θάλασσα και τα νησιά

Ξέρω πως κάποτε,
σε κάποια κάμαρη, τα δάκτυλά μου
θα ‘βρουν
-ανοίγοντας το χείμαρρο απαλών
μαλλιών-τραγούδια
που δεν έπαιξε το ράδιο ποτέ.
Όλα θλιμμένα -εκεί-
πικρά χαμογελώντας.


ισως φανω ιεροσυλος, αλλά βρισκω οτι η μεταφραση εχει περισοτερη μουσικη και επικοτητα απ το οριτζιναλ. ειδικα η φραση "τραγουδια που δεν επαιξε το ραδιο ποτέ" πραγματικα σχιζει πωπούς. εντελως αναπαντεχο και πρωτοφανες. σορυ, τσαρλίνο.

Είναι όμορφη η μετάφραση ηχητικά αλλά χωρίς να έχω το context μου φαίνεται πως δεν αποδίδει ακριβώς τον πρωτότυπο στίχο. Εγώ θα το μετέφραζα ελαφρώς διαφορετικά.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
υποθετω οτι η μεταφραση ποιησης ειναι ακομα δυσκολοτερη δουλεια απ την μεταφραση/αποδοση ενος λογοτεχνικου πεζού κειμενου, που ηδη θεωρω δυσκολοτατο εγχειρημα.

απλα εδω νομιζω οτι ειναι η τελεια ισορροπια νοηματος/ροης/"μουσικοτητας".
οκ, γνωμες ειν αυτες. (y)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
υποθετω οτι η μεταφραση ποιησης ειναι ακομα δυσκολοτερη δουλεια απ την μεταφραση/αποδοση ενος λογοτεχνικου πεζού κειμενου, που ηδη θεωρω δυσκολοτατο εγχειρημα.

απλα εδω νομιζω οτι ειναι η τελεια ισορροπια νοηματος/ροης/"μουσικοτητας".
οκ, γνωμες ειν αυτες. (y)

Δεν διαφωνώ καθόλου, απλά δεν βρίσκω λόγο να παραλειφθούν στην μετάφραση λέξεις ( π.χ. night, soon) οι οποίες για να μπήκαν στο πρωτότυπο έργο είχαν κάποια σημασία για τον δημιουργό.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πολλοί μεταφραστές υποστηρίζουν, και εγώ τάσσομαι με την άποψή τους, ότι ένα μεταφρασμένο έργο αποτελεί ένα διαφορετικό έργο. Άλλοι παρεμβαίνουν περισσότερο, άλλοι λιγότερο.

Κι εγώ με τον Ναύαρχο είμαι εδώ πάντως. Η μετάφραση έχει περισσότερη μουσικότητα και ροή, αλλά ίσως να δημιουργεί διαφορετική εικόνα. Από την άλλη αν τα έβαζε όλα μέσα μπορεί να έβγαινε μια μπούρδα.

Και σίγουρα είναι γούστα αυτά. Δεν έγινε δα και τίποτα τραγικό.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Η μετάφραση είναι σαν τη γυναίκα.

Όταν είναι όμορφη δεν είναι πιστή κι όταν είναι πιστή δεν είναι όμορφη.

Κάπου, κάποτε το άκουσα/διάβασα. Μην ρωτάτε πολλές λεπτομέρειες γιατί δεν θυμάμαι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
νομιζω οτι η εικονα ειναι μία και ειναι τοσο δυνατη που δεν μπορουν να την αλλοιωσουν 2 λεξεις που απουσιαζουν ή δεν τους εχει δοθει "πρωτευουσα" σημασια.

ωστοσο ναι, το ματι του μπηχολντερ κλπ κλπ. εξαλλου ειδικα την ποιηση μπορεις να την ερμηνευσεις οπως "σ αρεσει". καλα, καθε καλλιτεχνικο εργο, αλλά οσο πιο αφηρημενο και λιτο ειν αυτο, τοσο περισοτερες και οι πιθανες ερμηνειες του.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,487
Βγαλμενο απο την ζωη. Εκτος απο μπλουζες, Εγω εχω και ενα σωβρακο που εχει τρυπα απο τσιγαρο....

I was always a natural slob
I liked to lay upon the bed
in undershirt (stained, of
course) (and with cigarette
holes)
shoes off
beerbottle in hand
trying to shake off a
difficult night, say with a
woman still around
walking the floor
complaining about this and
that,
and I'd work up a
belch and say, "HEY, YOU DON'T
LIKE IT? THEN GET YOUR ASS
OUT OF HERE!"

I really loved myself, I
really loved my slob-
self, and
they seemed to also:
always leaving
but almost
always
coming
back.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Βγαλμενο απο την ζωη. Εκτος απο μπλουζες, Εγω εχω και ενα σωβρακο που εχει τρυπα απο τσιγαρο....

I was always a natural slob
I liked to lay upon the bed
in undershirt (stained, of
course) (and with cigarette
holes)
shoes off
beerbottle in hand
trying to shake off a
difficult night, say with a
woman still around
walking the floor
complaining about this and
that,
and I'd work up a
belch and say, "HEY, YOU DON'T
LIKE IT? THEN GET YOUR ASS
OUT OF HERE!"

I really loved myself, I
really loved my slob-
self, and
they seemed to also:
always leaving
but almost
always
coming
back.

Με λίγα λόγια, όσο τις φτύνεις, τόσο κολλάνε. Σιγά το νέο. Άσε μας ρε Μπουκόφσκι. :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,487
Άσε μας ρε Μπουκόφσκι.
Με στεναχωρεις. Καλα, επειδη Μπουκοφσκι, μαλλον εννοει αυτο που ειπες, ομως κανεις λαθος.
Το ποιμα εχει πολλες φιλοσοφικες προσεγγισεις. Αυτο που ξεχωριζει αμεσως ειναι οτι αυτος μενει σταθερος και δεν ριχνει νερο στην μπυρα του. Εχει αποδεχτει την εαυτο του ενω οι υπολοιποι ψαχνουν να ριξουν φταιξιμο. Απο εκει ξεκιναει η αναλυση

Λιγα με τον Τσαρλς γιατι ειναι ο πνευματικος μου γκουρου. Ολα ειναι οπως τα λεει και ολα γινονται οπως τα λεει.
Μου εχει καταστρεψει την ζωη ο πορνογερος αλλα δεν το μετανοιωσα.
Γιατι να σπας το κορμι σου για να ζεις οπως οριζει η κοινωνια οταν μπορεις απλα να ζησεις την ζωη σου; Τα υπολοιπα πηγαινοερχονται.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Με στεναχωρεις. Καλα, επειδη Μπουκοφσκι, μαλλον εννοει αυτο που ειπες, ομως κανεις λαθος.
Το ποιμα εχει πολλες φιλοσοφικες προσεγγισεις. Αυτο που ξεχωριζει αμεσως ειναι οτι αυτος μενει σταθερος και δεν ριχνει νερο στην μπυρα του. Εχει αποδεχτει την εαυτο του ενω οι υπολοιποι ψαχνουν να ριξουν φταιξιμο. Απο εκει ξεκιναει η αναλυση

Λιγα με τον Τσαρλς γιατι ειναι ο πνευματικος μου γκουρου. Ολα ειναι οπως τα λεει και ολα γινονται οπως τα λεει.
Μου εχει καταστρεψει την ζωη ο πορνογερος αλλα δεν το μετανοιωσα.
Γιατι να σπας το κορμι σου για να ζεις οπως οριζει η κοινωνια οταν μπορεις απλα να ζησεις την ζωη σου; Τα υπολοιπα πηγαινοερχονται.

Ήθελα να σε τσιγκλίσω λίγο (το ξέρω ότι τον έχεις σε μεγάλη υπόληψη). Αφού είμαι πειραχτήρι! :Ρ

Ωραία η προτελευταία πρόταση. Μακάρι να μπορούσε κανείς να το κάνει... Απλά να ζήσεις τη ζωή σου. Ούτε αυτό δεν μπορεί να κάνει κανείς πια. Αφού έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνω shut down πρόωρα. Αυτός ο κόσμος δεν είναι για μποτάκια με ψυχή.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,487
Μακάρι να μπορούσε κανείς να το κάνει... Απλά να ζήσεις τη ζωή σου
Αυτο εχει σχεση με το πως βλεπει ο καθενας το "να ζησω την ζωη μου". Για καποιους ειναι γυναικα, παιδια, σκυλος, ωραιο αυτοκινητο, λεφτα στην ακρη, αισθηση ασφαλειας, κοινωνικο στατους κ.α
οχι για τον κουνελο. Ο κουνελος δεν εχει φτασει εκει που θελει αλλα ειναι ικανοποιημενος με την πορεια του. ας πηγε σκατα. Δεν ψαχνει να βρει που πηγαν τα χρονια γιατι θαρρει οτι εχει ζησει μοναδικα, με τον τροπο του.

Αφού έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνω shut down πρόωρα
Δεν ηρθαμε να περασουμε καλα αλλα για να μαθουμε. Το χειροτερο ειναι για αυτους που περνανε καλα, τους τρωει την ψυχη.


Ήθελα να σε τσιγκλίσω λίγο
Πολλοι το προσπαθησαν, καποιοι το καταφεραν και ολοι τους το μετανοιωσαν.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Δεν ηρθαμε να περασουμε καλα αλλα για να μαθουμε. Το χειροτερο ειναι για αυτους που περνανε καλα, τους τρωει την ψυχη.

Και πες ότι μάθαμε κάτι. So what...
 
Top Bottom